آیا روغن کاری درب‌های خودرو را جدی می‌گیرید؟

آیا روغن کاری درب‌های خودرو را جدی می‌گیرید؟

روغن کاری درب‌های خودرو چقدر اهمیت دارد

درب‌های خودرو توسط لولا از یک طرف و یک قفل از طرف دیگر میان قاب آن ثابت شده‌اند. درب‌ها نسبت به شیوه باز و بسته شدنشان دسته‌بندی‌های مختلفی دارند. اما حالت رایج درها در بیشتر خودروهای امروزی، درب‌های لولایی می‌باشد. وقتی که درب خودرو باز است، تمام وزن در و شیشه و مکانیزم‌های قفل در توسط لولای درب نگه داشته می‌شود، از این رو لولاها اهمیت بالایی دارند. بازبینی و روغن کاری درب‌های خودرو در دوره‌های زمانی مناسب برای عملکرد بهتر آنها لازم است.

به یاد داشته باشید که

 • روغن کاری به لولای درب امکان نرم‌تر و راحت‌تر باز و بسته شدن را می‌دهد. اما در صورتی که یکی از اجرای آن شکسته و یا خراب شده باشد، راهی جز تعویض آن قطعه وجود ندارد.
 • اگر لولای درب خودرو شکسته و یا شل شده باشد، برای تعمیر آن باید تمهیدات بیشتری اتخاذ شود. زیرا با یک روغن کاری ساده قابل حل نیست.
 • برای بهتر باز و بسته شدن درب و بهبود صدای آن میزان روغنی که در روغن کاری استفاده می‌شود اهمیت دارد. اگر از روغن کمی استفاده شود، مشکل حل نخواهد شد.

 مراحل انجام روغن کاری درب خودرو (در تعمیرگاه)

 • درب‌ها، کاپوت و صندوق عقب خودرو باز می‌شود
 • لولاها و قفل‌ها که از قبل گریس کاری شده بودند، تمیز می‌شوند و سپس روغن کاری می‌شوند
 • درب‌ها چند بار باز و بسته می‌شوند تا روغن به همه جای آن برسد. اگر به روغن بیشتری برای روان شدن نیاز باشد، مجدد روغن کاری می‌شود
 • تمامی لکه‌های موجود روغن و گریس اضافی تمیز شده و درب‌ها بسته می‌شوند

 

روغن کاری درب‌های خودرو

پیشنهاد رگلاژ

وقتی درب‌ها اولین نشانه‌های اصطکاک بیش از حد هنگام باز و بسته شدن را نشان می‌دهند، باید اقدامات لازم جهت کارکرد بهتر آن نظیر روغن کاری را انجام داد تا از بدتر شدن آن جلوگیری شود. کم شدن تاثیر روغن موجود درون درب‌ها نشانه خوبی است. برای پی بردن به این که ممکن است سایر اجزای خودرو که روغن کاری می‌شوند نیز نیاز به تجدید روغن کاری داشته باشند. وقتی درب‌ها و لولاهای درب بازبینی و روغن کاری می‌شوند، بازبینی و روغن کاری سایر اجزا بیرونی خودرو که حرکت می‌کنند مانند لولاهای اتصال دهنده کاپوت و صندوق عقب نیز ایده خوبی است. شرایط جوی نامناسب می‌تواند دلیل عمر کوتاه روغن‌های موجود در لولاها باشد. به همین دلیل کسانی که در هوای خیلی گرم یا خیلی سرد زندگی می‌کنند، به بازبینی مرتب خودرو جهت روغن کاری نیاز بیشتری دارند.

علائم رایجی که نشان می‌دهد درها نیاز به روغن کاری دارند، چیست؟

 • درب‌ها هنگام باز و بسته شدن صدای غیر معمول ایجاد می‌کنند
 • درب‌ها به آرامی و نرمی قبل باز و بسته نمی‌شوند

 

روغن کاری درب‌های خودرو

میزان اهمیت روغن کاری درب‌ها برای کارکرد مناسب خودرو

 • این سرویس برای درب‌هایی که با لولا باز و بسته می‌شوند، اهمیت دارد. به مرور زمان درب‌ها به علت روغن کاری نشدن به هنگام باز و بسته شدن سر و صدا ایجاد می‌کنند. اما تا زمانی که عملکرد مناسبی دارند نیازی به انجام این کار نیست.
 • روغن کاری در بازه‌های زمانی منظم برای خودروهایی که درب‌هایشان اجزا بیشتری برای روغن کاری شدن دارند. در صورت عدم انجام این کار در معرض آسیب هستند از اهمیت بیشتری برخوردار است.
 • در صورتی که این نیاز خودروتان را نادیده بگیرید ممکن است در معرض خطرات و مشکلاتی از قبیل بسته نشدن درب و یا حتی باز شدن آن در هنگام رانندگی قرار بگیرید. برای خود و سرنشینان خودرو ایجاد خطر کنید.
 • همچنین در صورتی که مشکل خودرو شما با یک روغن کاری ساده حل می‌شود بهتر است با انجام این کار از ایجاد مشکلات جدی‌تر در خودرو جلوگیری کنید.

نکته: در پایان توصیه می‌شود چنانچه مهارت لازم در عیب‌یابی و باز و بست قطعه ندارید، از دستکاری قطعات حساس خودرو خو‌دداری کنید.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزرو کنید”

[تعداد: 39   میانگین:  3.1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک