آیا سنسور اکسیژن خودرو قابل تعمیر است؟

oxygen sensor آیا سنسور اکسیژن خودرو قابل تعمیر است؟

وظیفه سنسور اکسیژن چیست؟

سنسور اکسیژن

هر ساله با تولید مدل‌های جدید خودرو، تولیدکننده‌ها برای بهبود عملکرد موتور خودرو از تعداد بیشتری سنسور اکسیژن استفاده می‌کنند. برخی از موتورهای با راندمان بالا همان طور که برای پشت مبدل‌های کاتالیستی سنسورهای اکسیژن دارند، برای هر سیلندر نیز یک سنسور اکسیژن دارند. سنسورها در قسمت تحتانی خودرو و زیر کاپوت قرار دارند. همچنین به منیفولد اگزوز متصل می‌باشند. در جلو یا عقب کاتالیزور قرار دارند. سنسور جلویی وظیفه اندازه‌گیری میزان اکسیژن سیستم اگزوز را به عهده دارد.

عملکرد سنسورهای جلویی و عقبی

هدف سنسورهای جلویی اندازه‌گیری میزان اکسیژن در گازهای خروجی از محفظه احتراق است. بسته به این که گاز خروجی از اگزوز از میزان اکسیژن بالا و یا پایینی برخوردار باشد، میزان سوخت ورودی به موتور توسط کامپیوتر آن تنظیم می‌شود. تا ترکیب ایده آلی که کمترین میزان تولید گازهای گلخانه‌ای را دارد به موتور ماشین بدهد. سنسورهای عقبی پشت مبدل کاتالیزوری قرار گرفته‌اند. هدف سنسورهای اکسیژن عقبی کنترل میزان اکسیژن گازهای خروجی از مبدل کاتالیزوری است. اگر یکی و یا تعدادی از سنسورهای اکسیژن در عملکرد خود اشتباهی داشته باشند، خودروی شما تست آلایندگی را قبول نخواهد شد. و اگر با همین سنسورها به رانندگی ادامه دهید، میزان مصرف سوخت شما افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند به کاتالیزور شما آسیب برساند.

 • به هنگام تعویض سنسور اکسیژن به یاد داشته باشید

بسیاری از سنسورها از طریق نشتی روغن و ضدیخ آسیب دیده‌اند و دلیل این نشتی‌ها باید شناسایی شده و تعمیر شود. در غیر این حتی اگر سنسورها را تعویض کنیم این نشتی‌ها باز هم به سنسورهای جدید آسیب وارد می‌کند.

 • پروسه تعمیر سنسور اکسیژن آسیب دیده

-اسکن کردن ECU خودرو توسط دیاگ
-بررسی نشتی‌ها و سوراخ‌های موجود در سیستم اگزوز
-جایگرین کردن سنسورهای آسیب دیده با سنسورهای جدید
-چک کردن اتصالات الکتریکی
-چک کردن عملکرد مناسب سنسورهای اکسیژن
-پاک کردن کدهای مربوط به سنسورهای قبلی از ECU
-آزمایش عملکرد مناسب خودرو در حال رانندگی

سنسور اکسیژن oxygen sensor

 • پیشنهاد رگلاژ

-درباره‌ی مشکلات خودروی خود حساس باشید.
-اگر چراغ چک موتور روشن است تا قبل از مراجعه به تعمیرگاه مسافت زیادی را رانندگی نکنید.
-اگر چراغ چک در حالت چشمک زن است برای جلوگیری از هزینه‌های بالا ماشین را تا تعمیرگاه با یدک‌کش حمل کنید.
-از مکانیک بخواهید تا شلنگ‌ها را چک کند و از عدم نشتی آن‌ها اطمینان حاصل کند. اگر شلنگ‌ها و یا سیستم اگزوز نشتی داشته باشد در کدهای عملکرد اشتباه سنسورهای اکسیژن مشخص خواهد شد ولی با این حال تعویض سنسور اکسیژن به تنهایی آن مشکل را حل نمی‌کند.

 • چه علائمی نشان دهنده نیاز شما به تعویض سنسور اکسیژن می‌باشد؟

-روشن بودن چراغ چک
-بالا رفتن مصرف بنزین خودرو
-قبول نشدن خودرو در تست آلایندگی

 • میزان اهمیت بررسی به موقع سنسورهای اکسیژن برای خودرو

خودروی شما دارای چندین سنسور اکسیژن است که همگی آن ها عملکرد خودروی شما را بهینه می‌کنند. سنسورهای جلویی میزان اکسیژن موجود در دود اگزوز را اندازه می‌گیرد تا خصوصیات گاز خروجی از محفظه احتراق مشخص شود. سنسورهای عقبی میزان اکسیژن در گازهای خروجی بعد از عبور از کاتالیزور را اندازه می‌گیرند. سپس سنسورهای اکسیژن این اطلاعات را به واحد کنترل الکتریکی خودروی شما (ECU) می‌دهند. این واحد در صورت لزوم می‌تواند آن را تنظیم کند چرا که عملکرد مناسب ماشین‌ها بسته به میزان و چگونگی ادغام سوخت و هوا است. سنسورهای اکسیژن برای عملکرد موتور ساخته شده‌اند، وقتی سنسورها از کار بیفتند خودروی شما عملکرد قبل را نخواهد داشت و مصرف سوخت آن بیشتر می‌شود و آلایندگی آن نیز افزایش می‌یابد.

ویدیو مربوط به نحوه بررسی و جایگزینی سنسور اکسیژن را اینجا ببینید.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 195   میانگین:  3.1/5]

326 دیدگاه برای “آیا سنسور اکسیژن خودرو قابل تعمیر است؟

 1. هادى گفته:

  چراغ چک سمند ملى من گاهى روشن میشود ضمنأ ماشینم هم صب باید چندین بار استارت بزنم برا روشن کردنش بردم تست موتور گفت سنسور اکسیژن خرابه ولى دود سیاه از اگزوز بیرون نمیده و مصرف سوخت هم تغییر نکرده آیا بازم لازمه سنسور را تعویض کنم اصلا سنسورم خراب شده با این علایم که گفتم ؟؟

  • کارشناس فنی رگلاژ گفته:

   با سلام هادی عزیز
   درود بر شما سنسور اکسیژن گاهی اوقات پیش اومده که تنها خطا نشون میده و هیچ مشکلی تو مصرف سوخت ایجاد نمی کنه و یا هیچ ایرادی دیگه برجا نمیزاره
   سنسور یه قطعه الکترونیکی و امکان داره هر مشکلی داشته باشه .یعنی یک لحظه خطا میزنه بعد به کار خودش ادامه میده . با این وضعیت شما بایستی سنسور رو تعویض کنید.

   • حسام گفته:

    سلام
    ی پژو پارس تیوفایو دریچه گاز سیمی دارم، وقتی هوا گرمه تو جاده میرم هر یساعت یبار بدون اینکه امپر بالا بیاد و بدو اینکه چراغ چک روشن بشه یدفعه دور موتور افت میکنه و هرچی بیشتر گاز میدم سریعتر افت میکنه و تا کلاج بگیرم ماشین خاموش میشه و باید ی رب ساعت خاموش کنم تا دوباره بتونم حرکت کنم

    مشکل از چیه?

 2. Ja.ja گفته:

  باسلام
  من یک خودرو تیبا یورو۴ دارم مدتیِ که از اگزوز خودرو دود سیاه رنگی بیرون میاد و بوی بدی م میده و همون لحظه ماشین مدام ریپ میزنه اما چراغ چک روشن نمیشه و دستگاه دیاگ م خطایی نشون نداد. خواستم ببینم مشکل از سنسور اکسیژنه یا نه، لطفاً راهنمایی کنید.
  ممنون

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   ا سلام
   عزیز درود برشما رمان اول روشن شدن خودرو دود سیاه میتونه تولیدات احتراق باشه و اگر با گرم شدن موتور این دود از بین رفت جای نگرانی نداره و اگر بهعد از گرم شدن موتور هم این دود ادامه داشته باشه ببایستی چک کنید که سوخت بیش از حد واردسیلندرها میشه یا اینکه هوای کافی برای احتراق کامل به موتور نمیرسه اگر سوخت بیش از حد به سیلندر تزریق بشه باید سوزن انژکتورتون رو چک کنید که بیش از حد باز میمونه و سوخت اضافی تزریق میشه و مورد دیگه اینکه شما از سوزن انژکتور متفرقه و یا شماره دیگه ای استفاده کرده باشید این در صورتیه که شما سوزن انژکتور تعویض کرده باشید در غیر اینصورت بایستی دنبال ایراد ایراد نرسیدن هوای کافی باشید و این ایراد میتونه از کثیفی فیلتر هوا – عدم کارکرد استپر موتور یا همان موتور پله ای ویا از سنسوراکسیژن باشه چون چراغ چک شما خطایی رو نشون نمیده امکانش خیلی ضعیفه که از سنسور اکسیژن باشه باز اگر سئوالی باشه بنده و تیم رگلاژ در خدمت شما هستیمJa.ja

 3. پویا گفته:

  لطف بفرمائید مراحل تعویض سنسور اکسیژن بالا در خودرو تیبا یورو۴ را توضیح دهید، جا دست نداره و باید فن و رادیاتور را باز کنیم و یا اینکه نظر بهتری دارید؟

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با سلام پویا عزیز
   اگر منظور شما سنسوری هستش که زیر پنجه اگزوز قرار داره هست برای باز کردن این سنسور اگر پنجه اگزوز رو باز کنی سریعتر میتونی باز و تعویض کنی و دیگه فن و رادیاتورت رو باز نکنی
   و اگر مورد دیگری هست کامنت بگذارید تا به سئوال شما پاسخ داده بشه.درود بر شما

 4. سامان گفته:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز
  من یه پراید۱۳۱مدل۹۳دارم.ماشینم تک سوز بود که بردم دستی ال پی جی بستم بهش.الان حدودا یه سالی میشه.مدتی هست که چراغ چک ماشین روشن شده.بردم باتری سازی گفتن سنسور اکسیژنش باید تعویض شه.سوال من از شما اینه که اگه سنسور اکسژن رو تعویض نکنم به ماشین اسیب وارد میشه.اخه من بنزین مصرف نمیکنم.فقط با گاز مایع میرم.
  ممنون میشم جواب بدید

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با سلام سامان عزیز اگر مخلوط هوا به سوخت محترق شده کم یا زیاد شود سنسور اکسیژن این تغییرات را به ای سی یو اطلاع میدهد و ای سی یو این اطلاعات را پردازش کرده و عملگرها را فعال میکند تا این نقص برطرف گردد.حال اگر این سنسور ایراد داشته باشد هم مصرف سوخت شما زیاد میشود و هم قدرت موتور شما کم میشود . پس بهتر است تا این سنسور تعویض شود. مهم نیست که سوخت شما بنزین ه یا گاز در ادامه آلایندگی رو هم به دنبال دارد

 5. مهدی گفته:

  سلام ، وقتتون بخیر
  من یه ۲۰۶ تیپ ۲ دارم که تیونینگ شده و تغییراتی توش ایجاد شده (مثل تغییر اگزوز و داشتن منبع) و امروز برای گرفتن معاینه فنی به مشکل آلایندگی برخوردم. اولا چراغ چکم روشن نیست ولی موقع روشن کردن ماشین بعد از یکی دو روز معمولا در استارت اول و دوم‌ ماشین روشن نمیشه ، دوما مصرف سوختم نسبتا بالاست و سوما دود سیاه رنگ هم هر ازگاهی داره ، میخوام ببینم چجوری میتونم بفهمم مشکل از سنسور اکسیژنه و یا کاتالیزور ؟

  ممنون از تیم و سایت خوبتون.

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با سلام و درود مهدی عزیز
   تمام این ایراداتی که شما اعلام کردید منشاء اصلی شان سنسور اکسیژنه و این رو هم بایستی مطلع باشی که تا زمانی که کاتالیست شما تو سیکل اگزوز شما قرار نداشته باشه بدلیل آلایندگی بالا سنسور به ای سی یو پیغام میدهد که موتور را به حالت بالانس برگرداند و چون کاتالیزور ندارد این پالس دائم به ای سی یو ارسال میشود ولی هیچ نتیجه ای حاصل نمیشود ولی چراغ چک هم خاموش میماند.ولی میزان آلایندگی بالا میماند.پس نتیجه اینکه بایستی برای گرفتن تائیدیه کاتالیزور و سنسور و اکسیزن را وارد سیک کنید .

 6. وحید گفته:

  سلام
  پراید مدل ۹۷ یورو ۴ دارم که حدود دو ماهه ال پی جی کردمش. حدود دو هفته پیش چراغ چکش روشن شد که با مراجعه به نمایندگی گفت مشکلی نداره و چراغ چک خاموش شد. خفته بعد چراغ ایربگ روشن شد که باز با مراجعه به نمایندگی درست شد. این هفته بازم چراغ چکش روشن شده . نمایندگی گفت مال گاز LPG هستش. در ضمن مصرف سوختش خیلی بالاس. با اینکه بیشتر گاز مصرف میکنم با مسافت خیلی کم روی بنزین، مصرفش بالاست.
  لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با سلام و درود
   وحید عزیز خودروتون رو کجا گاز سوز کردید؟
   اگر در مرکز معتبر این سیستم رو روی خودروتان نصب کردید بایستی همان مرکز پاسخگو باشه در غیر اینصورت بایستی توافقی سیستم شما رو اصلاح کنند. بله ایراد از سیستم گاز سوز و کیت سی ان جی هستش.

 7. reza گفته:

  سلام
  پراید مدل۸۹ دارم که cng دستی میباشد الان ۲ هفته ای میشه مصرفش بطور وحشتناکی بالا رفته با ۱۰ کیلو گاز فقط ۹۰ کیلومتر مسافت رو میبره و بنزین هم بایک باک پر۲۳۰ تا میره شمع و وایرشمع ؛ صافی هوا ؛ تعویض سنسور دمای اب ؛شستشوی انژکتور و استپر ؛ دیاگ هم زدم. مشکل رو نشون نداد خودم شک سنسور اکسیژن رو داشتم که گفتن موقعی که از cng استفاده میکنی سنسور اکسیژن از سرویس خارج میشه ممنون میشم از کمکتون

 8. بابک گفته:

  سلام. من ۲۰۶ تیپ دو دارم. گهگاه وقتی اول صبح یا زمانی که ماشین واسه چتدساعت خاموش بوده استارت میزنم دور موتور ماشین بعداز روشن شدن زیر یک میمونه.(به اندازه یک یا دو خط). و وقتی شروع به حرکت کنم تا پا روی گاز میذارم ریپ میزنه خفه میکنه و خاموش میشه. چندثانیه بعد استارت بزنم بدون مشکل کار میکنه. بردم نمایندگی سوزن انژکتور شستشو دادن اما رفع شد. دستگاه زد گفت سنسور اکسیژن بالایی ایراد داره باید تعویض بشه. بعد گفت یه روز هم بیا ماشینتو اگه اشتباه نکنم گفت فیلر بزنم موتور یکم بد کار میکنه! من یکم توشک موندم و بجز همون کار اول بقیه رو انجام ندادم. میخواستم بپرسم تشخیص شما چیه؟واقعا ایراد از سنسور اکسیژنه یا ممکنه ایراد دیگه ای داشته باشه؟ممنون از وقتتون که برای پاسخ دهی میذارید.

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با درود و سلام
   بابک عزیز نظر بنده اینه که شما بایستی سوزن های انژکتور را باز کرده و با اسپری مخصوص شستشوی انژکتور شستشو داده و شمع ها رو نیز بازدید کنید و در صورت نیاز اونا رو تعویض کنید . مشکل خودروتون حل میشه

 9. بابک گفته:

  جناب منوچهری عزیز سلام مجدد.
  در پیام قبلی عرض کردم که سوزنهای انژکتور رو نمایندگی شستشو داد اما مشکل مذبور حل نشد. شمع ها رو هم حدود سه ماه پیش تعویض کرده بودم.با این اوصاف نظرتون چیه؟ و اینکه آیا سنسور اکسیژن در کل قابلیت تعمیر داره یا حتما باید تعویض بشه؟با سپاس مجدد

 10. احمدرضا گفته:

  سلام من پراید ۹۳ یورو۴ دارم .مصرف سوختم خیلی رفته بالا شتابو قدرت ماشین گرفته شده ولی دستگاه میزنم چیزی نشون نمیده حتی چراغ چکم روشن نمیشه و ماشین دود نمیکنه

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سالم احمد رضا عزیز
   کم شدن شتاب می تواند مربوط به تمام شدن صفحه کلاج باشد و افزایش مصرف سوخت مربوط به سوزن انژکتور،سنسور اکسیژن ویا کاتالیز اگزوز می باشد.
   در ضمن سنسور اکسیزن قابل تعمیر نمی باشد.

 11. احمدرضا گفته:

  سلام من پراید یورو۴ دارم مصرف ماشین خیلی بالاست سرعتوشتاب ماشین گرفته شده ولی دستگا چیزی نشون نمیده گاهی اوقات هم دورموتور از ۴ رد نمیکنه ن دود میکنه ن چیزی

 12. sajjad.shabahang گفته:

  سلام و خسته نباشید خدمت اساتید محترم.بنده یه اردی مدل ۸۳ دارم سنسور اکسیژن خراب شد رفتم عوضش کردم حالا ماشین اول صبح دود میکنه و بد کار میکنه.هنگام شتابگیری هم ماشین کپ میکنه.بردم دیاگ زدم گفتن سنسور اکسیژن رو سلو کار نمیکنه و وقتی گاز میدی یه دفعه عمل میکنه.ماشین یه مدت ال پی جی نصب کردم بعد درش اوردم فکر کنم بعد اون اینجور شده لطفا اگه میشه راهنماییم کنید

 13. جواد غیور گفته:

  با سلام خدمت عزیزان کارشناس
  من یکدستگاه لیفان x60 مدل ۹۵ دارم
  که صبحگاه بعداز روشن شدن موتور کمی ریپ می‌زند…. وبعد از گرم شدن موتور خوب کار میکند
  ولی درشتاب خوب عمل نمیکند… وچراغ چک نیز روشن است
  تشخیص تعمیر کار خرابی
  سنسور اکسیژن است

  سوال؟؟ سنسور اکسیژن چقدر….. چند کیلومتر دوام داره…. من ۶۰٫۰۰۰ تا رفتم

  سوال ۲….من سنسور باز کردم

  لطفا راهنمایی بفرمایید
  چطوری تمیزش کنم
  باچه ماده‌ای
  آیا تمیزمیشود…. یا نه

  باید تعویض کنم
  از راهنمایی جنابعالی
  بسیار سپاسگزارم

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   سنسور اکسیژن قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.متوسط عمر سنسور اکسیژن ۱۶۰هزار کیلومتر می باشد اما بسته به نحوه استفاده خودرو و نوع سنسور متغیر است.
   در خودرو های x60 معمولا کاتالیز اگزوز زود خراب می شود و لازم است بررسی کنید.

 14. مسعود قربانی گفته:

  سلام خسته نباشید من تصدف کرد به ماشینم چیزی نشد ولی بردم نمایندگی درست کرد از اون موقع چراغ چکم روشن شده ولی تاقبل نمایندگی خاموش بود دستگاه زد گفت سنسور اکسیژن شماره یکت خرابه آیا سنسور با شستوشو امکان داره درست بشه؟

 15. مصطفی گفته:

  سلام پراید۹۳یورو۴دارمسنسورپایین ان ۳سال بود کارنمیکرد مصرف سوخت ان خیلی کم زیاد شده بود تازگیها مصرفش خیلی زیاد شده بود بوی خام سوزی ودود سیاه میداد بردم تعمیرگاه دیاگ زد گفتند نرم افزار جدید نصب کردیم که سنسور پایین را از مدار خارج کرده مصرف سوخت را به حالت اولیه رسانده و خام سوزی ودودهم نمکند نیاز به تعویض سنسور نیست ۷۰هزارتومان گرفتند انجام دادندچراغ چک هم خاموش شدبعد از چند روز ح اما مصرف سوختم کمی پایین امد امروز رفتم تعمیرگاه با اینکه چراغ چکم خاموش بود اعتراض کردم دیاگ زده مگه سنسور بالا هم کار نمکند باید انر تعویض کنی نظر شوا چیست

 16. نیکان گلی گفته:

  سلام من در تست آلایندگی رد شدم تو معاینه فنی – میگن دود مشاهده شده ولی من هیچ دودی نمی بینم – گفتن کاتالیست و سنسور اکسیژن ایراد دارد – باید بگم که من دقیقا سال گذشته همین موقع یک کاتالیست جدید نصب کردم ولی سنسور عوض نکردم .
  سوال :
  ۱- آیا مجدد نیاز به تعویض کاتالیست هست ؟
  ۲- چون یکساله کاتالیست عوض کردم- اگر فقط سنسور عوض کنم مشکل برطرف میشه ؟
  ۳- با تعویض کدامیک از موارد فوق مشکل دود برطرف میشود ؟ یا اصلا مشکل دود یه ایراد فنی دیگر دارد ؟

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام آقای گلی عزیز
   ۱-معمولا عمر مفید کاتالیز ۳ سال یا ۱۵۰هزار کیلومتر است
   ۲-ابتدا باید دیاگ بزنید بعد مشخص می شود سنسور اکسیژن سالم است یا معیوب است.
   ۳-دود سیاه یا خاکستری مربوط به ایراد سنسور اکسیژن یا سوزن انژکتور یا شمع است اما دود آبی مربوط به روغن سوزی است

 17. مهدی جواهری گفته:

  سلام من خودرو۲۰۶تیپ۲ مدل۸۴دارم مدتیه بعضی مواقع جراغ چک روشن میشود ودوباره خودش خاموش میشود علتش چیست در ضمن هیچ کونه دودی از اکزوز خارج نمیشود با تشکر

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام مهدی عزیز
   برای جواب درست باید دیاگ بزنید تا ایراد مشخص شود اما به احتمال زیاد سنسور میل سوپاپ خودرو شما ایراد دارد و اگر زودتر برای پاک کردن ایراد اقدام نکنید بعد از مدتی مجبور به تعویض سنسور خواهید شد.

 18. نیکان گلی گفته:

  سلام
  ممنون که پاسخ منو دادین
  مشکل اساسی اینجاست که یه مرکز تنظیم موتور (تون آپ) خوب و حرفه ای سراغ ندارم – اصولا تو کارشون حرفه ای نیستن فقط یه دستگاه دیاگ خریدن خطاها رو پاک میکنن و همینطور باید بری جاهای مختلف هزینه کنی ولی هیچ مشکلی برطرف نشده باشه.
  میخواستم اگه لطفا کنید یه مرکز حرفه ای که تو زمینه تون آپ فعالیت میکه رو معرفی کنید مورد تایید شما باشه ممنون میشم. یا با ایمیل یا اس ام اس.
  ۰۹۱۲۲۱۶۸۹۵۰

 19. مهرداد گفته:

  با سلام. من ماشین رو ندارم میخواستم سنسور اکسیژن را باز کنم ولی هر چقدر تلاش کردم باز نشد البته الان به این نتیجه رسیدم که جهت رزوه مخالف است آیا تایید می کنید

 20. سعید گفته:

  سلام من برای معاینه فنی رفتم به علت الایندگی رد شدم . مکانیک میگه از سنسور اکسیژنه ولی نه چراغ چک روشن شده و نه علامت دیگه ای هست . ممنون میشم اگه راهنمایی کنین .

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   ممکن است سنسور ضعیف شده به همین دلیل چراغ چک روشن نمیشه،از نشانه های ایراد سنسور اکسیژن دود سیاه،ریپ زدن و افزایش مصرف بنزین می باشد.با دستگاه دیاگ به صورت دقیق وضعیت سنسور اکسیژن مشخص می شود به این صورت که سنسور سالم باید نوسان داشته باشد و ثابت بودن پارامتر آن نشان دهنده معیوب بودن ان است.

 21. شکری گفته:

  سلام من پراید cng دارم و سنسور اکسیژنم خرابه مبخواستک بدون فقط رو بنزین تاثیر داره خرابی سنسور یا رو گاز هم تاثیر میزاره

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   تاثیر سنسور اکسیژن زمان استفاده از گاز روی عملکرد خودرو بسیار کم است اما هنگام استارت زدن و روشن کردن خودرو تا زمان گرم شدن موتور که با سوخت بنزین انجام می شود سنسور اکسیژن سوخته عملکرد خودرو را تحت تاثیر قرار داده و باعث اذیت شدن راننده می شود.

 22. تیبا93 آشغال سایپا گفته:

  سلام و عرض ادب
  تیبا ۹۳ دارم با ۱۵۰۰۰ کارکرد که دیروز ناگهان در موقع حرکت در اتوبان چراغ چک چشمک زد و موتور به لرزه افتاد ولی ماشین منو به مقصد رسوند. چراغ چک موتور هر از چندگاهی موقع حرکت چشمک می زند و بعدش خاموش میشه، موتور لرزش زیادی داره حتی در سکون، انگار ماشین ریپ میزنه، قبلا هم بعد از یک بارندگی سنسور گاز سوخت که تعویض شد و استپر شستشو شد.
  به نظرتان مشکل از چیست؟؟ سنسور اکسیژن، سنسور دوم، کاتالیست و…. ؟؟ فکر میکنید چقدر خرج رو دستم بزاره؟؟

  • هژار باقری گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   به احتمال زیاد سنسور اکسیژن دوم شما سوخته و متاسفانه جنس خوب در بازار و در نمایندگی سایپا موجود نیست و ممکن است لازم باشد ۱۰ سنسور تعویض کنید تا مشکل خودرو حل شود راه حل دوم این است که سنسور دوم را حذف کنید و ecu را مجددا برنامه ریزی کنید که تنها ایراد این روش این است که مقداری الایندگی افزایش یافته و از حالت یورو۴ به یورو۲ تبدیل می شود

 23. مهدی گفته:

  سلام تشکر میکنم از مقاله جامع تون.
  مهندس عزیز من یک تویوتا کرولای ۲۰۰۴ دارم که و در حدود ۳ ماهی میشه که چراغ چک انجین بعد از مدتی رانندگی روشن میشه و در همون زمان خودرو لرزه پیدا میکنه(در حین رانندگی) و متوجه هم شدم شتاب خودرو کمتر شده و از طرفی مصرفش افزایش پیدا کرده.بردم دیگ کردن و کد۰۰۳۷ نشون داد بهم گفتن کابل اکسیژن اولی دچار مشکل شده ولی من از اون به بعد خودرو رو کمتر بیرون اوردم و تعمیرش نکردم امید است که منو راهنمایی کنید ممنون

 24. تیبا93 آشغال سایپا گفته:

  ممنون از راهنماییتون
  خوشبختانه با دیاگ مشخص شد سیلندر ۱ احتراق نداره و بنابراین تمام شمع ها رو با شمع معمولی پایه کوتاه emco تعویض کردند مشکل رفع شد ولی الان مصرف وحشتناک بالاست!!! چه کنم؟؟؟

 25. ابراهیم گفته:

  با سلام. من پراید ۸۶ دوگانه کار خانه دارم سنسور اکسیژن خراب شد رفتم یه سنسور دیگه گرفتم بعد یک هفته باز چراغ چک روشن شد دیاگ زدم خطای داعمی زد دوباره رفتم سنسور گرفتم باز تکرار شد هرجا رفتم سر در نمی اورند لطفا راهنمایم کنید ممنون میشوم

 26. اصغر گفته:

  سلام
  وقت بخیر
  من یه پژو ۴۰۵ دارم که چند مدته که مصرف سوختش بالا رفته حدودا ۱۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر
  گاهی هم هنگام برداشتن پا از پدال گاز سرعت یه لحظه کم میشه،مقداری هم خام سوزیه بنزین داره،چراغ چکش به موقع خاموش میشه.شمع هاش رو تازه عوض کردم،سوزن هاشو رو تازه تمیز کردم،موتور روغن سوزی داشت تازه تعمیر کردم.
  با سپاس