چگونه عمر کلاچ خودرو را افزایش دهیم؟

چگونه عمر کلاچ خودرو را افزایش دهیم؟ 

چگونه عمر کلاچ خودرو را افزایش دهیم؟ 

عمر کلاچ خودرو را با رعایت چند ترفند ساده در راستای حفظ دیسک و صفحه کلاچ می‌توان افزایش داد.

وظیفه کلاچ خودرو انتقال قدرت موتور به جعبه دنده و در مجموع سیستم انتقال قدرت شامل گیربکس، دیفرانسیل، پلوس و… است. بنابراین سلامت این بخش مهم در خودرو می‌تواند بر شتاب و کشش خودرو اثر قابل توجهی بگذارد و لذت رانندگی را با افت شتاب و قدرت موتور به طور مداوم کاهش ندهد. در این نوشتار ۶ ترفند ساده را برای  افزایش عمر کلاچ خودرو عنوان می‌کنیم.

با فشار پدال به کف خودرو با پای چپ باید کلاچ را کاملاً غیر درگیر کرده و سپس با برداشتن پا از پدال دوباره آن را درگیر کنیم. با این کار می‌توانید به نرمی دنده‌ها را تعویض کرده و مانع از خوردن دنده‌ها به یکدیگر شوید.

چگونه عمر کلاچ خودرو را افزایش دهیم؟ 

اگرچه این‌ یک اصل پایه است، اما زمان‌هایی هست که باید به کلاچ اجازه بدهید بلغزد و کار خود را انجام بدهد. این موضوع زمان‌های شروع حرکت در یک بلندی بیشتر به چشم می‌خورد، اما اگر می‌خواهید قدرت زیادی را به‌یک‌باره به جاده منتقل کنید نیز این کار را انجام خواهید داد.

البته این نوع از لغزش صفحات کلاچ می‌تواند باعث سایش اضافی صفحات شود و طول عمر قطعات را کاهش دهد و از آنجایی که این قطعات نیز همانند لاستیک‌ها و ترمز‌ها مصرفی هستند تحت پوشش گارانتی خودروی جدید قرار نمی‌گیرند.

فوت رست

وضعیت دیگری که می‌تواند باعث وارد شدن فشار بیشتر به قطعات کلاچ شود زمانی است که راننده پای خود را روی آن می‌گذارد. این موضوع معمولاً زمانی رخ می‌دهد که راننده پای خود را پس از تعویض دنده به‌طور کامل از روی کلاچ برنداشته بنابراین این پدال کاملاً درگیر نشده است. شاید دلایل معدودی برای این کار وجود داشته باشند، اما باید از انجام آن دوری کنید.

یک دلیل برای قرار دادن پا روی کلاچ می‌تواند موقعیت بد راننده باشد. اگر شما زیادی به پدال‌ها نزدیک هستید شاید فضای پای کافی برای قرار دادن پای چپتان در موقعیتی راحت و دور از پدال کلاچ نداشته باشید. توصیه می‌کنیم موقعیت رانندگی خود را تصحیح و تنظیم کنید. زمانی که این کار را انجام دادید پای خود را از روی پدال برداشته و بدین ترتیب باید فضای کافی برای جابجا کردن پا و جلوگیری از لمس پدال باید داشته باشید.

بسیاری از خودرو‌ها دارای مکان‌های استراحت پا یا «فوت رست» هستند که این کار را آسان‌تر می‌کنند، اما اگر شما خودرویی با فضای پای کم را می‌رانید شاید بتوانید پایتان را به نوعی پشت پدال قرار دهید. این موقعیت ایده آل نیست، اما حداقل از خرابی سیستم کلاچ جلوگیری می‌کند.

پیشنهادهای رگلاژ

  • هرچقدر رگلاژ کلاچ پایین‌تر درگیر شود و زودتر ازاد کند صفحه کلاچ دیرتر تمام می‌شود.
  • در سر بالایی‌ها تا حد امکان با بار زیاد حرکت نکنید.
  • هرچقدر می‌توانید از وزن خودرو کم کنید به موتور و صفحه کلاچ کمتر فشار وارد می‌شود.
  • سیم کلاچ را به صورت دوره‌ای عوض کنید و پدال کلاچ همیشه نرم باشد.
  • نشتی‌های دور گیربکس را بگیرید تا باعث چرب شدن فحه کلاچ نشود.
  • یکی از نشانه‌های آسیب رسیدن به سیستم کلاچ و صفحات آن بوی متمایز سوختنی است که از صفحات بلند می‌شود.
[تعداد: 3   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک