احتمال افزایش کرایه تاکسی تا ۲۰ درصد

احتمال افزایش کرایه تاکسی تا 20 درصد 

احتمال افزایش کرایه تاکسی تا ۲۰ درصد 

کرایه تاکسی موضوعی است که افزایش یا ثابت ماندن آن همواره در این دوره از سال مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرو از طرفی حقوق شهروندان مدنظر است و از طرف دیگر حق رانندگان تاکسی.

اسفندماه سال گذشته محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و عمران شورای شهر تهران اعلام کرد بررسی لایحه نرخ کرایه حمل‌ونقل عمومی در شورا آغاز شده است.

به‌گفته علیخانی به‌طورمعمول سالانه ۱۲ تا ۱۵درصد افزایش نرخ کرایه‌ها وجود دارد که کمتر از نرخ تورم است و به‌نظر می‌رسد امسال هم ‌مانند سال قبل باشد اما به‌نظر می‌رسد درنهایت نظر شورای‌شهر درباره افزایش کرایه تاکسی به نظر شهرداری نزدیک‌تر باشد تا فرمانداری، که مرجع نهایی تصویب کرایه تاکسی در تهران است.

مناقشه ۲۰ درصدی

آنچه در سال ۱۳۹۸ کمی مناقشه‌برانگیز شده، اظهارات غلامحسین آرام، معاون فرماندار تهران است. به گفته وی شهرداری می‌تواند  حداکثر ۲۰‌درصد کرایه حمل‌ونقل عمومی را در سال ۹۸ افزایش دهد. 

آرام بدون اشاره به منبع خود برای نرخ تورم سال ۹۷ می‌گوید: «براساس نرخ تورم و حداکثر ۲۰درصد می‌تواند کرایه حمل‌ونقل عمومی در سال ۹۸ افزایش یابد، ولی اگر نرخ تورم ۱۵درصد باشد برهمین اساس کرایه اتوبوس، تاکسی و مترو افزایش می‌یابد.»

از طرف دیگر علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی تهران با اشاره به افزایش میزان افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۸ گفت: «امسال برای اینکه افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها عادلانه باشد، به‌طوری‌که نه فشاری بر مردم و نه اجحافی در حق تاکسیرانان صورت بگیرد، افزایش کرایه بر اساس نرخ تورم پایان سال ۹۷ خواهد بود.

نرخ تورم مبناست

طبق گفته مسئولان شهری تعیین کرایه تاکسی در سال ۹۸ شهرداری یک تفاوت اساسی با سال‌های قبل دارد زیرا برای اولین‌بار در لایحه بودجه ۹۸ جدول نرخ کرایه‌ها در قالب تبصره‌های بودجه آمد و در زمان بررسی بودجه نرخ کرایه‌ها نیز به تصویب رسید.

ازطرف‌دیگر طبق این سند بودجه، شهرداری می‌تواند معادل حداکثر نرخ تورم اعلامی در پایان سال ۹۷، نسبت‌به افزایش نرخ کرایه‌ها اقدام کند، فرمانداری تهران نیز لایحه بودجه مصوب شورا را بررسی کرد و ایرادی به این بند وارد نکرد. 

برهمین اساس، گویا شهرداری تهران نرخ تورم را از مرکز آمار استعلام کرده و منتظر اعلام نهایی آن است تا نرخ کرایه ۹۸ را براساس آن محاسبه کند. البته تا دی‌ماه سال ۱۳۹۷ میان بانک‌مرکزی و مرکز آمار بر سر مرجعیت نرخ رسمی تورم در کشور اختلاف وجود داشت که در نهایت با تصمیم گروه تخصصی شورای عالی آمار، مرکز آمار ایران مرجع رسمی اعلام آمارهای نرخ تورم و شاخص حساب‌های ملی شد و بانک‌مرکزی نمی‌تواند نسبت‌به تولید و انتشار این آمار اقدام کند بنابراین به‌نظر می‌رسد امسال مرکز آمار حرف آخر را در دعوای همیشگی شهرداری و فرمانداری تهران بر سر افزایش نرخ کرایه تاکسی خواهد زد.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار