انواع بو در خودرو و راه‌حل آن

بو در خودرو

انواع بو در خودرو و روش‌های از بین بردن آن

بوهای زیادی در خودرو حس می‌شوند که برخی خوشایند و برخی ناخوشایند هستند که هر کدام نشان دهنده مورد خاصی در خودرو می‌باشد. برای نمونه اکثر بوهای خوشایند در خودرو نشان دهنده نو بودن قطعات پلاستیکی و چرمی موجود در کابین خودرو می‌باشد که همواره حس خوبی به راننده و مسافر می‌‌دهد. در مقابل بوهای ناخوشایندی هم ممکن است در خودرو حس شود که آن هم نشان دهنده موارد خاصی می‌باشند و ممکن است با تشخیص به موقع بعضی بوها از خسارت‌ها و هزینه‌های زیادی جلوگیری کرد.

بعضی بوها که در حالت عادی ممکن است در هر خودرویی احساس شود و نیز راهکارهای لازم برای از بین بردن آن‌ها را در زیر عنوان می‌کنیم.

 • بوی روغن یا دود اگزوز

علت این بو می‌تواند روغن سوخته از ناحیه موتور باشد یا شاید به دلیل ایراد در لوله اگزوز زیر خودرو، دود اگزوز از طریق کف به داخل خودرو وارد می‌شود.

انواع بو در خودرو و راه‌حل آن

 • بوی شیرین همراه با بخار احساس می‌شود

احتمالا خودرو در حال جوش آوردن می‌باشد به آمپر آب توجه کنید اگر دمای بالا را نشان می‌دهد در جای مطمئن پارک کنید و با احتیاط سیستم خنک کننده را هواگیری کنید و بعد درب رادیاتور را باز کرده و آب خنک به آن اضافه کنید.

 • بوی سوختگی یا چیزی شبیه به نان سوخته احساس می‌شود

این بو ممکن است به خاطر یک مدار کوتاه الکتریک یا عایق روی سیم باشد که در حال سوختن است. رانندگی در این حالت خطرناک است زیر کاپوت را چک کنید و به سیم‌کشی و فیوزها دقت کنید.

 • بوی بنزین داخل کابین

اگر خودرو در زمان روشن شدن بیشتر از حد استارت خورده است احتمالا بنزین زیادی به موتور وارد شده است و بعد از چند لحظه رفع می‌شود که مشکل خاصی ندارد. اما بوی بنزین دائمی است ممکن است شلنگ‌های ورودی یا خروجی بنزین به باک سوراخ شده باشند یا پمپ بنزین شکسته باشد یا حباب‌گیر و کنیستر خراب شده باشد که باید همه موارد را به دقت بررسی کرد چون نشت بنزین بسیار خطرناک بوده و احتمال انفجار یا آتش سوزی نیز وجود دارد.

 • بوی پلاستیک سوخته

این بو می‌تواند هشداری در مورد ایراد در سیستم ترمز باشد یا احتمال این که ترمز دستی هنوز کشیده شده و یادتان رفته که آن را غیرفعال کند. در بعضی موارد این بو مربوط به صفحه کلاچ است که نشان دهنده درگیری بیش از حد صفحه کلاچ و داغ شدن آن است که در این باید نحوه رانندگی و عادت به نیم کلاچ بودن را تغییر دهید.

انواع بو در خودرو و راه‌حل آن

 • بوی بد جوراب همراه با رطوبت

اگر این بو هنگام روشن شدن کولر احساس می‌شود می‌تواند به دلیل وجود نوعی قارچ باشد که در فضای مرطوب کولر و داخل سیستم تبخیر به وجود آمده و رشد کرده است و برای رفع آن می‌توان مدتی فن را روشن کرده تا فضای داخل سیستم را خشک کند یا می‌توان از اسپرهای مخصوص این کار استفاده کرد.

 • بوی روغن داغ

اگر این بو بیشتر زمانی که موتور گرم شده است احساس می‌شود به دلیل نشت روغن به داخل منیفولد است که ممکن است نشتی از میل‌لنگ یا واشر آن باشد و با پاشش روغن مقداری از آن به روی منیفولد هم ریخته است و می‌سوزد اما اگر نشتی از سوپاپ باشد روغن وارد اگزوز شده و بلافاصله بخار می‌شود و بوی روغن سوخته را احساس می‌کنید.

انواع بو در خودرو و راه‌حل آن

 • بوی تخم مرغ فاسد

این بو که به دلیل هیدروژن سولفید در اگزوز است و مقدار کم گوگرد موجود در بنزین عامل ایجاد هیدروژن سولفید می‌باشد که در مبدل کاتالیز تبدیل به اکسید گوگرد می‌شود و اکثرا به دلیل خرابی کاتالیز و این بو متساعد می‌شود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

Previous «
Next »

30 Comments

 1. سلام خسته نباشین
  برلیانس صفر گرفتم بعد. از این که یه مسافتیو میرم بوی سوختگی میاد. یه صدایی هم موقع حرکت میاداگه میشه راهنمایی کنین

 2. با سلام من یک اردی مدل ۸۵ دارم که کاسه نمد دنده کیلومتر رو بخاطر نشتی تعویض کردم ولی در هنگام دور زدن یا سر پیچ دود زیادی از وسط کنسول وارد اتاق میشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 3. سلام . من پراید سال ۸۶ دارم ( انژکتور) . الان هم مشکل برق دزدی داره که فعلا با اون کاری ندارم ، در حال حاضر مشکلم بوی بد خروجی از اگزوز هست که واشر سرسیلندر عوض کردم و خودم رادیاتور رو چند بار شستشو دادم با آب داغ و تاید ، که در خروجی اگزوز که پرتاب زنگ آبه و آب به همراه روغن داشتم مرتفع شده اما همچنان بوی بد که انگار روغن میسوزه دارم ، بردم تعمیرکار خودم ، میگه مشکلی نداره و یه مدت کار کنه درست میشه بوی بدش اما تو ۱۰ تا ۱۵ کیلومتری که رفتم فرقی نکرده !!؟ بردم تعویض روغنی تخصصی گفت روغن باید عوض بشه و موتور رو با گازوئیل بشورم ، بردم یه جا دیگه میگه اگه میخوای روغن برات عوض کنم اما اگر به فرض روغن بسوزه امکان داره واشر سرسیلندرت هنوز روغن واردش میشه وگرنه با روغن عوض کردن شاید یه مدت کوتاه بو رفع بشه ولی بازم روغن میره تو محفظه احتراق و باز مثل الانش میشه . خیلی خرج کردم و واقعا داره از توانم خارج میشه و کلافه میشم ، ممنون میشم اگر کسی مشکل مشابهی داشته و حل کردتش پیام بزاره ، ممنون از سایت رگلاژ

 4. باسلام من یه رانا مدل ۹۴تازه گرفتم الان دو روزه هم صدای اگزوز زیاد شده هم مصرف سوخت و هم بوی تخم مرغ گندیده میده جون مادرتون اگه میشه راهنمایی کنید.از دیروز ده تا تعمیر کار رفتم هر کدام یک قطعه رو عوض کردن.شمع و استپ موتور و قطع کن انژکتور و دیاگ و هیچکدام هم هیچ غلطی نکردن

 5. سلام.من ی اس ال ایکس tu5 مدل ۹۷ دارم ی مدتیه شدیدا بوی بنزین میاد داخل اتاق انگار بنزین ریختن داخل اتاق آدم سردرد میگیره.ی چند نفر نگا کردن چیزی سر در نیاوردن.بنظر شما ایراد از کجاست؟؟

 6. باسلام ال نود مدل ۹۵ دارم الان مدتی هست از قسمت موتور بوی ماشینها مدل پایین داره میخواستم علت رو بپرسم.ممنون

 7. سلام وقت بخیر.۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۰ با کارکرد ۱۹۸هزارتا خریدم شستشو انژکتور و روغن و فیلترها و صافی بنزین تعویض کردم دیاگ زدم یکی از سوزن انژکتورا تنظیم نبود که تنظیم شد.ه.شمعها هم خوب بود طبق نظر کارشناس دیاگ.منبع اگزوز انتهایی عوض کردم.اما بوی بد اگزززززور هنوز داره.خودروفوق العاده پر شتاب و روان کار میکنه.صبحها به ندرک با روشن کردن خودرو چراغ چک روشن میشد که طبق نظر کارشناس روغن رانا سنتتیک ریختم درست شد اما هنوز بوی بددددددد اگزوز رو میده.استاد لطفا راهنمایی بفرمایید.

 8. سلام. من تیبا دارم و هنگام حرکت اگه شیشه پایین باشه بوی دود میاد. اما اگه شیشه بالا باشه هیچ بویی نمیاد. میشه یه راهنمایی کنین مشکل از کجاس؟

 9. سلام من ال ٩٠ مدل ٨٨ دارم مدتی هست که خود به خود خاموش میشه و بعد سخت روشن میشه بعد از روشن شدن گاز زیاد می خوره بوی بدی هم داره ممنون میشم راهنمای کنید
  البته استپور -مغزی پمپ بنزین – واشر دریچه گاز هم عوض شده سوزن انژکتور و شمع ها هم سرویس شدن دیاگم هم که میزنیم مشکلی نداره

 10. سلام. من پژو۴۰۵ مدل ۸۵ دارم که بوی روغن و دود اگزوز داخل کابین ماشین هست ولی وقتی با دور موتور بالا حرکت میکنی یا دنده رو بیشتر پر میکنی بوی بیشتری میده لطفا راهنماییم کنین خفه شدم از بوش بخدا

 11. سلام وقت بخیر
  ef7۹۲ دارم کاتالیزورش ریخته بود کلا در اوردمش ازون به بعد بوی خام سوزی و بوی بد اگزوز به داخل کابین میاد دلیلش چیه؟

 12. سلام داخل کاتالیز پرایدم راخالی کردن مصرف سوخت زباد شده بود بعد از آن کاتالیر را برش دادن داخل آنرا پرده گذاشتن بخاطر قیمت بالای کاتابزورمصرف سوخت تاحدودی خوب شده آیا به نظر شما معاینه فنی جواب میده. حالا بعد از مدتی که شیشه ماشین رو پایین میزنیم بوی اگروز مباد داخل ماشین تازگی اینظوری شده.ضمنآ پرایدمیورو۴ است ممنون میسم از راهنمای تون

 13. سلام پراید مدل ۸۱ دارم وقتی تو حرکت شیشه ماشین رو میدم پایین بوی دود میاد تو ماشین اگزوزشم کاملا سالمه کلافه شدم چه کنم؟

 14. سلام
  و تشکر بابت سایت خوب شما .
  ۲۰۶ sd مدل ۸۶ v1 , موقعی که درجا و سرعت پایین کار میکنه دود سیاه بهمراه یک مقدار ابی رنگ‌داره ، همچنین بوی دود کم داخل کابین احساس می کنم ، البته کاتالیزور کلا حذف شده ولی منبع وسط رو داره ،
  سنسور اکسیژن هم سرویس شده ، دریچه گاز و سوزن انژکتور تمیز شده ، شمع ها هم مرتبه ،
  واسه بوی داخل اتاق و دود سیاه چه راهکاری دارین ؟
  سپاسگذارم

 15. سلام دلیل بوی بنزین داخل ماشین وقتی کولر در حالتی که ماشین بی حرکت هست روشن هست رو لطفا اگر ممکنه بگین. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار