انواع سنسورهای خودرو

انواع سنسورهای خودرو

در این مقاله با انواع سنسورهای خودرو آشنا می‌شوید

تعویض سنسور اکسیژن توسط یکی از تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ

با استفاده از خدمات تضمینی رگلاژ، تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید.

هزینه تعویض سنسور اکسیژن چقدر است؟

هزینه تعویض سنسور اکسیژن بستگی به نوع خودرو شما دارد. می‌توانید قبل از مراجعه به تعمیرگاه از طریق تماس با ۷۲۴۹۱-۰۲۱، از میزان هزینه اتحادیه آن خدمت و درصد تخفیف استفاده از خدمات رگلاژ باخبر شوید.

جدول هزینه تعویض سنسور اکسیژن برخی از خودروها (پراید و پژو  ۲۰۶) به شرح ذیل می‌باشد: 

نام خودرو پژو ۲۰۶ پراید
قیمت اتحادیه ۳۵,۰۰۰ تومان ۴۰,۰۰۰ تومان
کمترین قیمت در تهران ۱۰,۰۰۰ تومان ۲۰,۰۰۰ تومان
سود شما  ۷۱٫۴۳% ۵۰%

لیست کامل قیمت‌ها را در صفحه لیست هزینه تعمیرات مشاهده نمایید.

خودروهای جدید به دلیل استفاده از سیستم‌های الکترونیکی و قطعات برقی جدید نسبت به خودروهای قدیمی از تکنولوژی پیچیده‌تری برخوردار هستند. قطعات و سیستم‌های جدید مورد استفاده در این خودروها که اصطلاحا خودروهای انژکتوری نامیده می‌شوند به سه قسمت عمده تقسیم بندی می‌شوند که عبارتند از:

سنسورها، عملگرها و واحد کنترل الکترونیکی (ECU)

هر سنسور وظیفه خاصی برعهده دارد و با توجه به قابلیت‌های خاص خود در محل مورد نظر قرار می‌گیرد و اطلاعات لحظه به لحظه‌ای را از شرایط موتور به واحد کنترل الکترونیکی که به عنوان مغز سیستم می‌باشد فرستاده برای بهبود عملکرد موتور دستورات لازم را برای عملگرها ارسال می‌کند. تعدادی از مهم‌ترین سنسورهای مورد استفاده در خودروهای انژکتوری به شرح زیر می‌باشد:

سنسور دمای هوای ورودی (ATS)

این سنسور یک ترمیستور است که به تغییرات دما حساس است. مقاومت الکتریکی ترمیستور با افزایش دما کاهش می‌یابد. با کاهش دما افزایش می‌یابد و به این ترتیب سیستم کنترل خودرو در جریان دمای هوای ورودی به موتور قرار می‌گیرد. در صورت سرد بودن دمای هوای ورودی به موتور واحد کنترل توسط پیش‌ گرم‌کن، هوا را کمی گرم‌تر می‌کند تا موتور در سرما راحت‌تر و سریع‌تر روشن شود. زیرا هوای سرد چگالی بیشتری نسبت به هوای گرم دارد و نیاز آن به بنزین، در پاشش انژکتورها نسبت هوا و بنزین را تغییر می‌دهد. این سنسور یا روی منیفولد ورودی یا درون هواکش جاسازی شده است و محدوده کاری آن بین ۴۰ تا۱۵۰ درجه سلسیوس می‌باشد. نفوذ احتراق ناقص به منیفولد هوا، کربن گرفتگی یا روغنی شدن منیفولد هوا باعث آلوده شدن نوک این سنسور می‌شود و سبب می‌شود واکنش آن نسبت به تغییرات دما کاهش یابد.

سنسور دمای هوای ورودی (ATS)

سنسور فشار داخل مانیفولد (MAP)

این سنسور اندازه‌گیری فشار هوای ورودی به مانیفولد را بر عهده دارد. این سنسور از یک قسمت داغ شونده تشکیل شده که وقتی دمای آن بالا می‌رود ECU هوای ورودی بیشتری را تزریق می‌کند و زمانی که دما کاهش می‌یابد ECU متوجه می‌شود که باید هوای تزریقی را کاهش دهد.

سنسور فشار داخل مانیفولد (MAP)

سنسور دور موتور (RPM)

این قسمت یکی از سنسورهای بسیار مهم موتورهای انژکتوری می‌باشد که در صورت خرابی آن موتور استارت می‌خورد ولی روشن نمی‌شود و حتی اگر خودرو روشن باشد خاموش می‌شود. این سنسور روی پوسته کلاج و مقابل فلایویل است که فاصله آن با فلایویل حدود ۱ تا ۲ میلیمتر است که ECU با دریافت دامنه پالس‌های دریافتی از این سنسور، موقعیت میل‌لنگ و زمان جرقه زنی سیلندر را تشخیص می‌دهد و دستورات لازم را به عملگرها می‌دهد. کثیفی و تجمع براده در اطراف موتور سبب می‌شود این سنسور نتواند سیگنال‌ها را به خوبی به ECU ارسال نماید، که با تمیز کردن آن می‌توان خودرو را روشن کرد و حتما باید که خطا را با زدن دیاگ پاک کرد.

سنسور دور موتور (RPM)

سنسور سرعت

این سنسور اطلاعات مربوط به سرعت خودرو را به صورت پالس به ECU ارسال می‌کند که شامل ۲ نوع می‌باشد، نوع اول آن بر روی دنده کیلومتر نصب می‌شود و با ارسال فرکانس سرعت را اندازه‌گیری می‌کند و نوع دوم آن بر روی کامل کیلومتر شمار نصب می‌شود و سیگنالی متناسب با سرعت شفت خروجی جعبه دنده تولید می‌کند. در صورت خرابی این سنسور آمپر سرعت کار نمی‌کند و با گرفتن کلاچ در حالت حرکت، موتور تمایل به خاموش شدن دارد یا در هنگام دنده معکوس و سربالایی موتور ریپ می‌زند. برای تشخیص معیوب بودن آن سنسور را باز نموده، موتور را روشن کرده و با دست پینیون را می‌چرخانیم که اگر عقربه کیلومتر شمار حرکت کرد سنسور سالم است اما اگر حرکت نکرد معیوب است.

 سنسور سرعت

سنسور ناک

این سنسور یک قطعه پیزو الکتریک می‌باشد که روی موتور قرار دارد و وظیفه نظارت بر سیستم جرقه و انفجار در محفظه احتراق را بر عهده دارد. وجود ضربات غیر عادی در موتور باعث می‌شود که این سنسور عمل نموده و با روشن کردن چراغ چک راننده را از وجود مشکل آگاه کند.

سنسور ناک

سنسور اکسیژن

این سنسور میزان اکسیژن موجود در گازهای خروجی را اندازه‌گیری می‌نماید و آن را به ولتاژ تبدیل کرده و به ECU می‌فرستد. در واقع این سنسور میزان غنی یا رقیق بودن نسبت سوخت به هوای ارسال شده به موتور را اندازه‌گیری می‌کند که از یک برند سرامیکی با سر پلاتینیومی ساخته شده و سر سنسور که توسط غلاف فلزی محافظت می‌شود در معرض اکسیژن موجود در اگزوز قرار می‌گیرد.

سنسور اکسیژن


سنسور اینرسی

این سنسور نوعی سوئیچ می‌باشد که با دریافت ضربه در زمان تصادف خودرو و قطع جریان بنزین از احتمال آتش‌ سوزی و انفجار می‌کاهد و در خودروهای انژکتوری با قطع جریان برق ECU سبب خاموش شدن سریع خودرو می‌شود.

سنسور اینرسی
سنسور باران

این سنسور روی شیشه جلو خودرو نصب می‌شود و بر اساس امواج فرا‌صوت یا امواج فرو‌سرخ کار می‌کند. به این صورت که موج را بر روی شیشه می‌فرستد و بر اساس میزان امواج برگشتی رطوبت و خیس بودن شیشه را اندازه‌گیری می‌کند. به این صورت که هر چه شیشه مرطوب‌تر باشد و شدت بارش بیشتر باشد میزان موج برگشتی کمتر می‌باشد. با این ساز‌ و‌ کار خیس بودن شیشه را به  ECU اطلاع داده و دستور فعال کردن برف پاک‌کن و همچنین سرعت برف پاک‌کن از طرف ECU صادر می‌شود.

سنسور باران

جستجو قیمت تعمیرات در رگلاژ

دیگر زمان پرداخت هزینه تعمیرات خودرو، بدون اطلاع داشتن از میزان دقیق قیمت اتحادیه آن گذشته است. چرا که از طریق رگلاژ هر دارنده خودرو برای تعمیرات ماشین، قیمت عادلانه ای را پرداخت خواهد کرد. با توجه به شفافیت قیمتی رگلاژ، دیگر نیازی به مذاکره و چانه زدن با تعمیرگاه را نخواهید داشت و از قیمت اعلامی تعمیرکار نیز شگفت زده نخواهید شد. قیمتی که توسط کارشناسان ما برای خدمت درخواستی شما اعلام شود به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. مگر در صورتی که نوع خدمت درخواستی شما تغییر پیدا کند.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

Previous «
Next »

9 Comments

 1. سلام خسته نباشید من میخواستم بدونم سنسور های خودرو با چه روش هایی تولید میشن ممنون میشم کمک کنید

 2. سلام نمایندگی پخش برای خرم آباد لرستان میخوام.نمایندگی میدید؟شرایط چطوره

 3. سلام..من مزدا چادر دار دارم..میخوام بیام سنسورهای خودرو بخرم وپخش کنم..میشه راهنمایی کنید

 4. درود برشما. دور موتور از ۴ که رد میشه در دنده ۳ چراغ چک روشن میشه.. مشکل از کجاست؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

 5. با عرض سلام و ادب و احترام
  و تشکر از نکات مفیدی که مطرح کردید
  تیبا صندقداری حدود یکسال هست صفر گرفتم حدود ۱۰۰۰ کارکرد چراغ چک روشن شد که دیاگ زدم گفت خطای ناک میده خطاشو پاک کردتا حدود ۸۰۰۰ که بازم چکش بهمون دلیل روشن شد بازم پاک کردم ۹۵۰۰ روشن شده.
  بنظر شما مشکل از خرابی سنسور ناک (ضربه) هست یا چیزی دیگه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار