تعویض تسمه دینام

تعویض تسمه دینام1 Motor Vehicle Engine Timing Belts

برای تعویض تسمه دینام چه کنیم؟

تسمه دینام، تسمه‌ای از جنس لاستیک است که قدرت را از میل لنگ به سیستم تهویه، دینام و حتی به سیستم تعلیق منتقل می‌کند. بدون وجود آن، دینام توان تولید برق و ارسال آن به باتری را نخواهد داشت. در نتیجه هیچ قطعه برقی خودرو، بدون تسمه پروانه قابلیت کار کردن نخواهد داشت. به علت دمای بالای اطراف موتور خودرو، به مرور زمان تسمه دچار خوردگی می‌شود. و در نهایت به اصطلاح مکانیک‌ها تسمه بریده می‌شود. وقوع این اتفاق منجر به از کار افتادن دینام و حتی سیستم تعلیق می‌شود.

در بیشتر خودروها، پمپ آب نیز توسط تسمه دینام کار می‌کند که در صورت بریده شدن تسمه، امکان خنک کاری موتور توسط آب از بین می‌رود و باعث می‌شود تا موتور به علت حرارت بالا آسیب جدی ببیند.

علائم تعویض تسمه دینام

تعویض تسمه دینام Motor Vehicle Engine Timing Belts

نکته: تسمه‌ها باید در زمان تعویض روغن از لحاظ ظاهری توسط مکانیک بررسی شود. اگر صدای جیر جیر از موتور شنیده شود، به احتمال زیاد نیاز به تنظیم و یا تعویض خواهد داشت.

نحوه تعویض تسمه دینام

  • بررسی تسمه برای یافتن هر گونه ترک و خوردگی

  • باز کردن تسمه معیوب

  • بررسی پولی‌‎ها و بلبرینگ‌ها

  • نصب تسمه دینام جدید

میزان اهمیت تعویض تسمه دینام معیوب

همان طور که گفته شد، تسمه دینام نقشی اساسی را در کارکرد دینام، تهویه مطبوع، سیستم فرمان و خنک کاری موتور ایفا می‌کند. در نتیجه با استفاده از خودرویی که تسمه آن معیوب باشد یا به طور کلی پاره شده باشد، خطرات بسیار جدی را به جان خودروی خود خواهیم خرید.

ویدیو روش تعویض تسمه پروانه را اینجا ببینید.

[تعداد: 8   میانگین:  4/5]

1 دیدگاه برای “تعویض تسمه دینام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک