ایمنی خودرو s5 بخش دوم

ایمنی خودرو s5 بخش دوم

کمربند ایمنی جک S5

(فصل اول دفترچه راهنما جک اس ۵ بخش دوم)

کمربند ایمنی جک S5

به منظور تامین ایمنی شما و سرنشینان، تمام صندلی‌های خودرو مجهز به کمربند ایمنی می‌باشند. سیستم کمربند ایمنی همچنین شامل یک چراغ نشانگر کمربند ایمنی می‌باشد که بر روی صفحه نمایشگر قرار گرفته و به راننده برای بستن کمربند ایمنی هشدار می‌دهد.

چرا باید کمربند ایمنی را ببندیم؟

برای افراد بزرگسال و نوجوانان، کمربندهای ایمنی موثرترین ابزار حفاظتی می‌باشند.

کمربند ایمنی، شما را در جای خود نگه می‌دارد تا بدین وسیله ابزار حفاظتی خودرو بیشترین حفاظت را از شما ارائه دهند.

کمربند ایمنی تقریباً در تمام انواع تصادف مفید واقع می‌شود. در شرایط چپ کردن خودرو، افرادی که کمربند ایمنی نبسته‌اند بیشتر آسیب می‌بینند.

از برخورد با اشیا داخل خودرو و سرنشینان جلوگیری می‌کند.

خطر بیرون پرت شدن از خودرو در تصادفات را کاهش می‌دهد.

کمک می‌کند تا به هنگام باز شدن ایربگ، شکل نشستن صحیح را حفظ کرده و به این ترتیب باعث کاهش خطر احتمالی و حداکثر حفاظت توسط ایربگ می‌شود.

اگر کمربندهای ایمنی به درستی بسته نشده باشند، حتی با وجود ایربگ خطر مصدومیت جدی و مرگ افزایش می‌یابد. البته کمربندهای ایمنی نمی‌توانند در تمام تصادفات از شما حفاظت کنند اما در اغلب موارد می‌توانند خطر مصدومیت شدید را کاهش دهند.

توجه

هنگام رانندگی حتی در مسیرهای شهری، لطفاً تمام سرنشینان خودرو بدون استثنا کمربندهای ایمنی خود را ببندند. زنان باردار باید همواره کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارند تا بهترین حفاظت از فرزندشان به عمل آید.

اقدام احتیاطی در مورد کمربند ایمنی

راننده و تمامی مسافران باید همیشه کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارند. استفاده صحیح از کمربند ایمنی خطر مصدومیت بر اثر ترمزهای ناگهانی یا بر اثر تصادف را کاهش می‌دهد.

اخطار

هر کمربند ایمنی برای یک نفر طراحی شده است؛ عدم توجه به این امر بسیار خطرآفرین خواهد بود.

کمربند ایمنی را گره نزنید.

در صورت مشاهده هرگونه شکاف و آسیب در کمربند ایمنی یا آثار تغییر شکل در قسمت‌های فلزی، آن را تعویض کنید.

برای تمیز کردن کمربند ایمنی از پاک کننده‌های خنثی و آب گرم استفاده کرده و برای خشک کردن، آن را در سایه قرار دهید.

از رنگ کردن و سفیدشور کردن کمربند ایمنی پرهیز کنید تا استقامت و کارکرد آن تحت تاثیر قرار نگیرد.

بعد از تصادفات، کل کمربندهای ایمنی استفاده شده را تعویض کنید. حتی اگر به ظاهر آسیب ندیده باشند.

برای حفاظت شما و سایر سرنشینان از مصدومیت‌های ناشی از تصادف، همه سرنشینان باید در طول رانندگی کمربندهای ایمنی خود را ببندند.

وقتی پشتی صندلی‌ها در حالت کاملاً قائم قرار دارد، کمربندهای ایمنی می‌توانند حداکثر حفاظت را ارائه دهند. اگر پشتی صندلی زاویه داشته باشد، هنگام تصادفات به‌خصوص تصادف از جلو، سرنشین ممکن است از زیر کمربند سر خورده و آسیب ببیند.

هنگام بستن کمربند ایمنی آن را راحت نگه داشته و تا حد امکان بکشید تا حفاظت پیش‌بینی شده را به دست دهد. اگر کمربندهای ایمنی شل شده باشند، حفاظت کاهش می‌یابد.

کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا

کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا

بستن کمربند ایمنی

کمربند ایمنی را از محفظه جمع کننده بیرون کشیده و به آرامی روی سینه و به سمت ران هدایت کنید. زبانه فلزی را درون قفل مربوطه وارد کنید تا صدای کلیک شنیده شود. بعد از تنظیم کمربند ایمنی به روی کمر، کمربند به‌طور خودکار کمی باز یا بسته می‌شود تا با ران شما متناسب گردد. اگر خم شده یا به آرامی به سمت جلو متمایل شوید، کمربند به‌طور خودکار کمی باز می‌شود. در صورت برخورد شدید و ناگهانی، کمربند قفل می‌شود تا بدن سرنشین را کنترل کند. اگر با سرعت زیاد به جلو خم شوید، کمربند به صورت خودکار قفل می‌شود.

توجه

زبانه فلزی کمربند ایمنی باید حتما در قفل مربوط به خود که بر روی همان صندلی تعبیه شده، قفل شود. در غیر اینصورت کارکرد حفاظتی کمربند ایمنی تحت تاثیر قرار گرفته و احتمال مصدومیت افزایش می‌یابد.

با رگلاژ بهترین تعمیرگاه را برای تعمیر خودرو خود رزرو نماید.

تنظیم کمربند ایمنی

تنظیم کمربند ایمنی

سعی کنید کمربند ایمنی را تا حد امکان به پایین کشیده و بر روی ران‌های خود قرار دهید نه بر روی کمر. به این ترتیب استخوان‌های لگن، فشار حاصل از ضربه را تحمل کرده و خطر صدمات درونی کاهش می‌یابد. همچنین هر چه کمربند ایمنی بالاتر قرار گیرد، خطر سر خوردن سرنشین از زیر کمربند به هنگام تصادفات و ترمزهای ناگهانی بیشتر شده و خطر صدمات شدید و مرگ افزایش می‌یابد. دست‌ها را نه فقط در یک طرف کمربند، بلکه در دو طرف کمربند قرار دهید.

آزاد کردن کمربند

آزاد کردن کمربند

قفل کمربند را نگه داشته سپس دکمه آزاد کردن را فشار دهید، کمربند به سرعت آزاد می‌شود. بعد از آنکه که کمربند آزاد شد، به‌طور خودکار به داخل محفظه جمع کننده برمی‌گردد. در غیر اینصورت بررسی کنید که کمربند گره نخورده باشد سپس دوباره تلاش کنید.

اخطار

– اگر کمربند ایمنی به شکل درست بسته نشده باشد می‌تواند در هنگام تصادف موجب آسیب شدید و حتی مرگ گردد.

– بخش شانه کمربند ایمنی سه نقطه‌ای را در پشت بازو یا پشت کمرتان نیاندازید. این کار خطر آسیب‌ دیدگی را افزایش می‌دهد.

کمربند با دو نقطه اتکا

کمربند با دو نقطه اتکا

بستن کمربند

قفل کمربند را با دست نگه دارید سپس زبانه فلزی را داخل قفل جا بزنید. هنگامی که صدای کلیک را شنیدید، محکم بودن کمربند را با دست‌هایتان تنظیم کنید. روش آزاد کردن کمربند مشابه روش آزاد کردن کمربند با سه نقطه اتکا است.

اخطار

کمربند ایمنی با دو نقطه اتکا باید از روی ران عبور کند )نه شکم( و تمام مدت سفت بر روی ران قرار گیرد.

تنظیم کمربند

تنظیم کمربند

ارتفاع کمربند را با دست به نحوی تنظیم کنید که بتواند به خوبی بدنتان را در برگیرد. اگر کمربند شل است آن را سفت کنید. کمربند باید بر روی ران شما قرار گیرد نه بر روی کمرتان. اگر کمربند خیلی بالا قرار گرفته باشد، خطر آسیب در اثر تصادف افزایش می‌یابد.

کمربند را بکشید.

کمربند را بکشید.

برای تنظیم طول کمربند ایمنی، تسمه کمربند را با زاویه مشخص نسبت به زبانه فلزی نگه داشته و آن را تا رسیدن به طول مورد نیاز خود بکشید. تنظیم طول در صورت فشار دادن زبانه فلزی، راحت‌تر انجام می‌شود.

کمربند را جمع کنید.

کمربند را جمع کنید.

انتهای آزاد کمربند را تا طول مناسب بکشید و اضافات کمربند را در زبانه دریچه پلاستیکی جا بزنید.

کمربند را جمع کنید.

به منظور افزایش ایمنی در تصادفات شدید یا متوسط از روبرو، کمربندهای ایمنی جلو به سیستم پیش‌کشنده خودکار کمربند ایمنی مجهز شده‌اند. در لحظه‌ای که ایربگ گشوده می‌شود، سیستم پیش‌کشنده خودکار بلافاصله کمربند ایمنی را می‌کشد تا راننده و سرنشین جلو محکم در جای خود ثابت بمانند. بعد از فعال شدن سیستم پیش‌کشنده، کمربندها به صورت کشیده باقی خواهند ماند تا اینکه به روش معمول آزاد گردند. با فعال شدن سیستم پیش‌کشنده خودکار، صداهای ضعیف انفجار شنیده خواهد شد. این صداها طبیعی است و خطری ندارد.

توجه

سیستم پیش‌کشنده خودکار کمربند ایمنی برای برخوردهای شدید ناگهانی طراحی شده و فقط یک بار امکان استفاده از آن وجود دارد. اگر سیستم پیش‌کشنده خودکار شما فعال شده است، سعی نکنید شخصاً آن را تعمیر نمایید. به نمایندگی‌های مجاز شرکت کرمان موتور مراجعه کنید.

ابزار تنظیم ارتفاع کمربند ایمنی

ابزار تنظیم ارتفاع کمربند ایمنی

تنظیم ارتفاع کمربندهای ایمنی جلو از طریق تنظیم نقطه نگهدارنده، امکان‌پذیر است. کمربند را به ترتیبی تنظیم کنید که از شکم و سینه شما عبور کند نه از گردنتان. اگر کمربند ایمنی خیلی نزدیک به گردن تنظیم شود، حداکثر حفاظت را فراهم نمی‌کند. تنظیم ارتفاع نقطه نگهدارنده کمربند ایمنی امری ضروری است. دکمه تنظیم را فشار داده و ارتفاع را کم یا زیاد کنید. بعد از رها کردن دکمه تنظیم، از قفل شدن نگهدارنده در ارتفاع مورد نظرتان اطمینان حاصل کنید.

حفاظت زنان باردار

حفاظت زنان باردار

زنان باردار باید در همه زمان‌ها کمربند ایمنی خود را بسته نگه دارند. بهتر است زنان باردار از کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا استفاده کرده و بخش نگهدارنده کمر را از روی ران خود عبور دهند. زنان باردار باید تا حد امکان از فرمان و داشبورد فاصله داشته و به پشتی صندلی تکیه دهند تا از خطراتی که باز شدن ایربگ برای ایشان و جنین ایجاد می‌کند در امان بمانند. در جریان هر معاینه پیش از تولد، از پزشک خود بپرسید آیا مجاز به رانندگی هستید یا خیر.

حفاظت از افراد مجروح

هنگام انتقال افراد مجروح، کمربند ایمنی باید بسته باشد. در صورت لزوم برای اطلاعات بیشتر از یک پزشک مشورت بگیرید.

هیچ‌وقت روی صندلی دراز نکشید.

برای هر چه پایین‌تر آوردن خطر آسیب‌ دیدگی در تصادفات و دریافت حداکثر حفاظت از سیستم‌های ایمنی خودرو، همه سرنشینان باید در هنگام حرکت خودرو بر روی صندلی‌های خود بنشینند. دراز کشیدن روی صندلی عقب یا لم دادن روی صندلی سرنشین جلو به شکلی که بدن حالت انحنا به خود بگیرد باعث می‌شود کمربند ایمنی کارکرد طبیعی خود را نشان ندهد.

توجه

– در خودروی در حال حرکت نشستن یا دراز کشیدن به شکلی که بدن حالت خمیده داشته باشد، بسیار خطرناک است. هنگامی که بدن شما خمیده است، از آنجا که بخش شانه کمربند به درستی بر روی بدنتان قرار نگرفته حتی اگر زبانه در قفل ثابت شده باشد نمی‌تواند حفاظت کامل را فراهم کند. در صورت برخورد شدید، شما با سرعت به جلو پرتاب می‌شوید و ضربه شدیدی به گردن و سایر اعضای بدنتان وارد می‌کند.

– وقتی بدن شما خمیده است، بخش پایینی کمربند نمی‌تواند حفاظت صحیح را فراهم کند. در صورت تصادف، کمربند به جای قرار گرفتن روی استخوان لگن که توانایی تحمل فشار را دارد به بالا حرکت کرده و روی شکم قرار می‌گیرد. پیامد این حادثه جراحات داخلی خطرناک خواهد بود.

– هنگام حرکت خودرو برای تضمین ایمنی، ابتدا پشتی صندلی را به حالت کاملاً قائم تنظیم کرده و کمربند ایمنی خود را ببندید.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک