ایمنی خودرو s5 بخش سوم

دفترچه راهنما خودرو-حفاظت کودک در جک S5

ایمنی خودرو s5 بخش سوم

حفاظت کودک در جک S5

(فصل اول دفترچه راهنما جک اس ۵ بخش سوم)

حفاظت کودک در جک S5

در برخی کشورها استفاده از ابزارهای حفاظت از نوزادان و خردسالان ضروری و اجباری است. ما به شدت توصیه می‌کنیم برای کودکان و خردسالان با وزن کمتر از ۱۸ کیلوگرم از سیستم‌های محافظ کودک و یا صندلی کودک استفاده شود. ایربگ‌ها برای حفاظت از بزرگسالان طراحی شده و برای کودکان بسیار خطرناک هستند. بنابراین تحت هیچ شرایطی صندلی کودک را روی صندلی سرنشین جلو که مجهز به ایربگ است، نصب نکنید. در غیر اینصورت، ضربه شدید ناشی از انفجار و باز شدن ایربگ می‌تواند باعث آسیب شدید یا حتی مرگ کودک گردد. هنگام خرید سیستم محافظ کودک برای فرزندانتان، اطمینان حاصل کنید که صندلی و کمربند آن برای ایشان مناسب باشد. نصب و استفاده از صندلی کودک باید مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده انجام گیرد.

توجه حفاظت کودک در جک S5

– لطفاً صندلی محافظ کودک را بر روی صندلی عقب نصب کنید. با نصب صندلی کودک بر روی صندلی سرنشین جلو ممکن است در صورت وقوع تصادف، ضربه شدید ناشی از باز شدن ایربگ به جراحات شدید یا حتی مرگ کودک بیانجامد.

– در هوای گرم در خودرویی که درب‌ها و پنجره‌های آن بسته است، دمای کمربند ایمنی و صندلی کودک بسیار بالا می‌رود. بنابراین قبل از نشاندن کودک، دمای سطح صندلی و زبانه کمربند را بررسی کنید تا از آسیب کودک جلوگیری شود.

– بچه‌های بزرگتر که صندلی کودک برایشان مناسب نیست باید در صندلی‌های عقب نشسته و کمربند ایمنی خود را ببندند. هیچ وقت اجازه نشستن کودکان در صندلی سرنشین جلو را ندهید.

– در هنگام رانندگی اجازه ندهید کودکان روی صندلی‌شان ایستاده یا زانو بزنند.

– هنگام سواری در ماشین در حال حرکت، کودک را در آغوش خود بگیرید. در غیر اینصورت در صورت تصادف یا ترمز شدید، حتی در صورت بسته بودن کمربند، حفاظت کامل از کودک فراهم نشده و ممکن است دچار جراحات جدی گردد.

– اگر صندلی کودک به درستی نصب نشده باشد، خطر جراحات جدی یا مرگ ناشی از تصادفات را به شدت افزایش می‌دهد.

نوزاد

حفاظت کودک در جک S5

برای حفاظت از کودکان زیر یک سال باید از صندلی‌های نگهدارنده مورب که رو به عقب نصب می‌شوند، استفاده شود. فقط این نوع سیستم ایمنی می‌تواند از سر، گردن و کمر نوزاد به‌طور کامل حفاظت کند.

کودک

حفاظت کودک در جک S5

اگر کودک آنقدر بزرگ شده که صندلی مورب رو به عقب برایش مناسب نیست و می‌تواند بدون کمک به صورت پایدار بنشیند، از صندلی مورب رو به جلو استفاده کنید. برای کودکان بالای هفت سال با وزن ۲۲ تا ۳۶ کیلوگرم و قد کمتر از یک و نیم متر بهتر است از صندلی کودک مجهز به کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا استفاده شود. برای کودکان بلندتر از یک و نیم متر، نیازی به صندلی کودک نیست و کمربند ایمنی خودرو برای ایشان مناسب خواهد بود.

مطمئن شوید کمربند برای کودک مناسب است.

مطمئن شوید کمربند برای کودک مناسب است.

برای کسب اطمینان از اینکه کمربند ایمنی با سه نقطه اتکا برای کودک مناسب است یا خیر، اجازه دهید کودک روی صندلی عقب نشسته و به پشتی صندلی تکیه دهد. سپس کمربند را ببندید. همانطور که در عکس نشان داده شده، اگر بخش شانه کمربند از روی ترقوه عبور کرده و بر روی سینه قرار گرفته، همچنین بخش دور کمر کمربند از روی مفصل ران گذشته و ران را لمس می‌کند، این به این معنی است که کودک می‌تواند از کمربند استفاده کند. اما اگر بخش شانه کمربند روی گردن کودک قرار گرفت یا بخش دور کمر کمربند به شکم کودک فشار آورد، این به این معنی است که باید از صندلی کودک استفاده شود.

اخطار حفاظت کودک در جک S5

از کمربندی که به گردن یا شکم کودک فشار وارد می‌کند، استفاده نکنید. در غیر اینصورت در تصادفات شدید امکان آسیب جدی گردن و جراحات داخلی وجود دارد.

بچه‌های بزرگتر از چه زمان می‌توانند در صندلی جلو بنشینند؟

– پیشنهاد می‌شود برای فراهم شدن حداکثر حفاظت، همه کودکان زیر ۱۲ سال در صندلی عقب خودرو نشانده شوند. صندلی‌های عقب خودرو، امن‌ترین موقعیت برای کودکان در هر سن و با هر بلندی قدی می‌باشند. همچنین ایربگ سرنشین جلو برای کودکان بسیار خطرناک است. اگر صندلی، زیادی به بخش جلوی خودرو نزدیک باشد یا سر کودک هنگام تصادف به جلو پرت شود یا کودک به درستی روی صندلی جاگیر نشده باشد، در صورت باز شدن ایربگ احتمال جراحت جدی و یا مرگ کودک وجود دارد.

– البته بین کودکان تفاوت‌های بسیاری هست. برای قضاوت در این مورد که می‌توان به کودکان اجازه نشستن در صندلی جلو را داد یا خیر، سن تنها یک شاخص است و شما باید فاکتورهای مهم دیگر را نیز در نظر بگیرید. از لحاظ جسمی، کودک باید به اندازه‌ای رشد کرده باشد که کمربند سه نقطه‌ای بتواند از روی ران‌ها، سینه و شانه وی عبور کند. در غیر اینصورت کودک نمی‌تواند در صندلی جلو بنشیند.

– به منظور نشستن ایمن در صندلی جلو، کودک باید از قوانین آگاه بوده و روش صحیح نشستن روی صندلی و بستن صحیح کمربند را رعایت کند.

اگر فکر می‌کنید کودک برای نشستن روی صندلی جلو به اندازه کافی بالغ است، اقدامات زیر را انجام دهید:

– صندلی را تا جای ممکن عقب ببرید. اجازه دهید کودک بنشیند، به پشتی صندلی تکیه داده و پاها را روی زمین یا عمود نسبت به کف خودرو قرار دهد.

– بررسی کنید که موقعیت کمربند ایمنی صحیح، امن و قابل اعتماد باشد.

– به دقت مراقب کودک باشید. به گرمی از او بخواهید به شکل صحیح نشسته و کمربند خود را بسته نگه دارد.

اقدامات احتیاطی مکمل برای حفاظت از کودکان

– لطفا از ابزار ایمنی مخصوص کودکان برای جلوگیری از باز شدن درب خودرو توسط کودک استفاده کنید. در صورتی که کودک در صندلی عقب نشسته است با استفاده از قفل کودک از باز شدن درب توسط کودک و بیرون پرت شدن او جلوگیری کنید.

– کودک را درون خودرو تنها نگذارید. در برخی کشورها این کار جرم محسوب شده و پیگرد قانونی دارد. این کار بسیار خطرناک است. به طور مثال در تابستان تنها گذاشتن کودک در خودرو می‌تواند باعث مرگ ناشی از گرمازدگی گردد. بعلاوه اگر کلید خودرو در سوییچ استارت مانده باشد، ممکن است کودک ناخواسته موتور را روشن کرده و با راه انداختن خودرو به خود و دیگران آسیب بزند. هر بار که ماشین را با سایر سرنشینان ترک می‌کنید، کلید استارت خودرو را با خود ببرید.

– هنگامی که خودرو در وضعیت پارک شده قرار دارد، درب‌های آن را قفل کنید. در غیر اینصورت ممکن است کودکانی که در اطراف یا داخل خودرو بازی می‌کنند با بی‌دقتی درون خودرو گیر افتاده و حادثه‌ای به بار بیاورند.

– کلید را دور از دسترس کودک قرار دهید. آموزش باز کردن قفل، روشن کردن موتور، باز کردن درب‌ها و شیشه پنجره‌ها به کودک می‌تواند خطرات جدی و مرگ را به دنبال داشته باشد.

اقدامات احتیاطی مربوط به صندلی مخصوص کودک

– لطفا اقدامات احتیاطی زیر را به هنگام استفاده از صندلی‌های مخصوص کودک انجام دهید. در غیر اینصورت امکان بروز حادثه، جراحت شدید و حتی مرگ وجود دارد.

  • برای کودکانی که کمربند ایمنی خودرو برایشان مناسب نیست، از صندلی مخصوص کودک استفاده کنید.
  • برای نوزادان، صندلی مخصوص با حمایت کامل سر و گردن باید استفاده شود. به علت ناپایداری گردن و سنگینی نسبی سر، نوزادان باید در صندلی نوزاد با ابعاد مناسب خود قرار گیرند. شکل و فیزیک کودکان با افراد بزرگسال متفاوت است و این موضوع در طراحی کمربند ایمنی خودرو لحاظ نشده است. از آنجا که استخوان لگن خاصره کودکان کوچک است، بخش دور کمر کمربند به جای قرار گرفتن روی لگن بر روی شکم کودک قرار گرفته و در صورت تصادف، شکم به شدت فشرده شده و باعث بروز جراحات شدید و حتی مرگ می‌گردد. لطفا کودکان را در صندلی مخصوص مناسب بنشانید.

– هنگام نصب و استفاده از صندلی مخصوص کودک، لطفا دستورالعمل مربوطه را با دقت مطالعه کرده سپس صندلی را به نحو ایمن نصب کرده و از روش‌های مخصوص زیر استفاده کنید. در صورت نصب غیرایمن و استفاده ناصحیح از صندلی کودک در هنگام بروز تصادف یا ترمز ناگهانی، صندلی حداکثر حفاظت را فراهم نکرده و امکان آسیب جدی و حتی مرگ وجود دارد.

مطمئن شوید کمربند برای کودک مناسب است.

– لطفاً صندلی مخصوص کودک را به نحو امن مطابق با روش نصب کار بگذارید. جهت قرارگیری و موقعیت نصب صندلی مخصوص کودک باید مطابق با دستورالعمل باشد. در غیر اینصورت در صورت وقوع تصادف امکان حادثه جدی و مرگ وجود دارد.

مطمئن شوید کمربند برای کودک مناسب است.

حفاظت کودک در جک S5

– لطفا صندلی مخصوص کودک را روی صندلی عقب نصب کنید. صندلی‌های عقب امن‌ترین مکان برای بچه‌هاست. بعلاوه نقاط اتصالی برای نصب صندلی مخصوص کودک در صندلی‌های عقب تعبیه شده است. در صندلی عقب پشت راننده ممکن است جای کافی برای نصب صندلی مخصوص کودک وجود نداشته باشد. بهتر است برای این کار از صندلی عقب پشت صندلی سرنشین جلو استفاده شود.

مطمئن شوید کمربند برای کودک مناسب است.

صندلی ایمنی کودک (تهیه شده توسط کاربر)

در صورت حضور کودک در خودرو، باید یک صندلی ایمنی کودک تهیه شود. نصب و استفاده از صندلی ایمنی کودک باید مطابق با دستورالعمل شرکت سازنده انجام گیرد. قبل از نصب صندلی ایمنی کودک لطفا پشتی آن را با زاویه مناسب تنظیم کنید تا فاصله بین پشتی صندلی کودک با پشتی صندلی خودرو از بین برود.

با رگلاژ بهترین تعمیرگاه را برای تعمیر خودرو خود رزرو نماید.

محل بستن صندلی ایمنی کودک

محل بستن صندلی ایمنی کودک

– دو ابزار گیره‌ای، بستن صندلی کودک روی صندلی‌های عقب را هم‌تراز کرده و صندلی را تا جایی که صدای کلیک بسته شدن شنیده شود، فشار دهید. صندلی را با قدرت تکان دهید تا از محکم بسته شدن آن اطمینان حاصل شود.

محل بستن صندلی ایمنی کودک

– قلاب نصب با قفل بالای صندلی ایمنی کودک می‌تواند به گیره بستن صندلی ایمنی کودک که در پشت صندلی عقب قرار دارد، بسته شود.

* پیش از نصب صندلی ایمنی کودک، لطفاً دستورالعمل‌ها را با دقت مطالعه کنید.

[تعداد: 0   میانگین:  0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک