بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز

دود اگزوز

دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز را بدانید

شما می توانید از رنگ دود خروجی از اگزوز نکات زیادی از سلامت و نحوه عملکرد خودروی خود بفهمید. اگر اگزوز خودرو دارای دو دهانه خروجی باشد، انتشار گازهای خروجی باید تقریبا غیر قابل مشاهده باشد. اگر دود اگزوز قابل مشاهده باشد، احتمالا شما دارای مشکلی در خودروی خود هستید که برای تعمیر آن به یک مکانیک مجرب نیاز دارید.

در ابتدا نکته مهمی راجع به دود موتور 

از محفظه قرارگیری موتور به ندرت دود خارج می شود و در صورت بروز این اتفاق مشکل پیش آمده معمولا در مرحله بحرانی قرار دارد. دود نشانگر خوبی نبوده و ناشی از وجود مشکلی اساسی در موتور است. رنگ دود خروجی از اگزوز خودروی شما ابزار خوبی برای شناسایی مشکل است. چرا که در صورت وجود مشکل در موتور که باعث ایجاد دود می شود، این دود توسط اگزوز از موتور خارج می شود.

نشتی ناشی از سوختگی واشر سرسیلندر می تواند باعث ایجاد دود شود. چرا که در این حالت روغن روی منیفولد (چندراهه) که دارای حرارت بالا است چکه می کند. اگر نشتی به اندازه کافی بزرگ باشد شما احتمالا آثار آن را روی سطح زمین در گاراژ می بینید.

آتش زیر کاپوت می تواند باعث ایجاد دود شود و شعله های ایجاد شده شرایط بسیار خطرناکی را ایجاد می کنند. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید از خودرو خارج شده و از آن دور شوید. دود خروجی از اگزوز از آن دسته از دودهایی است که قابل تشخیص می باشند. در ادامه دلایل رایجی که باعث ایجاد دود از اگزوز می شود را بخوانید.

تشخیص وجود مشکل در دود اگزوز بر اساس رنگ آن

از آنجا که خروج دود از اگزوز نشانگر وجود مشکلی اساسی در خودرو است؛ دهانه خروجی اگزوز با رنگ نقره ای رنگ شده است. رنگ دهانه خروجی اگزوز می تواند نشانه ای از وجود مشکل در خودرو را بدهد و به تشخیص سریع و بهینه مشکل کمک کند.

 • اگر دود خروجی از اگزوز سیاه باشد

بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز

دود سیاه خروجی اگزوز همیشه به معنای وجود مشکل بسیار بزرگی نیست. اگر این دود به هنگام روشن کردن موتور تولید شده و با کار کردن خودرو و گرم شدن موتور از بین می رود نگران نباشید. این امر برای بعضی از خودروها عادی است. اما اگر تولید این دود بعد از گذشت مدت زمانی ادامه داشت دلیلی برای نگرانی وجود دارد. در این صورت برخی از دلایلی که در ادامه وجود دارد می تواند باعث این امر باشند.

فیلتر هوای کثیف یا مسدود شده 

یکی از قسمت های ضروری و مهم سیستم سوخت خودرو فیلتر هوا است که از ورود آلاینده های هوا به داخل موتور و مختل کردن عملکرد آن جلوگیری می کند. راه حل این مشکل آسان است؛ تعویض فیلتر. اگر با این وجود مشکل ادامه پیدا کرد، نشانگر این است که نسبت ترکیب هوا به سوخت در موتور نامناسب بوده و موتور زیاد سوخت می سوزاند و نسبت سوخت به هوا زیاد است. دو دلیل رایج این اتفاق عبارتند از عملکرد نامناسب انژکتور سوختی که مسدود شده و یا نشتی دارد.

عملکرد بد انژکتور سوخت

سیستم سوخت خودرو برای کار کردن در فشاری مشخص که توسط یک رکلاتور فشار سوخت کنترل می شود طراحی شده است. اگر رگلاتور (تنظیم کنند) خراب شود فشار نسبت به حد تعیین شده سیستم نوسان پیدا می کند. اگر این فشار کم شود سوخت کافی به موتور برای روشن شدن نمی رسد. اگر این فشار زیاد شود منجر به سوخت رسانی بیش از حد شده و این امر عملکرد موتور را سخت و سوخت رسانی را ضعیف می‌کند. راه حل این مشکل تعویض انژکتور سوخت است.

انژکتور سوخت مسدود شده یا دارای نشتی 

انژکتورهای سوخت قطعات کوچک الکترو مکانیکی هستند که برای اسپری کردن میزان از قبل تعیین شده ای از سوخت به دهانه ورودی منیفولد (چند راهه) که مستقیما رو به روی شیر ورودی قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرند. بنزین به محفظه احتراق ریخته می شود. با میزان از پیش تعیین شده اکسیژن ترکیب می‌شود تا میزان بازدهی احتراق را به حد ایده آل برساند. راه حل این مشکل تعمیر انژکتور سوخت است.

 • اگر دود خروجی از اگزوز سفید می باشد

بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز

آیا پس از خروج از اگزوز، دود تولید شده توسط موتور از بین می رود؟ اگر این طور باشد احتمالا به دلیل تراکم در سیستم اگزوز خودور شما است. این یک نشانه رایج است که در خودروها، حتی خودروهای مدرن به هنگام روشن شدن در صبح دیده می شود. اما اگر بعد از گذشت زمان و کار کردن موتور این وضعیت ادامه داشت، یک مشکل اساسی در خودروی شما وجود دارد. معمولا دود سفید زمانی از اگزوز خارج می‌شود که موتور ضد یخی که در اثر نشتی در محفظه احتراق چکیده است را بسوزاند. در ادامه به دلایل رایج این اتفاق می‌پردازیم.

خرابی واشر سر سیلندر 

این خبر بسیار خوبی نیست، اما با وجود این مشکل به احتمال زیاد تمامیت ساختاری موتور خودروی شما به خطر نمی افتد. از این رو این اتفاق امری ویرانگر و خطرناک برای خودوری شما نیست. سیستم موتور خودرو عمدتا از یک قسمت موتور و سر سیلندر تشکیل شده است. موتور قسمتی است که سیلندرها و راه عبوری خنک کننده در آن تعبیه شده است. سرسیلندر جایی است که دریچه ها در آن قرار دارند. واشر سر سیلندر نیز بین این دو قرار گرفته تا اتصالات را عایق کند. اگر این واشر آسیب دیده و یا خراب شود خنک ساز موتور می‌تواند به محفظه احتراق راه پیدا کند. این یک مشکل هزینه بر اما قابل درست شدن است.

آسیب دیدگی سر سیلندر 

تعمیر این ایراد بسیار سخت می باشد. اکثر احتراق ها در سیلندر رخ می دهد و این همان جایی است که محفظه احتراق در آن قرار دارد. سر سیلندر آسیب دیده باعث از دست رفتن تراکم در موتور و استارت نخوردن آن می شود. چرا؟ چون که حرارت بسیار بالایی در آنجا وجود دارد. این حرارت بالا فشار زیادی به قطعات فلزی موتور به خصوص سرسیلندر که که در مرکز حرارت قرار دارد وارد می کند. حرارت اضافی معمولا به دلیل خرابی سیستم خنک کننده خودرو تولید می شود و موجب خرابی واشر سرسیلندر می شود. که این نیز به نوبه خود می تواند باعث آسیب به سرسیلندر شود. این یک تعمیر ساده نیست. سرسیلندر دارای سطوح بسیار دقیق بوده تا برای قسمت‌های متصل سطح صافی را فراهم آورد. شاید بهتر باشد سرسیلندر را کاملا تعویض کنید.

محفظه موتور آسیب دیده 

همانطور که در بالا گفته شد محفظه موتور شامل سیلندرها و سایر قطعات می شود که در یک محفظه روغنکاری و خنک کننده قرار دارند و از یک قطعه فلز معمولا آهن ساخته می شود تا قوی و محکم باشد. این محفظه همچنین سایر قطعات موتور را نیز حمایت می کند. محفظه آسیب دیده موتور بایست هرچه سریعتر تعمیر شود.

 • اگر دود خروجی از اگزوز آبی یا خاکستری باشد 

بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز

این رنگ دود نشانگر روغن سوزی خودرو بوده که به معنی نشتی روغن به محفظه احتراق خودرو می باشد. روغن سوزی در خودرو به این شکل می تواند مشکلات زیادی از قبیل افزایش مصرف سوخت و کاهش شتاب خودرو را به دنبال داشته باشد. از آنجا که این ایراد به مبدل کاتالیستی آسیب وارد می کند میزان آلایندگی را نیز افزایش می دهد.

عملکرد نامناسب سیت‌های سوپاپ 

عایق بندی دریچه های سوپاپ میزان روغن اعمال شده به سطح سوپاپ ها را تنظیم می کند که سپس برای روغنکاری ساق سوپاپ ها مورد استفاده قرار می گیرد. راه حل این مشکل تعویض سیت های سوپاپ می باشد.

خرابی رینگ‌های پیستون‌ها 

این مشکل نسبت به مشکلی که در قسمت قبل اشاره شد به ندرت پیش می‌آید. اما کماکان گاه گداری در موارد خاص قابل مشاهده است. نشانگر وجود مشکل در رینگ پیستون‌ها یا سیت‌های سوپاپ دود ناشی از اگزوز است. اگر شما برای ۳۰ تا ۶۰ ثانیه ایستاده اید. سپس به هنگام حرکت خودرو دود خاکستری مایل به آبی را تولید کرد نشانگر وجود مشکل در سیت سوپاپ خواهد بود. اگر تنها در شتاب‌های بالا از خودرو دود تولید شد نشانگر وجود مشکل مرتبط با رینگ پیستون‌ها است.

در صورت بر خوردن با هر کدام از این مشکلات با رگلاژ تماس بگیرید

چگونگی انجام این فرایند

مکانیک موتور را روشن خواهد کرد و تست رانندگی لازم با خودرو را در صورت لزوم انجام خواهد داد. سیستم سوخت، نشتی روغن و خنک کننده موتور را چک خواهند کرد و سپس سیستم کامپیوتر خودرو برای وجود کد اشتباه در مدیریت موتور را بررسی خواهند کرد.

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد ؟

بستگی به منبع و دلیل اصلی ایجاد دود دارد. با توجه به تعدادی از متغیرهایی که در بالا ذکر شد هزینه می تواند متفاوت باشد. با مراقبت به موقع از این مسئله می توانید مشکل ناشی از دود را تشخیص داده و خود را از سایر مشکلات حفظ کنید.

پیشنهاد می‌کنیم برای شناسایی مشکل و مدیریت هزینه‌ها هر چه سریع تر برای بررسی این موضوع نوبت یک مکانیک و تعمیرگاه معتبر را رزرو و مشکل را به‌صورت دقیق و علمی بررسی کنید.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

 

[تعداد: 34   میانگین:  3.6/5]

70 دیدگاه برای “بررسی دلایل عمده مشکلات دود خروجی از موتور یا اگزوز

 1. سمیرا گرامی از نیشابور گفته:

  با سلام خدمت شما دوستان این برای من همیشه سئوال بود که چرا دود خروجی از اگزوز ماشینها با هم فرق داره ؟ مربوط به نوع خودرو میتونه باشه یا چیزی دیگه . با خوندن این مطلب دقیقا روشن شدم که ایراد از چی میتونه باشه .
  ممنون ازشما با این همه مطالب خوب و آموزنده
  ضمنا بفرمایید تعمیرات به چه صورت انجام میدهید؟ چطور بایستی اقدام کنیم ؟

  • manochehri گفته:

   با سلام
   سمیرا عزیز ممنون از کامنت مثبتی که قرار دادید
   رگلاژ رابط بین مشتری و تعمیرگاه های معتبر است
   شما با اعلام نوع خودروتان و ایراد خودروتان به رگلاژ؛ به یکی از تعمیرکاران مجرب در شهر خودتان معرفی خواهید شد تا در کوتاهترین
   زمان و بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت مشکل خودروتان برطرف گردد.
   جهت هماهنگی های لازم لطفا با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید.
   ۰۲۱-۲۲۹۲۱۸۶۷

 2. حسینعلی پورمیر گفته:

  با سلام و عرض ادب من ماشینم رو تعمیر اساسی کردم بخاطر دود کردن …ماشینم همون اول روشن شدن دود میکرد بعد از چند دقیقه قطع میشد موتور رو کامل تعمیر کردم اما متاسفانه بازهم دود میکنه …اگه میشه یه راهنمایی بکنید ایا علت دیگه ای هم هست که خودرو دود میکنه ..لازم ذکر هست دود خروجی ماشینم ابی هست

  • ابوالفضل منوچهری-گروه رگلاژ گفته:

   با درود و سلام
   پور میر عزیز ایراد قبلی خودروی شما چند علت میتونسته داشته باشه که بنده از وضعیت قبلی خودروی شما اطلاعاتی ندارم در صورت امکان لطف کنید با این شماره تماس داشته باشید تا مشاورین ما بهترین مشاوره فنی را به شما ارائه کنند. یا شماره تماستان را به ایمیل بنده ارسال نمائید تا با شما تماس حاصل شود.۰۲۱۷۲۴۹۱

 3. علی گفته:

  سلام ماشین من صبح ها یا مثلا بعد ۸ ساعت متوقف شدن زمانی که روشن میکنم یه کم دود آبی میده بعد قطع میشه دلیلش چی متونه باشه ؟ ممنون از راهنماییتان

 4. عباس پیکانی گفته:

  سلام رفتم معاینه بگیرم میگه دود ابی داردحالا نمیدونم بخاطر روغن فاسده یاروغن سوزی داره اگه داره چقدر خرجشه؟

 5. محمد گفته:

  درود بر شما و خسته نباشید. من یه ماشین پروتون ویرا (موتور میتسوبیشی)دارم که وقتی موتور سرد هست دیر روشن میشه و لرزش هم داره و وقتی گاز میدم دود مایل به آبی از اگزوز خارج میشه.. لطفا راهنماییم کنید مشکل از چی هست . و هزینه تقریبی تعمیر چقدر میشه. سپاسگذارم

  • یاسر گفته:

   سلام و درود بر شما…من یه پژو ۴۰۵ دو گانه سوز دارم که چن وقت پیش به دلیل نشتی در رادیاتور،آمپر چسبوند و به دلیل فاصله زیاداز تعمیرگاه فقط مجبور شدم دوباره آب رادیاتور را پر کنم و هوا گیری کنم…طی دو ساعت دو بار خالی شد و بعد از تعمیر رادیاتور و عوض کردن واشر سر سیلندر (واشر سر سیلندر خراب شده بود)و عوض کردن ترموستات متاسفانه الان ماشینم سه تا مشکل داره اول اینکه وقتی دنده خلاص می کنم هر چن وقت یه بار چراغ stop و چک روغن شروع می کنه به ریپ زدن و خاموش روشن شدن پشت سر هم…و مشکل دومم اینه ماشین وقتی کار می کنینیم ساعت برا خاموش کردن باید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنم تا فن ها خاموش شن و دمای ماشین زیاد بالاس اما از حد وسط آمپر سنج گذر نمی کنه و سوم هم اینه درب روغن موتور را که باز می کنم دودی شبیه به بخار سفید از اون میاد بالا…خیلی ممنون میشم مطلب رو بخونید و کمکم کنید که یه راه حل دقیق پیدا کنم…سپاسگزارم

   • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

    سلام یاسر عزیز
    روشن شدن چراغ stop و چک روغن به دلیل مک بودن فشار روغن است که سه دلیل دارد:اول ایراد فشنگی روغن،دوم خرابی اویل پمپ و سومی خراب شدن یاتاقان می باشد.
    با توجه به ایرادهای دیگر و سابقه واشر سوزاندن احتمال ایراد یاتاقان بیشتر است و باید موتور تعمیر شود.
    برای رزرو تعمیرگاه با شماره۸۸۸۰۷۵۱۷ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 6. غفاری گفته:

  سلام و خسته نباشید
  پارسال با داشتن معاینه فنی معمولی بخاطر طرح ترافیک معاینه برتر گرفتم و مدل ماشینم ۸۹ حدودا” کیلومتر ۷۷۰۰۰ کارکرد دارد، امسال برای معاینه فنی مراجعه نمودم و گفتند مختصری دود آبی میده ، توضیح اینکه بخاطر معاینه فنی برتر گفتند کمی بنزین از کنار سوپاپ رد و به اگزوز وارد میشه و بخاطر آن سر سیلندر را باز وجای سوپاپها را به تراشکاری برده و بعدا” معاینه فنی برتر را گرفتم و از آن روز مشکلات خودروی که دست به موتور آن نخورده بود شروع شد و امسال میگویند دود آبی کمی میده و باید رفع شود ، روغن بهران تکتاز عوض میکنم ، احتمال دارد از باز کردن سر سیلندر باشد یا چیز دیگر ؟؟؟؟؟راهنمایی کنید. غفاری

  • گروه رگلاژ گفته:

   غفاری عزیز
   اگر کم کردن روغن کمتر از نیم لیتر باشه، مشکل از گیت سوپاپ هاست
   ولی اگر بیشتر از یک لیتر باشه مشکل از رینگ و پیستون است که باید تعویض شود

 7. فرزین گفته:

  با سلام و خسته نباشید من امروز ماشین روشن کردنی خیلی دود سفیدی میداد و ماشین تک کار میکرد از چی میتونه باشه شمع هامم باز کردم سرسون خراب بود عوض کردم فعلا همچین مشکلی نیومده این مشکل از چی میتونسته باشه؟

 8. بهرام گفته:

  با سلام بنده ۲۰۶ sd با موتور تیپ ۵ دارم صبحها موقعی که ماشین سرده دیر روشن میشه و بعدش وقتی ماشین در جا کار می‌کنه و تو دور موتور پایین دودی ندارن ولی وقتی گاز میدم و دور موتور بالا میاره دود آبی از اگزوز خارج میشه ممنون اگه راهنمایی کنید

 9. Sezar گفته:

  با سلام خدمت شىا اساتید رگلاژ
  ماشین من حدود یک ساله که سرسیلندر رو نو کردمه و دماش هم خوبه ولی بعضی ارقات یک دود سفید بسیار بسیار کم از اگزوزش خارج میشه مشکل چیه ؟ اگ واشر هست میتونم نتها خود واشر رو بصورت روکار تعویض کنم ؟ یا مشکل چیز دیگ ای هست ؟
  اب رادیات هم کم نمیکنه !
  خواهش میکنم راهنمایی کنید

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام دوست عزیز
   اگر مطمئن هستید که رادیاتور آب کم نمیکنه این بخار سفید بیشتر صبح یا زمانی که موتور سرده مشاهده میشود،جای نگرانی نیست و طبیعی است.
   در ضمن در صورتی که واشر نیم سوز شده باشد فقط سرسیلندر را بازکرده و کف تراشی سرسیلندر انجام میشود که حدود ۷۰۰ هزار هزینه دارد.

 10. علی گفته:

  سلام
  بعد از تعویض واشر سرسیلندر، هم دود سفید از اگزوز خارج می‌شود، که تعمیرکار می‌گوید برای قطره‌های آب داخل اگزوزر است و بعد از یکی دو روز برطرف می‌شود.
  هم زیر درب روغن موتور مجددا سفید شده که تعمیرکار می‌گوید به دلیل این است که روغن موتور عوض نشده و داخل آن آب بوده و به تدریج این آب تبخیر می‌شود و جای نگرانی نیست.
  آیا گفته‌های تعمیر کار درست است؟
  آیا نباید بعد از تعویض واشر سرسیلندر روغن موتور تعویض میشد؟

 11. فرید گفته:

  سلام وقتت بخیر ماشین من الان چند روزه روشن میکنم دود سفید میزنه بیرون ولی بعد خوب میشه دلیل آن چه میتونه باشه

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام فرید عزیز
   اگر رادیاتور آب کم میکند و موتور لرزش دارد یعنی واشر سرسیلندر سوخته اما اگر رادیات اب کم نمیکنه و بخار سفید فقط زمان سرد بودن موتور دیده میشود بدلیل سردی هوا است و جای نگرانی نیست.
   که توصیه میشود برای اطمینان خودرو شما توسط تعمیرکار تست و بررسی شود.

 12. محمدرضا گفته:

  سلام خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ دارم بعد از سرویس انژکتور ماشین تو دور ۴ هزار به بالا فقط دود آبی میده تو دور پایین یا درجا دود نداره و یا گازدادن ناگهانی دور بالا دود آبی کمرنگ داره البته سرویس کار انژکتور اصلا آدم واردی نبود حتی دیاگ نزد بعد سرویس البته شرایطی بود مجبور شده بودم پیشش برم لطفا راهنمایی کنین ممنون

 13. حامد گفته:

  سلام ، واقعا ممنون از راهنمایی های مفید و کاربردیتون ، من در جزیره کیش زندگی میکنم . خواستم بدونم شما اینجا هم تعمیرکار دارید؟

 14. Reza گفته:

  سلام. ۲۰۶ تیپ ۵ دارم با تشخیص روغن سوزی سرسیلندر کامل سرویس و تعمیر و قطعات بازم عوض شد با گاز دادن زیاد در دور موتور بالا در حالت درجا اول دود سیاه و بعد دود آبی از اگزوز بیرون میاد تعمیر کار گفت بعد از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ تا کارکرد رفع میشه ولی من شک دارم چون دود آبی داره درضمن موتور خیلی نرم و بی‌صدا کار میکنه با تشکر

 15. مازیار گفته:

  سلام خسته نباشین
  من امروز صب ک ماشین رو‌شن کردم دیدم ی بویی میده البته اولش متوجه نشدم ی ۵ کیلومتری راه رفتم بعدش دیدم بو خیلی زیاد شد ماشین خاموش کردم کاپوت زدم بالا دیدم انگار ک از موتور ماشین دود میاد ی بوی بدی هم میداد چند روز پیش هم رفتم روغن عوض کردم حواسم نبود طرف معلوم نیست چ روغنی داغلش ریخته بود ۳۰۰۰ تا هم بیشتر نرفتم بعد تعویض روغن

 16. مهدی گفته:

  سلام
  من ماشینم واشر سر سیلندر زد … واشرشو عوض کردم و یه دست لاستیک ساق سوپاپ هم واسش انداختم و دو تا از سوپاپ هاشم عوض کردم
  الان متاسفانه وقتی دور موتور ب نزدیک پنج شیش میرسه ماشین یکم دود میکنه اشکال از چیه ؟

 17. علی ... گفته:

  سلام مهندس جان
  من یه سمند ۸۳ دارم که موتورش ارزش داشت و ریپ میزد از اگزوز هم دور آبی میداد
  بردم مکانیک بوش (مارک عظام ) پیستون و رینگ(مارک ریگ ژاپن) و یاتاقان و واشر سر سیلندر رو عوض کرد خود سر سیلندر هم تراش خورد یکی دوتا از سوپاپها هم دچار سوختگی بودن که تعمیرشون کردن اون لاستیک دور سوپاپ عوض کردم مارک ویژن انداختم حالا بعد از تعمیر ماشین مخصوصا تو صبحها ماشین سه کار میکنه و گاز میدم دود آبی میده ولی با گرم شدن موتور بعد از چند دقیقه قطع میشه و موتور نرم کار میکنه حالا مکانیک میگه مشکل از گیت سر سیلندره!!! یا از شمع و وایر یا انژکتوری
  خواستم ببینم نظر شما چیه
  متاسفانه تو شهر ما مکانیک منصف و کار بلد نیست

 18. احمد گفته:

  سلام ماشینم ایکس۲۲ هستش تازه گرفتم ۶۰۰۰۰ تا کارکرده موقع استارت و حرکت حتی چند صد کیلو متر هیچ دودی نداره ولی وقتی یه ده دقیقه حدودا در جا کار میکنه وقتی گاز میدم یه صدای چرچر میاد و دود میده بیرون اگه در جا گاز بدم یا حرکت کنم یکی دو دقیقه دیگه دود قطع میشه و تا مثل قبل در جا نگه ندارم هیچ دودی نداره ممنون میشم راهنمایی کنین

 19. محمد مهدی گفته:

  سلام میخواستم بدونم وقتی هوا وارد سیلندر میشه اون هوایی که وارد نشده از اگزوز بیرون می آید؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام دوست عزیز
   سیلندر خودرو مربوط به بخش موتور خودرو می باشد. شما می توانید برای درک مراحل کامل احتراق موتور مقاله های موجود در قسمت وبلاگ سایت را مطالعه بفرمایید. در صورت بر طرف نشدن مشکل تنفس سیلندر و موتور خودرویتان می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۰۸۸۰۷۵۱۷ تماس حاصل فرمایید و همچنین می توانید از بخش تعمیرات خودرو نزدیک ترین تعمیرگاه را به شما معرفی نماییم.

 20. Reza گفته:

  با سلام وتشکر از سایت خوبتون.میخواستم ببینم هزینه تعمیر وتعویض واشر سرسیلند ورینگ پیستون پراید برای جلوگیری از روغن سوزی چقدر میشه تقریبا؟منظورم هم هزینه قیمت قطعات وهم هزینه اجرت مکانیک با هم هستش؟ با تشکر.

 21. جابر گفته:

  سلام رضا جان ماشین من ۴۰۵ تک گانه مدل ۹۴ هستش دود خاکستری میده وقتی گاز میدم علتش بردم مکانیک گفت تازه روغن سوزی گرفته میخواستم بدونم حدودا چقدر خرجش میشه بعدش شما توی قشم هم قرار داد دارید یا خیر

 22. حسین گفته:

  سلام علت وجود بخار یا دود مانند در قسمت پشت موتور در مواقعی که دور موتور بالا میباشد چیست

  • مهران گفته:

   سلام من ماشینم پارسtu5است ماشینم در وقت سرما بعد اینکه ماشین یک روز کامل توقف داشته باشه وقت استارت یک دود آبی از اگزوز خودرو خارج میشه ماشینم اصلا روغن کم نمی‌کند وشتاب فوق‌العاده هم دارد هیچ گونه لرزش هم ندارد من موندم دود آبی نشانه چیه من بهترین روغن هم داخل ماشین میریزم لطف کنید دلیل دود آبی چیه باتشکر

 23. حسین گفته:

  سلا م علت وجود بخار یا دود کردن که از پشت محفظه موتور که در رانندگی با دور بالا دیده میشود چیست

 24. رضاشجاعی گفته:

  سلام،خودرو پراید من خیلی نرم کار میکنه،روغن کم نمیکنه،ولی یه مدت هست دور موتور بالا اونم بعضی مواقع دود خکستری میده،درضمن حس میکنم وقتی کولر چندساعت روشن هست و ماشین درجا کار میکنه این مشکل بوجود میاد،بعد از اینکه ماشین رو خاموش میکنم یه چند دقیقه و مجددا روشن میکنم دیگه خبری از دود در دور موتور بالا نیست،ممنون میشم مثل بقیه راهنمایی های بجاتون بنده رو هم راهنمایی کنید

 25. مهدی گفته:

  با سلام.من یه پراید ۸۹ دوگانه سوز شرکتی دارم.هر از گاهی استارت میزنم دود آبی میده و قطع میشه.بعد که کولر میگیرم و راه میرم هم دود آبی میده بیرون و باز قطع میشه.یعنی هر از گاهی دود میکنه.میشه لطف کنید و ایرادش رو بگید ممنون میشم

 26. مهدی گفته:

  با سلام.من یه پراید ۸۹ دوگانه سوز شرکتی دارم.هر از گاهی استارت میزنم دود آبی میده و قطع میشه.بعد که کولر میگیرم و راه میرم هم دود آبی میده بیرون و باز قطع میشه.یعنی هر از گاهی دود میکنه.میشه لطف کنید و ایرادش رو بگید ممنون میشم

 27. مهدی زوار گفته:

  با سلام.من یه پراید ۸۹ دوگانه سوز شرکتی دارم.هر از گاهی استارت میزنم دود آبی میده و قطع میشه.بعد که کولر میگیرم و راه میرم هم دود آبی میده بیرون و باز قطع میشه.یعنی هر از گاهی دود میکنه.میشه لطف کنید و ایرادش رو بگید ممنون میشم

 28. Mehdi zavvar گفته:

  با سلام.من یه پراید ۸۹ دوگانه سوز شرکتی دارم.هر از گاهی استارت میزنم دود آبی میده و قطع میشه.بعد که کولر میگیرم و راه میرم هم دود آبی میده بیرون و باز قطع میشه.یعنی هر از گاهی دود میکنه.میشه لطف کنید و ایرادش رو بگید ممنون میشم

 29. REZA گفته:

  سلام باعرض ادب وخسته نباشید من سمند موتورمعمولی مدل ۹۵دارم ماشین من یه سوزن انژکتورش گیره ولی یخورده گاز هرز ک میدم دورموتور ۴ به بالا دود تقریبا سفید میزنه بیرون شدتش هم زیاده مشکل چیه؟

 30. سعید گفته:

  سلام من ی ماشین پژو ۴۰۵ مدل ۹۴ دارم ک دود میکرد همه گفتن سر سیلنده ک ی سر سیلند نو خریدم گذاشتم رو ماشین الان باز دود میکنه ولی وقتی دور موتور میاد بالا دود میکنه من باید چکارش کنم ممنون میشم جواب بدید

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام سعید عزیز
   انواع مختلف دود مانند دود آبی،دود خاکستری،دود سیاه و دود سفید وجود دارد که هرکدام نشانه وجود ایراد در قسمت خاصی از موتور می باشد که برای عیب یابی دقیق باید خودرو تست و بازدید شود.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره۸۸۸۰۷۵۱۷ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 31. Fazel گفته:

  سلام
  اول تشکر از سایت خوب و مطالب مفیدتون
  من یه ۲۰۶ مدل ۹۶ دارم ۲۵۰۰۰تا کار کرده و تیپ ۲ هم هست
  فقط در مواقعی ک ماشین کاملا سرده ینی صبح ب صبح یا شب به شب بعد هشت تا دوازده ساعت خواب (چون کار نمیکنم باهاش و کم کاره )استارت ک میزنم دیرتر از مواقعی ک گرمه روشن میشه و بوی بنزین میاد و در دور پایین دود نداره ولی در همون حالت سکون بعد از استارت گاز میدم دور موتور بالا میره دود مایل به ابی رنگ میده(زیاد مشخص نیس رنگش چیه) و دور پایین میاد قطع میشه و بعد از چند بار گاز دادن کلا در دور بالا هم دیگه دود نمیده و فقط بوی بنزین بعد از یک دقیقه کم میشه و از بین میره (همه توضیحات برای بعد از استارت سرد و در پروسه یک الی دو دقیقس نهایتا وقتی گرمه ن بویی داره نه دودی در استارت های بعدی).مصرف ماشین هم بالاس .ایا نگران کنندس و ب هم ربط دارند ؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام فاظل عزیز
   در روشن شدن صبح گاهی و دود سفید مربوط به نیم سوز شدن واشر سرسیلندر می باشد اما برای خودرو شما احتمال این ایراد کمتر اسد و بیشتر به خرابی شمع و گیت سوپاپ می تواند مربوط باشد.
   البته برای عیب یابی دقیق لازم است که خودرو بازدید و تست شود.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره۸۸۸۰۷۵۱۷ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 32. مهران گفته:

  سلام من ماشینم پارسtu5است ماشینم در وقت سرما بعد اینکه ماشین یک روز کامل توقف داشته باشه وقت استارت یک دود آبی از اگزوز خودرو خارج میشه ماشینم اصلا روغن کم نمی‌کند وشتاب فوق‌العاده هم دارد هیچ گونه لرزش هم ندارد من موندم دود آبی نشانه چیه من بهترین روغن هم داخل ماشین میریزم لطف کنید دلیل دود آبی چیه باتشکر

 33. هادی احسانی دربند گفته:

  با سلام از سایت خوبتون
  امروز تو صف گاز بودم حواسم به دست انداز نبود رفتم روش بعد یه صدایی از زیر ماشن اومد دیدم دود خیلی زیادی از تو موتور میاد توری اگزوز پاره شده بود بردم تعمیرگاه درستش کرد دود ولی اینبار دود از انتهی اگزوز خیلی زیاد میزنه بیرون درست زمان روشن شدن بعد میگن درب سوپاپ خرابه و صدا هم میده باید عوض بشه تا دود نکنه آیا به نظر شما درسته در ضمن ماشین روغن سوزی و روغن ریزی نداره و تیبا مدل ۹۴ است ممنون میشم راهنمایی کنید

 34. morteza گفته:

  سلام
  من یه ماشین تیبا دارم که بعضی وقتا دود سفید میکنه و آب رادیات هم کم میشه وموتور بد کار میکنه
  یکبار هم واشر عوض کردم ولی تعمیرکار سرسیلندر تراشکاری نداد دلیلش چی هست
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک