چگونه سلامت تسمه تایم را بررسی کنیم

شل یا سفت بودن تسمه تایم

چگونه سلامت تسمه تایم را بررسی کنیم

 تسمه تایم همیشه برابر است با خرج زیاد و ترس مالکان خودرو از هزینه برای تعویض این قطعه در کیلومترهای ۷۰ هزار به بالا.

تعویض این تسمه و مخارج آن آنقدر در نظر مالکان و خریداران خودرو پراهمیت است که حتی برخی از فروشندگان خودرو دست دوم تعویض تسمه تایم در موعد مقرر را به‌عنوان یک آپشن برای خودرویی که آگهی کرده‌اند معرفی می‌کنند!

اما تسمه تایم آنقدرها هم قطعه مخوفی نیست و جز در مواردی که کاملا پوسیده و مستعمل نشده باشد، در بسیاری از مواقع ممکن است با مشکلاتی چون شل شدن تسمه تایم به علت شل بودن پولی مواجه شده و نیاز به تعویض نداشته باشد. البته گاهی نیز کشش کم یا زیاد بر اثر تماس تسمه با قاب آن و عدم بررسی به موقع موجب پارگی تسمه تایم با کارکرد عملیاتی کمتر از میزان استاندارد می‌شود.

اما برای معاینه تسمه تایم، بررسی سلامت و کسب اطلاع از شلی و سفتی آن باید مراحل زیر را مد نظر قرار بدهیم.

۱-به صدای موتور گوش بدهید

در ابتدا به صدای موتور گوش دهید. سر و صدای کشش کم یا زیاد تسمه تایم مشخص است. این سر و صدا می‌تواند به‌صورت جیغ یا تق تق باشد که از زیر قاب تسمه تایم بلند می‌شود. اگر تسمه شل شده باشد، ممکن است هنگام حرکت با دور موتور بالا یا بار زیاد موتور خودرو دچار ایراد فنی شود.

اگر میزان کشش تسمه تایم مناسب نباشد، زمان‌بندی سوپاپ‌ها بر هم می‌خورد و سبب کاهش قدرت موتور و ریپ زدن و حتی استارت نخوردن خواهد شد.

۲-منبع صدای غیرطبیعی را شناسایی کنید

اگر موتور روشن می‌شود، در سمتی از ماشین که پولی‌ها قرار دارند، بایستید و سعی کنید تشخیص بدهید صدا از کدام بخش برمی‌خیزد. اگر صدا از قسمت جلو موتور باشد، به احتمال بسیار قوی تسمه تایم شل شده و اجزای موتور مشکلی ندارند.

۳-قاب تسمه تایم را جدا کنید

برای عیب یابی تسمه تایم در حالتی که موتور روشن نمی‌شود باید قاب تسمه تایم را جدا کرد. سپس قاب تسمه تایم را بردارید و میزان شل بودن تسمه را چک کنید. تسمه باید کمی آزاد باشد اما این آزادی نباید خیلی هم زیاد در نظر گرفته شود. البته اصلا توصیه نمی‌کنیم این کار را خودتان انجام بدهید.

شل یا سفت بودن تسمه تایم
شل یا سفت بودن تسمه تایم

۴-شل و سفت بودن پولی‌ها را بررسی کنید

وقتی قاب را برداشتید، میزان شل و سفت بودن پولی‌ها و تسمه را به دقت مورد بررسی قرار بدهید. اگر قسمتی از آن شکسته باشد خیلی ساده می‌توان آن شکستگی را تشخیص داد.

۵-قطعات معیوب را تعویض کنید

در زمانی که قاب تسمه تایم باز است اگر بلبرینگ‌ها و تسمه تایم معیوب بودند باید آنها را تعویض کرد.

۶-قطعات را صحیح ببندید

تمام اجزای باز و تعویض شده را در جای صحیح خودشان بسته شوند و از تنظیم کشش تسمه تایم باید اطمینان حاصل کرد.

چه زمانی تسمه تایم و دینام شل هستند؟

اگر هنگام گاز دادن تسمه صدای سوت زدن بدهد، می‌توان گفت شل یا آلوده است. تسمه تایم شل می‌تواند بر عملکرد سیستم هیدرولیک فرمان اثرمنفی بگذارد و به مروز زودتر از موعد پاره شود و خرج روی دستتان بگذارد.

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک