بررسی شورولت کاپریس مدل ۱۹۹۱

  • نویسنده بهروز جان‌فدا
  • فروردین ۲۴, ۱۳۹۸
  • 1
شورولت کاپریس

بررسی شورولت کاپریس کویتی مدل ۱۹۹۱/ قالیچه پرنده 

اگر حدود ۳۰ سال به عقب برگردیم، به دورانی می‌رسیم که هنوز خودروهای آمریکایی باشکوه و غول پیکر در خیابان‌های کشورمان رفت و آمد می‌کردند و بسیاری افراد تنها این ناو‌های سنگین وزن را به عنوان ماشین درست و حسابی قبول داشتد.

آن دوران

در آن روزگار شورولت کاپریس به لحاظ راحتی و عظمت حتی در میان آمریکایی سواران متعصب هم تافته‌ای جدا بافته بود و در نقش یک لیموزین مخصوص قشر متوسط نقش بازی می‌کرد.

بررسی شورولت کاپریس 1991

بررسی شورولت کاپریس ۱۹۹۱

خاطرات خوش

خاطرات خوب ایرانیان با نسل دوم و سوم کاپریس پس از آزاد سازی مقطعی واردات خودرو در اوایل دهه ۷۰ با واردات تعداد نسبتا معدودی از مدل‌های نسل چهارم در خلال جنگ عراق و کویت ادامه یافت.

در این مقاله قصد داریم به بررسی یکی از تمیز‌ترین نمونه‌ها از همین مدل‌های نسل چهارم بپردازیم که از طریق خاک کویت به ایران راه یافته است.

کاپریس نسل چهارم خودرویی است که علیرغم خاص بودن به سبب حضور پر رنگش در فیلم‌های هالیوودی بسیار چشم آشنا و متفاوت از سایر خودروهای آمریکایی موجود در کشورمان به نظر می‌رسد.

 

بررسی شورولت کاپریس 1991

بررسی شورولت کاپریس ۱۹۹۱

طراحی به یاد ماندنی

شاید با کمی اغماض بتوان تاریخ صنعت خودروسازی آمریکا در پنجاه سال اخیر را به سه دوره تقسیم کرد. نخست سال‌های اوج رویای آمریکایی و ساخت خودروهای بزرگ با پیشرانه‌های حجیم و طراحی خاص و به یاد ماندنی، دوم سال‌های بحران اقتصادی در دهه ۸۰، ۹۰ و حتی چند سال ابتدایی قرن بیست و یکم که با عرضه خودروهای نه چندان جالب توجه و تضعیف شده با ساختار دیفرانسیل جلو همراه بود.

چند سال اخیر که بار دیگر شاهد تولید مدل‌های جالب و هیجان انگیز توسط غول‌های خودروسازی آمریکا هستیم، البته مسلما استثنائاتی هم در این تقسیم بندی وجود دارد و شاید یکی از همین موارد استثناء عرضه نسل چهارم شورولت کاپریس با طراحی آینده نگرانه و ساختار شاسی سنتی و دیفرانسیل عقب در اوایل دهه ۹۰ میلادی باشد.

شمه‌ای از عظمت

همانطور که در تصاویر پیداست، این مدل علیرغم بهره مندی از شکل و شمایل مدرن و آیرودینامیک، شمه‌هایی از شکوه و عظمت خودروهای کلاسیک آمریکایی را هم با خود به همراه دارد که تضاد بصری جالبی را پدید آورده است.

از جمله نماد‌های عصر هوا و فضا می‌توان به فرم منحنی شکل سقف اشاره کرد که از هر زاویه‌ای بسیار جلب توجه می‌کند و شاید به همین دلیل باشد که این مدل در کشورمان به نام کاپریس تخم مرغی معروف شده است، اما در عین حال باید به فرم خاص گلگیرهای عقب اشاره کرد که با پوشاندن بخشی از چرخ‌های عقب، طرح کلاسیک و قدیمی را مانند خودروهای دهه ۵۰ و ۶۰ به بیننده یاد آوری می‌کند.

نزدیک به دهه ۸۰

همچنین زه سرتاسری بدنه، رینگ‌های چرخ و قالپاق‌ها با طرح کلاسیک، جلوپنجره با طرحی نزدیک به مدل‌های دهه ۸۰ و تناسب بصری قابل توجه بین فرم کلی چراغ‌های جلو و عقب از جمله موارد دیگری هستند که در مواجه با طرح خارجی بدنه این نسل از کاپریس ببیننده را واقعا تحت تاثیر قرار می‌دهند.

در سال ۹۳ تغییراتی در بدنه این خودرو صورت گرفت که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به تغییر شکل گلگیر عقب و تبدیل آن‌ها به کمان کامل اشاره کرد، البته تقریبا تمامی کاپریس‌های موجود در ایران مدل‌های ۹۱ و ۹۲ هستند و بنابراین از طرح اصلی با گلگیر‌های غیر منحنی عقب بهره می‌برند.

 

بررسی شورولت کاپریس 1991

بررسی شورولت کاپریس ۱۹۹

کابین

بعد از بار کردن درب بزرگ و سنگین وزن کاپریس، در فضای داخلی چهار مبل بزرگ شبیه به مبل ایران‌های قدیمی، به عنوان صندلی با تنظیم هشت گانه برقی شما را به سوار شدن بر این خودرو ترغیب می‌کنند و به کیفیت آمریکایی معنای دوباره‌ای می‌بخشند. کاپریس هیچ گاه خودرو لوکس یا گران قیمتی نبوده است و به همین دلیل هم دیدن قطعات پلاستیکی در فضای داخلی کابین چندان عجیب نیست.

البته باید اعتراف کرد که طراحی داشبورد در مقایسه با شکل و شمایل کلی بدنه، بیش از اندازه ساده به نظر می‌رسد ولی کیفیت و ساختار تک تک اجزای به کار رفته در این بخش در عین سادگی، احساسی از مواجه با یک خودرو آمریکایی با اصل و نصب با موجی از اطمینان و استحکام را به سرنشینان منتقل می‌کند. چیزی که به ندرت در خودروهای جدید احساس می‌شود.

از سرزمین کابوی‌ها

مجموعه پشت آمپر درست مانند خودروهای دهه ۶۰ و ۷۰ سرزمین کابوی ها، با آرایش خطی شکل گرفته و مجموعه سرعت سنج تنها تا ۸۰ مایل بر ساعت مندرج شده است، از اهرم تعویض دنده در فاصله بین صندلی‌های جلو خبری نیست.

این اهرم بازهم به شیوه‌ای سنتی پشت فرمان جای خوش کرده است. خود فرمان هم زاویه‌ای تقریبا عمودی دارد و کاملا ساده و بی پیرایه نقش سکان این کشتی فضایی را عهده دار شده است.

 

بررسی شورولت کاپریس 1991

بررسی شورولت کاپریس ۱۹۹۱

پشت فرمان

پیشرانه V8 با حجم حدود ۵لیتر (۳۰۵ اینج مکعب) وظیفه نیرو بخشیدن به یک سدان ۵٫۵ متری را بر عهده دارد و عجیب نیست که صدای خاص این موتور در پشت انبوه چرم و چوب و فلز و لایه‌های عایق گم می‌شود. گیربکس چهار سرعته اتوماتیک وظیفه انتقال قدرت ۱۷۰ اسب بخاری و گشتاور ۲۵۵ پاوند فوت را به چرخ‌های عقب عهده دار است و با توجه به این میزان گشتاور و ضرایب دنده یک و دو، وزن حدود ۱٫۸ تنی خودرو چندان حس نمی‌شود.

با شکوه و سنگین

فرمان نرم و در عین حال با شکوه و سنگین واکنش نشان می‌دهد و موتور ۳۰۵ انژکتوری همانند تمام V8‌های قدیمی جنرال موتورز، به کند اما با قدرت دور میگیرد. ترکیبی از لختی زیاد و صندلی‌های نرم باعث می‌شود که در هر شتاب گیری احساس خوشایند غرق شدن در پارچه مخملی نرم و گرم را تجربه کنید و با لبخندی بر لب به روح طراحان این کشتی فضایی درود بفرستید.

همانطور که انتظار دارید، هندلینگ این کاپریس به سبک خودروهای کلاسیک آمریکایی چندان تند و تیز نیست و مخلوطی از سنگینی وزن و حرکت گهواره‌ای را البته با چسبندگی زیاد چرخ‌ها به سطح مسیر ارائه می‌دهد.

پدال گاز را تخت کنید

حداکثر گشتاور در دور پایین ۲۴۰۰ RPM بدست می‌آید و برای همین کافیست تا در زمان خیس بودن مسیر یا خروج از پیچ کمی زود پدال گاز را تخت کنید تا شاهد هرزگردی و حتی دود کردن تایرهای عقب به سبک و سیاق ماشین پلیس‌های آمریکایی در فیلم‌های هالیوودی باشید، اما واقعیت این است که کلاس و شکوه این کاپریس مشکی رنگ با چنین شیطنت‌های همخوانی ندارد و دقایقی پس از نشستن پشت فرمان ترجیح خواهید داد که از این دست رفتار‌ها خودداری کنید.

به خصوص که سایر سرنشینان ممکن است غرق در آرامش و راحتی صندلی‌های فوق العاده کاپریس به خواب عمیقی فرو رفته باشند و با چنین حرکاتی آزرده شوند.

ترمز قدرتمند

با توجه به وزن نسبتا زیاد بدنه و آرایش دیسکی و کاسه‌ای ترمز‌های جلو و عقب، شاید انتظار واکنش سریع و کم نقص ترمز‌ها چندان منطقی به نظر نرسد اما در عمل درست برعکس این موضوع ثابت می‌شود و روند شتاب منفی و ترمز گیری حتی از شتاب گیری خودرو هم قدرتمندتر به نظر می‌رسد. به هرحال آرامشی که پشت فرمان این کاپریس احساس می‌کنید فراتر از انتظار است و شاید به همین دلیل باشد که متخصصان مجله موتور ترند در سال ۹۱ نسل چهارم کاپریس را به عنوان خودرو سال برگزیدند.

 

بررسی شورولت کاپریس 1991

بررسی شورولت کاپریس ۱۹۹۱

قیمت و شرایط نگهداری

کاپریس تخم مرغی یا همان نسل سه خودرو خاصی در بازار کشورمان محسوب می‌شود و تعیین قیمت دقیق برای آن چندان ساده نیست اما در شرایط فعلی معمولا نمونه‌های تمیز این خودرو با قیمت‌هایی بیش از ۱۲۰ میلیون تومان آگهی می‌شوند که در مقایسه با سن و سال این خودرو رقم بالایی به نظر می‌رسد.

اما از سوی دیگر کمتر خودرویی را می‌توان یافت که از نظر آسایش و رفاه رانندگی به گرد پای کاپریس ۹۴ برسد. بنابراین شاید حتی پرداخت رقم‌های بیش از یکصد میلیون تومان نیز برای افرادی که خواستار یک خودرو آمریکایی خاص با رانندگی فوق العاده هستند، توجیه پذیر باشد. نمی‌توان‌ به این مسئله ایراد گرفت چرا که در میان خودروهای کلاسیک مدرن موجود در ایران، شاید فقط مرسدس S CLASS بتواند به عنوان رقیبی از نظر کلاس، سواری و پرستیژ برای این خودرو مطرح باشد.

نامناسب برای استفاده روزمره

از نظر خدمات پس از فروش با توجه به تیراژ بالای تولید کاپریس نسل چهارم و دوام بالای قطعات، مشکل خاصی وجود ندارد و تقریبا تمام قطعات تزیینی و فنی در قطعه فروشی‌های مخصوص شورولت در تهران وجود دارند، هرچند طبیعتا باید خاص بودن این خودرو و عدم عرضه قطعات یدکی در شهرستان‌ها را نیز مد نظر قرار داد. به هرحال کاپریس ۹۱ نیز علیرغم تمام نکات مثبتش، همچون سایر خودروهای دهه ۹۰ چندان مناسب استفاده روزمره نیست و بهتر است به عنوان خودرو دوم یا سوم نگهداری شود.

عکس: علیرضا تارا

Previous «
Next »

1 Comment

  1. سلام ضمن تشکر از اطلاعاتی که نویسنده دراختار گذاشت من یه تخم مرغی در شهر قم دارم که مصرف بنزینش بالاست لطفا راهنمایی بفرمارمائئد به چه مرجعی در تهران مراجعه کنم که هم دیاگ داشته باشن وفورا عیب یابی کنندوهم قطعات داشته ومنصف باشن اگر میدونید بفرمائید تا تهران برم لطفا اگر میدونید به شماره ام پیامک بدین تاتماس بگیرم۰۹۱۲۶۵۲۵۰۶۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار