بررسی ۷ دلیل رایج بد کار کردن موتور خودرو در حالت درجا

بررسی 7 دلیل رایج بد کار کردن موتور خودرو در حالت درجا

۷ دلیل رایج بد کار کردن موتور خودرو در حالت درجا را بدانید

 

دلایل بد کار کردن موتور خودرو

بد درجا کار کردن موتور خودرو می‌تواند توسط تعدادی از مسائل ناشی شود که برخی از آن‌ها جدی هستند. این در حالی است که سایر مسائل از درجه اهمیت کمتری برخوردارند. اما تمامی این نشانه تقریبا یکسان باقی می‌مانند. هنگامی که موتور ماشین در حال کار کردن است خودرو احساس سخت و خشن کار کردن را می‌دهد. حتی خودرو در سرعت کمتر از حد معمول دارای هرزگردی می‌شود که این موضوع نشانگر RPMهای ناهماهنگ است. و ممکن است به هنگام رانندگی ایجاد صدای لرزش کند. با این که سخت درجا کردن موتور به نظر یک مشکل کوچک می‌آید. اما این موضوع اغلب نشانگر یک مشکل بزرگتر مرتبط با موتور خودرو است. خودرو باید سریعا مورد بررسی قرار گرفته و تعمیر شود. چرا که مشکلات کوچک منجر به ایجاد مشکلات بزرگ و پر هزینه می‌شوند.

چگونگی عملکرد این سیستم

سرعت دور آرام یک موتور اساسا سرعت چرخشی است که موتور به هنگامی که پدال گاز فشرده نشده است دارد. سرعت دور آرام موتور بر حسب دقیقه توسط چرخش میل لنگ اندازه گیری می‌شود. وقتی خودرو با سرعت هرزگردی در حال کار کردن است با اینکه قدرت لازم برای به کار انداختن قطعاتی مثل پمپ آب، آلترناتور و قدرت فرمان دادن خودرو را تولید می‌کند. اما قدرت لازم برای حرکت دادن خودرو را ندارد. سرعت درجا کار کردن یک خودرو سواری معمولا بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ دور بر دقیقه است. درجا کار کردن به صورت مناسب در یک خودرو نباید با لرزش همراه باشد.

دلایل رایج بوجود آمدن این اتفاق

 • انژکتور سوخت کثیف

سیستم تزریق سوخت، سوخت را به درون سیلندرها تزریق می‌کند که این امر مخلوطی از هوا و سوخت و شرایطی برای احتراق و سوختن آن را فراهم می‌آورد. انژکتورها دهانه‌های کوچکی برای تزریق سوخت به سیلندرها دارند و به مرور زمان می‌توانند توسط کثیفی‌ها گرفته و مسدود شوند. انژکتور سوخت مسدود یا خراب شده منجر به نرسیدن سوخت به موتور و کمبود آن می‌شود. همین امر موجب بد کار کردن در حالت در جای موتور می‌شود. حتی می‌تواند باعث ایجاد نشانه‌هایی مثل کاهش شتاب خودرو یا احساس پر قدرت کار نکردن خودرو شود. اگر مشکل سریعا شناسایی شود ممکن است با تمیز کردن انژکتور عملکرد مناسب آن بازگردد. در صورتی که در زمان مناسب این مشکل شناسایی نشده و به آن رسیدگی نشود باید انژکتور را تعویض کرد.

 • شمع‌های معیوب و آسیب دیده

شمع‌ها مسئولیت ایجاد جرقه برای احتراق و سوختن بنزین را به عهده دارند. اگر شمع‌ها عملکرد نامناسبی داشته باشند می‌تواند روی هرزگردی و درجا کار کردن خودرو تاثیر داشته باشد. موتور خودرو دارای لرزش خواهد شد و صدای لغزش و جابه جایی از آن شنیده می‌شود.

 • پمپ سوخت خراب یا مسدود شده

بد درجا کار کردن خودرو می‌تواند به نرسیدن سوخت به موتور مرتبط باشد. پمپ سوخت که مسئولیت رساندن سوخت از باک به انژکتورها را دارد می‌تواند خراب یا مسدود شود. در این صورت سوخت کافی به موتور خودرو نمی‌رسد که همین امر منجر به درجا کار کردن نامناسب خودرو و خفه کردن موتور و حتی کاهش شتاب خودرو می‌شود.

 • انسداد فیلتر سوخت

این گرفتگی نیز می‌تواند همین مشکلات را به همراه داشته باشد. وظیفه این قطعه به نمایش گذاشتن آلاینده‌های موجود در سوخت است. در طول زمان دچار گرفتگی شده و نیاز به تعویض پیدا می‌کند. درجا کار کردن نامناسب خودرو یکی از نشانه‌های انسداد این فیلتر است.

 • از کار افتادن قطعات الکتریکی

 بروز مشکل و یا خرابی در سیستم احتراق یا قطعات مختلف الکتریکی نیز می‌تواند باعث ایجاد این مشکل شود. در این صورت مشکل با بال رفتن دور موتور افزایش می‌یابد. مشکلات اصلی معمولا شامل معیار کنترل احتراق، شمع‌ها و وایرهای متصل به آنها می‌باشد.

 • از کار افتادن سنسور جریان هوا

 این مشکل می‌تواند دلیل نامناسب کار کردن خودرو در حالت درجا باشد. این سنسور مقدار هوای ورودی به سیستم انژکتورهای سوخت را محاسبه کرده و آن اطلاعات را به کامپیوتر خودرو منتقل می‌‎کند. کامپیوتر از این داده‌ها استفاده کرده تا مقدار مناسبی از سوخت را با هوا مخلوط کند. به مرور زمان این سنسور کثیف می‌گردد. عملکرد مناسبی نخواهد داشت و یکی از نشانه‌های این موضوع نامناسب کار کردن خودرو در حالت درجا است. این مشکل حتی می‌تواند به کاهش شتاب خودرو و ریپ زدن و خفه کردن موتور منجر شود.

 • کثیفی سنسور اکسیژن

 سنسور اکسیژن میزان کم و زیاد بودن گازهای خروجی از محفظه احتراق را اندازه‌گیری می‌کند. متناسب با نتایج به دست آمده میزان سوخت ورودی به موتور توسط کامپیوتر خودرو تنظیم می‌شود. هدف اصلی، بدست آوردن ترکیب ایده‌آل برای به حداقل رساندن میزان آلایندگی است. سنسور اکسیژن کثیف و یا از کار افتاده باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می‌شود. منجر به عملکرد نامناسب خودرو در حالت درجا، بازده پایین سوخت و رد شدن خودرو در تست آلایندگی شود.

در صورت مشاهده این علائم و پس از تماس با کارشناسان رگلاژ، در اسرع وقت به نزدیکترین تعمیرگاه معرفی خواهید شد.

مراحل رفع این مشکل در تعمیرگاه

مکانیک خودروی شما را برای پیدا کردن نشتی‌ها و قطعات از کار افتاده بررسی خواهد کرد که این بررسی شامل بررسی سنسور عبور هوا، پمپ سوخت، قطعات الکتریکی و مهم مرتبط با درجا کار کردن خودرو می‌شود. شاید برای تشخیص دقیق مشکل و شناسایی آن نیاز به روشن کردن موتور و تست رانندگی نیز شود.

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد؟

در ابتدا عملکرد نامناسب خودرو در حالت درجا تنها یک نارضایتی و مشکل کوچک محسوب می‌شود اما در صورت حل نکردن این موضوع می‌تواند منجر به مشکلات بزرگتری از قبیل کاهش شتاب خودرو و خفه کردن موتور و در نهایت روشن نشدن آن شود. اکثر این شرایط رانندگی با خودرو را خطرناک می‌کنند. این مشکل باید هر چه سریع‌تر بررسی و تعمیر شود.

خرابی‌های متداول موتور ماشین


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

 

 

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 135   میانگین:  3.2/5]

355 دیدگاه برای “بررسی ۷ دلیل رایج بد کار کردن موتور خودرو در حالت درجا

 1. ایرج گفته:

  یک سمند Lx xu7 مدل۹۳ دارم بعضی وقتا سه کار میکنه خام میسوزونه و در سر بالای کم میاره گاز میدم پت پت میکنه دو بار سوزن های انژکتور رو شسشو دارم و تست کردم دو بار شمع هارو عوض کردم سننسور اکیسیژن رو عوض کردم ولی گاهی اوقات دوبازه این طوری میشه اگه کسی میتونه لطفا راهنمایی کنه ممنون میم

 2. سجاد گفته:

  شما اون سنسور دریچه گازتون مشکل پیدا کرده که درست پالس نمیفرسته و دریچه بر روی زایه استاندارد قرار نمیگیرد. شما اون سنسور هارو بایک ماشین دیگه تعویض کن تست کن ۹۰ درصد واسه همین

 3. arash گفته:

  با سلام
  هفته گذشته تعویض تایم داشتم بعد از اون ماشین در حالت درجا بد کار میکنه اما وقتی گاز میدم مشکلی نداره، دریچه گازم باز کردن شستشو دادن و دیاگ هم گذاشتن خطایی نداشت ممنون میشم راهنمایی کنید

  • پيام گفته:

   سلام من یه ٢٠۶ تیپ٢ مدل ٩۴ دارم سوزنارو برج ١١ شستشو دادم شمع و وایرم عوض کردم سنسور اکسیژنم عوض کردم ولی ماشین وقتی سرده روشن میکنم گاز میدم زیاد یکم دود سیاه میکنه ماشینم ٩٨٠٠٠ کار کرده مشکل تز کجایت؟احتمال داره از سنور مپ باشه؟بعضی وقتا هم تو شتاب گیری دنده ٢ ریپ میزنه وکپ میکنه

   • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

    سلام پیام عزیز
    کپ کردن از ویژگی های تمام پژو ۲۰۶های تیپ ۲ می باشد که اولین دلیل آن دریچه گاز و شمع می باشد اما دلایل دیگری هم می تواند داشته باشد که در بازدید و تست خودرو مشخضص می شود.
    برای رزرو تعمیرگاه با شماره۸۸۸۰۷۵۱۷ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 4. سعید گفته:

  سلام یه سمندـef7دارم مدل٨۹چندوقتی هست که ماشین خیلی کند شده کشش خیل کمه سوختم هم رفته بالااصلا قدرت دررو نداره لطفا کمک کنید بدونم مشکل ازچیه

 5. علی گفته:

  تندر نود مدل ۹۴ دارم موقع درجا کار کردن پر پر میکنه و وقتی یهو گاز میدی بعد چن ثانیه شتاب میگیره به نظر شما عیبش چیه؟

 6. شهاب گفته:

  سلام من ی روا سال دارم هرچه قد دور موتور به ۳ هزار نزدیک میشه لرزش ماشین بیشتر میشه اما بعد ۳ هزار به بالا لرزش کمتر میشه یعنی رو همون ۳ هزار بیشترین لرزشو داره به ده ها مکانیک نشون دادم هیچ کدوم نفهمیدن مشکل از کجاشه.گفتن فراویل اما اون نبود
  گفتن دیسک و صفحه انا اونم نبود
  گفتن اگزوز اونم نبود
  گفتن گاردان اما اون نمیتونه باشه چون در جا هم این مشکلو داره از دینان وپمپ هیدرولیک هم نبود حالا اگه شما اطلاعاتی دارید ممنون میشم

 7. حمیدرضا گفته:

  سلام
  ماشین بنده ۲۰۶ اس دی وی ۸ مدل ۹۴ کارکرد ۸۰ هزار تا میباشد ، موتور در جا زیر پام میلرزد ، وقتی پا مو روی پدال ترمز نگه میدارم لرزش کمتر میشود ، وقتی کمی به ماشین گاز میدم لرزش قطع میشود ، وقتی ماشین کمی خلاص حرکت میکند هم لرزش قطع میشود ، استوپر. موتور تازه عوض شده ، بعضی اوقات ماشین گاز میخورد و چراغ انژکتور به مدت چند. ثانیه روشن و بعد. خاموش میشود ، دلیل لرزش چیست ؟ دلیل چراغ چک چیست ؟ با سپاس فراوان

 8. ارش گفته:

  سلام پژو پارس دارم و جدیدا وقتی موتور سرده و استارت میزنم ماشین ۳ کار میکنه وبعد از چند تا گاز دادن ماشین درست کار میکنه؛فقط زمان استارت اولیه ۳ کار میکنه

 9. Amiri گفته:

  سلام ..من یه وانت پیکان ۸۹ دارم ….با تک استارت روشن میشه ولی درجا کار نمیکنه خاموش میشه..موتور بد کار میکنه..یه کم که گاز بدی خاموش نمیکنه ماشین پر پر میکنه لرزش موتو هم خیلی بالاس..ماشینو که میخوام حرکت بدم تودنده هم ریپ میزنه وپرپر میکنه…لطفا راهنمایی کنید

 10. هومن گفته:

  سلام تندر ۹۰مدل ۸۸ دارم.پارسال شمع های نو انداختم.سوزن انژکتورها هم شسته شدن. صافی بنزین هم ۲ماه پیش عوض کردم. ولی ماشین که سرده و روشن میکنم ، میذارم ۵دقیقه درجا کارکنه وگرم بشه.دنده یک مشکل نداره، دنده ۲ که میذارم گهگاه ریپ یا سکته میزنه ودنده بالاتر میذارم مشکل نداره.
  یا اینکه روقتی روشن میکنم آرام وعادی موتور کارمیکنه به محض گاز دادن و حرکت دور موتور میره روی ۲ یا ۳ و ماشین گرم تر میشه دور موتور میاد پایین.
  تمامی این موارد مال موقعیه که ماشین سرده یا شب تاصبح خاموش بوده. در تابستان هم همین بود صبح ها…

 11. saeid گفته:

  با سلام من ی پراید دارم وقتی میخوام سرعت بگیرم انگار یچیزی نمیزاره ماشین حرکت کن بعد یهو سرعت میگیره تو دنده یکم اروم اروم حرکت میکنم ریتم میزنه ماشین هن هن میکنه یکمم تو درجا نامنظم کار میکنه

 12. مهدی گفته:

  سلام ماشینم پرایده وقتی استارت میزنم ماشین روشن میشه دوباره خاموش میشه بعد ۳الی ۴بار استارت زدن ماشین روشن میشه ولی درجا که کار می‌کنه خود به خود گاز کم و زیاد میشه درو اول هم که می‌خوام حرکت کنم ماشین ریپ میزنه میخواد بایسته وقتی گاز یدکی دوباره سرعت میگیره دوباره و دوباره سرعتش کم میشه بعد خود به خود خوب میشه

 13. شاهرخ گفته:

  سلام من یه سمند معمولی۸۷ دارم بابنزین خوب کارمیکنه هیچ مشکلی نداره.فقط باگازخوب کارنمیکنه لرزش زیاد داره شتاب هم نداره انگار که یه چیزی نمیذاره شتاب بگیره، صدباربردم پیش تست انژکتورها سوزن های گازروشستن وصافی گاز روعوض کردن ولی تاثیرنداشت لطفا راهنماییم کنید.توبنزین هیچ مشکلی نداره.دوگانه کارخانه هست

 14. محمد گفته:

  سلام پژو پارس هشتادو یک دارم با دنده یک یا دو که میرم دل می‌زند از شمع وایر استپر سنسور دریچه گاز مپ سنسور ایسو همه را عوض کردن سیم کشی داخل موتور سوزن انژکتور پمپ بنزین ولی مشکل حل نشده لطفا راهنمایی بفرمایید