اگر کمربند ایمنی را نبندیم!

کمربند ایمنی

کمربند ایمنی و آرامش سرنشینان خودرو

کمربند ایمنی ماشین را ببندید! این عنوان را همیشه دیده و شنیده‌ایم. اما عمل کردن به آن را معمولا به جایی واگذار می‌کنیم که قانون سختگیرانه وارد داستان می‌شود. غافل از اینکه اهمیت بستن کمربند ایمنی بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما می‌اندیشیم.

اگر کمربند ایمنی را نبندیم! 

 

کمربند ایمنی ماشین

بستن کمربند ایمنی خودرو طبق تحقیق محققان دانشگاه پترزبورگ مهمترین عامل حفظ ایمنی سرنشینان در تصادفات رانندگی است. طبق گزارش‌ها در خودروهای مجهز به کیسه هوا یا ایربگ، سرنشینانی که کمربند ایمنی خود را نبسته‌اند بیش از آنهایی که از این وسیله ایمنی استفاده کرده‌اند، آسیب دیده‌اند. همچنین مقامات پلیس راهنمایی و رانندگی کشورمان می‌گویند استفاده از کمربند ایمنی، احتمال مرگ را ۴۰ تا ۵۰ درصد برای رانندگان و مسافران در صندلی جلو کاهش می‌دهد و از خطر مرگ برای مسافران صندلی عقب ۲۵ درصد کم می‌کند.

فرشته نجات

افزون بر اینها طبق گزارش‌های پلیس در سراسر جهان از صحنه تصادف‌های رانندگی اگر فردی بر اثر نبستن کمربند ایمنی در تصادف به بیرون از خودرو پرتاب شود، احتمال مرگ او ۵ برابر افزایش می‌یابد. به‌ طور کلی بر اساس آمار اعلام شده کمربند ایمنی می‌تواند تا ۷۰ درصد آسیب‌های سر و جمجمه را کاهش دهد و تا ۶۰ درصد، جلو آسیب‌های جدی در تصادفات را بگیرد.

کمربند ایمنی

ایمنی برای همه سرنشینان

استفاده از کمربند ایمنی علاوه بر اینها با محکم نگه داشتن راننده در پیچ‌ها و ترمزهای شدید، موجب می‌شود تسلط راننده بر مسیر از بین نرود و او بتواند در مواقع اضطراری کنترل مناسبی بر خودرو تحت فرماندهی‌اش داشته باشد.

برخلاف تصور بسیاری حتی در مسیرهای شهری و کوتاه با کمترین سرعت علاوه بر سرنشینان جلو، سرنشینان عقب هم باید کمربند ایمنی خود را ببندند. در تحقیقات مشخص شده که ایربگ مخصوص سرنشینان جلو در همان ابتدا ضرب پرتاب شدن آنها حتی با وجود کمربند ایمنی را می‌گیرد. اما اگر سرنشینان عقب کمربند خود را نبسته باشند به شدت با صندلی جلو برخورد می‌کنند و علاوه بر آسیبی که خصوصا از ناحیه زانو و پاها می‌بینند موجب وارد آمدن ضربه‌ای دیگر به سرنشینان جلو و افزایش شدت پرتاب آنها به جلو می‌شوند. 

اگر همیشه به بستن کمربند ایمنی در همان ابتدای نشستن روی صندلی ماشین عادت کنیم، از جان خود و عزیزانمان محافظت کرده‌ایم. این نکته ساده را نادیده نگیریم. 

[تعداد: 6   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک