هر آنچه باید درباره بلوک سیلندر بدانید

بلوک سرسیلندر

هر آنچه درباره بلوک سیلندر باید بدانیم

بلوک سیلندر قطعه­‌ای ریخته­‌گری از جنس چدن یا آلومینیوم می‌­باشد که در مواقع فوند‌انسیون تشکیل یک موتور احتراق داخلی را به وجود می­‌آورد.

به طوری که محل نصب میل ­لنگ، رینگ پیستون و شاتون، سرسیلندر، کارتل، منیفولد گاز و کلیه قطعات جانبی را فراهم می­‌سازد. از این رو دقت در ساخت و ماشین کاری بلوکه سیلندر و همچنین نوع آلیاژ آن به جهت تحمل سرما و گرمای بیش از حد جهت جلوگیری از ترکیدن از اهمیت بالایی برخوردار می‌­باشد.

سیلندر در موتورها و پمپ­‌های رفت و برگشتی، فضایی استوانه­‌ای است که پیستون در ­آن حرکت می­‌کند. هر موتور نیاز به حداقل یک سیلندر دارد. معمولاً چند سیلندر در کنار یکدیگر داخل بلوک سیلندر قرار می­‌گیرند و تحت عملیات ماشین­ کاری و برقو زدن قرار می­‌گیرند. یک پیستون در داخل هر سیلندر توسط چند رینگ پیستون و روغن برگردان جهت ایجاد کمپرس و عدم برگشت کمپرس به داخل کارتل به کار رفته است.

انواع آرایش سیلندر

۱- آرایش خطی

اولین مدل مورد استفاده در دنیای خودرو بوده است. تعمیرات این مدل از خودروها بسیار ساده می‌­باشد. آرایش خطی به این ترتیب است که تمام سیلندرها در یک بلوک دقیقاً در یک راستا پشت سر یکدیگر قرار می­‌گیرند. بعدها تنها کارخانه BMV بوده که موفق به ارائه طرح جدید شده و حتی خودروهای ۶ سیلندر خطی نیز علاوه بر ۱۲ سیلندر خورجینی تولید کرده است. موتورهای تخت بیشتر به صورت قدرتی بوده و موتورهای سرعتی نیستند، به همین منظور تمام خودروهای دیزل سنگین، سعی نموده‌­اند از گشتاور ایجاد شده این مدل برای خود استفاده نمایند.

۲- آرایش خطی با زاویه

آرایش سیلندرها، خطی با زاویه

همانند سیستم خطی مستقیم است با این اختلاف که نسبت به خط قائم زاویه ۱۵تا ۶۰ درجه دارد و مزیت آن­‌ها دورگیری مناسب می­‌باشد (BMV320i – GLX405).


۳- آرایش Vشکل

 آرایش سیلندر، Vشکل

موتورهای خورجینی دارای سرعت بسیار مناسبی بوده و عملاً به این موتورها، موتورهای سرعتی می‌­گویند. نحوه قرارگیری سیلندرها در دو ردیف و سیلندرها روبروی یکدیگر قرار می­‌گیرند که با زاویه­ قائم زاویه تندی می‌­سازند و دارای قدرت اسب بخار مناسب بوده و اکثراً حداکثر گشتاور موتورها در دور موتورهای کمتر از rpm4000 بدست می­‌آیند.

۴- آرایش جناغی خطی یا VR

آرایش جناغی خطی یا VR

مهندسین آلمانی موفق شدند موتورهای V شکل را از حالت عادی و سنتی خارج کرده و تبدیل به سیستم VR نمایند. این موتور از نظر قدرت شبیه یک موتور خطی ولی سرعت یک موتور خورجینی را ندارد. به همین منظور کارایی و قابلیت‌­های خاصی از جمله: حجم کوچک، فضای اشغالی کمتر، بهبود راندمان حجمی و قدرتی بودن در کنار سرعت را دارا می‌­باشد.

۵- آرایش جناغی دو ردیفه یا W

آرایش قرارگیری جناغی دو ردیفه یا W

به دلیل این که ۲ موتور VR با یکدیگر ترکیب گردیده‌­اند، در اصطلاح فنی و تخصصی به این موتورها WR گفته می­‌شود (بوگاتی ویرون با موتور W16 ـ آئوری A8W12)

مزایای موتورهای WR
  • سرعت بسیار مناسبی داشته و در هنگام دورگیری بسیار بهتر از رقبای خورجینی عمل می­‌نماید.
  • هنگام روشن بودن بسیار بی صدا می‌­باشند.
  • دارای حجم کوچکتر فضای اشغال شده موتور است.
  • وزن نسبتاً کمتر که باعث افزایش راندمان وزنی خودرو شده است.


۶- آرایش سیلندر به صورت تخت ـ موتور تخت
رایش سیلندر به صورت تخت ـ موتور تخت

نوعی از موتور احتراق داخلی است که پیستون­‌های آن در امتداد صحفه افق جابه‌­جا می‌­شود. سیلندرها در دو طرف میل ­لنگ قرار دارند و هر یک از پیستون­‌ها توسط یک پین میل­ لنگ (یاتاقان متحرک) کنترل می‌­شوند. البته در صنایع خودرو به موتور بوکسوری نیز شهرت دارند. از جمله مزایای موتور تخت ارتفاع کمتر موتور آن نسبت به سایر موتورهاست که باعث پایین آمدن مرکز ثقل خودرو و در نتیجه پایداری بهتر خودرو می‌­شود. در خودروهایی مثل فولکس بیتل ۴ سیلندر و پورش ۹۱۱ شش سیلندر از موتور تخت در قسمت عقب استفاده گردیده و موجب افزایش فرمان­ دهی و حذف گاردان شده است.

در این موتورها پیستون­‌های مقابل دو به دو در یک حالت قرار می‌­­گیرند یعنی اگر یک پیستون در مرحله تراکم قرار گرفته باشد، پیستون مقابل آن در مرحله تخلیه گازها قرار دارد و موجب می­‌شود که انرژی کمتر به هدر رفته و انرژی که در آرایش سیلندرهای دیگر به هدر می‌­رود. در پیستون و شاتون سیلندر مقابل ذخیره شود و به انرژی مکانیکی تبدیل شود.

۷- آرایش سیلندر رادیال یا ستاره‌­ای

.این موتورها جهت هوا خنک طراحی گردیده‌­اند و به دلیل دور موتور بسیار بالا و اینکه میل ­لنگ آن­‌ها در مرکز قرار دارد فقط مختص هواپیمای بسیار سنگین می‌­باشد.

آرایش سیلندر رادیال یا ستاره‌­ای
۸- آرایش سیلندر وانکل یا دوار

نوعی موتور درون­ سوز است که به جای حرکت رفت و برگشتی پیستون‌­ها، از طراحی دوار با دایره‌­ای که خارج از مرکز خویش حرکت چرخشی دارد برای انرژی شیمیایی سوخت به انرژی جنبشی چرخشی استفاده می­‌کند. در این موتور نیروی حاصله از احتراق به روتور انتقال داده می‌­شود و به علت اختلاف مرکز دوران بین روتور و میل ­لنگ نیروی چرخشی در روتور ایجاد می­‌گردد. سپس این نیروی چرخشی به بادامک محور لنگ که در داخل روتور قرار دارد، وارد شده و به فلایویل و سیستم انتقال قدرت می‌­رسد.

 آرایش سیلندر وانکل یا دوار

 

[تعداد: 17   میانگین:  4.9/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک