بنز بهتر است یا بی ام و؟

بنز و بی ام و

بنز Mercedes-Benz بهتر است یا بی ام و BMW؟

به نظر شما بنز یا بی ام و  رگلاژ این دو خودرو رادر این مقاله مقایسه کرده است با ما همراه باشید.

بنز کلاس سی۶۴ آ ام گ در برابر بی ام و سری ۳ ام ۳ موفق است؟

حتی لحظه‌ای به این مسئله فکر نکنید که شباهت مشخصات عددی بنز یا بی ام و بر روی کاغذ، دلیل بر شباهت آن‌ها به یک دیگر است. در واقع از لحاظ عملکرد و مسائلی از این دست، بین این دو سدان آلمانی اسپرت، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد!

خودرو بنز
                                                                     خودرو بنز

 Mercedes AMG C63 VS BMW M3

آخرین تلاش AMG برای مقابله با محصولات رده بالای ب ام و رو به روی ما قرار دارد. به گونه‌ای که مرسدس با عرضه این سوپر سدان. یک موشک تمام لیزری خودکار را به سمت بی ام و  M3 شلیک کرده است!

به عددهای زیر خیره شوید: بی ام و ۰-۶۰ مایل را در حدود ۳٫۸ ثانیه طی می‌کند. مرسدس هم دقیقا همین عدد را به ثبت می‌رساند. گرچه نسخه S مرسدس سریع تر نیز هست، البته چه در این جا نسخه معمولی AMG حضور دارد.

سقف سرعت هر دو در عدد ۱۵۵ مایل بر ساعت محدود شده است، اما آپشنی وجود دارد که این محدودیت سرعت را حذف می‌کند! مصرف سوخت ب ام و به صورت ترکیبی عدد ۱۱٫۲ لیتر را در هر صد کیلومتر نشان می‌دهد و برای مرسدس هنوز به صورت دقیق اندازه گیری نشده است.

قیمت مرسدس از ۶۴٫۸۲۵ دلار در ایالات متحده آمریکا شروع می‌شود. و در قیمت پایه حدود ۱٫۸۷۵ دلار از ب ام و پیشی می‌گیرد که اختلاف زیادی نیست.

نبرد در روز نخست

در کشور پرتغال هستیم. جایی که مراسم معارفه مرسدس جدید برای ژورنالیست‌های خودرویی صورت می‌گیرد. مرسدس بی مورد این مکان را انتخاب نکرده است. دقیقا در جایی حضور داریم که بی ام و M3 چند ماه قبل محصولش را برای ما رونمایی کرد. اتفاق به نظر خنده داری است.

پس به صورت ضربتی یک بی ام و M3 جور کرده ایم تا آن را در مقابل مرسدس قرار دهیم. باید دید که آیا مرسدس به درستی هدفش را نابود خواهد کرد یا خیر…

مرسدس همان لباس معمول نظامی گری AMG را به تن کرده است. این لباس شامل رادیاتوربزرگتر، چرخ‌های ۱۹ اینچی، ۴ خروجی اگزوز، بدنه حجیم تر شده، اسپویلر کوچک قرار گرفته بر روی صندوق عقب و اگزوز مخصوص AMG از هدرز تا مافلر عقب می‌شود. دماغه جلو اتومبیل هم به اندازه ۳ اینچ طویلتر از مدل معمولی کلاس C در نظر گرفته شده است تا امکان جا نمایی این اجزای بیشتر فراهم باشد.

نبرد بنز و بی ام و
نبرد بنز و بی ام و

اتاق مرسدس C کلاس را می‌توان یک بچه S کلاس نام گذاری کرد. اما نباید حالت نیمه مسابقه‌ای آن را از یاد برد. همانند نسخه پایه، متریال و دقت اسمبلی در بهترین شرایط خود قرار دارد، اما مهم نیست که که مرسدس چقدر تلاش کرده تا حالت اسپرت را به سرنشینان القا کند، چرا که همه آن‌ها با وجود دنده قرار گرفته بر روی فرمان که یاد آوری از محصولات کلاسیک بیوک به نظر می‌رسد برای راننده رنگ می‌بازد.

این سیستم تعویض دنده علیرغم طراحی ارگونومی و ساده‌ای که دارد اصلا اسپرت نیست و با کلاس محصولات AMG جور در نمی‌آید.

کیفیت بنز یا بی ام و

از لحاظ کیفیتی، بی ام و در مقابل مرسدس قافیه را می‌بازد. کیفیت پلاستیک‌های به کاربرده شده و مونتاژ آن‌ها چندان مطلوب و دقیق به نظر نمی‌رسد. مسئله‌ای که از ب ام و به عنوان بزرگترین لوکس ساز آمریکای شمالی بعید بوده است. این ب ام و را از افراد محلی همین منطقه قرض کرده ایم و جز اولین سری‌های تولیدی که شاید دچار مشکل باشند هم نیست.

ارگونومی ب ام و را هم شخصا نمی‌پسندم. حداقل در مقام مقایسه با مرسدس خبری از دقت اسطوره‌ای آلمانی نیست و نقاط ضعف هرچند کوچکی را در کابین مشاهده می‌کنید که خوشایند نیست!

آرایش فنی بنز یا بی‌ام‌و

بی ام و از هیچ تلاشی برای بهبود و توسعه آخرین نسل ب ام و M3 فروگذاری نکرده است. دوباره ب ام و کار بر روی موتور ۶ سیلندر خطی را شروع کرده است. موتور V8 نسل قبل تنها برای یک هوس بازی کوتاه مدت برای ب ام و بود. موتور ۶ خطی تویین توربو ۳ لیتری، توانایی تولید ۴۲۵ اسب بخار قدرت تا حداکثر دور ۷۶۰۰ را داراست و جعبه دنده ۷ سرعته دوال کلاچ نیمه اتوماتیک، دنده‌ها را یکی پس از دیگری شلیک می‌کند.

همچنان باید قدردان بخش M بود که قابلیت سنگین کردن دنده تنها با نگه داشتن پدال سمت چپی را در این نسل فراهم کرده است.

در آن سوی میدان، موتور ۴ لیتری V8 دست ساز مرسدس قرار دارد که قدرت ۴۶۹ اسب بخار را در دور پایین تر ۷۰۰۰ عرضه می‌کند و گیربکس ۷ سرعته نیمه اتوماتیک مرسدس نیز در این قسمت تحت فشار گشتاور و قدرت عظیم موتور قرار خواهد گرفت.

نقطه ضعف این دو سدان

مرسدس از یک نقطه ضعف نسبتا آشکار بهره می‌برد. یعنی وزن بیش از ۱۸۰ کیلوگرمی آن نسبت به M3. اما گشتاور ۴۷۹ پاوند فیتی مرسدس که در حدود ۷۳ واحد از بی ام و بیشتر است، می‌تواند ماجرا را کمی به سود بنز تغییر دهد. خرخر اضافی اگزوزهای مرسدس، احساس سریع تر بودن آن را نسبت به بی ام و را نوید می‌دهد. حداقل در فاصله شتاب گیری بین ۶۰ تا ۱۰۰ مایل بر ساعت چنین حسی وجود دارد.

هر دو موتور صدای بسیار خوبی تولید می‌کنند. اما مهندسان صدای M و AMG با استفاده بیش از حد از کامپیوترهای بدرد نخور، یک موسیقی نسبتا جعلی را به گوش شما می‌رسانند. این سروصداهای جعلی به صورت مداوم در حال تکرار شدن هستند.

چه در سبک کردن دنده و چه در سنگین کردن آن توسط پدال‌های پشت فرمان. در مرسدس می‌توانید بیش از ۳ حالت مختلف تنظیم صدا برای اگزوز خود برگزینید.

قابلیتی که بیشتر در تلفن‌های همراه استفاده می‌شود و چنین سطحی از دیجیتالی شدن به مذاق راننده‌های قدیمی چندان خوش نمی‌آید!

رانندگی در شرایط واقعی با بنز یا بی ام و

در جاده‌های کشور پرتغال، که به نظر هنوز پول‌های اتحادیه اروپا برای بازسازی دوباره تزریق نشده است. M3 چندان خوشحال به نظر نمی‌رسد. در واقع حتی لحظه‌ای هم صورت خوشحالی از خود نشان نمی‌دهد. وقتی که یک ناخونک کوچک به پدال گاز می‌زنم، چرخ‌های عقب به صورت مداوم در تقلا هستند تا از لرزش‌های اضافی که در مسیرهای سنگ فرش شده به اتومبیل وارد می‌شود جلوگیری کنند، گرچه که ما در مسیر سنگ فرش شده حضور نداریم، و تنها کمی این جاده‌ها ناهموار است.

این اتفاق حتی در سرعت هایی در حدود ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت هم تکرار می‌شود. شاسی سفت و محکم بیمر در مسیرهای مسابقه‌ای می‌درخشد و در مسیرهای مستقیم هم عالی عمل می‌کند، اما در مسیرهای نسبتا ناهموار همه چیز به حالت معکوس خود برخواهد گشت و ممکن است سواری آزاردهنده‌ای را تجربه کنید که گویی خودرو مدام در معرض آسیب دیدن قرار گرفته است!

C کلاس هم معایب خاص خود را دارد. سواری با سرعت کم یکی از آن‌ها است. مسئله بادی رول که گهگاه اتفاق می‌افتد، حتی در سرعت‌های پایین باعث نا امیدی ما شده است.

به صورت دائمی اتومبیل قصد اجتناب از کم فرمانی‌های موجود در سرعت پایین را دارد، اما در مقایسه M3 حتی اگر نتواند در مسیر دلخواه راننده به حرکت ادامه دهد، واکنش‌های بهتری را در مسیر بیش فرمانی از خود نشان می‌دهد.

همچنین خوشبختانه می‌توانیم بگوییم که اهرم ترمز دستی کلاسیک و سنتی در این مدل حفظ شده است و در مواقع لزوم راننده می‌تواند با استفاده از آن خودرو را در جهت دلخواه هدایت کند.

بسیار درخشان

مرسدس در دو زمینه بسیار درخشان ظاهر می‌شود. چسبندگی و کاهش سرعت. حتی در صورت تنظیم اتومبیل در حالت اسپرت، سیستم کنترل پایداری. دریچه گاز به صورت مسخره‌ای می‌تواند وارد و خارج از بازی شود. حتی قبل از این که به کمک فرمان از مهلکه بیش فرمانی سر پیچ‌ها خلاص شوید.

گرچه سیستم کنترل پایداری با استفاده از کامپیوترها کمک شایانی می‌کند. اما دیفرانسیل مکانیکی قرار داده شده در عقب اتومبیل می‌تواند با قرار دادن مقدار دقیق گشتاور به هر کدام از چرخ‌های محور عقب در زمان درست. کار را به حد اعلا خود برساند.

این ظرفیت بالای مهندسی مرسدس بنز، باعث می‌شود که دینامیک اتومبیل هر چه بهتر شود و درک راننده و وسیله نقلیه به بیشترین حد خود برسد.

هندلینگ و پایداری بنز یا بی ام و ؟

 M3 در نقطه مقابل مرسدس است. عملکرد آن ناهنجار و غیرقابل پیش بینی است و این رفتار عجیب که با تمامی نسل‌های گذشته M3 تفاوت دارد، باعث شده که سرگرم کننده تر هم به نظر برسد. دیفرانسیل عقب ب ام و از نوع تمام الکترونیکی است.

این سیستم به صورت آپشن در مرسدس ارائه می‌شود. اما در بی ام و به صورت استاندارد حضور دارد و به صورت دائمی در حال شلاق زدن خودرو است تا آن را در پیچ‌های تنگ نگه دارد. چسبندگی آن هم عجیب غریب است.

می‌توان چسبندگی این اتومبیل را به سبک خودروهای قدیمی توصیف کرد، البته منظورمان این نیست که همانند یک ۹۱۱ دهه ۸۰ نا پایدار عمل می‌کند. بلکه شکست واضح ب ام و نسبت به بنز در حالی رقم می‌خورد که C63 در آرامش کامل همه چیز را به نحو احسنت انجام می‌دهد.

هندلینگ و پایداری بنز و بی ام و
هندلینگ و پایداری بنز و بی ام و

نفس عمیق

اما در ب ام و کافیست تا ۵ ثانیه دکمه ESP را نگه دارید و آن را از مدار خارج کنید، سپس نفس عمیقی بکشید، ضربان قلبتان را اندازه گیری کرده و خود را برای مرگی پر تنش آماده کنید! ب ام و در این حالت واقعا وحشی، عصبی ، تند مزاج و ترسناک به نظر می‌رسد.

با توجه به ترمزهای کربن سرامیکی نصب شده بر روی M3 به عنوان یک آپشن. توقع داریم که ب ام و از مزیت ترمز بهتر بهره ببرد. هرچند مرسدس هم این آپشن را ارائه می‌کند اما بر روی مدل تست شده حضور ندارد. به هر حال، ما انتظار داشتیم قدرت ترمزگیری پس از چند دقیقه رانندگی پرفشار محو نشود.

همچنین تیز تر بودن ترمز و ارائه یک بازخورد مناسب از این ترمزهای گران قیمت انتظار می‌رفت. C63 با همان ترمزهای فولادی معمولی همه این انتظارات را برخلاف ب ام و برای ما فراهم کرد. ترمز‌ها به صورت مداوم سعی در ارائه یک عملکرد یکنواخت را داشتند. فرقی نمی‌کرد که پدال را به شدت بفشارم یا به آرامی ترمز کنم، در هر حال عملکرد ترمزها قابل پیش بینی، قدرتمند و کاملا اطمینان بخش بود.

حس و حال نوستالژیک

فرمان‌های هیدرولیک دیگر جزئی از تاریخ شده اند، اما به صورت عجیبی فرمان برقی ب ام و با تمام مدل‌های قبلی متفاوت است و همان حس و حال مدل‌های هیدرولیکی را ارائه می‌کند. سه حالت مختلف برای فرمان در نظر گرفته شده است.

حتی در حالت Comfort هم، سفتی اطمینان بخشی وجود دارد و فرمان به دنبال کردن نحوه حرکت دستان شما، سفتی را کم و زیاد می‌کند. اما برخلاف ب ام و M5، فرمان به صورت کامل در تمام حالت‌ها سنگین به شمار نمی‌رود. محور فرمان بسیار ظریف است و ضریب دنده‌ها هم برای عشاق سرعت طراحی شده است.

فرمان مرسدس مجهز به سامانه تغییر وزنی است. به نظر سبک تر می‌آید و رفتار خطی تری دارد. تحرکات فرمان بدون هر گونه سروصدای اضافی انجام می‌پذیرد و به صورت هم راستا با اتومبیل عمل می‌کند.

هر دو اتومبیل از رینگ‌های ۱۹ اینچی پوشیده شده با تایر میشلن پایلوت سوپراسپرت بهره می‌برند. گرچه تایر استفاده شده در مرسدس باریک تر است و به نظر از فرمول شیمیایی متفاوتی شکل گرفته. چسبندگی و ترکشن مرسدس با این تایرها هماهانگ تر از ب ام و است و مالک ب ام و از تایرهای متفاوتی نسبت به نمونه اصلی کارخانه استفاده کرده است تا بلکه بیش فرمانی کنترل شده تری را به دست آورد.

دو سبک متفاوت

M3 همانند سدان‌های سایز کوچک قدرتمند سابق است و تنها یک نسخه بهتر از آن‌ها احساس می‌شود. ب ام و همانند یک مارمولک است که دائم می‌خواهد به صورت غیر قابل پیش بینی حرکت کند. چرا که به صورت مداوم عقب اتومبیل در می‌رود و تایرهای عقب خواسته و ناخواسته بسیار زودتر از توقع شما از بین می‌روند.

در C63 شرایط بسیار کنترل شده تر است و همیشه این اتفاق نمی‌افتد. ترکیب چسبندگی عالی به همراه شاسی قدرتمند. ثبات بسیار عالی و فراتر از سطح معمول را برای شما به ارمغان می‌آورد. البته توانایی انجام یک بیش فرمانی بسیار بلند حتی بلند تر از ب ام و در حالت خاموش بودن سیستم کنترل پایداری برای شما فراهم است که احساسی زیبا و لذت بخش را به راننده هدیه می‌دهد.

به ندرت می‌شود که در مقایسه‌های رو در روی مرسدس و ب ام و به راحتی یک برنده را اعلام کنیم. گرچه این دو رقیب در دو سیاره متفاوت سیر می‌کنند و این واقعیت است که هر کدام استعدادهایی در زمینه‌های خاص به خود را دارا هستند. هر دو وسیله به شدت سرگرم کننده هستند. ب ام و M3 2015 اسپرتی تر است.

دو سبک متفاوت بنز
دو سبک متفاوت بنز

کلاملا برونگرا

شما را بیشتر به چالش می‌کشد. و یک شخصیت کاملا برونگرا دارد. در واقع M3 دقیقا ذات وحشی و افسار گسیخته خود را، در بهترین حالت ارائه می‌کند و کسانی که این اتومبیل را دوست دارند، نسل جدید را مورد پرستش قرار خواهند داد، اما واقعیت این است که ب ام و بخش هنگفتی از بودجه طراحی این مدل را صرف توسعه شاسی سبک وزن و تولید قطعات فیبرکربنی کرده است.

بر خلاف مدل‌های قبلی کمتر به مدیریت جریان قدرت و واکنش‌های رانندگی آن در پیست و جاده دقت داشته که همین نکته نیز در نهایت خودرو را به ارابه‌ای جنگی مبدل می‌سازد که می‌تواند دوست و دشمن را باهم نابود کند.

شاید در نگاه اول C63 AMG همانند دیگر برادران خود یک جی تی با عملکرد بالا به همراه چهاردرب به نظر برسد. اما مرسدس‌های جدید، دیگر آن سنت همیشگی را دنبال نمی‌کنند. چیزی که در مدل GT به صورت واضحی نمایان است.

نسل جدید اتاق C63 AMG در کلمات زیر خلاصه می‌شود. شوق بیشتر در حین رانندگی، ترمزهای به قدرت نیش زنبور و قدرت موتوری که بیش از هر زمانی حس می‌شود. از همه مهم تر توانایی مدیریت بخش سنگین وزن دماغه اتومبیل و ظرافت کار آن است که شاید تنها از خودروسازی همچون مرسدس بر آید.

در مقایسه با ب ام و M3، C63 جدید احساس نرم تر و سواری راحت تری را به ارمغان می‌آورد. اما از لحاظ دینامیکی هم اصلا از ساخته دیار باواریا کم نمی‌آورد و با قدرت جلوی هندلینگ سرسام آور ب ام و ایستادگی می‌کند. در نهایت اگر لبخند بدون درد و زخم را ترجیح می‌دهید. مرسدس راه حل بهتری را برای لبخند زدن در سلامت کامل ارائه کرده است!

دو سبک متفاوت بی ام و
دو سبک متفاوت بی ام و

 

[تعداد: 7   میانگین:  4.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک