بنز یا پورشه: نبرد اساطیر ژرمن

بنز و پورشه

Mercedes-AMG GT vs Porsche-911 GTS/ نبرد اساطیر ژرمن

مرسدس AMG GT به طورحتم از هیجان انگیزترین محصولات عرضه شده از سوی این کمپانی است اما چگونه می‌توان آن را در مقابل بهترین اتومبیل اسپرت حال حاضر دنیا، یعنی پورشه ۹۱۱ قرار داد؟!

بنز و پورشه

کار سخت

پورشه حتی کار را برای این رقیب تازه سخت تر کرده و نسخه جدید GTS را برای مقابله با AMG GT به بازار فرستاده است. تست منحصربه فرد ما در کالیفرنیا انجام خواهد شد. رقابت این دو آلمانی با یکدیگر قطعا جذاب و قابل توجه خواهد بود.

موتور جدید ۴ لیتری V8 تویین توربو، تنها جانشین موتور بزرگتر قرار گرفته بر روی نسل قبلی کوپه اسپرت مرسدس بنز یعنی SLS نیست. مرسدس با عرضه دو نسخه، یعنی مدل GT به قدرت ۴۵۶ اسب بخار و مدل GT S با حداکثر قدرت ۵۰۳ اسب بخار، به نبرد با محصولات مختلف ۹۱۱ می‌رود.

۹۱۱ به طور حتم در بخش دینامیک رانندگی همچون همیشه یک محصول ۳ ستاره است. باید دید چه می‌شود، تا پایان همراه ما باشید!

طراحی ظاهری

گرچه در بخش طراحی ظاهری، پورشه حرف جدیدی را برای طرفدارانش نخواهد داشت، اما باید گفت که جذابیت های این خودرو به قوت مدل های افسانه‌ای دهه ۷۰ باقیست و این مدل جدید هم می‌تواند درست به همان اندازه مخاطب خود را جادو کند. در مقابل مرسدس بنز با طرحی جنجالی به میدان آمده است.

سقف با قوس جذاب خود به شیوه خاصی به صندوق عقب می‌رسد و همین نکته هم حس اسپرتی مرسدس را تشدید می‌کند. در بخش جلویی همچون همیشه با درب موتوری بلند بالا مواجه هستیم. منافذ هوای جانبی، پوزه رو به پایین، و چراغ های تمام LED که بسیار جلوتر از زمان به نظر می‌رسند در شکل دهی به این خودرو تاثیر گذارند. جزییات بسیار دیگری هم در طراحی این مدل دیده می‌شود. هرچه بیشتر با اتومبیل باشید، بیشتر مجذوبش خواهید شد.

در هر صورت، قطعا اولین کسانی که این خودرو را تحویل خواهند گرفت، بسیار در خیابان ها جلب توجه خواهند کرد. نکته مهم در طراحی AMG GT غیر از اتهامات مطرح شده در خصوص کپی برداری استایل آن از روی ۹۱۱، مسئله‌ای است که باید آن را خلقت عجیب توصیف کرد.

بنز و پورشه

زیبا و اعجاب آور

دماغه و چهره خودرو به شکل اعجاب آوری زیبا و جذاب است اما هرچه به سمت عقب بدنه حرکت می‌کنیم از میزان خاص بودن و جذابیت آن کاسته می‌شود و در نهایت درست بر روی درب محفظه بار با چراغ های خطری مواجه می‌شوید که در اوج کم سلیقگی و سادگی شکل گرفته اند. گویی که طراحان بنز وقت کافی برای توسعه و پردازش این بخش نداشته اند و رویای دماغه را ناگهان به کابوس بخش عقب که دست کمی از پورشه پانامرا ندارد، گره زده اند.

  • المان‌های مخصوص

در نمای جانبی چند المان مخصوص مدل های اسپرت و کلاسیک مرسدس بنز و مکلارن مرسدس به چشم می‌خورد، اما این بخش هم در مجموع ساده و کمی بی روح طراحی شده و نکته‌ای جدید تری را نسبت به SLS مرحوم ارائه نمی کند. اوضاع پورشه به کلی فرق می‌کند و در نگاه اول شاید همان چهره همیشگی ۹۱۱ ها را مشاهده کنید، اما پورشه هم دست روی دست نگذاشته و رینگ های ۲۰ اینچی، سر اگزوزهای مشکی و درب موتور با روکش مشکی را به این مدل اضافه کرده است.

سپر از طراحی مخصوص مدل های GTS سود می‌برد و با الهام از المان های مدل کاررا۴ شکل گرفته که تفاوت های ملموسی را نسبت به سایر ۹۱۱ ها ایجاد می‌کند. باید اذعان داشت که این مدل در کنار نسخه های GT3 و تارگا، بهترین طراحی ظاهری ۹۱۱ های فعلی را ارائه می‌دهد و یک سر و گردن نسبت به برادران خود خوش تیپ تر هستند.

نمای داخلی

در داخل ۹۱۱، کابینی در حد کلاس پورشه را مشاهده می‌کنید. همه چیز در جای درست قرار دارد و ارگونمی مثال زدنی است. صفحه های دایره‌ای کیلومتر شمار که با هم تداخل دارند چهره به شدت جذابی را به کابین بخشیده اند. جایگاه راننده عالیست. همه مواد استفاده شده در داخل کابین درجه یک هستند و این موضوع در مورد تمامی دکمه های قرار گرفته بر روی داشبورد هم صدق می‌کند. پورشه در بحث طراحی و کیفیت داخل کابین یک رقیب سرسخت برای مرسدس به شمار می‌رود.

بنز و پورشه

چرم آلکانترا

در GTS شما شاهد استفاده از چرم آلکانتارا و صندلی های اسپرت مسابقه‌ای خواهید بود. در کابین AMG GT شاید قضیه کمی تفاوت داشته باشد و کنسول میانی عجیب و مرتفع در نگاه اول توجه بیشتری را به سمت خود معطوف کند.

در قسمت بالایی داشبورد، ۴ دریچه هوای دایره‌ای شکل حضور دارد. صفحه نمایش در بالای آن قرار دارد و هشت دکمه مختلف که وظیفه تنظیم حالت های مختلف موتور و گیربکس، دیفرانسیل و … را در حالت تمام تهاجمی، مسابقه‌ای ، اسپرت، اقتصادی و راحت بر عهده دارند.

بنز و پورشه

وی شکل

این دکمه ها در کنسول میانی به صورت یک بخش V شکل بر روی یک بدنه بسیار زیبا جایگذاری شده است. چرم آلکانتارا و مواد درج اول، حتی در زیرپایی هم استفاده شده که حس لذت بخشی را به سرنشینان منتقل می‌کند.

جایگاه صندلی پایین به نظر می‌رسد. پس فضای وسیعی برای سر فراهم شده است، اما در کل فضا به طور قطع از ۹۱۱ تنگ تر است و صندلی بسیار اسپرت و مسابقه‌ای مرسدس، کار را در سفرهای طولانی سخت خواهد کرد. ستون A هم به خودی خود یک سری نقاط کور را در مقابل دید شما به وجود آورده است و عادت کردن به ضخامت بیش از حد آن، چندان هم ساده نیست.

کشیدگی کاپوت و بخش جلویی اتومبیل، امری اجتناب ناپذیر برای قرار گیری موتور ۴ لیتری V8 تویین توربو ایجاد کرده، اما امتداد این موتور دقیقا تا قبل از چرخ های جلویی است و موتور نسبت به هر زمان دیگری در جایگاه پایین تری قرار گرفته. مطمئن باشید در اینجا با یک GT چاق و تنبل روبه رو نیستیم. به بخش در جاده بروید و جزییات حماسه رانندگی با این خودرو را بخوانید!

در جاده

استفاده گسترده از آلومینیوم در بدنه و سیستم تعلیق، وزن مرسدس AMG GT S را به حداقل رسانده است. نتیجه این است که احساس بسیار شاداب تر و سرزنده تری را نسبت به تمام محصولات قبلی AMG می‌دهد. مرکز ثقل پایین، فاصله بین دو محور نسبتا طولانی و لاستیک های پت و پهن.

به افزایش پایداری مرسدس در جاده ها کمک بسیاری می‌کند. ترکشن و چسبندگی مکانیکی بسیار با احساس به نظر می‌رسد و تمام این ها در حالی است که هیچ حرکت اضافی که از یک اتومبیل قدرتمند، موتور جلو و محور عقب انتظار می‌رود در این مدل تازه دیده نمی شود. مرسدس تا جایی که توانسته است، بادی رول را کاهش داده و نتیجه این استراتژی به شکل شگرفی در نحوه هدایت خودرو تاثیر گذار بوده است.

در مسیرهای خشک، سیستم کنترل کننده الکترونیکی دیفرانسیال عقب مرسدس، کمتر در حین رانندگی مداخله می‌کند. که خود نشانه بسیار خوبی از هوشمندی این سیستم است. شاید فکر کنید با وجود حضور موتور در بخش جلویی باید شاهد کم فرمانی بسیار کوتاه در حین رانندگی باشیم.

احساس سنگین وزنی

اما هرگز احساس سنگین وزنی بخش جلویی به دلیل قرار گرفتن گیربکس بر دوش محور عقبی احساس نمی شود. در واقع موتور کوچک تر و جایگری خاص گیربکس، باعث می‌شود که وزن بخش جلویی به میزان ۵۳ درصد باشد و تقسیم وزن ۵۳ به ۴۷ در محدوده ایده آل قرار می‌گیرد.

چرخش فرمان به نسبت مشخصات شاسی و سایز چرخ ها بسیار سبک و سریع اتفاق می‌افتد و حس بسیار خوبی را از وضعیت چرخ های جلو به راننده منتقل می‌کند. با این حال آن حس روان بودن فرمان ۹۱۱ در مرسدس دیده نمی شود.

گرچه به شما اطمینان می‌دهیم که هرگز مرسدس این قافیه را نمی بازد. شاید فرمان ۹۱۱ بهترین حس و حالی که یک راننده در پشت یک اتومبیل دریافت می‌کند را داشته باشد، اما فرمان GTS در جاده های پر پیچ و خم دست کمی از مدل نیمه مسابقه‌ای GT3 ندارد و به همین دلیل است که حداقل از نظر ما برتری نسبی پورشه نسبت به AMG GT در این زمینه ملموس است.

بالانس زیبا

بالانس زیبای اتومبیل و فرمان که بازخورد بسیار خوب و اطلاعات مناسبی را به راننده منتقل می‌کند. سریعا باعث اعتماد راننده می‌شود که یقینا بسیار لذت بخش است. در مرسدس شما باید به واکنش دریافت از فرمان در رابطه با موقعیت چرخ های جلو اعتماد کنید.

گرچه خیلی سخت پیش می‌آید که در پیچ ها مرسدس دم به تله بدهد و دچار بیش فرمانی و ناپایداری بخش عقب شود، اما این اتفاق می‌تواند تمام اعتماد به نفس و خونسردی شما را از بین ببرد.

در هر صورت، AMG یک محصول عالی در شاخه اسپرت های با مصارف روزانه خواهد بود. تعلیق به کمک دمپرها، به راحتی و نرمی هرچه تمام تر به خصوص در حالت رانندگی comfort ظاهر می‌شود و آرامش بسیاری را برای سرنشینان به ارمغان می‌آورد. تایرهای پهن، در هر صورت صدای خاص به خود را تولید خواهند کرد.

اما نه به اندازه پورشه. سیستم تعلیق GTS به گونه‌ای ساخته شده که کف خودرو در حدود ۱۰ mm پایین تر از مرسدس قرار می‌گیرد و رانندگی نسبتا سخت تری را برای سرنشینان به ارمغان خواهد آورد، حتی در راحت ترین حالت دینامیک رانندگی هم ضربات بیشتر از مرسدس به سرنشینان منتقل شده و فنربندی نسبتا خشک و سفت ظاهر می‌شود.

تنظیمات مختلف

هر دو اتومبیل به شما اجازه می‌دهد تنظیمات مختلفی را برای دریچه گاز، سیستم تعلیق، سیستم کنترل کننده ثبات و فرمان برگزینید. AMG به صورت کلی بر روی سه حالت:comfort، sport، sport plus قابل تنظیم است. به علاوه تنظیمات شخصی سازی شده که به شما اجازه می‌دهد تا صدای اگزوز، دریچه گاز و گیربکس را مناسب با رانندگی خود تنظیم کنید.

این بسته نرم افزاری که به نام Dynamic Plus Pack شناخته می‌شود، قیمتی برابر با ۱٫۷۹۵ پوند دارد و حالت Race را هم به خودروی شما اضافه می‌کند. این حالت در رانندگی کاملا تهاجمی در پیست، باعث هماهنگی بهتر گیربکس و موتور می‌شود و تحت فشار زیاد قدرت ایجاد شده توسط توربو را از طریق افزایش مقطعی فشار بالا می‌برد.

در ۹۱۱ GTS علاوه بر تمامی امکاناتی که در مرسدس وجود دارد. یک بسته استاندارد به نام Sport chrono هم لحاظ شده که می‌توانید از طریق آن بین دو حالت sport وsport plus برای تنظیم شاسی و انتقال قدرت یکی را انتخاب کنید. اگزوزهای اسپرت بر روی هر دو وجود دارند. قطعا انتخاب بین صدای خشن و مکانیکی موتور ۶ سیلندر تخت پورشه وصدای رعب آور موتورV8 مرسدس سخت خواهد بود. با شنیدین صدای هر دو مسرور از شگفتی و هیجان خواهید شد. صدای ترق و تروق و طبیعی تر ۹۱۱ که یک حس خاص ابریشمی را به شنونده القا می‌کند…

بنز و پورشه

موسیقی متن

 موسیقی متن پخش شده در حین رانندگی با مرسدس GT AMG از سیستم اگزوز بر می‌خیزد و آوای پیشرانه به تنهایی در مقابل اصوات خروجی از اگزوز رنگ می‌بازد. بسیار جالب است که توربو پس از وارد شدن به مدار تولید قدرت به خودی خود طنین خاصی را به صدا اضافه می‌کند و تمام اینها به کمک سیستم اگزوز حرفه‌ای و منحصربه فرد به گوش شما می‌رسد. در هر صورت صدای اگزوز این خودرو فوق العاده است اما صدای موتور پورشه هم شخصیت و استایل منحصر به فردی دارد که دل کندن از آن به هیچ عنوان آسان نیست.

حتما زمانی که بفهمید رویه یک مرد-یک موتور، همچنان در بخش AMG کمپانی مرسدس رعایت می‌شود آن را تحسین خواهید کرد. موتور دست ساز جدید ۴ لیتری V8 با تمامی ساخته های قبلی مرسدس فرق اساسی دارد.

دکمه استارت را بزنید و لحظاتی بعد، قل قل خاص در حین روشن شدن موتور با گوش شما بازی می‌کند. پس از کمی تاخیر قرار گیری در دنده یک گیربکس دوال کلاچ اتوماتیک، تمام قدرت عظیم پیشرانه را در تمامی دورهای موتور در اختیار شما قرار می‌دهد.

با توجه ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور، که در حدود ۲۰۰ نیوتن متر از پورشه بیشتر است و از دور بسیار پایین ۱٫۷۵۰ rpm تولید می‌شود. ۵۰۳ اسب بخار قدرت مرسدس بلافاصله پاسخ گوی درخواست شما خواهد بود، البته تمام قدرت تا دور ۶۲۵۰ rpm به صورت کامل تولید نمی‌شود، پس عملکرد خودرو به دور گیری سریع موتور هم بستگی دارد و در عمل همینطور هم است.

شتاب سریع

مرسدس در هر سرعتی به شدت سریع شتاب می‌گیرد و حس یه راکت سواری اساسی را در مسیرهای مستقیم به راننده می‌دهد. صفرتاصد ۳٫۸ ثانیه‌ای آن، حکایت از این قضیه دارد و به طور حتم حسابی از خجالت پورشه در می‌آید.

در جاده ها، چه باور کنید چه نکنید. همیشه قدرت بیش از نیاز شما در زیر کاپوت های این دو اسطوره وجود دارد. اما گشتاور کمتر و قدرت پورشه در جاده کمی دردسر ساز می‌شود و در تعقیب و گریز بین پورشه و مرسدس شاهد هستیم که پورشه به دلیل ۷۹ اسب بخار قدرت کمتر و همینطور تاثیر ارتفاع از سطح دریا، از مرسدس بنز کی عقب می‌ماند، البته پورشه هم با دور گرفتن سریع سعی در جبران اختلاف قدرت خود با مرسدس دارد.

اما مرسدس هم کم نمی آورد و عملکرد خود را در دور بالا هم حفظ می‌کند. در پیچ ها پورشه مثل یک خرگوش پر جنب و جوش دارد و در آنی به این سو و آن سو می‌پیچد. این کوپه با سابقه قابلیت بسیار زیادی را در سر پیچ ها نشان می‌دهد و حتی ممکن است بتواند بخشی از اختلاف ایجاد شده در مسیرهای مستقیم را جبران کند.

آپشن پورشه

برخلاف مرسدس، پورشه یک گیربکس دستی را هم به عنوان آپشن ارائه می‌کند. اما اکثر خریداران گیربکس PDK دوال کلاچ پورشه را می‌پسندند و آن را بر روی اتومبیل خود سفارش می‌دهند. مرسدس هم جعبه دنده دوال کلاچ اختصاصی که با نام DCT شناخته می‌شود را بر روی AMG GT قرار داده است. هر دو جعبه دنده به شدت با موتور هماهنگ هستند. در شیفت کردن سرعت بسیار خوبی را ارائه می‌دهند و با لمسی کوتاه و در کسری از صدم های ثانیه دنده برای شما تعویض می‌کنند.

ترمزهای سرامیکی برای هر دو خودرو به صورت آپشن عرضه می‌شوند. اما پدال ترمز پورشه احساس نرم تری را می‌دهد. اگرچه ترمز ۹۱۱ به اندازه مدل های قبلی عملکرد خوبی ندارد و این مسئله هم بسیار عجیب بود.

بنز و پورشه

قیمت و آپشن

هر دو مدل از سیستم start/stop بهره می‌برند. ارقام رسمی مصرف سوخت برای ۹۱۱ نشان دهنده بهینه تر بودن پورشه در بحث مالیاتی است. پورشه ادعا می‌کند که در هر کیلومتر، مقدار ۲۰۲ گرم co2 تولید می‌کند. در مقابل میزان آلایندگی مرسدس AMG GT S برابر با ۲۱۹ گرم است و در مدل ضعیف تر، یعنی AMG GT این عدد به ۲۱۶ گرم تقلیل پیدا می‌کند.

قابلیت استفاده روزانه و مقدار جای بار، در کلاس این خودروها بسیار مهم است. پورشه در بخش جلویی خود، جای باری در حدود۱۱۵ لیتر دارد و در پشت صندلی ها هم فضای بسیاری برای قرا دادن وسایل متخلف وجود دارد. مرسدس هم پا به پای پورشه در این بخش حرکت می‌کند و در صندوق عقب هاچبک یا استیشن مانندش، فضایی برابر ۳۵۰ لیتر را ارائه می‌کند که برای یک مسافرت جمع و جور دو نفره کافی به نظر می‌رسد.

به دلیل شلوغ بودن بیش از حد اکسل عقب مرسدس، عمق صندوق چندان زیاد نیست. هر چند در هر صورت فضای لازم برای جای دادن دو کیف بزرگ گلف را خواهید داشت. دسترسی به صندوق بسیار آسان است و در با گسترده گی خاصی باز می‌شود.

کارایی مفید

در داخل کابین هم چند جای مخصوص وجود دارد که ممکن است کارایی مفیدی داشته باشند. داشبورد چندان بزرگ نیست ولی کافی به نظر می‌رسد. در کل کابین مرسدس فضای تنگ و محصور کننده‌ای دارد که بیشتر هم از طراحی خاص مجموعه داشبورد تاثیر می‌پذیرد.

صندلی ها تمام چرم هستند و به گرمکن برای هر دو صندلی مجهز شده اند. در مرسدس ایربگ برای زانوها وجود دارد. بلوتوث و کروز کنترل هم به صورت استاندارد عرضه می‌شود. سیستم ناوبری مشهور مرسدس که با نام comand بر روی صفحه نمایش تبلت مانند مرسدس جای می‌گیرد از وضوح بسیار خوبی حداقل نسبت به صفحه نمایش کار شده در پورشه بهره می‌برد، تمامی امکاناتی که می‌توانید از یک GPS دریافت کنید را ارئه می‌کند.

کنترل کننده این نرم افزار اختصاصی مرسدس، مجهز به تاچ پد است و همچنین از سیستم تشخیص صدا بهره می‌برد.

بنز و پورشه

آپشن مهم

مهم ترین آپشن عرضه شده بر روی مرسدس، پکیج پرمیوم نام دارد. قیمت آن معادل ۴۱۹۵ پوند است و شامل یک دوربین بر روی سپر عقب، سانروف پانورما، ارتقا کلی سیستم صوتی داخل اتاق و تزیین بخش بزرگی از کنسول با رنگ کروم، کربن مات و…می شود.

بر روی چرخ های جلویی مرسدس، رینگ های ۱۹ اینچی و بر روی چرخ های عقب رینگ ۲۰ اینچی سوار شده اند. رینگ های سیاه بر روی نسخه تست شده، یک آپشن ۱۸۹۵ پوندی به شمار می‌روند. خریداران می‌توانند، پکیج GT Edition 1 مرسدس را برای طراحی ظاهری اتومبیل شان برگزینند. که دارای جزییات منحصر به فردی همچون بال عقبی بزرگ و ثابت و اسپیلیتر تمام کربن در جلوی اتومبیل است.

طیف عظیم

با همه این توضیحات، به نظر پورشه ۹۳٫۹۶۹ پوندی ارزش بیشتری نسبت به مرسدس گران قیمت تر دارد. پکیج پاور کیتی که بر روی نسخه کررا S به صورت یک آپشن عرضه می‌شود و قیمتی برابر ۹٫۳۸۰ پوند دارد به صورت استاندارد بر روی این مدل تعریف شده و به خودی خود قدرت را از ۳۹۴ اسب به ۴۲۴ اسب بخار می‌رساند.

تجهیزات استاندارد پورشه به قرار زیر هستند؛نویگیشن، چراغ های LED و زنون و همانند مرسدس طیف عظیمی از شخصی سازی ها، برای پورشه هم عرضه می‌شود که نشان دهنده هرچه سخت تر بودن انتخاب یکی از این دو است. به هرحال باید گفت که هر دو خودرو در طیف قیمتی ۱۰۰ هزار پوند بسیار وسوسه کننده هستند و پیش از این در این کلاس هرگز شاهد عرضه دو خودرو تا این حد جذاب نبوده ایم.

بنز و پورشه

نتیجه نهایی

AMG یک اتومبیل اسپرت با قابلیت های مصرف روزانه است. چهره خیره کننده‌ای دارد، اتاق آن به شدت مجلل است و به موتور V8 بسیار قدرتمندی هم مجهز شده است، اما این وسط مسئله هندلینگ مطرح می‌شود. درست است که مرسدس یک اتومبیل ورزشکار همه فن حریف با مهندسی بسیار عالی است.

اما توان رقابت چرخ به چرخ با کاررا GTS را ندارد. ۹۱۱ به عنوان بهترین محصول فعلی بازار اتومبیل های اسپرت، به این راحتی ها عرضه رقابت را نمی بازد و هندلینگ آن همچنان بی نظیر است.

در پایان باید گفت که انتخاب بین این دو می‌تواند امری کاملا سلیقه‌ای باشد، اما باید برای راندن آن ها را در پیست های اتومبیل رانی کمی صبر کرد. در هر صورت اگر در حال حاضر در لیست انتظار برای تحویل هر دو هستید، مطمئن باشید که از انتخاب خود پشیمان نخواهید شد.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک