بوگاتی با شیرون اسپرت ۱۱۰ ساله شد

بوگاتی شیرون اسپرت

بوگاتی ، شمع یکصد و دهمین سالگرد تاسیس خود را فوت کرد. ستاره درخشان دنیای ابر خودروهای لوکس به همین مناسبت در مراسمی باشکوه نسخه‌ای ویژه از Chiron Sport را معرفی کرد.

این ابرخودروساز جهانی به رغم این که بسیاری آن را ایتالیایی می دانند، در حقیقت خودروسازی فرانسوی است که توسط یک ایتالیایی تاسیس شده. اما جالب تر آن که این ابرخودروساز که همگان آن را با ارقام عجیب و غریب و جا به جایی مرزهای علم فیزیک می شناسند، در تملک کمپانی معظم فولکس واگن آلمان است و با توجه به گستردگی برندهای تحت تملک این کمپانی می توان محصولات آن را در حقیقت عصاره ای از بهترین های خودروسازی جهانی دانست. حال این سوپراسپرت ساز افسانه ای یکصد و ده سالگی خود را جشن می گیرد. جشنی که باید درخور این افسانه ساز نیز باشد.

تغییرات چشمگیر

نسخه استاندارد شیرون اسپرت سال گذشته میلادی در نمایشگاه ژنو رونمایی شد و مانند همیشه موجی از تحسین و تمجید را به ارمغان آورد. حالا نسخه سفارشی با تغییراتی چشم‌گیر وارد میدان شده است. یک بوگاتی شیرون که می توان آن را فرانسوی ترین بوگاتی چند دهه گذشته نامید.

اول از همه سانروف منحصربه‌فرد این بوگاتی است که جلب توجه می‌کند. شیشه‌های دوقلو موسوم به Sky View Roof که سبک جدید سانروف ها را معرفی می‌کند. در واقع گویی راننده و سرنشین هرکدام سا‌روف خودشان را دارند.

جالب است بدانید که به منظور احترام به سرزمین اصلی تولید این خودرو یعنی کارخانه شهر Molsheim تریم رنگی آبی، سفید و قرمز که اشاره‌ای به پرچم فرانسه دارد به طرزی استادانه و البته به دور از اغراق در طراحی این خودرو دیده می‌شود. جایی که گویی کمپانی بوگاتی می خواهد همگان را از تصور ایتالیایی بودن خود برهاند و ملیت فرانسوی‌اش را فریاد بزند. فریادی که زیر رنگ آبی مات پنهان شده است. فریاد زیر آب!

استیل مات

بدنه سراسر فیبر کربنی شیرون جدید به رنگ آبی استیل مات درآمده تا بیش از هر زمان دیگری جلوه‌گری کند. نماد ۱۱۰ ans Bugatti (به معنی یکصد و دهمین سال بوگاتی) روی رینگ‌ها تعبیه شده است. رینگ‌هایی که در پس خود هماهنگی خیره‌کننده‌ای با کالیپرهای آبی رنگ ترمز دارد.

حتی روی درپوش باک خودرو نیز خلاقیت های ویژه‌ای صورت گرفته است. استفاده از آلومینیوم براق لوکس بودن آن را حتی در این قسمت نشان می‌دهد. نماد پرچم فرانسه روی آینه‌ها و البته به طرزی زیبا در پشت بال عقب به چشم می‌خورد. صندلی‌های چرم آبی دست‌دوز و پشت سری‌های آن نیز با همین ترکیب رنگی باز طراحی شده‌اند.

پیشرانه و قوای محرکه شیرون اسپرت نیازی به بهینه‌سازی نداشته است؛ یعنی هم‌چنان می‌توان مبهوت آن نیروگاه ۸ لیتری ۱۶ سیلندر W شکل شد که به راحتی ۱۴۷۹ اسب‌بخار قدرت و ۱۵۰۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند. گاهی شاید نتوان بی نهایت را بهبود بخشید. البته روند توسعه توان فنی بوگاتی همواره نشان داده این کمپانی در افزودن بر بینهایت ها نیز تخصص ویژه ای دارد.

شیرون اسپرت نسبت به نمونه استاندارد به دلیل استفاده گسترده از فیبر کربن، سبک‌تر است. این خودرو حتی در برف پاک‌کن‌های خود نیز از فیبر کربن استفاده کرده است. خبر بد اینکه بوگاتی می‌گوید قصد دارد تنها ۲۰ دستگاه از این خودروی ویژه را تولید کند. البته یادمان این خودرو بی تردید بیش از تعداد آن در تاریخ صنعت خودروسازی جهانی باقی خواهد ماند.

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک