بکسل کردن: از کار افتادن خودرو

سایپا

بکسل کردن: از کار افتادن خودرو

عملیات بکسل کردن

قبل از بکسل کردن، قفل فرمان خودرو را باز کنید. اگر قفل بود، کارت رنو را درون کارت خوان وارد کرده و کلید خاموش‌/‌روشن را دو بار بدون فشار دادن پدال‌ها بزنید. در این حالت فرمان خودرو باز شده، تجهیزات الکتریکی خودرو آماده خواهند شد. می‌توانید از چراغ‌های خطر‌ (فلاشر، چراغ راهنما و …) استفاده نمایید.

در هنگام شب چراغ‌ها حتما باید روشن باشند. کارت رنو را هنگامی‌که خودرو در حال یدک شدن است از کارت‌خوان خارج نکنید. در پایان کشیدن، دکمه Start/Stop را دوباره بدون فشار دادن پدال فشار دهید تا سوئیچ خاموش شود.‌ (در غیر این صورت امکان خالی شدن باتری وجود دارد)

علاوه بر این، قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی کشور در مورد شرایط یدک کشیدن الزامی است و اگر خودروی شما خودرویی است که با آن یدک می‌کشید باید از وزن مجاز یدک کشیدن خودرو که توسط سرویس فنی رنو تعیین شده است، تجاوز نکنید. به نمایندگی‌های مجاز سایپا یدک مراجعه کنید.

خودروهای تک دیفرانسیل‌ (۲WD)

خودروهای تک دیفرانسیل‌ (2WD)

خودرو‌های مجهز به جعبه اتوماتیک یا سیستم انتقال قدرت پیوسته متغیر هنگامی‌که سوئیچ بسته می‌باشد، عمل روغنکاری در جعبه دنده انجام نمی‌شود. لذا توصیه می‌شود که خودرو بر روی کامیون و یا جرثقیل به حالتی‌که چرخ‌های جلو بلند شده است‌ (با زمین تماس ندارد) حمل می‌شود.

در صورتی‌که با وجود فشار آوردن روی پدال ترمز، دسته دنده روی موقعیت P قفل شده باشد، این امکان وجود دارد که آن‌را به روش دستی آزاد کرد. بدین منظور، روکش قسمت تحتانی دسته را بردارید.
دسته دنده را به حالت خلاص‌ (N) برد و بدین منظور، روکش قسمت تحتانی ۲ را بردارید. همزمان با فشردن پدال ترمز، دکمه ۱ بر روی دسته دنده و دکمه زیر روکش ۲ را فشار دهید.

خودروهای دو دیفرانسیل‌ (۴WD)

 

خودروهای دو دیفرانسیل‌ (4WD)

 

در این خودروها بدون توجه به این‌که چه نوع جعبه دنده‌ای روی آن نصب شده باشد، هرگونه یدک کشیدن خودرو به طوری‌که چرخ‌ها با زمین در تماس باشند، ممنوع می باشد.‌ (هنگام یدک کشیدن این خودروها هیچ یک از چرخ‌ها نمی‌بایست بر روی زمین قرار گیرد.) تا زمانی‌که یکی از چهار چرخ خودروهای دو دیفرانسیل ۴WD روی زمین باشد، نباید آن را یدک بکشید.

 

بکسل کردن کولیوس

برای یدک کشیدن خودرو فقط از قسمت جلو شماره ۱ و یا قسمت شماره ۴ استفاده کنید.‌ (هرگز از پلوس‌های خودرو برای این‌کار استفاده نکنید.)

این قسمت‌ها فقط برای یدک کشیدن استفاده می‌شوند.

هیچ‌گاه از این نقاط برای بلند کردن خودرو به طور مستقیم یا غیر‌مستقیم استفاده نکنید.

وقتی‌که موتور خاموش می‌شود، فرمان و ترمز عملکرد مناسب خود را از دست می‌دهند.

استفاده از نقاط یدک کشیدن

درپوش ۲ را باز کنید.

حلقه بکسل ۳ مخصوص یدک کشیدن را تا جایی که ممکن است بپیچانید:

ابتدا برای این کار قلاب بکسل ۳ را وارد کنید و با دست بچرخانید، سپس از آچار استفاده کنید. این قلاب بکسل و آچار در صندوق عقب خودرو، در جعبه ابزار موجود می باشد.

(به بخش ۵ در مورد “جعبه ابزار” مراجعه کنید)

– پیشنهاد می‌گردد از یک میله محکم و ثابت جهت بکسل کردن استفاده نمایید. درصورت استفاده از طناب و یا کابل‌ (هنگامی‌که قانون آن‌را مجاز می‌داند)، باید خودروی بکسل شده قابلیت ترمز‌گیری داشته باشد.

– نباید خودرویی را که امکان حرکت و رانندگی ندارد، بکسل کرد.

– برای ممانعت از آسیب رسیدن به خودرو الزامی است که از ترمز کردن شدید و همچنین شتاب گرفتن ناگهانی اجتناب شود.

– وقتی که خودرو را بکسل می کنید، سرعت‌تان نباید بیش تر از ۲۵ کیلومتر‌/‌ساعت باشد.

ابزار را در داخل خودرو رها نکنید؛ چون ممکن است هنگام ترمز گرفتن به این طرف و آن طرف پرتاب شود.

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک