ب‌ام‌و M6 گرن کوپه در برابر مرسدس بنز S500

ب‌ام‌و یا بنز

ب ام و M6 گرن کوپه در برابر مرسدس بنز S500 / آلمانی‌ها برنده‌اند

دو سوپر ماشین بسیار خاص و فوق‌العاده گران‌ قیمت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند تا یک رویا به واقعیت مبدل شود.

رقابت یا رویداد تاریخی

درست نمی‌دانم که می‌توان از قرار گرفتن بی ام‌ و M6 و مرسدس S500 در کنار یکدیگر به عنوان رقابت یاد کرد یا باید این رویداد تاریخی را صرفا یک همایش چند میلیارد تومانی از مهندسی و اسب بخار دانست.

شاید تعداد افرادی که ممکن است بین خرید یکی از این دو خودو به شک و تردید بیافتند از تعداد انگشتان یک دست هم کمتر باشد، اما واقعیت این است که در شرایط عجیب و غریب بازار کشورمان این دو ماشین حتی علیرغم شخصیت و روحیه متفاوتی که دارند، به رقیب یکدیگر مبدل شده‌اند و هر دو جزو آخرین بازماندگان دوران واردات آزاد محسوب می‌شوند.
زمانی که حتی وارد کردن ب ام و M6 گرن کوپه سریع و ۵۶۰ اسب بخاری یا مرسدس S500 بسیار پیشرفته و سوپر لوکس غیر قانونی نبود و قشر فوق ثروتمند جامعه می‌توانستند یکی یا هر دو این ابر خودروها را در پارکینگ داشته باشند.

شباهت‌ها

هر دو چهار درب دارند، آلمانی هستند و تقریبا به قدرتمندترین پیشرانه‌های قابل انتخاب مجهز شده اند، هرچند منصفانه‌تر بود که مرسدس هم در مقابل M6 مدل AMG را به ایران می‌فرستاد، اما به دلیلی نامعلوم این اتفاق نیافتاده و ظاهرا به جز یک خودرو بسیار خاص در تملک یک تاجر شیرازی، سایر مدل‌های راه یافته به کشورمان همگی از مدل‌های S500 هستند، اما با این وجود شباهت‌های فنی بین دو خودرو هم کم نیست.

پیشرانه‌های V8 پرخوران شده با توربو شارژر، گیربکس اتوماتیک بسیار پیشرفته و ساختار فنی موتور جلو و دیفرانسیل عقب از مشخصات فنی هر دو خودرو هستند، همچنین سری شش، همچون برادر خود یعنی سری پنج بر روی بزرگترین پلت فرم بزرگ ب ام و که به سری هفت مربوط می‌شود، بنا نهاده شده است و بنابراین از نظر مشخصات و ابعاد نیز می‌تواند با اس کلاس قابل قیاس باشد.

ب‌ام‌و M6 گرن کوپه در برابر مرسدس بنز S500

  • فضای نامحدود

شباهت دیگر به سیستم فنربندی و تعلیق مربوط می‌شود که در هر دو خودرو به صورت قابل تنظیم و فعال در نظر گرفته شده و عملکردی حیرت انگیز دارد. علیرغم تفاوت ظاهری، هر دو خودرو در واقع برای استفاده چهار سرنشین در نهایت رفاه و راحتی طراحی شده‌اند و حتی مرسدس بنز نیز فضای ایده آلی را برای سرنشین پنجم در نظر نگرفته است.

البته فکر نکنید که فضای داخلی این دو خودرو محدود است، بلکه دقیقا برعکس، هم مرسدس بنز و هم ب ام و کابین واقعا بزرگی دارند و به سرنشینان فضای وسیعی را ارائه می‌دهند.

تفاوت‌ها

پیشرانه هر دو خودرو در حدود ۴٫ ۵ لیتر حجم دارد اما اگر بخواهیم دقیق‌تر بررسی کنیم، ظرفیت بیشتر از آن Mercedes Benz می‌شود که با حدود ۴٫۶ لیتر حجم نزدیک به ۰٫۲ لیتر از ب ام و حجم بیشتری دارد، اما از نظر قدرت و عملکرد برتری از آن قلپ تپنده M POWER خواهد بود که با ۵۶۰ اسب بخار در حدود ۱۱۰ اسب از بنز قوی‌تر است.

جالب اینجاست که در مورد گشتاور ماجرا معکوس است و اینبار بنز با ۵۱۶ پاوند فیت گشتاور، برگ برنده را در مقابل گشتاور ۵۰۲ پاوند فوتی ب ام و رو می‌کند.

از این تفاوت پر واضح است که ب ام و موتور دور بالایی را برای M6 تدارک دیده است، چرا که حداکثر قدرت ب ام و در دور ۷۰۰۰ حاصل می‌شود اما بنز قدرت ۴۵۰ اسبی خود را در دور ۵۵۰۰ ارائه می‌دهد.

ب‌ام‌و M6 گرن کوپه در برابر مرسدس بنز S500

  • تفاوت گیربکس‌ها

گیربکس‌ها نیز متفاوت هستند، از یک سو با گیربکس هفت سرعته اتوماتیک و معروف بنز طرف هستیم و از طرف دیگر گیربکس ب ام و از گونه هفت سرعته دوبل کلاچ است که تعویض هایی سریعتر اما خشن تری را برای این خودرو به ارمغان می‌آورد.

همچنین ب ام و در حدود ۱۵۰ کیلوگرم از مرسدس بنز سبک وزن‌تر است و در زمینه‌های عملکردی با پیشرانه قدرتمند خود به وضوح سریعتر به نظر می‌رسد. شتاب گیری بهتر، تحمل شتاب جانبی بیشتر، حداکثر سرعت بیشتر و حتی ترمز گیری در مسیری کوتاه تر، اما در مقابل مصرف سوخت این ساخته باواریا هم به شکل محسوسی از رقیب اشتوتگارتی اش بیشتر از آب در آمده که البته برای مالک چنین خودرویی قاعدتا نمی‌تواند نقطه ضعف بزرگی باشد.

  • عجیب و غریب

مرسدس بنز در نسل تازه S CLASS امکانات رفاهی و آپشن‌های ایمنی عجیب و غریبی را ارائه می‌دهد که بی ام و فاقد برخی از آن هاست. برای مثال مرسدس بنز می‌تواند قبل از رسیدن به سرعت گیر یا دست انداز، فنربندی را برای گذر راحت و با آرامش تنظیم کند، اما ب ام و علیرغم مجهز بودن به فنربندی قابل تنظیم و انطباق پذیر از تکنولوژی پیش بینی موانع برخوردار نیست.

همچنین S CLASS طبیعتا کاراکتر تشریفاتی تری دارد و به همین دلیل از برخی امکانات رفاهی خاص نظیر سیستم تزریق رایحه به فضای درون کابین بهره می‌برد که در خودروی اسپرتی چون M6 مشابهی ندارد.

  • اختلاف فلسفی

اختلاف در فلسفه طراحی این دو خودرو اثرات خود را در جای جای کابین نشان می‌دهد، برای مثال صندلی‌های ب ام و اسپرتی بوده و دربرگیرندگی بهتری دارند اما در عوض صندلی‌های بنز وسیع‌تر و راحت‌تر احساس می‌شوند.

در یک جمله طراحی و مهندسی بنز با هدف القای آرامش به سرنشینان انجام پذیرفته اما ب ام و در نقطه مقابل با این هدف خلق شده که اوج لذت و هیجان را به سرنشینان خود هدیه کند.

مرسدس بنز S500

صحبت کردن در مورد تکنولوژی‌های به کار رفته در S کلاس به صورت کاملا مشخصی می‌تواند ۱۰‌ها صفحه ادامه داشته باشد. اما بدون شرح این سیستم خاص مرسدس بنز، صحبت درباره حس و حال رانندگی با آن، چندان کار شایسته‌ای به نظر نمی‌رسد.

Magic Body Control یا کنترل بدنه جادویی مرسدس، که به صورت آپشن عرضه می‌شود. سیستم تعلیق مرسدس را تبدیل به یک موبایل هوشمند می‌کند. تعلیق مرسدس در هر چهارچرخ از نوع بادی  مجهز به کمک فنرهای هیدرو پنوماتیکی است.

مرسدس بنز S500

  • سیستم مجیک مرسدس

سیستم مجیک مرسدس، به کمک دوربین‌های استریو کار شده در دورتادور خودرو، جاده پیش روی شما را اسکن کرده و به صورت کاملا هوشمندی متوجه می‌شود که با چه چیزهایی قرار است رو به رو شود، این سیستم، به وسیله اعمال تغییرات در نیروی هیدرولیکی، بهترین آرایش ممکن تعلیق‌ها را به خود می‌گیرد.

در دست اندازها ممکن است که سوپاپ کمک فنر‌ها به طور کامل باز شوند، تا چرخ‌ها به راحتی و آزادی هرچه بیشتر در مقابل دست انداز واکنش نشان دهد.

از آنجایی که خودرو به خوبی طول و عرض موانع سر راه را خود را ارزیابی می‌کند. در موقع مناسب دریچه سوپاپ کمک فنرها به صورت کامل بسته می‌شود و چرخ به ارتفاع عادی خود بر می‌گردد.

متوجه دست انداز نمی‌شوید

نتیجه این می‌شود که شما ممکن است در سرعت‌های زیر ۴۰ کیلومتر حتی متوجه وجود دست انداز یا سرعت گیر نشوید و آنچه را با چشم خود می‌بینید در عمل اصلا احساس نکنید.

علاوه بر این کمک فنرهای سمت چپ و راست می‌توانند به صورت کاملا مستقل از یکدیگر عمل کنند، مرسدس تحت شرایط خاص کاررد این سیستم کاملا به شما احساس حضور در خلا و یک تجربه عجیب از بی وزنی را خواهد داد، چیزی مثل قالیچه جادویی در افسانه‌های شرقی. احساس خلا خطی که هیچ گونه ضربه، تکان یا کوبش محسوسی را به کابین و بدن سرنشینان وارد نمی‌کند، چیزی که مرسدس پس از ۱۲۵ سال تلاش مداوم به آن رسیده است و واقعا شگفت انگیز است.

پیشرانه S500 در زمینه عرضه قدرت چندان خشن نیست اما با مدل‌های ساخت AMG حتی ممکن است که در خروجی پیچ‌ها کمی دریفت را هم تجربه کنید. واقعا چیزی دیوانه کننده‌تر از این وجود ندارد، لیز خوردن یک سدان عظیم، سنگین و توامند که با اقتدار کامل هر پیچی را پشت سر می‌گذارد.

  • وقتی ESP روشن است

سیستم ESP مرسدس، وقتی که روشن باشد. هرگز و تحت هیچ شرایطی اجازه بازی با پدال گاز را به شما نمی‌دهد. وقتی که ESP را خاموش می‌کنیم در حین شروع به شتاب گیری متوجه کم فرمانی بیش از حد مرسدس می‌شویم. اما وقتی که بر سر یک پیچ رسیدیم کنترل کردن بیشتر فرمان حس رانندگی را لذت بخش‌تر می‌کند، اما به ناگهان ESP یه صورت خودکار روشن می‌شود و همه چیز راتحت کنترل خودش در می‌آورد.

تنها نکته منفی که می‌توانم از بخش رانندگی با S500 بگیریم این است که وقتی شما فرمان را برای عبور از پیچها یا به هر دلیل دیگری می‌چرخانید. فرمان حین برگشت به جای قبلی خود دچار وضعیت عجیبی می‌شود و  ۱۰ تا ۱۵ درصد باقیمانده از مسیر برگشت را با یک مقاوت غیر معمول انجام می‌دهد. فرمان این حس را می‌دهد که به نظر یک لحظه همه چیز قفل شده است، اما به صورت ناگهانی این مقاوت از بین می‌رود و همه چیز به شرایط همیشگی خود بر می‌گردد.

مرسدس بنز S500

کاملا بی صدا

مرسدس S500 بی صدا است. به گونه‌ای که در سرعت‌های در حدود ۸۰ کیلومتر برساعت تنها ۵۴ دسیبل صدا به داخل اتاق وارد می‌شود. آرامش چیزی است که به راحتی حین نشستن بر روی صندلی نسبیتان می‌شود.

این دقیقا چیزی است که یک مشتری خریدار مرسدس می‌خواهد، اما اگر فکر می‌کنید که با اس ۵۰۰، صد درصد کنترل خودرو با شماست، سخت در اشتباه هستید. مرسدس حتی از حالت رانندگی خودران کوتاه مدت هم بهره می‌برد. یعنی سیستم intelligent Drive مرسدس می‌تواند با حفظ فاصله از اتومبیل‌های جلویی، به صورت خودکار و بدون گرفتن هیچ یک از ادوات اصلی، کنترل کننده خودرو، به مدت ۱۶ ثانیه شما را راه ببرد.

پر واضح است که به زودی برای همین نسل یا نسل بعدی S CLASS شاهد ظهور و عرضه مدلی با قابلیت رانندگی تمام خودکار خواهیم بود و این پایان همه چیز است. می‌توانید تصور کنید که بر روی یک صندلی چرمی مجهز به ماساژور نشسته اید، به کارهایتان با کامپیوتر مشغول هستید و مناظر با سرعت بالایی در حال تغییرند. این کل تجربه ایست که از سواری و حتی رانندگی با S CLASS‌های بعدی خواهید داشت.

  • یک مقایسه عددی

به هرحال توانایی‌های مرسدس S500 در مسیرهای مستقیم در یک مقایسه عددی می‌تواند در حد و حدود یک کامارو SS باشد. شکی وجود ندارد که شتاب گیری فوق العاده قدرتمند جز کاراکتر این مرسدس نیست، اما همین قدرت مناسب در شتاب گیری‌ها و راحتی هرچه تمام برای سرنشینان می‌تواند یه شاهکار قلمداد شود. اتومبیلی که بیش از ۱۸۲۲ کیلوگرم وزن دارد و دقت کنید که این خودرو حتی مجهز به سیستم عطرافشانی محیطی است که یک گزینه آپشنال ۳۵۰ دلاری محسوب می‌شود. اگر برای بار دوم بخواهید آن را پر کنید باید مبلغ ۱۰۰ دلار بپردازید (گرچه که ظاهرا چنین عطری در ایران وجود ندارد). همچنین صدای سیستم موسیقی بسیار تاثیر گذار است.

حتی اگر گزینه آپشنال High-end 3D مجهز به ۲۴ اسپیکر را انتخاب نکنید. هر سطحی از  داخل اتاق را که دست بکشید آنقدر گرم و نرم و لطیف احساس می‌شود که فکر می‌کنید مرسدس این مواد را از سیاره‌های دیگر می‌آورد و آن را در اتاق s کلاس استفاده کرده است.

با تمام این پیشرفت‌ها و نکات شگفت انگیزی که در طراحی و ساخت این مدل لحاظ شده، جالب است بدانید که قیمت پایه ۹۳٫ ۸۲۵ دلاری این مرسدس در حدود ۲۰۸۰ دلار ارزان‌تر از نسخه پایه‌ای نسل قبل عرضه می‌شود.

بی‌ام‌دابلیو M6 گرن کوپه

به سقف تمام فیبرکربنی اش نگاه کنید. به ظاهر کوپه مانندش. به ارتفاع نه چندان بلندش و رینگ و تایر غول آسایش، ظاهر M6 به صورت عجیبی خواستنی جلوه می‌کند. در بقیه موارد این ب ام و حتی خواستنی‌تر هم می‌شود.

بی‌ام‌دابلیو M6 گرن کوپه

سریع تر از نورون های مغز

سرعت ‌گیری آن از نورن‌های مغزتان هم سریع‌تر است. ب‌ام‌دبلیو M6  گرن کوپه به صورت ظالمانه‌ای در بزرگراه سریع است. تحت هر سرعت و شرایطی، مثل یک توپ آهنی بزرگ که برای از بین بردن خانه‌ها استفاده می‌شود، قدرتمند و مخرب ظاهر می‌شود. مخرب از این لحاظ که لحظه‌ای آرامش برای ضربان قلب شما نمی‌گذارد. با توجه به شوک بزرگی که موتور M نشان V8، هیولا مانندش به ما وارد کرد، مدام پیش خود فکر می‌کنیم که آیا بی ام و می‌تواند برای لحظه‌ای آرام و ساکت بنشیند؟!

M6 گرن کوپه در حدود ۲٫۵ اینچ نسبت به ب ام و M5 که شباهت‌های بسیاری با هم دارند، به زمین نزدیک‌تر است. و ۳٫۷ اینچ هم اتاق طویل تری دارد. ب ام و آن را یک اتومبیل ۵ نفره می‌خواند. اما فرد وسطی باید پاهای خود را در دو طرف کنسول قرار بدهد. این شرایط را بسیار سخت می‌کند. گرچه در کل نمی‌توان صندلی‌های عقبی را با گشاده رویی و راحتی مرسدس مقایسه کرد، اما به سرنشینان عقبی سخت هم نمی‌گذرد.

  • کاملا مشخص

به صورت کاملا مشخصی ب ام و در تمام اندازه گیری‌های عددی مرسدس را با چالش بسیار جدی مواجهه می‌کند. تحمل شتاب جانبی ۰٫۹۲ g ب ام و نوید هندلینگ بسیار عالی را می‌دهد. این عدد حتی از ب ام و M5 هم بهتر است.

در بحث شتاب گیری هم تنها شما را دعوت می‌کنم تا بخش جدول را در انتهای مقاله مطالعه کنید. لاستیک‌های میشلن پایلوت سوپراسپرت، همانند نامش برای تحمل قدرت بسیار بالا ساخته شده است، همینطور قیمت بسیار گزافی هم دارد.

همچنین شما می‌توانید با یک آپشن اختیاری ترمزهای کربن سرامیکی به قیمت ۹۲۵۰ دلاری را انتخاب کنید. گرچه نمونه تست شده توسط ما، از این آپشن گران قیمت بی بهره است.

برای یک اتومبیل با وزنی در حدود دو تن، M6 گرن کوپه از هندلینگ عالی و مخصوص ب ام و بهره می‌برد. دیفرانسیل فعال M با قرار دادن گشتاور عظیم بر روی اکسل عقبی، سعی می‌کند که بیشترین چسبندگی را عرضه کند و این کمک می‌کند که قدرت ۵۶۰ اسب بخاری و گشتاور ۶۸۰ نیوتن متری را بر روی جاده لمس شود، هرچند برخی افراد همچنان اصرار دارند که قدرت واقعی پیشرانه حتی از این رقم هم بیشتر است.

  • نکته امیدوارکننده

به هرحال نکته مهم و شاید امیدوار کننده این است که سیستم کنترل کشش، هرگز و تحت هیچ شرایطی غیرفعال نمی‌شود، اما در رام ترین حالت‌ها هم احساس وحشیانه M را به شما هدیه می‌دهد. گیربکس هفت سرعته دوال کلاچ کاراکتر واقعی موتور را به نمایش  می‌گذارد.

موتور به سرعت دور می‌گیرد و صدای تولیدی در بین دور ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ rpm فوق العاده است. ذکر این نکته اساسی است که بگوییم با هر بار تخته کردن گاز، اگزوز با غرولند خاص خود هیجان کار را بیشتر می‌کند. مشکل از این جا شروع می‌شود که در جاده‌ها M6 به قدری سریع عمل می‌کند که خیلی سخت می‌توان محدوده سرعت قانونی را رعایت کرد.

  • احساس نسبتا خوب

فرمان از احساس نسبتا خوبی بهره مند است، گرچه در طبیعی ترین حالت خود از نظر وزنی قرار ندارد و شاید هم نتوان آن را خیلی تند و فرز توصیف کرد.

به هرحال با وجود موتور سنگین وزنی که در بخش جلویی قرار گرفته، جالب است که M6 مشکل حرکت گهواره‌ای زیادی ندارد. تایرهای پهن به همراه زاویه کمبر مناسب از وجود چنین مشکلاتی که خیلی از اتومبیل‌های این رده  با آن مواجهند، جلوگیری کرده است.

ب ام و BMW به شما اجازه می‌دهد تا تحت سه حالت مختلف موتور، کمک فنر‌ها و فرمان را تنظیم کنید. در حالی که گیربکس دوال کلاچ هم از سه حالت بهره می‌برد و هر چه درجه را بالاتر ببرید سریع‌ تر عمل می‌کنند. بهترین حالت موتور و فرمان را در حالت اسپرت یافتیم و کمک فنرها را هم بر روی حالت راحت قرار دادیم. در چنین حالتی می‌توان به بهترین وجه چهره واقعی این ب ام و را لمس کرد.

مرسدس بنز S500

روح ب ام و

یک رانندگی سریع و قدرتمند حتی در زمانی که سیستم تعلیق در آرام ترین حالت خود است هم در روح این ب ام و دیده می‌شود. در چنین شرایطی، صدای تولیدی اگزوز به صورت دراماتیکی افزایش می‌باید و گیربکس ب ام و در حالت تعویض از پشت فرمان، لذتی شکوهمند را عرضه می‌کند.

این که چگونه ب ام و توانسته به چنین هماهنگی بین موتور و گیربکس برسد یک علامت سوال بزرگ را به وجود می‌آورد و احتمالا پاسخ به تجربه چندین دهه ساخت سدان‌های بزرگ و سریع مربوط می‌شود. گرچه تمام این‌ها چیز عجیبی نیست و از یک  M POWER واقعی باید چنین انتظار هایی داشته باشید. M6 گرن کوپه شاید به سطح لوکس بازی مرسدس نرسد، اما در مقایسه با بقیه رقبا هم کلاس در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

شاید حضور در جاده‌ها پر پیچ و خم با وزن نسبتا بالای ب ام و BMW هماهنگ نباشد، اما مطمئن باشید در ایران کمتر کسی وجود دارد که بتواند این ب ام و را به حد و مرزهای لیمیتش برساند یا جرئت انجام چنین کاری را داشته باشد.

تست در شتاب گیری‌های متعدد در مسیر مستقیم ما را به این نتیجه می‌رساند که ب‌ام‌و از مدعیان بزرگ شتاب گیری سرسام آور به خصوص است. یک مدعی تمام عیار که می‌تواند تا مدت‌ها به بازار محدود سوپراسپرت‌ها و اتومبیل‌های قدرتمند ایران حکم رانی کند.

رقابت کهکشانی

این دو خودرو دو ابر ستاره در دو کهکشان هستند و علیرغم تمام شباهت‌های ماهیتی و فنی شان به دو دنیای کاملا متفاوت تعلق دارند و بعید است که مشتریان یکسانی را به سوی خود جذب کنند.

ب ام و ارابه سرعت است و مرسدس بنز تخت روان آرامش و رفاه، البته ما به دلایلی ب ام و را ترجیح می‌دهیم، چرا که حتی می‌تواند یک مدیر عصبی و بداخلاق را هم به زندگی امیدوار کند، اما مرسدس در نقطه مقابل مایه رخوت و تنبلی بیش از حد است و با نرم افزارهای پیشرفته خود، عملا مفهوم لذت رانندگی را بی معنی کرده است.
از طرف دیگر اگر به اندازه کافی پول برای خرید یک Mercedes Benz S500 نسل جدید نداشته باشید، به راحتی می‌توانید به سراغ مدل‌های نسل قبلی بروید که حدود ۲، ۳ میلیارد تومان ارزان‌تر هستند و از نظر کلاس اجتماعی و عملکرد هم چندان تفاوت خارق العاده‌ای با مدل جدید ندارند، اما بی ام و  M6 گرن کوپه اینگونه نیست و شاید به جز پورشه پانامرا توربو که متاسفانه در این تست غایب بود، هیچ جایگزین دیگری نداشته باشد.

بنز و بی ام و

سلیقه در انتخاب

به هرحال این مسائل کمی سلیقه‌ای هستند و ما نمی‌توانیم در چنین مقایسه ای، خودرویی را به عنوان برنده معرفی کنیم. شاید هم بهتر است بگوییم که آلمانی‌ها برنده اصلی این رقابت هستند.

مرسدس S500 جلوه گر نهایت تکنولوژی خودروسازی است و ب ام و M6 گرن کوپه، قدرت و کیفیت بالای رانندگی را در عین لوکس گرایی ارائه می‌دهد. هرچند منصفانه این بود که نسخه S63 AMG از سوی مرسدس در اینجا حضور داشته باشد.

در هر صورت اگر مرسدس می‌توانست، بی ام دبلیو M6 را در زمینه حس و حال رانندگی شکست دهد. به شکل قاطعانه‌ای عنوان برترین و کامل ترین خودرو جهان را از آن خود می‌کرد، اما نکته مهم‌تر این است که رقابت بین دو هموطن باعث چنین پیشرفت عظیمی شده است، مسئله‌ای است که باید بقیه خودروسازان جهان هم به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

[تعداد: 6   میانگین:  4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک