تایر خودرو

تایر خودرو

تایر به عنوان بخشی از مکانیزم انتقال قدرت نقش زیادی در کنترل خودرو دارد، به نحوی که فرمان پذیری هدایت و شتاب‌‌‌گیری و همچنین ترمز گرفتن مطلوب علاوه بر کیفیت جاده به طور محسوس به کیفیت لاستیک و آج‌های آن بستگی دارد. کیفیت تایر در شرایط غیر عادی مانند هوای بارانی، سرعت زیاد و یا زیر فشار باد زیاد و یا در جاده‌های لغزنده و یخ‌ زده قابل مشاهده می‌‌باشد. لاستیک مناسب از نظر اندازه و سایز رینگ باید به گونه‌‌ای باشد که ضربات اولیه جاده را مانند متری جذب کند و نرم و الاستیک باشد.

 

ساختار تایر

تایر خودرو

 

 • آج تایر

این قسمت به عنوان رابط بین سطح جاده و تایر که ترکیبی از لاستیک‌های طبیعی و مصنوعی است عمل می‌کند و به عنوان لایه خارجی از بدنه لاستیک در مقابل ضربات و صدمه‌های احتمالی محافظت می‌کند. آج‌ها معمولا به سه صورت عرضی ـ رگه‌ای و بلولی می‌باشند، آج عرضی دارای کشش بهتری نسبت به طرح رگه‌ای می‌باشد اما صدای آن در حین حرکت بیشتر از طرح رگه‌ای می‌باشد. طرح بلولی نیز بیشتر ویژه برف می‌باشد چون باعث می‌شود لغزش در جاده‌های برفی به حداقل مقدار خود برسد.

 • لایه‌های سرپوش

بعضی از تایرها به منظور حفاظت بیشتر دارای دو یا چند لایه پلی‌استر می‌باشند.

 • تسمه محافظ

 در تایرهای وادیال، لایه‌های محافظ فولادی مانند حلقه پیرامون تایر، بین آج و بدنه قرار می‌گیرد.

 • بدنه تایر

بدنه شامل لایه‌هایی از رشته‌های مقاوم و مستحکم است که قابلیت تحمل فشار داخلی تایر و جذب نیروهای وارده از طرف جاده را دارا است.

 

 • دیوارهای کناری تایر

مقاومت جانبی به کمک این دیواره‌ها تامین می‌شود و مشخصات و نام و تاریخ ساخت تایر روی این دیواره نوشته می‌شود.

 

 • استر داخل

یک لایه لاستیکی که جایگزینی برای تیوپ در تایرهای تیوپلس می‌باشد.

طراحی آج‌های تایر: نقش آج در جاده‌های خیس و لغزنده بسیار بیشتر می‌باشد برای چرخ‌های جلو که فرمان بر روی آن قرار دارد آجی مناسب است که همان آج در چرخ‌های عقب کارایی کمتری دارد.

برخی لاستیک‌ها از نوع چهار فصل هستند که خصوصیات دو نوع لاستیک را با هم دارند یعنی آج‌های باز کناری آن از پر شدن شیارها جلوگیری می‌کند که این لاستیک با علامت MS نشان داده می‌شوند. کار تایر مطلوب کنار زدن آب‌های زیر تایر و پراکندن آن به اطراف است مقدار آبی که در زیر تایر باقی می‌ماند به وسیله گودهای آج جذب شده و به پشت چرخ پرتاب می‌شود.
در سرعت‌های زیاد توده آب جمع شده در زیر تایر امکان پخش شدن پیدا نمی‌کند و مانند کره‌ای چرخ را از جاده بلند می‌کند. این پدیده در تایرهای کهنه شدیدتر می‌باشد و چنین تایری نمی‌تواند به خوبی شتاب بگیرد، ترمز بگیرد و یا تحت کنترل فرمان خودرو باشد.

لاستیک‌های با شیار عرضی پهن چسبندگی بهتری با سطح جاده پیدا می‌کنند. عمق متوسط آج در تایر نو in 8/3 است و تا in 16/1 ایمنی تایر پذیرفتنی است.


مشخصات لاستیک خودرو

روی دیواره بیرونی هر تایر اعداد و کدهایی نوشته شده است که شناسنامه تایر محسوب می‌شود برای مثال علائمی همچون P 165/ 65R13 که بر روی لاستیک پراید درج شده است به صورت زیر خوانده می‌شود:

P: تایر خودروی شخصی

۱۶۵: پهنای تایر (برحسب mm)

۶۵: نسبت ارتفاع دیواره لاستیک به پهنای آن (برحسبmm)

R: رادیال

۱۳: قطر رینگ (برحسب in)

 

مشخصات لاستیک خودرو


حد بارگذاری

 این عدد بیانگر حداکثر وزنی است که تایر می‌تواند تحمل کند.

حداکثر سرعت قابل تحمل

حداکثر سرعتی که لاستیک می‌تواند تحمل کند با یک حرف از A تا Z بیان می‌شود.

تاریخ ساخت تایر

هر لاستیکی دارای تاریخ مصرف است که روی جداره کناری حک می‌شود و با چهار رقم نشان داده می‌شود، دور رقم اول نشان دهنده هفته ساخت و دو رقم بعد سال ساخت لاستیک می‌باشد. برای مثال عدد ۱۶۰۷ نشان می‌دهد این لاستیک در هفته شانزدهم سال ۲۰۰۷ میلادی تولید شده است. در صورتی که این عدد سه رقمی باشد یعنی این تایر مربوط به قبل از سال ۲۰۰۰ می‌باشد.

 

مشخصات لاستیک خودرو

 

حداکثر فشار باد و بار تحمیلی به تایر

عددی که حداکثر فشار باد را نشان می‌دهد مربوط به فشاری است که تایر باید داشته باشد و این عدد مقدار فشار توصیه شده برای استفاده نرمال نیست.

تنظیم باد

فشار باد مناسب قدرت تایر را در برابر نیروی وزن و شرایط مختلف رانندگی مانند ترمز کردن شتاب گرفتن و…… را بیشتر می‌کند. بهترین وضعیت تایر با فشار باد مناسب مهیا می‌شود و حداقل دو هفته یک بار باید فشار باد را تنظیم کرد.

 

اگر فشار باد خیلی زیاد باشد باعث معایب زیر می‌شود

 • باریک شدن سطح تماس و کاهش قابلیت‌های تایر و ناپایداری آن
 • سلب آرامش و راحتی در رانندگی
 • ساییده شدن بیش از حد قسمت میانی
 • کم شدن استقامت در برابر نیروهای آسیب زننده


اگر فشار باد کم باشد باعث معایب زیر می‌شود

 • زیاد شدن مصرف سوخت
 • زمان سفت شده و یا به یک سمت کشیده می‌شود.
 • سایده شدن سریع‌تر و بیشتر قسمت بیرونی آج‌ها
 • بالا رفتن حرارت در جاده و امکان جدا شدن در زمان حرکت به دلیل تغییر شکل زیاد در منطقه تماس

 

تکنولوژی‌های نوین در ساخت تایر

در کنار تلاش‌هایی که برای افزایش کارایی، چسبندگی، دوام و قابلیت تایر صورت می‌گیرد، تلاش برای مقابله با پنچری است. این تکنولوژی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

-دسته اول آن که تایرهایی که با داشتن دیواره‌های تقویت شده در صورت پنچر شدن به حرکت خود ادامه می‌دهند (Run Flat).

ـ دسته دوم لاستیک‌هایی هستند که با برخورداری از سیستم‌های نصب شده قادر هستند باد تایر را در صورت کم شدن تنظیم کنند.

 

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک