تجربه رانندگی با جگوار CX-75

تست درایو جگوار CX75

تجربه رانندگی با جگوار CX-75

هایپرکار متکبر

هایپرکار مخصوصا از نوع جگوار یکی از جذاب‌ترین نمونه‌ها در دنیای خودروها هستند. خودروهایی که در آنها می‌توانیم شاهد به بوته آزمایش گذاشتن آخرین تحقیقات کمپانی‌ها و همینطور تلاششان برای خلق محصول کاملا جدیدی که در نظر دارند باشیم.

نمایشگاه فناوری

این نمونه‌ها برای تحت فشار قرار دادن محدودیت‌های مهندسی و طراحی و همچنین خلق تکنولوژی هایی که تا قبل از آن وجود نداشتند مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است تکنولوژی‌های جدیدی که با معرفی این پروتوتایپ‌ها به معرض نمایش گذاشته می‌شوند بعدها به محصولات تولید انبوه کمپانی ها؛ حال در بعضی موارد با انجام اصلاحاتی و یا عینا همانند آنچه که در این پروتوتایپ‌ها شاهد بودیم راه پیدا خواهند کرد.

اما مهمترین نکته ای که در مورد پروتوتایپ‌ها باید اظهار داشت این است که نمی توانید همه روزه شاهد رفت و آمدشان حتی در قسمت‌های مرفه نشین شهرهای بزرگ باشید زیرا عملکرد و احساسی که در سواریشان ایجاد می‌کنند برای عده خوشبخت بسیار کمی رزرو شده است.

شانس با ماست

به هرحال امروز شانس با ماست و می‌توانیم تجربه فراموش نشدنی بررسی و تماشای این عجوبه را از نزدیک بدست بیاوریم. درون یک پیست آزمایشی محافظت شده در حوالی روستای گایدون که در مرکز بریتانیا واقع شده، احساس می‌کنم پشت بزرگترین درب محرمانه ای که در جهان وجود دارد قرار گرفته‌ام. انگار آینده درست در پس پلکهای چشمانم است. شاید این احساس ناشی از آن باشد که جگوار به تولید خودروی CX-75 بسیار نزدیک شده است.

این آخرین شاهکار طراحی جگوار است که همچون اسلاف خود مثل E-Type، XJ-220 و… در دنیا غوغا به پا خواهد کرد. این کارخانه خودروساز انگلیسی همیشه می‌داند که چطور محدودیت‌های طراحی را برای خلق یک محصول براستی استثنایی را تحت فشار قرار دهد.

حتی با وجود اینکه می‌دانیم CX-75 به صورت انبوه و برای عموم عرضه نخواهد شد، می‌توانم به شما اطمینان دهم که به تولید بسیار نزدیک است. واقعا نزدیک! قیمت آن در حوالی ۷۵۰ تا ۹۰۰ هزار پوند پرسه می‌زند و جگوار اعلام کرده که تولید محدود دویست و پنجاه دستگاه از آن را در دستور کار دارد.

به هرحال این تصمیمی است که کمپانی اتخاذ کرده. بنابراین دستیابی و دسترسی به آن بسیار سخت خواهد بود زیرا با این تیراژ تولید و این مشخصات، سریعا به ماشین نایابی تبدیل می‌شود.

جگوار CX-75
جگوار CX-75

با سریع ترین جگوار دنیا در پیست

جگوار دو دستگاه CX-75 در اختیار من گذاشت تا با آنها در پیست به مرز جنون برسم!ساختار این ماشین مشابه با پنج کانسپت قبلی ساخته شده از آن است اما نمی توان گفت کاملا با کانسپت اصلی که در نمایشگاه پاریس اتوشوی ۲۰۱۰ به نمایش گذاشته شد یکسان است زیرا از آن هم خاص تر است.

زمانی که جگوار اولین پرده برداری را از CX-75 انجام داد به خبرنگاران و علاقه مندان به خودرو اعلام کرد که این ماشین از چهار موتور الکتریکی نیرو خواهد گرفت. و هرکدام از آنها برای نیرو بخشیدن به یک چرخ در نظر گرفته شده‌اند. چهار موتور الکتریکی مجموعا نیرویی معادل ۷۸۰ اسب بخار را تولید می‌کردند. همچنین دو موتور توربینی دیزل وظیفه شارژ پکیج باطری‌ها را برعهده داشتند.

کاملا رادیکال و غیر معمول به نظر می‌رسد نه!؟اما ماشین نهایی که هنوز درحال سپری کردن مراحل پیش از تولید است درواقع با یک تفاوت کوچک تکمیل می‌شود. یک پیشرانه کوچک ۱٫۶ لیتری (هم اندازه موتور تندر۹۰) ممکن است که بر روی کاغذ پیش پا افتاده به نظر برسد.

اگر از عاشقان جگوار هستید جگوار xe 2016  می تواند برای شما بسیار جذاب باشد.

هیجان‌انگیز

ولی اجازه دهید که به شما اطمینان بدم که این پیشرانه اصلا شباهتی به نمونه‌های کسل کننده موجود ندارد. این آتشفشان فعال با حجم دقیق CC1600 نیرویی معادل ۵۰۰ اسب بخار تولید می‌کند. یک سوپرشارژر و یک توربوشارژر توامان با هم وظیفه متراکم ساختن هوایی ورودی به این پیشرانه را بر عهده دارند. سوپرشارژر تا دور موتور rpm 5500 پیشرانه را همراهی می‌کند.

بعد از آن توربوشارژر وارد مدار شده و تا دور موتور rpm 10200 به تراکم هوای ورودی می‌پردازد. درست متوجه شدید rpm 10200! با این وجود CX-75 برای وارد شدن به قلمرو هایپرکارها نیاز به نیروی بیشتری دارد بنابراین باید سری به دنیای موتورهای الکتریکی و باتری‌ها بزند.

به همین جهت شما دو موتور الکتریکی را در ترکیب با پیشرانه بنزینی برای نیرو بخشیدن به این گربه خوش‌اندام خواهید یافت که هر کدام گشتاوری معادل ۴۰۵N. M تولید می‌کنند.

CX-75 در دو حالت تمام الکتریکی و هیبریدی قادر به حرکت کردن است. همچنین در حالت هیبریدی می‌تواند ظرف مدت سه ثانیه سرعتش را از صفر به صد کیلومتر بر ساعت برساند و در حالت تمام الکتریکی نیز قادر به پیمایش ۳۷ کیلومتر است.

این ارقام واقعا شگفت انگیز هستند!حالا احتمالا مطمئن شده‌اید که با یک هایپرکار واقعی طرف هستید.

سریع ترین جگوار دنیا در پیست
سریع ترین جگوار دنیا در پیست

هایپر پروتوتایپ

اما CX-75 باید دقیقا چه نوع هایپرپروتوتایپی (درست حدس زدید، من این اسم را ابداع کردم!) باشد؟در جواب باید گفت که CX-75 باید بیادمان بیاورد که آینده فقط متعلق به هواپیماهای بدون سرنشین، خطوط ریلی، ماشین‌های خودران و محدودیت‌های سرعت نیست. در حقیقت جگوار از چهار موتور الکتریکی و دو توربین دیزل اسفاده نکرد. به این دلیل که احتمالا آنها در آینده و در جایی دیگر به کار خواهند رفت.

بعد از توسعه بیشتر این تکنولوژی‌ها توسط مهندسان در مراکز (R&D) در مدت زمان نه چندان طولانی شاهد آنها خواهیم بود زیرا هم اکنون مهندسان در حال انجام مرحله دوم آزمایشات خود برای لمس فردا هستند و هنوز برای ورود این تکنولوژی‌ها باید کمی صبور باشیم.

محل زندگی من کاملا به پیست مسابقه و روستای گایدون؛ مکانی که مقر جگوار لندرور به حساب می‌آید نزدیک است و به هیچ عنوان غیر معمول نیست که هر روز شاهد پرسه زنی ماشین‌های پوشیده شده با پوشش‌های سیاه و سفید در اطراف جاده‌های محلی باشم اما چیزی که واقعا علاقمند به دانستن آن هستم، این است که زیر پوشش استتاری این خودروها چه ماشینی قرار گرفته است.

هایپرکار هدفمند و تهاجمی

حدس می‌زنم شما نیز با من هم عقیده اید که CX-75 باید در یک تست گروهی در کنار مکلارن P1 و پورشه ۹۱۸ Spyder قرار بگیرد تا بتوانیم قابلیت هایش را بهتر مورد بررسی قرار دهیم. شخصا فکر می‌کنم که در بین این سه ابر ماشین CX-75 دارای بهترین ظاهر است. تمام فرم پردازی‌های مکلارن P1 بیگانه و همانند داستان‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد. پورشه هم فقط یک پورشه مناسب است!

بدین معنی که دارای طراحی هدفمند و تهاجمی است ولی از خط مشی جدید پورشه فاصله نگرفته است. این درحالیست که ایستادن در کنار این جاگوار سبک وزن اصلا شما را نمی ترساند. فرم عقب کاملا به دیگر محصولات جگوار مثل F-TYPE و xj-13 شبیه است ولی همزمان احساسی تازه را در شما بر می‌انگیزد.

همه موارد تزیینی را بدست فراموشی بسپارید چون در CX-75 خبری از آنها نیست. به عنوان یک خودروی توسعه یافته این ماشین برای هر چیزی که در اختیارتان قرار دهد مبلغی را دریافت خواهد کرد. 

هایپر پروتوتایپ
                                                                 هایپر پروتوتایپ

رانندگی با هایپرکار ها

بسیار خوب سواری CX-75 چطور است؟ همانطور که گفتم کمپانی دو دستگاه CX-75 در اختیار من قرار داد تا در پیست به بررسی آنها بپردازم. ممکن است CX-75 به واسطه رفتار خشنی که دارد در اولین برخوردش با شما بی‌ادب به نظر برسد که البته این خودرو بر همین اساس شکل گرفته! سواریش جای هیچ سوالی را باقی نمی‌گذارد اما فردی که در صندلی کنار راننده نشسته، جایزه صبوریش در برابر ضربات مهلک وارد شده به ستون فقرات و گردنش در حین شتابگیری‌ها را خواهد گرفت. این جایزه چیزی نیست جز لذت ناب قرار گرفتن در صندلی یک جگوار سوپراسپرت.

درهای باز شونده رو به بالا همانند یک سکانس غیرمنتظره از نمایشنامه جاگوار است. در واقع تقریبا انتظار داشتم که در بروشور این ماشین شاهد یک معذرت خواهی به دلیل شانه خالی کردن کمپانی از قرار دادن این نوع درها بر روی CX-75 باشم.

زمانی که درهای این ماشین را باز کنید، می توانید با اطمینان کامل بگویید که همه نگاه‌ها به سمت شما خیره خواهد شد اما فراموش نکنیم که CX-75 یک ماشین تولید عمده نیست. بنابراین آنقدر خاص هست که بدون درهای باز شونده رو به بالا باز هم سرها را به سمت خود برگرداند پس نیازی به این نوع درها احساس نمی شود.

مجذوب جزئیات

در عوض CX-75 باید راننده خودش را مجذوب جزئیات دوست داشتنی اش کند. در داخل خودرو شاهد استفاده از بهترین و مرغوب ترین مواد موجود در کمپانی جاگوار هستیم و البته نباید از کیفیت مواد بکار رفته در این ماشین تعجب کرد زیرا کمپانی جگوار این روزها با تکنولوژی و کیفیتی که در خودروهایش ارائه می‌دهد تبدیل به قاتل دیگر خودروهای هم کلاسش شده است. کابین رنجروور جدید را دیده اید؟

کمپانی لندروور به عنوان بخشی از همان شرکت تجربه اش در ساخت کابینی با کیفیت را با کمپانی جاگوار به اشتراک گذاشته است. به همین دلیل نباید انتظار محیطی بی‌کیفیت و خشن را از کابین این هایپرکار داشته باشید.

حرف‌ها و حدیث‌ها درباره هایپرکار

کاملا آگاه هستم که بر سر عملکرد ماشین‌های الکتریکی و هایپرکار همیشه حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد بنابراین بدون هیچ تعارفی می‌گویم که من دوستشان دارم. تا زمانی که با آنها در حالت الکتریکی به رانندگی بپردازید از هیچ تنشی خبری نیست.

می توانید مطمئن باشید که هیچ لرزش شدیدی در اثر تعویض دنده توسط یک کلاچ عصبانی به شما وارد نخواهد شد. فقط شاهد ایجاد یک حس خوب در درونتان و سرعت گرفتن در بهترین حالت خواهید بود. اینجاست که یک خودروی الکتریکی برای من می‌درخشد. اشتباه برداشت نکنید، من عاشق پیشرانه‌های جدیدی هستم که احساسی مشابه احساس موارد فوق را برای من تداعی کنند. اما قسم می‌خورم که اگر شما ذهنتان را از تمام موارد دلفریب و داستانهایی که معمولا مربوط به ماشین‌های سریع است پاک کنید، عاشق آنها خواهید شد.

اگر تجربه پاراگلایدینگ را در زندگیتان داشته باشید بهتر متوجه منظورم خواهید شد. ذهنتان از تمامی افکار پاک می‌شود و فقط احساس می‌کنید که سرعتتان به صورت چشمگیری در حال افزایش است.

رانندگی با جگوار
رانندگی با جگوار

عکس‌های دیدنی هایپرکار

از ماشین پیاده شده و نگاهی به عکسهایی که از CX-75 گرفته‌ام می‌اندازم. CX-75 در کنار من آرام گرفته و می‌توانم قسم بخورم که با دیدن آن هرکسی خواهد گفت که آینده فرا رسیده!

تعداد کمی از هایپرکارهای متکبر هستند که همزمان در کنار قابلیت‌ها و استعدادهای فراوانی که دارند در رانندگی شهری متواضع و فروتن هستند و این موضوع باعث می‌شود که CX-75 لبخند را بر روی صورت من بیاورد. این همان آینده ای است که در ذهنم تصور می‌کنم. بخشی متعلق به بازی‌های کامپیوتری، بخشی متعلق به روبات هایی که می‌توانند فکر کنند. و بخشی متعلق به خودروهای مثل CX-75 و تمام این موارد باعث می‌شوند که پیشرانه‌های احتراق داخلی ماقبل تاریخی به نظر بیایند.

متاسفانه زمان من برای بررسی جگوار CX-75 کوتاه بود و ناراحتم که نتوانستم تمام قابلیت‌های این عجوبه را تجربه کنم اما می‌توانم حدس بزنم افرادی که قادر به خرید این ماشین خارق‌العاده , هایپرکار هستند چه احساسی را تجربه خواهند کرد.

جگوار
                                                                                  جگوار

هایپرکار

بازهم می‌گویم این تکنولوژی وجود دارد. من با تمام حواس پنج گانه‌ام احساسش کردم و یک روز ما همگی قادر خواهیم بود که این احساس را تجربه کنیم. اگر کمپانی جاگوار هم اکنون آینده را پیش روی ما قرار داده پس برای آینده چه چیزی در آستین خود دارد تا باز هم ما را شگفت زده کنند!؟ بنابراین CX-75 کاملا لیاقت آن را دارد که تولید و عرضه شود چون هرگز قدیمی نخواهد شد. هرگز جایگاهش در دل ما را از دست نخواهد داد.

و هیچوقت در یک پارکینگ زیرزمینی متروکه پارک نخواهد شد. در عوض به ما یادآوری می‌کند که امروز بشر به فراتر از چیزی که فکر می‌کنیم دست یافته است و من عاشق این حقیقتم.

[تعداد: 7   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک