تجهیزات ایمنی کودک

پارس خودرو

تجهیزات ایمنی کودک

سیستم‌های ایمنی کودک

(صندلی کودک و قفل آن به همراه خودرو وجود ندارد)

سیستم‌های ایمنی کودک

بر اساس سن کودک سه نوع متفاوت از تجهیزات ایمنی کودک وجود دارد.

۱) صندلی نوزاد

۲) صندلی کودک

۳) صندلی نوجوان

هشدار

در صورتی‌که صندلی نوزاد مانع قفل صندلی جلو می‌شود آن‌را بر روی صندلی عقب نصب نکنید چرا که ممکن است در تصادف و یا ترمزهای ناگهانی سبب وارد شدن جراحت جدی به سرنشین جلو شود.

در صورتی‌که فضای کافی پشت صندلی راننده وجود ندارد، صندلی نوزاد را پشت آن قرار ندهید. صندلی نوزاد نباید با پشت صندلی راننده در تماس باشد.

صندلی نوزاد

صندلی نوزاد


نصب صندلی نوزاد با استفاده از کمربند سه نقطه‌ای‌ (صندلی عقب)

صندلی نوزاد باید در جهت برعکس قرار گیرد. برای نصب صندلی کودک در سیستم کمربند ELR‌ (قفل اضطراری کمربند) به یک بست قفل نیاز می‌باشد.

هشدار

با کشیدن و فشار دادن صندلی نوزاد مطمئن شوید که از همه‌ی زوایا به خوبی محکم شده است. صندلی نوزاد را براساس راهنمای سازنده نصب کنید.

هشدار

در صورتی‌که صندلی کودک مانع قفل شدن صندلی جلو می‌شود، آن‌را برروی صندلی عقب نصب نکنید چرا که ممکن است در تصادف و یا ترمزهای ناگهانی سبب وارد شدن جراحت جدی به سرنشین جلو شود.

هشدار

در صورتی‌که فضای کافی پشت صندلی راننده وجود ندارد، صندلی کودک را پشت آن قرار ندهید؛ صندلی کودک نباید با پشت صندلی راننده در تماس باشد.

۱٫ راهنمای نصب سازنده را به دقت مطالعه کنید، کمربند را از روی صندلی و یا از اطراف آن عبور داده و آن‌را در سگک کمربند قفل کنید. توجه کنید که کمربند پیچ نخورد.

۲٫ گیره‌ی قفلی را در کنار زبانه‌ی کمربند قرار داده و آن‌را ببندید. در صورت شل بودن کمربند، آن‌را باز کرده و سفت کنید.

صندلی نوجوان
هشدار

بعد از بستن کمربند مطمئن شوید که کمربند به خوبی قفل شده و توجه کنید که کمربند پیچ نخورد.

هشدار

هرگز گیره‌ی کاغذ یا سکه را وارد قفل نکنید.

هشدار

با کشیدن و فشار دادن صندلی نوزاد مطمئن شوید که از همه‌ی زوایا به خوبی محکم شده است. صندلی نوزاد را براساس راهنمای سازنده نصب کنید.

هشدار

هنگامی‌که صندلی کودک در خودرو نیست، گیره‌ی قفلی را از کمربند بردارید.

هشدار

در هنگام بروز هرگونه مشکل در سیستم کمربند ایمنی به نمایندگی‌های مجاز سایپا‌یدک مراجعه کنید چرا که در غیر اینصورت ممکن است منجر به حادثه یا جراحت شود.

باز کردن صندلی نوزاد


باز کردن صندلی نوزاد

۱٫ دکمه‌ی قرمز قفل کمربند را فشار دهید.

۲٫ صندلی را به پشتی صندلی عقب فشار داده و به طور همزمان کمربند را بکشید تا محکم شود.

صندلی کودک

نصب صندلی کودک با استفاده از کمربند سه نقطه‌ای‌ (صندلی عقب)

صندلی کودک می‌تواند در جهت روبرو یا برعکس قرار گیرد. راهنمای نصب سازنده را به دقت مطالعه کرده و با توجه به آن صندلی را نصب کنید.

برای نصب صندلی کودک در سیستم کمربند ELR‌(قفل اضطراری کمربند) به یک بست قفل نیاز می‌باشد.

هشدار

با کشیدن و فشار دادن صندلی نوزاد مطمئن شوید که از همه‌ی زوایا به خوبی محکم شده است. صندلی نوزاد را براساس راهنمای سازنده نصب کنید.

هشدار

در صورتی صندلی کودک مانع قفل شدن صندلی جلو می شود آن را برروی صندلی عقب نصب نکنید چرا که ممکن است در تصادف و یا ترمزهای ناگهانی سبب وارد شدن جراحت جدی به سرنشین جلو شود.

باز کردن صندلی کودک

۱٫ راهنمای نصب سازنده را به دقت مطالعه کنید، کمربند را از روی صندلی و یا از اطراف آن عبور داده و آن‌ را در سگک کمربند قفل کنید. توجه کنید که کمربند پیچ نخورد.

۲٫ گیره‌ی قفلی را در کنار زبانه ی کمربند قرار داده و آن‌را ببندید. در صورت شل بودن کمربند، آنرا باز کرده و سفت کنید.

باز کردن صندلی کودک

دکمه‌ی قرمز قفل را فشار دهید.

صندلی نوجوان

صندلی نوجوان

نصب صندلی نوجوان

صندلی نوجوان باید رو به سمت جلو نصب شود.

راهنمای نصب سازنده را به دقت مطالعه کنید، کمربند را از روی صندلی و یا از اطراف آن عبور داده و آن‌را در سگک کمربند قفل کنید. توجه کنید که کمربند پیچ نخورد. دقت کنید که کمربند به درستی از روی شانه‌ها و شکم فرزندتان عبور کند.

هشدار

دقت کنید که کمربند شانه ای از روی شانه‌ی کودک عبور کند؛ تا جای ممکن کمربند را از گردن کودک‌تان دور کنید به طوری‌که پایین‌تر از شانه‌ها قرار بگیرد. در غیر این‌صورت در مواقع تصادف و با ترمز‌های شدید سبب جراحات جدی خواهد شد.

 

باز کردن صندلی نوجوان

هشدار

در صورت بالا بودن و یا پایین بودن بیش از اندازه‌‎ی موقعیت کمربند این‌صورت در مواقع تصادف و با ترمز‌های شدید سبب جراحات جدی خواهد شد.

هشدار

برای ایمنی فرزندتان کمربند را از زیر دستانش عبور ندهید.

باز کردن صندلی نوجوان

باز کردن صندلی نوجوان

دکمه‌ی قرمز قفل را فشار دهید و اجازه دهید که کمربند جمع شود.

سایر نکات

قبل از رانندگی، توصیه می‌شود که از مناسب بودن محل قرارگیری لوازم خود درون خودرو اطمینان حاصل نمایید و اشیاء داخل صندوق عقب را در صورت امکان توسط طناب در جای خود محکم نمایید تا از پرتاب شدن اشیاء به اطراف در هنگام حادثه رانندگی یا ترمز ناگهانی جلوگیری شود که شدیداً ایمنی رانندگی را تهدید می‌کند.

ضمناً اگر شیئی روی جالباسی عقب قرار داده می شود، وزن آن نباید از ۵ کیلوگرم بیشتر باشد تا جالباسی عقب تغییر فرم پیدا نکند.

گازهای خروجی از اگزوز خودرو حاوی مونوکسید کربن‌(CO) می باشند. اگر گاز CO وارد خودرو شود باعث مسمومیت سرنشینان می‌شود که خطر مرگ را به دنبال خواهد داشت.

بنابراین سیستم اگزوز خودرو باید مرتباً بررسی شود تا نشتی نداشته باشد. اگر درب صندوق عقب بعد از روشن کردن خودرو باز باشد، ممکن است گاز CO وارد خودرو شود و منجر به مسمومیت سرنشیان گردد.

اگر مجبور به باز نگه داشتن درب صندوق در هنگام رانندگی هستید، توصیه می‌شود همه شیشه‌های خودرو را به منظور تهویه هوا باز کنید. موقع استارت زدن موتور در یک فضای بسته‌ (مانند پارکینگ)، باید درب پارکینگ باز باشد و خودرو اندکی بعد از استارت زدن از پارکینگ خارج شود.

وقتی خودرو متوقف است و موتور در دور آرام کار می‌کند، باید گردش هوای داخلی غیر‌فعال باشد و دمنده در حالت بالاترین میزان سرعت باشد تا خطر مسمومیت گاز CO وجود نداشته باشد.

قبل از رانندگی، اطمینان حاصل نمایید که خودرو در وضعیت مناسبی باشد، آینه‌ها تمیز بوده و تنظیم باشند، درب‌های خودرو و درب موتور و صندوق عقب بسته باشند.

هشدار

• وقتی موتور در حال کار کردن است، گازهای خروجی از اگزوز بسیار داغ هستند. بنابراین از قرار گرفتن مواد قابل اشتعال در نزدیکی لوله ی اگزوز اجتناب نمایید.

• از رانندگی، پارک و توقف خودرو روی مواد قابل اشتعال مانند پارچه، کاغذ، علف ها و برگ های خشک پرهیز کنید.

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار