تفاوت ترمزهای کاسه‌ای و دیسکی

تفاوت ترمزهای کاسه‌ای و دیسکی

در این مقاله تفاوت ترمزهای کاسه‌ای و دیسکی را شرح خواهیم داد

 

وقتی صحبت از ترمز خودرو به میان می‌آید

اولین انتظاری که از سیستم ترمز داریم کاهش سرعت و توقف خودرو در مواقع دلخواه است. هر چند که تکنولوژی به کار رفته در سیستم ترمز از اهمیت بالایی برخوردار است. ولی نحوه‌ی رانندگی افراد نیز در پاره‌ای از مواقع در عملکرد و کیفیت ترمزگیری بسیار حائز اهمیت است. از این رو لازم است شما را با دو واژه ترمز موتوری و قفل گازی آشنا نماییم.

ترمز موتوری

روشی برای کاهش سرعت خودرو بدون استفاده از نیروی ترمز می‌باشد. در این روش از این روش از نیروی مقاومتی که در برابر گردش موتور وجود دارد برای کاهش سرعت استفاده می‌گردد. زمانی که شما پای خود را بر روی پدال گاز قرار می‌دهید در حقیقت دریچه گاز را باز نموده و به پیشرانه اجازه‌ی دور گرفتن می‌دهید. حال زمانی که شما پدال گاز را رها می‌کنید دریچه گاز بسته می‌شود. موتور دیگر توانایی دور گرفتن خود را از دست داده و دور موتور کاهش پیدا می‌کند. در هنگام پایین آمدن از یک شیب با برداشتن پای خود از روی پدال گاز یک حالت ترمز موتوری ایجاد کرده و از افزایش سرعت جلوگیری می‌کند. چنانچه شیب خیلی تند باشد از دنده‌ی سنگین‌تر استفاده نمایید.

قفل گازی

هنگامی که در جاده‌های کوهستانی و در سراشیبی به طور مداوم و پیوسته از ترمز پایی استفاده می‌کنید روغن و لنت‌ها به علت اصطکاک زیاد بسیار داغ خواهند شد. این گرما باعث رسیدن روغن به دمای جوش و ایجاد حباب‌هایی در آن می‌گردد. از آنجایی که هوا به آسانی متراکم می‌شود فشار اعمال شده به پدال ترمز صرف متراکم کردن هوا گردیده و این موضوع باعث عملکرد ضعیف سیستم ترمز می‌شود.

ترمزهای کاسه‌ای سالیان زیادی است که دچار تحول نشده‌اند. امروزه به دلیل عملکرد ضعیف‌تر نسبت به ترمزهای دیسکی فقط در محور چرخ‌های عقب استفاده می‌گردد. این سیستم دارای یک عدد پیستون، یک جفت لنت نیم دایره‌ای (کفشک) و یک عدد کاسه ترمز (درام) همراه با فنرهای رابط می‌باشد. هنگامی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید با فشرده شدن پدال ترمز و انتقال نیروی هیدرولیکی و گریز از مرکز این دو لنت را به دیواره داخلی کاسه ترمز (درام) در حال چرخش فشار می‌دهید. این اقدام موجب ایجاد اصطکاک شده و سرعت درام را کاهش می‌دهد. در نهایت باعث ایستادن خودرو از حرکت می‌شود.

مزایای ترمز کاسه‌ای

 • قرار گرفتن تمام تجهیزات در یک مجموعه و در دسترس بودن (کاهش هزینه)
 • بیرون کشیدن سیلندر ترمز نیاز به دستگاه خاصی ندارد.

معایب ترمز کاسه‌ای

 • در هنگام ترمزگیری با سرعت‌های بالا داغ کرده و عملکرد ضعیفی ارائه می‌دهد.
 • به دلیل عدم خنک کاری مناسب موجب قفل گازی و نیاز به هواگیری دارد.

به جهت رفع مشکل ترمزهای کاسه‌ای علی‌الخصوص به خاطر این که با افزایش سرعت قادر به توقف درست خودرو نبودند، ترمزهای دیسکی در اوایل دهه‌ی ۶۰ میلادی طراحی شدند و تحولی عظیم به وجود آمد.

 

 ترمز کاسه‌ای drum brake

 

ساختار ترمزهای دیسکی

 • دارای یک عدد گیره هیدرولیکی (کالیپر)
 • دیسک ترمز هوا خنک (دو تیکه و سوراخ دار)
 • لنت ترمز لقمه‌ای

و اما نحوه عملکرد آن به گونه‌ای است که وقتی پدال ترمز فشرده می‌شود کالیپر ترمز پر از روغن ترمز گردیده و پیستون موجود در آن باعث ایجاد فشار در پشت هر لنت که در طرفین دیسک قرار دارند می‌گردد. لنت‌ها تولید اصطکاک کرده و نهایتا توقف خودرو را منجر می‌شود.

مزایای ترمزهای دیسکی

 • خنک کاری بالا نسبت به ترمز کاسه‌ای
 • قدرت ترمزگیری خیلی خوب
 • بررسی و چکاپ بدون نیاز به باز کردن چرخ
 • تنظیم اتوماتیک

 

ترمز دیسکی disk brake

 

نکته: با توجه به اهمیت ترمزگیری و ساختار سیستم‌های ترمز جنس لنت ترمز نیز خیلی در عملکرد ترمز موثر است. چرا که بعضی از لنت‌ها در حالت داغ شدن حالت شیشه ‌می‌شوند. باعث سر خوردن و عملکرد ضعیف می‌شوند. پاره‌ای از لنت‌ها نیز موجب صدای سوت شدید و آزار دهنده می‌گردند. پس در خرید لنت مناسب خیلی بایستی دقت نمود.

 


تعویض ترمز خودرو توسط یکی از تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ

با استفاده از خدمات تضمینی رگلاژ، تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید.

هزینه تعویض ترمز خودرو چقدر است؟

هزینه این کار بستگی به نوع خودرو شما دارد. می‌توانید قبل از مراجعه به تعمیرگاه از طریق تماس با ۷۲۴۹۱-۰۲۱، از میزان هزینه اتحادیه آن خدمت و درصد تخفیف استفاده از خدمات رگلاژ باخبر شوید.

جدول هزینه تعمیر ترمز برخی از خودروها (پراید و پژو  ۲۰۶) به شرح ذیل می‌باشد: 

باز و بست پمپ ترمز، تعمیر پمپ و هواگیری

نام خودرو پراید پژو ۲۰۶
قیمت اتحادیه ۴۰,۰۰۰ تومان ۷۰,۰۰۰ تومان
کمترین قیمت در تهران ۲۸,۰۰۰ تومان ۴۰,۰۰۰ تومان
سود شما  ۳۰% ۴۲٫۸۶%

 

لیست کامل قیمت‌ها را در صفحه لیست هزینه تعمیرات مشاهده نمایید.

جستجو قیمت تعمیرات در رگلاژ

دیگر زمان پرداخت هزینه تعمیرات خودرو، بدون اطلاع داشتن از میزان دقیق قیمت اتحادیه آن گذشته است. چرا که از طریق رگلاژ هر دارنده خودرو برای تعمیرات ماشین، قیمت عادلانه ای را پرداخت خواهد کرد. با توجه به شفافیت قیمتی رگلاژ، دیگر نیازی به مذاکره و چانه زدن با تعمیرگاه را نخواهید داشت و از قیمت اعلامی تعمیرکار نیز شگفت زده نخواهید شد. قیمتی که توسط کارشناسان ما برای خدمت درخواستی شما اعلام شود به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. مگر در صورتی که نوع خدمت درخواستی شما تغییر پیدا کند.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 15   میانگین:  4.9/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک