ترمز دستی خودرو و کاربرد آن

  • نویسنده گروه رگلاژ
  • آذر ۱۳, ۱۳۹۷
  • 0
ترمز دستی خودرو و کاربرد آن

ترمز دستی، انواع و کاربرد آن در خودرو

برای اینکه خودرو در توقفگاه‌ها در اثر شیب محل به راه نیفتاده و خطری ایجاد ننماید، ترمزی به نام ترمز دستی در آن تعبیه کرده‌اند. این ترمز ممکن است روی چرخ‌ها قرار داده شده باشد و چرخ‌ها را از چرخیدن بازدارد. یا روی میل گاردان تعبیه شود و مانع گردیدن آن شود.

 

کارکرد ترمز دستی

معمولا ترمز دستی برای ثابت نگاه داشتن خودرو در سطوح شیب دار استفاده می‌شود. در این حالت راننده ترمز دستی را فعال کرده و سپس پای خود را از روی ترمز برمی‌دارد و خودرو ثابت خواهد ماند. معمولا به ترمز دستی، ترمز پارک نیز گفته می‌شود. چون در مواقعی که خودرو را پارک می‌کنیم نیز معمولا از آن برای عدم حرکت خودرو به جلو یا عقب استفاده می‌شود.

قدرت کمتر

ترمز دستی نسبت به ترمز معمولی خودرو، قدرت عملکردی کمتری دارد. از آن نمی‌توان به عنوان یک گزینه برای ترمز معمولی استفاده کرد. از ترمز دستی برای توقف خودرو در سطوح شیب دار، پارک خودرو، انجام حرکات نمایشی و کم کردن سرعت خودرو در مواقع اضطراری استفاده می‌شود.

 

ترمز دستی

 

نحوه عملکرد ترمز دستی

این ترمز معمولا تنها دو چرخ از چهار چرخ خودرو را درگیر می‌کند. در بیشتر خودروها روی چرخ‌های عقب سوار می‌شود. ترمز دستی در خودروهای مختلف معمولا به ۲ شکل اهرمی و دکمه‌ای موجود است. 

  • ترمز دستی اهرمی

این نوع ترمز دستی که معمولا در خودروهای قدیمی و معمولی کاربرد دارد، به شکل یک اهرم دستی در کنار صندلی راننده و یا یک پدال پایی طراحی می‌شود. راننده هنگامی که بخواهد این ترمز را فعال کند، باید اهرم را به بالا کشیده و سپس در آخرین درجه رها کند. برای رهاسازی خودرو نیز کافی است راننده دکمه رها سازی ترمز را که معمولا در بالای اهرم تعبیه شده است را فشار داده و سپس آن را به پایین رها کند. (اگر در رهاسازی ترمز دستی مشکل دارید، بهتر است ابتدا کمی ترمز را به سمت بالا کشیده، سپس در همان حالت دکمه رهاسازی را فشار دهید، سپس ترمز را به سمت پایین رها کنید.)

ترمز دستی اهرمی خود به دو دسته یک سیمی و دو سیمی تقسیم می‌شود. در نوع یک سیمی، اهرم فعال کننده ترمز، به یک سیم متصل است. که این سیم با استفاده از یک نگهدارنده T شکل به دو سیم متصل شده است. زمانی که اهرم کشیده می‌شود، سیم کشیده شده و در نتیجه هر دو سیم به یک اندازه به عقب کشیده می‌شوند. که موجب می‌شود تا سیستم ترمز هر دو چرخ به یک اندازه فعال شود. در مدل دو سیمی نیز اهرم خود دارای دو سیم مجزاست که هر کدام از این سیم‎ها به یک چرخ متصل هستند. با کشیده شدن اهرم، هر دو سیستم ترمز به یک اندازه درگیر می‌شوند.

  • ترمز دستی دکمه‌ای

مدل دکمه‌ای نیز خود به دو مدل سیمی و برقی تقسیم می‌شود. در مدل سیمی، راننده با فشردن دکمه ترمز دستی که با یک P نشان داده می‌شود. با استفاده از یک موتور برقی کوچک باعث کشیده شدن سیم ترمزها و در نتیجه درگیر شدن ترمزها می‌شود. اما در مدل برقی، روی هر چرخ یک سیستم الکترونیکی سوار می‌شود که به محض فشردن دکمه، به دیسک‌ها فشار آورده و هر دو دیسک چرخ را به یک اندازه درگیر می‌کند.

 


تعویض یا تعمیر ترمز دستی خودرو توسط یکی از تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ

با استفاده از خدمات تضمینی رگلاژ، تا ۷۰ درصد تخفیف بگیرید.

هزینه تعویض ترمز دستی خودرو چقدر است؟

هزینه این کار بستگی به نوع خودرو شما دارد. می‌توانید قبل از مراجعه به تعمیرگاه از طریق تماس با ۷۲۴۹۱-۰۲۱، از میزان هزینه اتحادیه آن خدمت و درصد تخفیف استفاده از خدمات رگلاژ باخبر شوید.

جدول هزینه تعمیر ترمز دستی برخی از خودروها (پراید و پژو  ۲۰۶) به شرح ذیل می‌باشد: 

تعویض دسته ترمز دستی و جغجغه

نام خودرو پراید پژو ۲۰۶
قیمت اتحادیه ۴۰,۰۰۰ تومان ۱۲۰,۰۰۰ تومان
کمترین قیمت در تهران ۲۸,۰۰۰ تومان ۴۰,۰۰۰ تومان
سود شما  ۳۰% ۶۶٫۶۷%

 

لیست کامل قیمت‌ها را در صفحه لیست هزینه تعمیرات مشاهده نمایید.

جستجو قیمت تعمیرات در رگلاژ

دیگر زمان پرداخت هزینه تعمیرات خودرو، بدون اطلاع داشتن از میزان دقیق قیمت اتحادیه آن گذشته است. چرا که از طریق رگلاژ هر دارنده خودرو برای تعمیرات ماشین، قیمت عادلانه ای را پرداخت خواهد کرد. با توجه به شفافیت قیمتی رگلاژ، دیگر نیازی به مذاکره و چانه زدن با تعمیرگاه را نخواهید داشت و از قیمت اعلامی تعمیرکار نیز شگفت زده نخواهید شد. قیمتی که توسط کارشناسان ما برای خدمت درخواستی شما اعلام شود به هیچ عنوان تغییری نخواهد کرد. مگر در صورتی که نوع خدمت درخواستی شما تغییر پیدا کند.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 12    میانگین: 4.8/5]
Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار