ترمز دستی چگونه کار می‌کند؟

ترمز دستی چگونه کار می‌کند؟

ترمز دستی به طور کلی چیست و چه وظایفی دارد؟

ترمز دستی خودرو دقیقا چگونه کار می کند؟ خودروی شما روی هر چهار چرخ مجهز به سیستم ترمز است تا بتواند به هنگام رانندگی و موقع نیاز از سرعت آن کاسته و متوقفش کند. وقتی خودروی شما به گیربکس اتوماتیک مجهز باشد و دنده را روی حالت پارک (P) قرار دهید. ضامن آن برای حالت پارک فعال می‌شود. که نقش ترمز دستی را ایفا می‌کند. اما وقتی روی سطح شیبدار پارک کرده‌اید و یا خودروی شما دارای گیربکس دستی است چه چیزی از حرکت خودروی شما جلوگیری می‌کند؟ هر خودرویی مجهز به یک ترمز دستی است که در چنین شرایطی به صورت دستی عمل می‌کند.

 

ترمز دستی handbrake car
ترمز دستی handbrake car

ترمز دستی

این وسیله اصولا سمت راست راننده و پشت دنده قرار دارد. با بالا کشیدن آن سیم ترمز دستی عمل کرده و با فشار شاسی روی دسته سیم ترمز دستی آزاد می‌شود. در یک سری از خودروهای آمریکایی، ژاپنی و فرانسوی یک ترمز اضطراری پایی طراحی شده با این تفاوت که به جای دسته ترمز دستی در سمت راست راننده، یک پدال فشاری در سمت چپ خودرو با فاصله حدود ۱۵ سانتیمتری از پدال ترمز در خودروهای دنده گیربکسی و فاصله حدود ۲۰ سانتیمتری در خودروهای اتوماتیک نصب گردیده است‌‌‌‌‌. با فشار پا بر روی این پدال، ترمز درگیر شده و با کشیدن ضامن قفل ترمز از حالت درگیر بودن آزاد می‌شود.

قابل توجه علاقه‌مندان

باید بدانید که ترمز دستی زانتیا به دلیل سیستم تنظیم ارتفاع در حالت خاموش روی چرخ‌های جلو تعبیه شده است. از نظر فنی هیچ فرقی با پژو ۴۰۵ و سایر خودروها ندارد جز این که روی چرخ‌های جلو و روی دیسک درگیر می‌شود.

 

handbrake car ترمز دستی

 

به خاطر داشته باشید که

ترمز دستی به منظور ایجاد امنیت طراحی شده و مورد استفاده آن برای لیز خوردن و حرکات نمایشی نیست. رانندگی با ترمز دستی بالا می تواند صدمات زیادی را به سیستم ترمز خودرو وارد کرده و باعث تحلیل رفتن آن شود. ترمز دستی‌ای که آسیب دیده و نیاز به تعمیر شدن دارد می‌تواند مشکلات مرتبط با ترمز اضطراری از کار افتاده را ایجاد کند.

مراحل تعویض ترمز دستی

  • نیاز به تعویض ترمز دستی از طرف تعمیرکار تایید می‌شود
  • ترمز دستی خراب و آسیب دیده حذف شده و ترمز دستی جدید نصب می‌شود
  • موتور شروع به کار کرده و ترمزها چک می‌شوند
  • خودرو برای تست عملکرد مناسب ترمز دستی مورد بررسی قرار می‌گیرد

 

پیشنهاد رگلاژ

ترمز دستی باید به طور سالانه برای چک کردن عملکرد مناسب آن مورد بررسی قرار بگیرد. اگر ترمز دستی به درستی بالا نیاید، آزاد نشود، یا کشش لازم را فراهم نکند ممکن است نیاز به تعویض یا تعمیر توسط یکی از مکانیک مجرب در تعمیرگاه را داشته باشد.

چه علائم رایجی نیاز شما به تعویض ترمز دستی را نشان می دهد‌؟

  • ترمز اضطراری از هر دو نوع دستی یا پدالی، بعد از عمل کردن به حالت اولیه برنگردد.
  • عمل نکردن درست ترمز اضطراری
  • به هنگام بالا کشیدن ترمز دستی یا فشردن ترمز پدالی هیچ گونه مقاومتی اعمال نشود

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد؟

ترمز دستی وسیله‌ای است که در شرایط اضطراری، پارک کردن در سراشیبی و یا پارک کردن در هر محلی توسط ماشین‌های با گیربکس دستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر عملکرد مناسبی نداشته باشد ایجاد خطر می‌کند برای مسائل ایمنی نیاز به تعویض دارد.

[تعداد: 67   میانگین:  3.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک