ترمز ABS چیست و چگونه عمل می‌کند؟

 • نویسنده بهروز جان‌فدا
 • اسفند ۲۱, ۱۳۹۷
 • 2
ترمز ABS

ترمز ABS چیست و چگونه عمل می‌کند؟

سه حرف ABS مخفف عبارت سیستم ترمز بدون قفل کردن یا Anti Block System است که در فارسی با عنوان «سیستم ضد بلوکه ترمز» شناخته می‌شود.

جالب است بدانید که سابقه این سیستم و استفاده از آن در ترمز به قطار و چندی بعد هواپیماها بازمی‌گردد. تقریبا ۴۰ سال زمان لازم بود تا سیستم ABS به صورت انبوه و تجاری در خودروها مورد استفاده قرار بگیرد. ترمز ABS اجازه نمی‌دهد که چرخیدن چرخ‌های خودرو به واسطه ترمز متوقف شود. به همین دلیل امکان هدایت خودرو توسط فرمان وجود خواهد داشت و در نتیجه احتمال لیز خوردن و لغزیدن خودرو و قفل شدن ترمز بسیار کاهش پیدا می‌کند.

به طور کلی سیستم ABS بر روی چهار چرخ عمل می‌کند که خطر لغزیدن خودرو و قفل شدن چرخ را از بین ببرد. در این حالت راننده می‌تواند ترمز بگیرد و در حالتی که ترمز نگه داشته شده است خودرو را نیز توسط فرمان هدایت کند و نگران لیز خوردن نباشد. حتی با وجود ترمز ABS توصیه می‌شود در مواقع اضطراری بدون ترس و با تحمل حالت ناخوشایند پدال حین عمل کردن این سیستم، فشار بر پدال ترمز در بالاترین سطح ممکن حفظ شده و تا توقف کامل خودرو ادامه داشته باشد.

اولین سیستم پایداری

سیستم ترمز ABS را باید اولین سیستم پایداری خودرو دانست که سال ۱۹۷۸ در خودروهای کلاس اس مرسدس بنز مورد استفاده قرار گرفت و به دنیا نعرفی شد. همان‌طور که در تصویر معروف دو مرسدس بنز با و بدون این سیستم روی زمین لغزنده مشاهده می‌کنید خودرو سمت راست که مجهز به ترمز ABS است به راحتی خود را کنترل کرده و می‌تواند بدون برخورد به موانع از کنار آنها عبور کند و خودرو سمت چپ که مجهز به ABS نیست با قفل شدن چرخ‌ها به موانع برخورد می‌کند.

ترمز ABS

نخستین آزمایش ترمز ABS توسط مرسدس بنز- سال ۱۹۷۸

سیستم ABS از یک سری حسگر (سنسور) بهره می‌برد تا در صورتیکه چرخی به حالت قفل شدن رسید، جلو این اتفاق را بگیرد. یعنی در صورتی که چرخ بخواهد قفل شود، یک سری شیرهای هیدرولیکی قدرت ترمز در آن چرخ را کم می‌کنند و اجازه قفل شدن چرخ را نمی‌دهند. در صورتیکه هنگام ترمز گرفتن در شرایطی که احتمال لیز خوردن وجود دارد متوجه صدای خفیف و یا لرزش شوید، طبیعی است. برای سنجش کارایی ترمز ABS خودرویتان، در جای امنی که برف، یخ یا گل وجود دارد و شرایط تست فراهم اشت (در یک فضای باز و خالی از عابر پیاده و خودرو) ترمز ABS خود را امتحان کنید تا با قدرت و نحوه عملکرد آن آشنا شوید.

ترمز ABS

نماد ترمز ABS به این شکل است و قتی خودرو را روشن می‌کنید برای ۳ ثانیه روی کیلومترشمار روشن می‌ماند.

استفاده صحیح از ترمز ABS

زمانی که قصد کاهش سرعت و حتی نگه داشتن خودرو دارید، پدال را فشار داده و پای خود را برندارید تا سرعت شما کاهش بگیرد. در این حالت نباید به هیچ وجه کاری شبیه پمپ کردن با ترمز ABS صورت گیرد. بنا بر این پای خود را با فشار یکسان روی پدال نگه دارید. البته این نکته را بدانید که عمل کردن سیستم ABS خصوصا در خودروهای ارزان‌قیمت‌تر با صدایی شبیه به خرد شدن قطعات ترمز همراه است و نباید از این موضوع بهراسید و پای خود را از روی ترمز بردارید.

مدت زمان ایستادن یک خودرو توسط ترمز معمولی و ترمز ABS برابر است. ترمز ABS نمی‌تواند سریع‌تر از ترمز معمولی خودرو را نگه دارد. اما زمانی که جاده یخ زده و یا خیس است مدت زمان ایستادن خودرو توسط ترمز ABS، از حالت ترمز معمولی بیشتر می‌شود.

ترمز ABS

Previous «
Next »

2 Comments

 1. با تشکر از مطالب خوبتون
  یک سوال تخصصی دارم آیا خودرو های ارزان قیمت تر در بازار هم سیستم ترمز ABS دارند؟مانند پراید -پژو و امثال آنها

  • سلام بر داریوش عزیز از خطه همیشه سرسبز گیلان
   خودروهایی که ذکر کردید در ابتدای عرضه یعنی سال‌های ۷۰ و ۸۰ شمسی (تا حود سال ۸۶) مجهز به این سیستم عرضه نمی‌شدند اما کم کم با اجباری شدن برخی استانداردها از جمله تجهیز کلیه خودروهای تولیدی به سیستم ABS و ایربگ، پراید، پژو ۴۰۵ و… نیز نیز به این سیستم‌ها تجهیز شدند. پس بسته به مدل خودرو می‌توانید این موضوع را بررسی کنید.
   اما اگر بخواهیم پاسخ سئوالتان را به نحو دیگری بیان کنیم باید بگوییم ABS سیستم نوظهوری نیست و تقریبا قابلیت نصب روی همه خودروها با فناوری دهه ۸۰ میلادی به این سو را دارد. همچنین این سیستم جزو تجهیزات استاندارد خودروهای امروزی محسوب می‌شود و یک آپشن ایمنی لوکس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار