تست آئودی Q7: یک روز پاییزی با آئودی Q7 Quattro

تست آئودی Q7: یک روز پاییزی با آئودی Q7 Quattro

در پی بررسی خودروهای خاص ومحدود در پایتخت فرصتی دیگر دست داد تا از نزدیک با یکی از نادرترین خودروهای وارد شده به تهران ملاقاتی داشته باشیم. خودرویی با نام آئودی Q7 که جای خالی آن درمیان رقبای بازار داخلی بسیار به چشم می‌خورد.

۱۱ سری مختلف

آئودی Q7، که دربین ۱۱ سری مختلف از دیگر مدل‌های کمپانی آئودی، اولین وبزرگترین مدل شاسی بلند این کمپانی محسوب می‌شود واز محبوبیت بیشتری نسبت به بقیه کراس اوورهای تازه وارد این کمپانی برخوردار است.

درچند سال اخیر که واردات خودروهای مختلف به داخل کشور از رونق بیشتری برخوردار بوده است، تعداد انگشت شماری از این خودرو به صورت گذرموقت وارد پایتخت و دیگر شهرهای کشور شده ولی آئودی Q7 مورد آزمایش ما دارای دو ویژگی منحصربفرد که آن را از دیگرخودروهای وارد شده متمایز می‌کرد. پلاک ملی و بادی کیت نصب شده برروی آن! در ادامه نیز به بررسی این کراس اوور فول سایز می‌پردازیم.

نمایشگاه فرانکفورت

در اوایل سال ۲۰۰۵ بود که کمپانی آئودی بعداز تولید خودروهای سدان و اسپرت مختلف بالاخره برای نخستین بار اولین مدل شاسی بلند خود را در نمایشگاه فرانکفورت رونمایی کرد. به این ترتیب اولین مدل از آئودی شاسی بلند به نام Q7 متولد شد که آن را می‌توان اولین فرزند خانواده Q آئودی دانست.

پس از آن به دلیل استقبال بسیارزیاد این خودرو در بازار اروپا وآمریکا، طراحان آئودی تغییرات ظاهری وداخلی را برای Q7 در سال ۲۰۰۹ اعمال کردند. که عمده این تغییرات، شامل چراغهای جلو و عقب وفلاپ‌های جانبی هم رنگ بدنه می‌شد.

بعد از گذشت ۲ سال و پیشرفت تکنولوژی در صنعت خودروسازی، فیس لیفتی جدید در سال ۲۰۱۱ برای Q7 در نظرگرفته شد، که تغییرات در این مدل نسبت به مدل قبلی کاملا قابل تشخیص است.

تغییر چراغ‌های جلو وعقب از نوع LED وافزودن چراغ‌های رانندگی در روز به چراغ‌های جلو- جلو پنجره کرومی رنگ- طراحی جدید رینگ ها- چهار رنگ جدید بدنه که شامل: قرمز متالیک- بژ- مسی و سرمه‌ای وبهینه سازی قسمت‌های تحتانی سپرهای جلو وعقب از جمله تغییرات ظاهری این Q7 است.

در داخل Q7 نیز تغییراتی چون کیلومترشمار، صندلی چرم بارنگهای انتخابی توسط مشتری وطراحی تودوزی وتزئینات داخلی واضافه شدن سیستم چندرسانه‌ای MMI از تغییرات اصلی این خودرو در بخش داخلی آن محسوب می‌شود.

خانواده آقای Q

بعد از معرفی سری شاسی بلند وکراس اوور Q7 کمپانی آئودی موفقیت زیادی کسب کرد. ولی طراحان این کمپانی برای رقابت با رقیب هموطن خود یعنی بی ام و که در ساخت شاسی بلند وکراس اوورها با پسوند X نسبت به آئودی بسیارپیشتاز است، درصدد آن آمدند که مدل‌های مختلفی از Q را روانه بازار کنند.

به همین ترتیب دومین مدل شاسی بلند آئودی با پسوند Q5 به بازارهای جهانی معرفی شد که ظاهری جذاب‌تر وکوچکتر نسبت به Q7 داشت وهمانند برادر بزرگتر خود از استقبال خوبی برخوردار شد.

بعد از آن آئودی مدل Q3 را روانه بازار کرد،که دارای ظاهری کوچکتر وحجم موتور پایین تری نسبت به ۲ مدل دیگر می‌شد.

رده جدید

البته آئودی در حال وارد شدن به رده جدیدتری از خودروهاست، زیرا اعلام کرده که برای رقابت با بی ام وx6،یک نمونه اسپرت بک از شاسی بلند خود را درسال ۲۰۱۶ عرضه خواهد کر،که Q6 نام خواهد کرفت.به گفته مجله CAR تولید این کوپه کراس اوور از سوی آئودی قطعی است.

از دیگر مدل هایی که به خانواده Q اضافه خواهد شد Q4 سه در استد.البته Q1 نیز یکی دیگر از مدل هایی است که به نظر میآید روی خطوط A2 اما با قطعات مشترک A1وa3 تولید می‌شود.

تمام این خودرو‌ها که نام برده شد جمع وجور هستند واز Q7 بسیار کوچکتر استند،اما یک مدل جدید از آئودی به نام Q9 که جثه بزرگی هم دارد متولد خواهد شد که در واقع یکی از جدیدترین محصولات خانواده آئودی محسوب می‌شود.

با اضافه کردن این مدل‌های جدید کمپانی آئودی به یکی از کامل ترین خودروسازان روز دنیا تبدیل خواهد شد.

طراحی ظاهری

همان طور که گفته شد،Q7 در سال ۲۰۱۱تغییرات ظاهری چشم گیری داشتند که این تغییرات باعث شده تا به مدل قبلی خود برتری‌های زیادی کسب کند.آئودی Q7 مورد آزمایش ما نیز،مدل ۲۰۰۹ بوده،ولی در اولین نگاه ما آن را با مدل ۲۰۱۱ اشتباه گرفتیم،چرا که علاوه بر بادی کیت نصب شده بر روی آن چراغهای جلو وعقب نیز تغییر کرده بودند و این تغییر باعث شده بود که شباهت زیادی به مدل ۲۰۱۱داشته باشد.

اشتباهی که ممکن است هرفردی در اولین نگاه مرتکب آن بشود.آئودی مورد بحث دارای بادی کیت مایکل هافله(Michael hofle) بوده،که به جرأت می‌توان گفت که این آئودی با این بادی کیت تنها نمونه موجود در کشورمی باشد.طراحی منحصر به فرد و جذابی که باعث شده بود که تا این Q7 نسبت به مدل استاندارد عضلانی‌تر به نظر برسد.چراغهای جدید جلو و عقب از بخش‌های قابل توجه ظاهر این آئودی محسوب می‌شدند.چراغهای تعویض شده جلو از نوع LED استند که مجهز به سیستم روشنایی در روز شده اند،ونسبت به مدل قبلی بسیار کارآمدتر و زیباتر هستند.

جلوپنجره کروم رنگ کمی بزرگتر شده ولوگوی کوچک Quattro در کنار حلقه‌ای آئودی روی آن خونمایی می‌کنند.

دهانه‌های دوتکه

در دو طرف سپرجلو نیز دهانه‌های دوتکه ورودی هوا قرار گرفته که در بالای آن نوارهای LED چراغ راهنمای جلونصب شده است و در قسمت زیرین سپرجلو،پرژکتورهای دوبل که توسط قابی هم‌رنگ بدنه در برگرفته شده است قرار دارد که باعث شده به قسمت وسط سپرهماهنگی زیادی را هدیه کند.هنگامی که از نمای روبه رو به خودرو نگاه می‌کنید، گلگیرهای برآمده مایکل هافله باعث شده که Q7 پهن‌تر به نظر برسد. که این امر به زیبایی جانبی این غول آلمانی بسیار افزوده است.

رکاب‌های جانبی وگلگیرهای برآمده جلو وعقب در کنار رینگ‌های ۲۲ اینچی آلیاژی پنج پر بخشی از کیت بدنه این آئودی در نمای جانبی آن را تشکیل می‌دهند. قسمت عقب خودرو نیز تغییراتی منحصر به فرد داشت که باعث شده نمای عقبی خودرو از آن سادگی و بی هیجانی به یک SUV اسپرت تبدیل شود.

تعویض چراغ‌های LEDجدید که زیبایی خاصی به این قسمت بخشیده و دیفیوزر بزرگ هم رنگ بدند که اگزوزهای استیل در طرفین آن قرار دارد واسپویلر بلند که بالای شیشه عقب نصب شده است از جمله این تغییرات هستند.

طراحی و امکانات داخلی

با نشستن در داخل کابین ودر نظر نگرفتن ارتفاع وآینه‌های بزرگ جانبی،احساس میکنید که سوار بر یکی از خودروهای اسپرت آئودی شده اید تا یک suv فول سایز. که این مهم نشان می‌دهد که کمپانی آئودی همانند بزرگانی چون پورشه و بی ام و کابین‌های یکپارچه‌ای را تولید می‌کند که گویی بسیار شبیه به یکدیگر هستند.

داشبورد آئودی Q7 از ارگونومی بسیار مطلوبی برخوردار است،چراکه با استفاده از چرم مشکی،طراحی لوکس وزیبایی را درآن شاهد خواهید بود.قسمت تو رفته بالایی داشبود که کیلومترشمار ومانیتور را دربرگرفته است از ترکیب رنگ نقره‌ای برخوردار بوده وحالت متنوعی به بخش بالایی داشبورد بخشیده است.البته به دلیل مسطح بودن ادوات داشبورد، کنسول وسط Q7 نیز بسیار قابل دسترس است که این یکی از ویژگی‌های این SUV اسپرت محسوب میشود. رنگ نقره‌ای ک.سول وسط، باعث شده تا هماهنگی فابل قبولی با قسمت بالایی داشبورد داشته باشد.. که این ترکیب رنگ درکنار چرم مشکی صندلی‌ها وتودری‌ها جذابیت بیشتری به کابین این آئودی هدیه کرده است.

دیگر امکانات

به غیر از سیستم تهویه و ورودی CD changer روی داشبورد، دکمه‌های انتخاب امکانات MMI و اهرم چرخش کنترل منوی LCD وسط، از دیگر امکاناتی هستند که روی کنسول وسط جای گرفته اند.با وجود دارا بودن صندلی‌های بزرگ، سرنشینان جلو وعقب از فضای پای مطلوبی برخوردار هستند. در کنار طیف گسترده‌ای از امکانات و تجهیزات،سقف پانوراما Q7 بسیار کارآمد است.

تجهیزات رفاهی وکاربردی نظیر:سیستم صوتی BOSSبا ۱۳ بلندگو- کروز کنترل- دوربین عقب- سیستم پارک- سنسورباران- هدایت مسیرهای ماهواره ای- ترمزضد قفل وکنترل کشش ثبات – آینه‌های گرم شونده وسیستم تهویه چند منظوره برای سرنشینان عقب- گرم کن و سرد کن صندلی‌های جلو و عقب و…

پیشرانه و آزمایش رانندگی

آئودی Q7 با ۳ پیشرانه وارد بازار شده است که پیشرانه‌های در نظرگرفته شده برای این خودرو ۱ گونه دیزلی و ۳ مدل بنزینی است که دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. مدل اول از پیشرانه‌های بنزینی دارای: یک موتور V6 5/3 لیتری با تکنولوژی FSI است که قادر به تولید ۲۸۰ اسب بخار در ۶۵۰۰ دور در دقیقه وحداکثر گشتاور آن ۳۶۰ نیوتون متر در ۲۷۵۰ دور در دقیقه است.

مدل دوم که جزء پرطرفدارترین پیشرانه‌های آئودی Q7 هم محسوب می‌شود دارای یک موتور V8 2/4 لیتری FSI است که قادر به تولید ۳۵۰ اسب بخار قدرت در ۶۸۰۰ دور در دقیقه استد.وحداکثر گستاور آن به ۸۰۰ نیوتون متر می‌رسد.اما مدل سوم که قدرتمند ترین موتور Q7 استد از نوع TDI(سیستم تزریق سوخت مستقیم) بوده که دارای یک موتور ۱۲ سیلندر V شکل است وقادر به تولید ۵۰۰ اسب بخار قدرت در ۱۰۰۰ نیوتون متر گشتاور را تولید کند.

اما تنها ترین ومعمولی ترین پیشرانه دیزلی برای Q7 دارای یکموتور ۳ لیتر۶ سیلندر است که دارای قدرت ۲۴۰ اسب بخاری و گشتاوری بالای ۵۵۰ نیوتن متر است و درهر ۱۰۰ کیلومتر تنها ۱/۹ لیتر سوخت مصرف می‌کند که پیشرانه مورد آزمایش از مدل اول یعنی V6 6/3 لیتر بهره‌مند بود.

ورود به کابین

با باز کردن در سنگین و بزرگ Q7 وارد کابین شدیم. با وارد شدن و نشستن برروی صندلی‌های چرم واسپرت Q7همان حالت اسپرت کابین دیگرخودروهای آئودی برایمان تداعی شد. صندلی‌ها بسیار نرم و راحت هستند وکاملا تمام بدن شما را دربر می‌گیرند. با چرخاندن سوئیچ پیشرانه ۶ سیلندراین آئودی را روشن می‌کنیم. نصب کیت اگزوز باعث شد تا با روشن شدن موتور غرش این آئودی کاملا به گوشمان برسد.

برای تعویض دنده دکمه کنار سردنده را فشار دادیم و دنده را به نرمی تعویض کردیم. به آرامی شروع به حرکت کردیم ولی چون در امتداد کوچه بن بست قرار داشتیم اقدام به دور زدن کردیم. که این امر باعث شد تا پی ببریم که در Q7 از دید عقب بسیار مطلوبی برخوردار نیست ولی به کمک دوربین دیدعقب وآینه‌های بزرگ جانبی این عیب به خوبی رفع شد. میزان چرخش زاویه چراغهای Q7 باز است ودر فضای کم این اجازه را به شما مید‌هد که با چند فرمان جابه جایی را انجام دهید.

بعد از دور زدن به آرامی شروع به حرکت کردیم.تعویض دنده‌ها درحالت اتوماتیک به نرمی صورت می‌پذیرد واین امر به همراه صدای اگزوز بالا حس وحال یک رانندگی اسپرت را به شما هدیه می‌کند.

به دلیل قرار داشتن درمنطقه مسکونی، امکان رانندگی با سرعت بالا برایمان مقدور نبود اما طی دوبار شتابگیری ناگهای Q7 از عکس العمل قابل قبولی برخوردار بود که این امر نشان داد که سیستم تعلیقQ7 واقعا کارایی خوبی دارد.

سیستم تعلیق Q7 دارای سه حالت اسپرت- اتومات ونرمال استد که شما می‌توانید سیستم تعلیق دلخواهتان را در یکی از این حالت‌ها قرار دهید در این صورت با تغییر ارتفاع وضریب جذب ضربات رانندگی دلپذیرتری خواهید داشت. عملکرد کمک فنرها هنگام عبور از دست اندازها بسیارعالی بود و عملکرد مطلوبی دارا بودند.

هندلینگ عالی

فرمانپذیری خودرو هنگام عبور از گذرگاه‌ها و کوچه‌ها بسیار خوب و مطمئن بود چرا که سیستم هوشمند دودیفرانسیل کواترو تأثیرزیادی در عملکرد اتومبیل وهمچنین انتقال قدرت موتور به چراغهای عقب وجلو دارد.

هندلینگ بسیار بالای Q7 باعث می‌شد دنده‌ها در کسری از ثانیه تعویض شوند که باعث می‌شد تأثیر بالایی در شتاب خودرو داشته باشد. این خودرو با حداکثر سرعت ۲۳۰ کیلومتر در ساعت میتواند در زمان ۸/۶ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت دست یابد که از عملکرد خوبی در جاده‌ها برخوردار است.

به طور کلی می‌توان گفت که آئودی Q7 تمام انتظارات شما ار یک SUV فول سایز لوکس و اسپرت برآورده خواهد کرد.

نوشته و عکس: سید امیرعباس زمانی

 

[تعداد: 5   میانگین:  4.8/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک