تست آلایندگی در آزمون معاینه فنی و راهکارهای قبولی در این تست

تست آلایندگی در آزمون معاینه فنی و راهکارهای قبولی در این تست

تست آلایندگی در آزمون معاینه فنی خودرو را جدی بگیرید

اصلی‌ترین و مهم‌ترین آزمون در تست معاینه فنی آزمون آلایندگی می‌باشد. این تست که تاثیر زیادی در کنترل گازهای خروجی از اگزوز خودرو دارد در صورتی که به صورت صحیح انجام شود. اگر کلیه خودروها در این آزمون قبول شوند، سهم زیادی در کاهش آلودگی هوا به خصوص در شهرهای بزرگ خواهد داشت. در این تست چهار گاز مورد سنجش قرار می‌گیرد که بالاتر بودن هر یک از این گازها از حد مجاز، باعث رد شدن در آزمون آلایندگی می‌شود. هر یک از این چهار گاز مربوط به عملکرد قسمتی از موتور خودرو می‌باشد که در صورت بالاتر بودن از حد مجاز نشان دهنده وجود ایراد در عملکرد قطعات خودرو یا قسمت مربوطه در موتور خودرو می‌باشد.

Emission test تست آلایندگی خودرو

سنجش گازهای آلاینده

در این قسمت سعی می‌شود به صورت مختصر گازهایی که در تست آلایندگی مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرند، بررسی شوند. همچنین حدود مجاز هر کدام را معرفی کنیم و در انتها مواردی که برای کم کردن مقدار هر کدام از این گازها باید مورد توجه و برسی قرار گیرد و نیاز به تعمیر دارند، را معرفی کنیم. در ضمن حدود مجازی که در ایران به عنوان مرجع به آن استناد می‌شود، برگرفته شده از استاندارد یورو چهار می‌باشد که حدود آن به شرح زیر می‌باشد:

۱- اولین گازی که در سنجش آلایندگی بررسی می‌شود، CO می‌باشد. که برای قبولی در آزمون حداکثر مقدار CO برای خودروهای انژکتوری کمتر از ۰٫۷ و برای خودروهای کاربراتوری کمتر از ۴ می‌باشد.

۲- دومین گازی که در سنجش آلایندگی بررسی می‌گردد، HC است. که برای قبولی در آزمون حداکثر مقدار HC برای خودروهای انژکتوری کمتر از ۲۵۰  و برای خودروهای کاربراتوری کمتر از ۴۰۰ می‌باشد.

۳- سومین گازی که در سنجش آلایندگی بررسی می‌شود، O2 می‌باشد. که برای قبولی در آزمون حداکثر مقدار O2 برای کلیه خودروها باید کمتر از ۳ باشد.

۴- آخرین مورد تست آلایندگی بررسی لامبدا (λ) می‌باشد که مقدار مجاز آن در محدوده ۰٫۹۹۵ تا ۱٫۰۵ می‌باشد.

 

 تست آلایندگی ماشین Emission test

 

چهار گاز مورد سنجش تست آلایندگی

CO

در توضیح هر کدام از این گازها می‌توان گفت CO معرف میزان گازهای خروجی است که از احتراق بنزین تولید می‌شود. بالا بودن آن به معنی احتراق ناقص و ایراد در سیستم احتراق و پاشش از جمله شمع و وایر و سوزن انژکتورها می‌باشد. از جمله نشانه‌های ظاهری برای بالا بودن CO خروج دود سیاه در دور بالا از اگزوز می‌باشد. در ضمن خراب شدن یا پر شدن کاتالیز هم می‌تواند باعث بالا رفتن مقدار CO از حد مجاز شود. همچنین اگر کارکرد خودرو همراه با ریپ و کاهش شتاب باشد، ممکن است سنسور اکسیژن سوخته باشد. که با دیاگ زدن سوختن سنسور اکسیژن به صورت دقیق مشخص می‌شود.

هیدروکربن (HC)

هیدروکربن خروجی از اگزوز به مواردی همچون خام سوزی بنزین یا روغن سوزی مربوط می‌باشد. از جمله نشانه‌های ظاهری برای بالا بودن هیدروکربن خروج دود آبی رنگ از اگزوز به خصوص در دور موتور بالای چهار هزار می‌باشد که برای اصلاح آن اگر با تنظیم پاشش انژکتورها و سرویس دریچه گاز و شمع‌ها به حد مجاز نرسد. و خودرو در هر پنج هزار کیلومتر پیمایش حدود یک لیتر یا بیشتر روغن کم کند، ممکن است نیاز به باز کردن موتور و تعویض رینگ پیستون و یا سوپاپ‌ها باشد.

O2

O2 اکسیژن خروجی از اگزوز را نشان می‌دهد. که اگر بالاتر از حد مجاز باشد به معنی وجود سوراخ و نشتی در اگزوز و یا سوختگی واشر بغل اگزوز می‌باشد. که برای رفع ایراد باید کل اگزور مورد بررسی قرار گیرد.

لامبدا (λ)

مورد آخر که لامبدا (λ) می‌باشد. بیان کننده نسبت سوخت به هوا ور محفظه احتراق می باشد و وضعیت کلی موتور را نشان می‌دهد. با توجه به این که ایده آل ترین حالت برای احتراق کامل نسبت ۱۴٫۷ واحد هوا به ۱ واحد سوخت می‌باشد. هر چقدر شمع و انژکتور و منیفولد و دریچه گاز و سایر قسمت‌های موتور در وضعیت مناسب‌تری قرار داشته باشند، مقدار لامبدا (λ) به عدد ۱ نزدیک‌تر می‌شود. این موضوع نشان دهنده احتراق کامل‌تری می‌باشد.

ویدیو چگونه در معاینه فنی خودرو مردود نشویم؟ را در این لینک ببینید.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

  • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
  • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
  • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
  • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
  • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده اند.
  • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت مندی مشتریان خود تلاش خواهد نمود.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 17   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک