تعمیر صندلی پراید و صندلی محصولات ایران خودرو

تعمیر صندلی پراید و صندلی محصولات ایران خودرو 

تعمیر صندلی خودرو مخصوصا برای خودروهای ارزان‌تر که صندلی آنها تنها از یک فوم تزریقی بهره می‌برد و فناوری خاصی ندارد پس از چند ده هزار کیلومتر یک تعمیر واجب برای استفاده بهتر از خودرو محسوب می‌شود.

تعویض اهرم تنظیم پشتی صندلی پراید 

در خودرویی چون پراید صندلی از طراحی بسیار ساده‌ای بهره می‌برد. البته همین سادگی موجب می‌شود اهرم تنظیم پشتی صندلی نتواند درست عمل کند و به محض تکیه دادن سرنشین به سمت عقب حرکت کند.

صندلی پراید
صندلی قدیمی پراید ساختار بسیار ساده‌ای دارد.

برای رفع این مشکل نیز چاره‌ای جز تعویض قطعه (اهرم پشتی صندلی) وجود ندارد. برای این کار نیز باید صندلی را کاملا جدا و از کابین خارج کرد. برای باز کردن صندلی نیز باید این مراحل را طی کرد:

۱-قاب پلاستیکی اهرم را جدا کنید.
۲-دو پیچ‌ قاب رویی را باز کنید.
۳-روکش صندلی را کمی بالا بزنید.
۴-قسمت پشتی صندلی با دو پیچ به قسمت پایینی متصل شده که در دو طرف آن قرار دارند. هر دو را باز کنید.
۵-به اجبار در این مرحله باید روکش فابریک را نیز باز کرد. 
۶-حال می‌توانید پیچ بالایی مجموعه تغییر حالت صندلی را باز کنید و مجموعه صندلی را بیرون بیاورید.
۷-برای بستن صندلی نیز عکس همین مراحل را طی کنید.

صندلی جدید پراید
صندلی جدید پراید مانند صندلی تیبا و ساینا از ریو الهام گرفته شده و در مجموع نشیمن و دربرگیرندگی بهتری دارد.

 

صندلی برقی محصولات ایران خودرو

برخلاف صندلی پراید که تعمیرات آن ساده است، تعمیر صندلی‌های برقی حتی نمونه‌های استفاده شده در خودروهای پرتیراژ داخلی چون سمند و پارس ELX چندان کار ساده‌ای نیست و اصلا توصیه نمی‌شود برای این تعمیر خودتان دست به آچار بشوید.

صندلی پارس ای ال ایکس
                                                           صندلی پارس ای ال ایکس

صندلی پارس خودرو

مخصوصا تعمیر صندلی مورد استفاده در پارس‌های ELX قدیمی‌تر که به صندلی بنزی یا خلبانی نیز شهرت یافته بود به علت وجود سوکت‌های برقی و خارها و پین‌های حساس اصلا کار ساده و تعمیر راحتی نیست. فن پشتی صندلی، موتور برقی، پتوی گرمکن برقی نشیمن و پشتی، شلنگ هوای بخش تنظیم گودی کمر و مواردی که در این صندلی گنجانده شده‌اند را نمی‌توان به سادگی جدا کرد و برای تعمیر آن باید تجربه این کار را داشته باشید تا به بخش‌های دیگر صندلی آسیب نرسد. حتی جدا کردن مجموعه صندلی از کابین نیز حساسیت‌های خاص خودش را دارد و باید به شدت مراقب بود حین جا به جایی آسیبی به قطعات برقی و اتصالات فن گردش هوای آن نرسد.

صندلی سمند LX ساده‌تر است اما صندلی در سورن و دنا پیچیدگی‌های بیشتری دارد و نمی‌توان خیلی ساده تعمیرات آن را انجام داد. در مجموعه هر چه حالات جا به جایی و حرکت صندلی برقی یک محصول بیشتر باشد و مثلا در ارتفاع، جلو و عقب نشیمن و غیره حرکت داشته باشد، جدا کردن آن به علت نصب تجهیزات بیشتر سخت‌تر و پیچیده‌تر نیز می‌شود.

به هر روی اگر دست به آچار هستید شاید بتوان صندلی‌های ساده‌تر محصولاتی چون سمند قدیمی معمولی، پارس معمولی و پژو ۴۰۵ یا روآ را با اندکی تجربه جدا و تعمیر کرد اما تعمیر صندلی‌های برقی حتی در ساده‌ترین انواع آنها نیز بهتر است توسط نیروی متخصص و تعمیرکاران خبره و تخصصی این بخش صورت بگیرد و به اصطلاح یک تعمیر خانگی محسوب نمی‌شود.

[تعداد: 7    میانگین: 4.1/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک