تعویض دیسک ترمز

دیسک ترمز چگونه عمل می کند؟

دیسک ترمز چگونه عمل میکند؟

دیسک ترمز یک صفحه نازک آهنی است که بین چرخ و جایی که بلبرینگ قرار دارد واقع شده است. بیشتر ماشین های جدید (ماشین های تولیدی از سال ۱۹۹۹ به بعد) روی هر چرخ یک دیسک ترمز دارند در حالی که ماشین های قدیمی فقط از دو دیسک در چرخ عقب استفاده می کردند.دیسک (چرخنده) ترمز نقش بسیار مهمی در سیستم ترمز ایفا می کند به گونه ای که باعث اصطکاک میان لنت و دیسک شده و همین امر باعث کاهش سرعت و در نهایت ایستادن خودرو می شود. به هنگام از کار افتادن دیسک ترمز (نازک شدن و یا کج شدن) آن ها قادر به خارج کردن گرمای ناشی از ترمز کردن از سیستم ترمز نیستند و همین عامل سبب سرخ شدن دیسک و کاهش تاثیرگذاری سیستم ترمز می شود.

به یاد داشته باشید که

جایگزینی دیسک ها به صورت جفتی انجام می گیرد و اگر شما دیسک جلو را انتخاب کنید دیسک های هر دو چرخ  تعویض می شود و البته تعویض لنت ها نیز به همراه این سرویس انجام می شود. مگر اینکه لنت ها به تازگی عوض شده باشند.

مراحل تعویض دیسک ترمز

  • ضخامت دیسک ها اندازه گیری می کنیم
  • دیسک ها و لنت ها را درآورده و جایگزین می کنیم
  • ایمنی ترمزها را بازبینی و بررسی می کنیم
  • با تست رانندگی کلیه خدمات انجام شده را تایید می کنیم

پیشنهاد ما

یکی از بهترین کارها اندازه گیری ضخامت دیسک ها به صورت سالیانه است. مکانیک شما ضمن تعویض لنت ترمز موظف است هربار ضخامت دیسک ها را نیز چک کند. دیسک ترمز معمولا دو برابر لنت ها عمر می کنند که به این معنی است در هر بار سرویس سیستم ترمز نیاز به جایگزینی دارند. اگر برای مدت طولانی با لنت ترمز خراب شده رانندگی کنید باعث آسیب رسیدن به دیسک ها نیز می شود.

علائم رایجی که نشان می دهد دیسک ترمز نیاز به تعویض دارد چیست ؟

  • ایجاد لرزه و یا صدا به هنگام ترمزگیری
  • تغییر رنگ سطح دیسک
  • وجود شیارهای کوچک روی دیسک

انجام این سرویس به چه اندازه اهمیت دارد؟

تمامی سرویس هایی که به گونه ای مرتبط با سیستم ترمزگیری شما است مهم هستند. علاوه بر مسائل ایمنی,نادیده گرفتن تعمیرات کوچک منجر به ایجاد مشکلات جدی تر نیز می شود. پس در صورت بروز مشکل در این سیستم به تعمیرگاه مورد اعتماد خود مراجعه کنید.

[تعداد: 24    میانگین: 3.2/5]

3 دیدگاه برای “تعویض دیسک ترمز

  1. مسعود گفته:

    سلام ماینم پرایده میخوام دیسک ترمز رو عوض کنم ولی نمیخوام بلبرینگ ها بیاد بیرون راهی هست ایا؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک