تعویض سالیانه لاستیک‌ها به صورت چرخشی

تعویض سالیانه لاستیک‌ها به صورت چرخشی

تعویض لاستیک‌

تعویض لاستیک‌ هر چند ماه یک بار و یا چند سال یک بار لازم می باشد؟  چرخش منظم تایرها به طور قابل ملاحظه‌ای در افزایش عمر لاستیکها نقش دارد. چهار چرخ خودرو به طور متفاوت آسیب دیده و کهنه می‌شوند. اگر یکی از چرخ‌ها بیشتر از سایر چرخ‌ها آسیب دیده و کهنه شود، وزن خودرو به سمت سایر تایرها کشیده می‌شود. برای مثال اگر به هنگام رانندگی شما برای یک لحظه فرمان را رها کنید، خودرو باید در یک خط راست حرکت کند. اما اگر چرخ‌ها به طور متفاوت کهنه شده باشند، در یک خط راست حرکت نمی‌کند و تمایل به حرکت به سمت تایرهای سالم را دارد.

نکته

همچنین این موضوع دلیل مناسبی بر این است که به هنگام خرید تایرهای جدید بهتر است آن‌ها را به صورت جفت تهیه کرد. این تعویض لاستیک حتی به لاستیک‌های کهنه کمک می‌کند تا در موقعیت بهتری قرار بگیرند و قابل استفاده باشند. در طول این تعویض چرخ‌ها، چرخ‌های عقب به صورت مستقیم جای چرخ جلو بسته می‌شوند و چرخ‌های جلو به صورت مورب جای چرخ‌های عقب را می‌گیرند. این کار تضمین می‌کند که همه تایرها در هر گوشه خودرو مورد استفاده قرار گرفته‌اند. تعمیرکار شما باید نسبت به چگونگی بستن تایرها به بهترین نحو مطمئن باشد، چرا که درست بسته شدن آنها می‌تواند دلیل سایر مشکلات باشد.

به یاد داشته باشید که

  • اگر قطر عاج تایر کمتر از ۱٫۱۶th از یک اینچ (یا کمتر از مقدار پیشنهادی کارخانه) باشد تایرها تحلیل رفته و کهنه شده‌اند.
  • تعویض لاستیک‌ فرسوده با یکدیگر برای استفاده بیشتر از آنها نیست، چرا که هدف از این کار افزایش عمر هر لاستیک می‌باشد و اگر نیاز به این مورد نباشد مکانیک این تعویض را انجام نداده و هزینه آن برای شما محسوب نمی‌شود.
  • این نوع چرخش و تعویض لاستیک ها در تمامی خودروها قابل انجام دادن نمی‌باشد.

چگونگی تعویض لاستیک 

  • کهنگی و آسیب دیدگی لاستیک‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد
  • عاج‌های تایرها چک می‌شوند
  • لاستیک‌ها را باز کرده و تعویض می‌کنند

چگونگی تعویض لاستیک ها

پیشنهاد رگلاژ

جدول نگهداری شرکت سازنده خودرو را دنبال کرده و با توجه به آن و توصیه‌های ذکر شده تایرها را تعویض کنید. این نوع تعویض لاستیک با یکدیگر به صورت سالیانه پیشنهاد خوبی است.

در طول انجام این سرویس در تعمیرگاه مکانیک همچنین باید تمامی سیستم ترمز از قبیل شلنگ‌ها و لنت و دیسک را بررسی کند.

علائم رایجی که نشان می‌دهد نیاز به تعویض لاستیک به صورت چرخشی وجود دارد، چیست؟

  • کهنه شدن غیر یکسان لاستیک‌ها و کشیده شدن خودرو به یک سمت
  • ساییدگی نا همسطح عاج تایرها

 

این سرویس تا چه اندازه اهمیت دارد؟

از آنجایی که شما با خودروی خود کیلومترها راه را می‌پیمایید، هر کدام از چهار لاستیک در سرعت و مکان مختلفی شروع به ساییده شدن خواهند کرد. این به دلیل آن است که چرخ‌های عقب نسبت به چرخ‌های جلو به طور متفاوتی کهنه می‌شوند و همچنین تایرهای راست متفاوت از چپ ساییده شده و کهنه می‌شوند. اگر لاستیک‌ها را برای زمان زیادی در یک موقعیت قرار دهید، ساییدگی به حدی می‌رسد که خودرو به سمتی متمایل شده و کشیده می‌شود. با انجام دادن این سرویس به طور مداوم به چهار چرخ اجازه می‌دهید تا به یک اندازه ساییده شده و تحلیل روند و به یک اندازه عمر کنند. خودرویی که تایرهایش به طور یکسان تحلیل رفته و ساییده شود، نرم‌تر بوده و در یک مسیر مستقیم حرکت می‌کند.

نکته: در پایان توصیه می‌شود چنانچه مهارت لازم در عیب‌یابی و باز و بست قطعه ندارید، از دستکاری قطعات حساس خودرو خو‌دداری کنید.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزرو کنید”

[تعداد: 7   میانگین:  4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک