قوانین مربوط به تعویض موتور خودرو

تعویض موتور خودرو

قوانین مربوط به تعویض موتور خودرو 

تعویض موتور خودرو یا Car Engine Swap یکی از امور بسیار سخت و پراهمیت در تعمیرات خودروست. تکنیکی که گاهی باید سال‌ها برای رسیدن به آن تجربه کسب کرد.

افزون بر این برای اینکه بتوان تعویض موتور یک خودرو را به آسانی انجام داد باید یک مکانیک همیشه خودش را به روز نگه دارد. به هر حال حتی در یک نوع خودرو مثل پژو ۴۰۵ ممکن است فرآیند تعویض موتور خودرو مدل به مدل و سال به سال تفاوت داشته باشد.

اگر چه این کار یک فرآیند تخصصی است و هرگز نمی‌توان آن را در خانه انجام داد اما شاید برایتان جالب باشد بدانید که تعویض موتور ماشین چه مراحلی دارد. البته در هر صورت این کار باید با مجوز تعویض موتور ماشین و همخوان با قوانین راهنمایی و رانندگی انجام شود. قطعات موتور خودرو نیز پیچیدگی‌های خاص خودشان را دارند و باید با دقت خاصی این فرآیند صورت بپذیرد.

مرحله اول: جدا کردن درپوش موتور یا کاپوت خودرو

جدا کردن درپوش موتور یا کاپوت خودرو
جدا کردن درپوش موتور یا کاپوت خودرو

درپوش موتور می‌تواند مانع از انجام صحیح عملیات به این مهمی شود. پس جدا کردن آن هم دست مکانیک را باز می‌گذارد و هم مانع از آسیب رسیدن به رنگ خودرو و حتی مجموعه موتور جدید یا تعمیر شده می‌شود.

اما توجه داشته باشید که برای این کار حتما باید از یک نفر دیگر کمک گرفت و پیچ‌های جدا شده را در محلی امن منظم و دقیق چید. همچنین باید درپوش موتور را در محلی دور از ضربه، پرتاب اشیا و مایعاتی چون روغن ترمز قرار داد تا آسیبی به آن وارد نشود.

مرحله دوم: خالی کردن همه مایعات از درون مجموعه موتور خودرو

خالی کردن همه مایعات از درون مجموعه موتور خودرو
خالی کردن همه مایعات از درون مجموعه موتور خودرو

مجموعه موتور خودرو شامل مایعات بسیاری می‌شود که از جمله آنها باید به روغن موتور و ترکیب آب مقطر و ضدیخ/ضدجوش به‌ عنوان مایع خنک‌کننده اشاره کرد. پیش از جدا کردن موتور قدیمی باید همه این مایعات را تخلیه کرد. بهتر است کار را با تخلیه روغن موتور آغاز کنیم و پس از آن به سراغ مایع خنک‌کننده موتور خودرو برویم. برای تخلیه مایع خنک‌کننده باید همه شلنگ‌ها و اتصالات رادیاتور را نیز باز کرد.

البته توجه داشته باشید که دیگر هرگز نمی‌توان از این مایعات در موتور جدید یا هر موتور دیگری استفاده کرد. اما بهتر است هر کدام از این مایعات را در یک ظرف جداگانه خالی کنیم که امکان بازیافت آنها توسط مراکز مربوطه وجود داشته باشد.

مرحله سوم: جدا کردن لوله ورودی هوا به موتور، مجموعه اگزوز و لوله‌های سیستم خنک‌کننده موتور

جدا کردن لوله ورودی هوا به موتور
جدا کردن لوله ورودی هوا به موتور

در این مرحله باید دقت زیادی به خرج داد. توجه کنید که با دقت باید لوله‌ای که هوا را پس از گذر از فیلتر هوا به موتور خودرو می‌فرستند جدا کرد. جدا کردن دقیق همه لوله‌های رادیاتور نیز موضوع مهمی است. البته نیازی به جدا کردن خود رادیاتور خودرو نیست اما باید همه اتصالات آن را به دقت از موتور جدا کنیم. همچنین توجه داشته باشید برای تعویض موتور باید لوله اگزوز، انباره و منیفولد را نیز جدا کرد. کاری که از همه موارد سخت‌‎تر است و دقت زیادی می‌طلبد.

شاید پیچ‌ها شل شده باشند و برای این کار باید ابتدا روغن مخصوص را روی آنها اسپری کنیم. همچنین توجه داشته باشید که با اعمال زور زیاد موجب شکستن اتصالات لوله اگزوز نشوید.

افزون بر این موارد بهتر است سری به دفترچه راهنمای خودرو نیز بزنید و به دقت چک کنید که اتصالی از قلم نیفتاده باشد.

مرحله چهارم: جدا کردن وایرها و سنسورها

باید این کار را بدون اعمال زور و با دقت انجام بدهید. چرا که این قطعات و اتصالات آنها همگی ممکن است شکننده باشند. در خودروهای کاربراتوری قدیمی تعداد کمتری سیم و اتصال وجود داشت اما در یک خودرو مدرن امروزی تعداد این اتصالات بسیار بیشتر است و دقت بیشتری را نیز طلب می‌کند.

مرحله پنجم: جدا کردن موتور خودور از سیستم انتقال قدرت

برای اینکار باید مهارت بالایی به خرج بدهید. بهتر است زیر سیستم انتقال قدرت جک بگذارید که به یکباره رها نشود. همچنین توجه داشته باشید که در این مرحله نباید پیچ‌ها را یکباره باز کنید بلکه بهترین راه شل کردن همه آنها و در نهایت باز کردنشان به کمک دست است.

در زمان شل کردن پیچ‌های اتصال موتور خودرو به سیستم انتقال قدرت از اعمال زور زیاد بپرهیزید، چرا که این موضوع می‌تواند موجب آسیب دیدن رزوه پیچ‌ها شود. موردی که کار را در زمان نصب موتور جدید بسیار سخت می‌کند.

مرحله ششم: جدا کردن اتصالات دسته موتورها

در این مرحله باید موتور را روی جک مخصوص خودش قرار بدهید زیرا پس از جدا شدن از سیستم انتقال قدرت و جدا کردن دسته موتورها دیگر اتصالی ندارد. معمولا موتورها با ۴ اتصال به سایر اجزای خودرو متصل هستند سه اتصال با بدنه به کمک دسته موتور و دیگری اتصال مستقیم به سیستم انتقال قدرت.

دسته موتورها نیز معمولا از قطعات اصلی فلزی همراه قطعاتی از جنس لاستیک ساخته می‌شوند تا لرزش موتور را بگیرند. پیشنهاد می‌شود برای دسترسی بهتر به پیچ‌ها و اطلاع دقیق از محل قرارگیری دسته موتورها حتما پیش از انجام این کار دفترچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا حین این عملیات آسیبی به اتصالات نرسد.

مرحله هفتم: موتور جدا شده را به کمک لیفتر بالا بکشید

این مرحله می‌تواند برای جان شما بسیار خطر آفرین باشد. پس بسیار دقت به خرج بدهید. اگر از یک Cherry Picker یا لیفتر استفاده می‌کنید و زنجیرهای آن را کاملا به انجین متصل کرده‌اید بهتر است یک جک نیز موتور قرار بدهید.

همچنین حین بالا کشیدن موتور توجه کنید که هرگز انگشتان شما بین محفظه موتور و قطعات آن نماند. افزون بر اینها اجازه ندهید موتور حین بالا کشیدن بازی داشته باشد. چرا که این موضوع می‌تواند موجب آسیب رساندن به محفظه موتور و بدنه خودرو شود. البته بسته به مدل خودرو و طراحی بدنه آن این کار می‌تواند سخت‌تر یا آسان‌تر از تصور شما باشد.

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

7 دیدگاه برای “قوانین مربوط به تعویض موتور خودرو

 1. سعید پورمحمد گفته:

  سلام میگن برای تعویض موتور ماشین باید از راهنمایی و رانندگی مجوز گرفت!!
  درسته؟

 2. مهدی فکوری فرد گفته:

  سلام و تشکر
  مرحله به مرحله تعویض موتور ماشین رو عالی توضیح دادین، خسته نباشید.

 3. یاشار البرزی گفته:

  سلام، میشه قانونی موتور ماشین صفر رو عوض کرد، ۴۰۵ معمولی دارم میخوام موتور زانتیا بندازم. میشه؟

 4. علی البرزی گفته:

  سلام ۴۰۵ معمولی صفر خریدم میخوام موتور زانتیا بندازم، میشه قانونی انجامش داد؟ توضیح میدید؟ متشکرم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک