تعویض چراغ‌های جلوی خودرو و چگونگی انجام این سرویس

تعویض چراغ‌های جلوی خودرو و چگونگی انجام این سرویس

سیستم روشنایی ماشین و چراغ جلو خودرو

همان طور که مستحضر هستید چراغ‌های جلوی خودرو به منظور دید بهتر راننده و سایرین تعبیه شده است. امروزه بیشتر خودروهای جدید به لامپ‌های قابل تعویض مجهز هستند. این به این معنی است که دیگر به مانند گذشته، به صورت مجموعه واحدی که امکان تعویض آن وجود نداشت، نمی‌باشد. در نتیجه به راحتی می‌توان لامپ‌های آن را عوض کرد. برخی خودروها چهار لامپ در جلو دارند، یعنی دو لامپ برای نور بالا و دو لامپ برای نور پائین. اما برخی دیگر فقط دو لامپ دارند که این نوع لامپ‌ها توان تولید هر دو نور بالا و پائین را دارند. به علاوه، یک فیوز به هر لامپ اختصاص داده شده است.

در صورت روشن نشدن چراغ‌های جلوی خودرو، ابتدا باید فیوز مربوط به چراغ جلو را چک کرد تا مطمئن شویم که مشکل از فیوز نیست. اما اگر در صورت تعویض، همچنان چراغ روشن نشود، مشکل را باید در هولدر، سیم کشی یا کلید چراغ جلو جستجو نماییم.

توجه داشته باشید

بیشتر چراغ‌های جدید مجهز به سیستم تخلیه با شدت بالا (HID) هستند. این چراغ‌ها قطعات مختلفی دارند تا بتوانند نورهای بسیار قوی تولید کنند. قیمت لامپ‌های این نوع چراغ‌ها به نسبت بالا می‌باشد. کارشناسان برای رفاه حال شما پیشنهاد می‌‌کنند قبل از تعویض لامپ از نوع لامپ خود اطلاع پیدا کنید.

نشانه‌های شایع از وجود مشکل در چراغ‌های جلوی خودرو 

  • چراغ‌ها روشن نمی‌شوند
  • یکی از چراغ‌ها نسبت به دیگری تارتر است

چگونگی انجام این سرویس

  • لامپ‌ها، هولدرها و سیم کشی را بررسی کنید

  • لامپ خراب را باز کنید

  • چراغ‌ها را روشن کنید و روشن شدن آن‌ها را بررسی کنید

تعویض چراغ‌های جلوی خودرو و چگونگی انجام این سرویس

 

توصیه‌های رگلاژ

چراغ‌های جلوی خودرو را تمیز نگه دارید و اکسیدها را پاک کنید. چرا که کثیف بودن چراغ‌های جلو برای اکثر خودروها بسیار معمول می‌باشد. معمولاً مکانیکها از وسیله خاصی برای پاک کردن عدسی چراغ جلو استفاده می‌کنند تا اکسیدها را بردارند. این تمیزکاری می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی کیفیت نور انتشاری داشته باشد.

داشتن چراغ مناسب چه اهمیتی دارد؟

خودروها چند عدد لامپ دارند که وظیفه آنها تولید نور مناسب در جلوی خودرو است. همانطور که گفته شد، از چراغ ها به دو منظور، دید مناسب در زمان تاریکی و امکان دیده شدن توسط دیگر راننده ها و عابران، استفاده می شود. در صورت نبود چراغ مناسب دید راننده کم خواهد شد و دیگران نیز نمی توانند خودرو را در تاریکی تشخیص دهند که هر دوی این مسائل خطر آفرین می باشد. این را نیز همیشه به خاطر داشته باشید که نداشتن چراغ سالم غیر قانونی است و همین امر می تواند منجر به دریافت جریمه شود.

نکته: در پایان توصیه می‌شود چنانچه مهارت لازم در عیب‌یابی و باز و بست قطعه ندارید، از دستکاری قطعات حساس خودرو خو‌دداری کنید.

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت و چت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رزرو کنید”

[تعداد: 11   میانگین:  4.1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک