کمپرسور کولر خودرو را چگونه تعویض کنیم؟

کمپرسور کولر خودرو را چگونه تعویض کنیم؟

کمپرسور کولر خودرو را چگونه تعویض کنیم؟ 

قطعاتی از کمپرسور کولر خودرو که می‌توانند به‌راحتی خراب شوند شامل بلبرینگ، کلاچ کمپرسور، سیلندر، پیستون و قطعات برقی هستند.

خرابی‌های کمپرسور کولر خودرو می‌تواند فقط شامل یک درزگیر باشد که سبب شده ماده خنک‌کننده به خارج هدایت و تخلیه شود و البته در این حالت نمی‌توان کمپرسور را به راحتی تعمیر کرد و باید تعویض آن را در دستور کار قرار داد.

اما شاید برایتان این سئوال پیش بیاید که کمپرسور اصلا چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟ در پاسخ باید بگوییم کمپرسور کولر خودرو در حقیقت دستگاه حرکت‌دهنده گاز خنک‌کنده درون کولر است. این کمپرسور است که موجب حرکت گاز درون اجزاء کولر می‌شود و می‌توان حتی این قطعه را قلب تپنده سیستم تهویه مطبوع یک خودرو به شمار آورد.

کمپرسور فشار و دمای گاز کم‌فشار خارج شده از اواپراتور را افزایش می‌دهد. گاز مبرد یا خنک‌کننده درون کمپرسور متراکم می‌شود و با فشار به سمت کندانسور می‌رود. 

کمپرسور کولر خودرو

شایع‌ترین خرابی‌های کمپرسور کولر

خرابی رله کمپرسور یکی از شایع‌ترین مواردی است که موجب می‌شود کلاچ این دستگاه نتواند به راحتی درگیر شود. همچنین شل بودن تسمه، توان پایین باتری، کثیفی و چرب شدن کلاچ، فاصله افتادن بین پولی و کلاچ از سایر مواردی هستند که خرابی این قطعه سرماساز را رقم می‌زنند.

البته آنچه ذکر شد مربوط به خرابی قطعات مرتبط با کمپرسور کولر خودرو بود و معمولا وقتی کمپرسور خراب شود آن را به علت اینکه قطعات داخلی‌اش با دقت بالایی ساخته شده‌اند و ممکن است آسیب ببینند، تعمیر نمی‌کنند. همچنین ممکن است اجزای داخلی کمپرسور مانند سیلندر و پیستون دچار خرابی شوند. کمپرسور قطعه‌ای گران است و تعویض آن باید حتما توسط یک تعمیرکار ماهر انجام شود. البته تشخیص خرابی این قطعه گران‌قیمت نیز حائز اهمیت ویژه است و نباید برای این کار به هر تعمیرکاری اطمینان کرد.

خرابی کمپرسور

این نکته را به خاطر داشته باشید که در صورت خرابی کمپرسور و نیاز به تعویض آن باید گاز کمپرسور را نیز دوباره شارژ و ریکاوری کنید. در ویدئو زیر نحوه تعویض کمپرسور به نمایش گذاشته می‌شود. اما دقت داشته باشید که کمپرسور به علت وجود گاز مبرد قطعه حساس و خطرناکی است، پس به هیچ عنوان خودتان دست به تعمیرات این قطعه نزنید.

اگر فکر می‌کنید کمپرسور کولر خودزو شما نیاز به تعویض دارد و به دنبال یک تعمیرکار متخصص در این زمینه می‌گردید می‌توانید با رگلاژ تماس بگیرید. با تمام توان در خدمت شما عزیزان هستیم.

[تعداد: 23   میانگین:  4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک