کاهش میلیونی مصرف سوخت با شناسایی چراغ سبز 

فناوری آئودی

کاهش میلیونی مصرف سوخت با شناسایی چراغ سبز 

چراغ سبز و انتظار برای رسیدن به این چراغ یکی از دغدغه‌های مهم در رانندگی شهری است. اما بد نیست بدانید همین چراغ‌ها سالانه باعث دود شدن میلیون‌ها لیتر بنزین گران‌قیمت می‌شوند.

چراغ سبز آئودی

بهینه‌سازی مصرف سوخت 

چندسالی است ایده بهینه سازی مصرف سوخت خودروها بر اساس زمان سبز و قرمز شدن چراغ‌های راهنمایی و رانندگی مطرح می‌‌شود و آئودی اولین شرکتی است که این ایده ساده اما کارآمد را به واقعیت بدل کرده است تا باز هم قدمی در راستای بهبود زندگی بشر و صرفه‌جویی در منابع تجدید ناپذیر بردارد.

این سامانه چه در بعد تئوری و چه در بعد فنی، تکنولوژی ساده‌ای به نظر می‌‌رسد اما مهم عملکرد آن است. فرآیند کار بدین صورت است که خودرو به کمک ارتباط با سامانه مرکزی داده‌های ترافیک شهری می‌‌تواند از زمان دقیق سبز و قرمز شدن چراغ‌های راهنمایی و رانندگی آگاهی یابد، سپس با استفاده از GPS و موقعیت یابی، سرعت مناسب برای رسیدن به چراغ سبز بعدی را برای راننده نمایش دهد. با چنین راهکاری راننده می‌‌تواند به راحتی از گیر کردن در ترافیک پشت چراغ‌های قرمز فرار کند و رانندگی یکنواخت و کم استرسی را با حداقل آلایندگی و مصرف سوخت تجربه کند. هر چند فناوری اینچنینی قطعا نیاز به زیرساخته‌های پیشرفته شهری نیز دارد و در بسیاری از نقاط جهان هماهنگی خودرو با سیستم‌های راهنمایی و رانندگی خود مسئله‌‌ای دیگر و اساسی است.

چراغ سبز آئودی

آماده به خدمت

آئودی می‌‌گوید این سامانه هم اکنون در مرحله تولید انبوه قرار گرفته و امکان نصب آن بر روی تمامی خودروهای تولیدی این شرکت وجود دارد، جالب است که چنین تکنیکی می‌‌تواند در هماهنگی با سامانه روشن / خاموش شدن خودکار پیشرانه عمل کند. بدین ترتیب که پیشرانه با رسیدن خودرو به چراغ قرمز خاموش شده و تنها ۵ ثانیه قبل از سبز شدن چراغ، روشن می‌‌شود.

همچنین این سامانه می‌‌تواند زمان باقی مانده تا سبز شدن چراغ را هم برای راننده نمایش دهد و بدین ترتیب در معابری که تابلو‌های زمان سنج وجود ندارد، از انتظار لحظه به لحظه و استرس و فشار عصبی به راننده کاسته می‌‌شود.

بر اساس برآورد مهندسان آئودی، فراگیر شدن چنین سامانه‌ای تنها در آلمان می‌‌تواند به کاهش ۹۰۰ میلیون لیتری سوخت مصرفی در این کشور و کاهش ۱۵ درصدی میزان آلایندگی دی‌اکسیدکربن بیانجامد،از این رو ناگفته پیداست که استفاده جهانی از این تکنولوژی چقدر می‌‌تواند در صرفه جویی اقتصادی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست موثر باشد.

البته بازهم باید تاسف خورد که حتی چنین تکنولوژی ساده‌ای در کشورهایی مانند ایران قابل استفاده نیست، چرا که به دلیل نبود اطلاعات جامع از زمان بندی وضعیت چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، ضعف تکنولوژی‌های ارتباطی و پوشش ضعیف GPS، حتی در سال‌های آینده نیز امیدی نیست که چنین تکنولوژی‌ای در شهر‌های کشورمان کارایی داشته باشد.

چراغ سبز آئودی

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک