حفاظت جان کودکان

مدیران خودرو

حفاظت جان کودکان

امکان دارد در خودرو خود، نوزاد یا کودکی را به عنوان سرنشین حمل نمایید. لذا این دستورالعمل‌ها را به دقت مطالعه کنید تا اطمینان یابید که به خوبی از جان کودکان محافظت می‌شود. خودروهایی که مجهز به وسایل ایمنی نمی‌باشند باید در صورت نیاز، این وسایل را خریداری کرده و در خودروی خود نصب نمایند.

انتخاب وسایل محافظتی (ایمنی) برای کودک

وسایل محافظتی کودک از جمله وسایل حیاتی و مهم برای حفظ جان او در طی رانندگی است که شامل موارد ذیل می‌شود:

– وسایل حفاظتی کودک باید دارای شاخصه‌های ایمنی استاندارد و مطابق با قانون مصوب باشد. صنایع خودروسازی مدیران خودرو هیچ‌گونه مسوولیتی در قبال به کارگیری وسایل غیراستاندارد حفاظتی کودک را بر عهده نمی‌گیرد.

– وسایل انتخابی حفاظتی کودک باید متناسب با صندلی خودروی شما باشد. از آن جایی که وسایل حفاظتی کودک در انواع مختلف به شکل صندلی خودرو و کمربند ایمنی در طرح‌های گوناگون مشاهده می‌شود، لذا همه آنها متناسب با صندلی خودرو نمی باشند. توصیه می‌شود به منظور نصب بهتر وسایل حفاظتی کودک در خودرو، در ابتدا سعی کنید تا متناسب و اندازه بودن آن در صندلی را قبل از خرید امتحان نمایید.

– وسایل حفاظتی کودک باید متناسب با هر کودک در هر خودرو باشد. اطمینان یابید که این وسایل متناسب با کودک شما در خودرویتان باشد. لطفا به دستورالعمل‌های کارخانه سازنده مربوط به ارتفاع و وزن مشخص شده توجه کنید.

نوزادان: کودکانی که وزنی کم‌تر از ۱۰ کیلوگرم دارند یا سن آنها کم‌تر از ۱ سال می‌باشد باید از وسایل محافظتی خاص برای صندلی عقب استفاده شود، به نحوی که به صورت خوابیده باشد و یا کاملا مستحکم و سفت شده باشند. بهترین شیوه برای این کودکان، استفاده از وسایل حفاظتی است که در صندلی عقب خودرو نصب و به کار می‌رود. این وسایل می‌توانند سر، گردن و محدوده کمر (پشت) نوزادان را در بهترین موقعیت و راحت‌ترین وضعیت حفظ نمایند.

کودکان خردسال: این کودکان زیر ۴ سال سن دارند یا وزنی در حدود ۱۰ تا ۱۸ کیلوگرم دارند و باید از وسایل حفاظتی در جلوی بدن کودک در صندلی عقب استفاده شود.

کودکان بزرگ‌تر: برای کودکانی که سنی در حدود ۴ تا ۱۲ سال دارند و یا دارای وزنی بین ۱۸ تا ۳۶ کیلوگرم می‌باشند از پشتی‌های کمکی باید استفاده شود.

خطر!

هر وسیله حفاظتی کودک که استفاده آن در خودرو امکان‌پذیر نباشد یا راحتی و آسایش را برای کودک تامین ننماید نمی‌تواند وسیله مطمئن و امنی برای کودک باشد.

چگونگی نصب وسایل حفاظتی کودک

از آن جایی که کیسه هوای سرنشین جلویی در بر گیرنده خطرات متعددی برای سرنشین جلو می‌باشد لذا توصیه نمی‌شود که وسایل حفاظتی کودک را در صندلی جلو نصب نمایید، لطفا آن را در صندلی عقب نصب کنید. در شرایط بروز تصادف یا ترمزهای ناگهانی (اضطراری)، کودکانی که در صندلی عقب نشسته‌اند دچار آسیب توسط کیسه هوای متورم و یا ضربات کوبنده و سخت اشیا داخل خودرو نمی‌شوند.

نصب وسیله حفاظتی کودک

۱- لطفا از این دستورالعمل به منظور نصب بهینه و صحیح برای صندلی‌های داخل خودرو استفاده نمایید. اگر این وسایل به نحو احسن و درست در خودرو نصب نشوند، حفاظت جان کودک در صورت بروز تصادف یا ترمزهای شدید و ناگهانی تامین نخواهد شد.

۲- لطفا به منظور اطمینان از وسایل حفاظتی، کودک را به طرف عقب و جلو بکشید و هل دهید تا کلیه جهات آن جا بیفتد. به جهت مطمئن شدن از ایمن بودن کودکان، توصیه می‌شود تا وسایل حفاظتی کودک به خوبی در جای خود محکم شده باشد. در برخی از مدل‌های ویژه یا برخی از صندلی‌ها، نصب وسیله حفاظتی به خوبی و با استحکام امکان‌پذیر نمی‌باشد و تکان‌های جزیی اجتناب‌ناپذیر است. به هر حال، این امر تاثیری در میزان حفاظت جان کودک نخواهد داشت.

۳- لطفا دستورالعمل‌های کارخانه تولیدی را برای استقرار وسیله حفاظتی کودک به نحو احسن رعایت نمایید. اگر کودکان به خوبی در این وسایل حفاظتی قرار نگیرند، در صورتی که تصادفی روی دهد نمی توان به سهولت از آنها محافظت کرد.

حفاظت جان نوزادان

– توصیه می‌شود که وسیله حفاظتی کودک پشت به فرمان یا داشبورد و رو به صندلی عقب باشد، به‌طوری که بزرگسالان یا کودک دیگری در کنار وی بنشیند.

حفاظت جان نوزادان

– صندلی حفاظتی کودک را به شکل معکوس در صندلی سرنشین جلویی که مجهز به کیسه هوا است، نصب نکنید؛ زیرا در صورت فعال شدن کیسه هوا امکان دارد باعث آسیب جدی یا مهلک برای طفل شود، در صورتی که کیسه هوا عمل نماید و با شدت با کودک برخورد نماید.

حفاظت جان نوزادان

– وسیله حفاظتی کودک را رو به جلو نصب ننمایید، زیرا امکان دارد باعث آسیب وی شود.

خطر

کاملا خطرناک: وسیله حفاظتی کودک را به صورت معکوس در صندلی سرنشین جلویی خودرو که مجهز به کیسه هوا است، نصب ننمایید.

کودکان خردسال

– توصیه می‌شود تا از وسایل حفاظتی کودک بنابر اصول و راهکارهای کارخانه‌ای به نسبت ارتفاع و وزن کودک استفاده کنید.

حفاظت جان کودکان خردسال

– تاکید می‌شود صندلی کودک در صندلی جلو نصب نشود.

کودکان بزرگ‌تر

– زمانی که از وسایل حفاظتی رو به جلو برای کودکان بزرگ‌تر استفاده می‌کنید که از نظر ارتفاع برای کودک متناسب نمی‌باشد، لطفا از بالشتک‌های کمکی استفاده کنید تا کمربندهای سه قسمتی برای آنان اندازه شود. این کمربندها در صورت به کارگیری بالشتک‌ها، وسیله مناسب و محافظ بسیار خوبی برای کودکان بزرگ‌تر می‌باشند.

حفاظت جان کودکان بزرگ‌تر

– توصیه می‌شود که بالشتک‌های کمکی را یا با پشتی بلند و یا کوتاه مصرف کنید. این نوع پشتک می‌تواند علاوه بر محافظت کودک، استفاده از کمربند ایمنی را نیز تسهیل بخشد.

– هر نوع بالشتک کمکی که استفاده شود باید دستورالعمل کارخانه تولیدی آن را رعایت نمایید. تا زمانی از این بالشتک‌های کمکی برای کودکان بزرگ‌تر استفاده کنید که سطح فوقانی گوش آنها موازی با زیر سری صندلی باشد و سپس بتوانید کمربندهای سه قسمتی را بدون استفاده از بالشتک به کار ببرید.

– اجازه ندهید کودکان تسمه‌های کمربند ایمنی را از روی شانه خود به پشت بیاندازند. در غیر اینصورت در صورت بروز تصادف، این کمربندها قادر به حفاظت از جان سرنشینان به خصوص کودکان نمی‌باشند.

حفاظت از کودکان

– قبل از رانندگی، لطفا اطمینان حاصل کنید که کودکان کوچک به درستی بر روی وسیله محافظتی خود نشسته باشند. اجازه ندهید کودکان بر روی صندلی زانو بزنند و یا در کف خودرو به‌طور ایستاده قرار گیرند زیرا در تصادف یا ترمز ناگهانی سبب آسیب جدی یا حتی مرگ خواهد شد.

حفاظت از کودکان

– خردسالان را بر روی خود ننشانید؛ زیرا امکان دارد در اثر حرکت و یا تصادف به جلو پرتاب شوند و یا با اشیا برخورد کنند و در نتیجه به شدت آسیب ببینند.

حفاظت از کودکان

– لطفا همیشه از قفل کودک استفاده کنید تا به‌طور ناگهانی درب‌ها را باز نکنند و در نتیجه از بروز آسیب‌های شدید و یا مهلک پیش‌گیری نمایید.

– همیشه دکمه اصلی پنجره‌ها را بزنید تا قفل شود و کودک قادر به باز کردن آنها نباشد؛ زیرا باز کردن شیشه‌ها خطرناک می‌باشد.

– یک بزرگسال نباید از کمربند ایمنی به‌طور مشترک با کودک خود استفاده کند؛ زیرا در صورت بروز تصادف، کودک زیر فشار بدن بزرگسال و کمربند قرار می‌گیرد و در نتیجه به شدت آسیب می‌بینند.

– هیچگاه کودک را تنها در خودرو رها نکنید؛ زیرا بر اثر تصادفی غیرمترقبه، امکان بروز هر نوع آسیبی وجود دارد.

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک