BMW 525i پس از ۲۴۷۰۰۰ کیلومتر

خاطره‌ای از BMW 525i پس از 247000 کیلومتر

خاطره‌ای از BMW 525i پس از ۲۴۷۰۰۰ کیلومتر

بسیاری از ب ام و‌های سریع و تیون شده در سرتاسر جهان با چنین نگاهی به‌عنوان یک خودرو دست دوم و نسبتا ارزان قیمت خریداری شده‌اند و سپس تا حد امکان مورد تقویت و بهینه سازی قرار گرفته‌اند.

خاطره‌ای از BMW 525i

ریسک پذیری

در روزگاری نه چندان دور، خریدن بی ام و‌های دست دوم نشان دهنده شجاعت و روحیه ماشین بازی قوی افراد بود. ب ام و‌های گران قیمت و سریع معمولا چند سالی توسط خریداران اولیه رانده می‌شدند و سپس با افت قیمت قابل توجهی به دست عشاق واقعی این خودروها می‌رسیدند که البته با پذیرفتن ریسک مواجه با برخی ایرادات، با علاقه‌ای بی حد و اندازه به سراغ این ماشین‌های خواستنی می‌رفتند.

در واقع بسیاری از ب ام و‌های سریع و تیون شده در سرتاسر جهان با چنین نگاهی به‌عنوان یک خودرو دست دوم و نسبتا ارزان قیمت خریداری شده‌اند و سپس تا حد امکان مورد تقویت و بهینه سازی قرار گرفته‌اند. مثال این کار نه تنها خودروهای مسابقه‌ای موجود در کشورمان، بلکه در واقع بسیاری از بی ام و‌های خیابانی، درگستر و حتی دریفتر در کشورهای اروپایی، آمریکایی و خاورمیانه هستند که هنوز هم مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرند.

اما این وضعیت در چند سال اخیر تغییر کرده است و دیگر خرید ب ام و‌های دست دوم حتی برای افراد با دل و جرات هم ترسناک و غیر منطقی شده است. برای بررسی بیشتر روند این تغییر به سراغ یکی از نمونه‌های موجود از این ب ام و‌های مدرن و دردسر ساز رفتیم. یک ۵۲۵i مدل ۲۰۰۵ با ۲۴۷۰۰۰ کیلومتر کارکرد که روزگار پیری و کهولت سن را پشت سر می‌گذارد و حال و روز چندان مساعدی ندارد.

جذابیت در یک نگاه

پنجمین سری پنج با کد فنی E60 شناخته می‌شود و یکی از مخلوقات متفاوت کریس بنگل‌، سر طراح مشهور و جنجالی قرن بیست و یکمی ب ام و است. مردی که در روزگار کار برای ب ام و، جرات ساختار شکنی چهره سنتی محصولات باواریایی و البته مواجه با پیامد‌های بعدش را داشت و بر همین اساس خودروهای منحصر به فردی را از خود به یادگار گذاشته است.

 • خاص و متفاوت

E60 طراحی خاص و متفاوتی از سایر محصولات تاریخ بی ام و و البته سایر خودروهای جهان دارد و یکی از نمونه‌های پر فروش و زیبای ب ام و برای ایرانیان به شمار می‌آید. جلو پنجره ساده و نه چندان خشن و چراغ‌های مزین به ابرو با طرح موسوم به چشمان فرشته (ANGEL EYE) که البته بعد از E60 به یکی از عناصر ثابت طراحی چراغ بی ام و مبدل شد، حذف زه‌های ضربه گیر از روی درها، جذب سپر‌ها در بدنه خودرو و خط برش خاص درب صندوق عقب در نمای جانبی، از جمله ویژگی‌های خاص E60 هستند که حتی بعد از گذشت ۱۰ سال از ورود این خودرو به بازار کشورمان می‌توانند تداعی گر جذابیت و زیبایی E60 باشند.

به هرحال خودرو مورد آزمایش علیرغم کارکرد قابل توجه اش، چندان دچار افت ظاهری نشده و در نگاه کلی و غیر دقیق می‌تواند همانند هر بی ام دبلیو دیگری شما را به خود جلب کند اما وای به حال وقتی که بخواهید در جزییات بدنه این خودرو دقیق شوید.

خاطره‌ای از BMW 525i

تصادف سنگین

درز‌های عجیب و ناهماهنگ بین کاپوت و جلو پنجره و گلگیرها، از تصادف سنگین خودرو از روبه‌رو حکایت می‌کند، همچینن چراغ‌های بزرگ جلو نیز در مقایسه با سن و سال این ب ام و بیش از حد نو به نظر می‌رسند که می‌تواند نشانی از تعویض شدن آن‌ها باشد.

اگر این خودرو را به یک قطعه فروش ب ام و نشان دهید، به شما خواهد گفت که سپر، گلگیرها، چراغ‌های جلو و کاپوت همگی از انواع متفرقه و اصطلاحا تایوانی هستند و یکی از علت‌های ایجاد فاصله و جفت و جور نبودن قطعات با یکدیگر هم همین مسئله است.

 • عدم رسیدگی

در نمای جانبی شاهد از بین رفتن پوشش رینگ‌های چرخ هستیم که از عدم رسیدگی مالکین قبلی به ظاهر خودرو حکایت می‌کند. در نمای عقب هم علیرغم سالم بودن ظاهری قطعات، اگزوز دو گانه و زیبای فابریک خودرو چند سانتی متری از محل خود جا به جا شده و احساسی از آویزان بودن و عدم ثبات را به بیننده می‌دهد.

البته همانطور که از تصاویر مشخص است بر روی درب صندوق نیز کد ۵۳۰i درج شده اما این خودرو در واقع ۵۲۵i است و این تفاوت ظاهری بین کد‌های مختلف سری پنج E60 را حتی می‌توان از تفاوت در رینگ‌های اسپرت آن‌ها متوجه شد، هرچند که پس از گذشت ۱۰ سال بسیاری از خودروها به رینگ‌های متفرقه و مشابه مدل‌های گران قیمت‌تر مجهز شده‌اند و نمی‌توان به دقت این روش شناسایی چندان مطمئن بود.

فضای داخلی

در کابین خودرو هم وضعیت به هیچ عنوان بهتر از نمای خارجی نیست. با اولین نگاه متوجه خواهید شد که رنگ چرم صندلی‌های جلو با پوشش چرمی اطراف ترمز دستی و صندلی‌های عقب تفاوت زیادی دارد و از این تفاوت می‌توان نتیجه گرفت که صندلی‌های جلو مورد بازسازی و صفر شویی قرار گرفته‌اند.

در مجموعه پشت آمپر کارکرد خودرو چیزی حدود ۱۴۰ هزار کیلومتر را درج شده است اما با توجه به خط و خش‌های متعددی که بر روی سر دنده کرومی دیده می‌شود و آسیب دیدگی تریم داخلی درب‌ها و جدا شدن چسب برخی قطعات داخلی کابین می‌توان نتیجه گرفت که کارکرد واقعی این ب ام و نگون بخت بسیار بیشتر از این رقم‌هاست.

از آنجا که انواع و اقسام چراغ‌های چک در مجموعه پشت آمپر روشن شده است، تصمیم میگیرم با مراجعه به یکی از دوستان مکانیک، کارکرد واقعی خودرو را از روی اطلاعات ثبت شده بر روی ECU جویا شویم. نتیجه وصل کردن دستگاه دیاگ به این ۵۲۵i‌، دریافت ۱۹۳ کد خطا در اقصی نقاط خودرو و کشف کارکرد ۲۴۷ هزار کیلومتری خودروست، این نکته می‌تواند کلیه بلاهایی که بر سر خودرو آمده است را توجیه کند.

خاطره‌ای از BMW 525i

 • کارکرد غیرحقیقی

مشخص است که یکی از فروشندگان و مالکان قبلی دست به کلاه برداری زده و با کم کردن کارکرد خودرو در حدود ۱۰۰ هزار کیلومتر، این ماشین تصادفی و با کارکرد بالا را احتمالا به‌عنوان نمونه‌ای معمولی و دور رنگ به خریدار از همه جا بی خبر فروخته است.

با کمی دقت بیشتر متوجه خواهید شد که در کلاف داخلی در‌ها نیز اثرات ضربه و تصادف دیده می‌شود که می‌تواند نشاندهنده تصادف شدید خودرو از بغل باشد، همچنین بین بخش مرکزی فرمان و حلقه خارجی آن نیز چند میلیمتر فاصله عجیب وجود دارد که احتمالا از تعویض ایربگ به شکل غیر اصولی پس از وقوع تصادف ناشی شده است.

خاطره‌ای از BMW 525i

مشخصات فنی

ئی ۶۰ در کشورمان با رنج مختلفی از پیشرانه‌ها و مشخصات فنی عرضه می‌شده است که از مدل ۵۲۰i با موتور ۲٫۰ لیتری تا نمونه‌های ۲٫۵ و ۳٫۰ لیتری ۵۲۵i و ۵۳۰i را شامل می‌شود که در واقع مدل ۵۳۰ نیز خود سه مدل متفاوت از نظر قدرت موتور از ۲۳۱ اسب بخار تا ۲۵۸ و در سری آخر بعد از فیس لیفت تا ۲۷۲ اسب بخار را شامل می‌شود.

تعداد معدودی از این خودروها نیز به صورت چهار چرخ متحرک و با کد ۵۳۰xi به ایران وارد شده‌اند که طبیعتا نمونه‌های گران قیمت و سنگین‌تری هستند و در شرایط آب و هوایی گرم و خشک ایران کاربرد چندانی هم ندارند. در نهایت باید از چند نمونه ۵۴۰i با موتور‌ های هشت سیلندر ۳۰۶ اسب بخاری به‌عنوان قوی ترین مدل‌های وارداتی به ایران یاد کرد و البته یک دستگاه M5 نیز توسط تیم پرشین درایو با شرایط خاصی به کشورمان راه یافته است.

خاطره‌ای از BMW 525i

رانندگی

رانندگی با یک ب ام و همیشه می‌تواند هیجان انگیز باشد، حتی اگر بی ام دابلیو مورد نظر مانند خودرو مورد آزمایش چندان سره حال و قبراق به نظر نرسد. پشت فرمان فارغ از روشن بودن انواع و اقسام چراغ چک‌، اخطار و هشدار، همه چیز نرمال به نظر می‌رسد و مانند هر ب ام دابلیو دیگری، موقعیت قرار گیری راننده از نظر ارتفاع صندلی، زاویه فرمان و میزان دسترسی به ادوات مختلف کابین، فوق العاده مطلوب و اعتیاد آور است.

موتور ۲٫۵ لیتری شش سیلندر در دور آرام صدای ملایمی دارد و به لطف کوتاه بودن کورس میل لنگ حتی بعد از گذشت ۲۵۰ هزار کیلومتر و مواجه با انبوهی از عیوب فنی و الکترونیکی، همچنان تند و فرز دور می‌خورد. با توجه به وزن حدود ۱٫۶ تنی خودرو، باید اذعان کرد که حس شتاب گیری با ۵۲۵ چندان هم بد نیست و می‌تواند نیاز افراد عادی را تا حدی زیادی پوشش دهد اما اگر در فکر خرید مدل ارزان قیمت ۵۲۰I هستید، باید بدانید که از نظر شتاب گیری و قابلیت‌های دینامیکی خودرویی کند و تنبل محسوب می‌شود و اصلا نمی‌تواند در حد و اندازه نشان ب ام و پرهیجان ظاهر شود.

 • توان گیربکس 

گیربکس بعد از گذشت ۱۰ سال با برخی عیب و ایراد‌ها مواجه شده و در برخی حالات دچار اخلال شده و لگد می‌زند، اما می‌توان گفت که با توجه به سابقه قبلی در راندن این نسل از خودروهای ب ام و‌، کل پروسه تعویض دنده و کیفیت آن با توجه به تکنولوژی نه چندان پیشرفته گیربکس به خوبی و دقت انجام می‌شود و ایراد مهندسی شایعی در طراحی گیربکس وجود ندارد، اما به هرحال این قطعه در زمره قطعات پر ایراد و نسبتا دردسر ساز BMWهای دست دوم قرار می‌گیرد.

وضعیت اتاق علیرغم مواجه با تصادفات شدید چندان بد نیست و حتی در مواجه با مسیر‌های نا هموار و دست اندازها، اثر چندانی از سرو صداهای اضافی به جز در نواحی تریم داخلی ستون عقب شنیده نمی‌شود، البته بخشی از این موضوع هم به فنربندی نرم و راحت E60 مربوط می‌شود که حتی بعد از گذشت ۲۵۰ هزار کیلومتر هم سواری لذت بخشی را برای این خودرو به همراه می‌آورد.

 • هندلینگ اصیل

تنها بخشی که هنوز می‌تواند به خوبی بیانگر رانندگی با یک بی ام و اصیل باشد، همین کیفیت سواری و هندلینگ است که در خودرو مورد آزمایش در سطح مطلوبی حفظ شده است.

هرچند ظاهرا ضربه تصادف باعث آسیب دیدن شاسی خودرو شده و این نکته در سرعت‌های بالا بر روی پایداری خودرو تاثیر منفی خود را نشان می‌دهد، اما در سرعت‌های پایین هنوز هم می‌توان با هیجان به سمت پیچ‌ها حمله‌ور شد و از واکنش این باواریایی فرتوت به لیز خوردن چرخ‌های عقب به سمت بیرون پیچ لذت برد.

در همین حس و حال هستیم که ناگهان موتور به ریپ زدن می‌افتد و گویی که سیلندرهای شش‌گانه یکی یکی از مدار تولید قدرت و جرقه‌زنی خارج می‌شوند. به آرامی خودرو را با فرض آسیب دیدگی به حاشیه مسیر هدایت می‌کنم و به پیشنهاد مالک خودرو موتور را خاموش کرده و بعد از لحظاتی دوباره استارت میزنم. گویی هیچ مشکلی وجود ندارد و بار دیگر هر ۶ سیلندر به زندگی باز گشته‌اند!

خاطره‌ای از BMW 525i

چند توصیه

متاسفانه اکثر بی ام و‌های تولیدی در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ را نمی‌توان قابل اطمینان، بادوام یا مقاوم توصیف کرد. پیشرانه این خودروها به طور کلی نسبت به کیفیت روغن حساس هستند و در نمونه‌های ۶ سیلندر هم سوختن واشر سرسیلندر هم تقریبا فراگیر است.

البته تصور نکنید که موتور ب ام و‌های بعد از ۲۰۱۰ از نظر کیفی بهتر شده‌اند، ولی به هرحال این خودروها جدید‌تر هستند و هنوز به سن سرطانی شدن نزدیک نشده‌اند. مشکل دیگر این ب ام و‌ها به سیستم‌های الکترونیکی بسیار پیچیده آن‌ها مربوط می‌شود که حتی تعمیرکاران ماهر را هم ذله کرده است.

در واقع عیب یابی و تشخیص قطعه معیوب در این نسل از بی‌ام‌و‌ها بسیار سخت‌تر از بسیاری خودروهای آسیایی و حتی اروپایی دیگر است، بنابراین خرید خودروهایی که تعداد خطاهای زیادی دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

همچنین اکثر خودروها با چنین سن و سالی توسط دلال‌ها و فروشندگان متقلب، دستکاری شده‌اند و کارکردی کمتر از میزان واقعی را نشان می‌دهند.

از این رو بهتر است که قبل از انجام معامله حتما به تعمیرکار حرفه‌ای این خودروها مراجعه کرده و از طریق دستگاه‌های عیب یاب و دیاگ مخصوص BMW، از کارکرد واقعی خودرو مطلع شوید.

با تمام این اوصاف پر واضح است که خرید ب‌ام‌و‌های دست دوم با کارکرد بالا ریسک بسیار زیادی را به همراه دارد و تعمیر و نگهداری آن‌ها با توجه به قیمت بالای قطعات یدکی و پیچیدگی تعمیرات توجیه منطقی چندانی ندارد.

پایان ماجرا

در نهایت می‌توان گفت که با تمام این‌ها، هنوز هم یک ب ام و تمیز با کارکردی کمتر از ۱۰۰ هزار کیلومتر می‌تواند هر علاقه‌مندی را وسوسه کند و ارزش پرداخت چند میلیون بیشتر نسبت به خودروهای معمولی و ضعیف را داشته باشد.

در صورت مواجه با چنین خودروهای تمیزی، سعی کنید تا حد ممکن از سلامت خودرو اطمینان حاصل کنید و همیشه این نکته را مد نظر داشته باشید که یک ب‌ام‌و دست دوم، به تنهایی نمی‌تواند نقش خودروی شهری و جاده‌ای را بازی کند و بیشتر مناسب استفاده‌های خاص به‌عنوان خودرو دوم و یا سوم است.

[تعداد: 6    میانگین: 4.8/5]

3 دیدگاه برای “BMW 525i پس از ۲۴۷۰۰۰ کیلومتر

 1. AghaAzad گفته:

  خب همه اینارو گفتی مثلا ماشینهای دیگه با کارکرد به قول خودت ۲۵۰ هزار به بالا و تصادف های سنگین ناخن کوچیکه سلطانم نمیشن مثلا با معادل پول بی ام دابلیو بریم یه اسباب بازی چینی ولی صفر بخریم ؟؟

  • روزبه خندان گفته:

   سلام دوست عزیز، هدف ما از نگارش این نوشتار زیر سئوال بردن توانمندی‌های خودروهای تولیدی ب ام و نبود. در حقیقت هیچ کسی- حتی رقبای بزرگی چون تویوتا و مرسدس بنز چه برسد به ما- نمی‌تواند منکر استاندارد و کیفیت فوق العاده بالای محصولات ب ام و باشد. پیشنهاد ما هم عدم خرید چنین خودروهایی و رفتن به سراغ گزینه‌های چینی قطعا نیست. واقعیت اینجاست که ذات اسپرت و تحت فشار خودروهای کمپانی ب ام و سبب می‌شود این اتومبیل‌ها به شدت تحت فشار فعالیت کنند و به همین دلیل یک ب ام و کارکرده مخصوصا با کارکرد بالای ۱۰۰ هزار کیلومتر علی رغم کیفیت و لذت بالای رانندگی نیاز بسیاری به نگهداری و تعمیرات خاص دارد. پس اگر یک ب ام و چندان تحت شرایط مناسب مورد استفاده قرار نگیرد بی تردید مشکلات عدیده فنی را در کارکردهای بالا تجربه خواهد کرد.

 2. پدرام گفته:

  نتیجه :
  فقط محصولات بی ام و هستند که بدلیل ترمز ضعیف هندلینگ افتضاح و کنترل پایین تصادف میکنند .
  خودروهای بی ام و بعد از تصادف قابلیت تعمیر ندارند و خط ها و درزها و سپر بجای قبلی باز نمیگردد
  سایر خودروها بمانند قالی کرمان هرچه بیشتر کارکنند زیباتر و با کیفیت تر میشوند اما بی ام و در اثر کارکرد جزیی ۲۵۰ هزار کیلومتر دچار استهلاک میشود
  پیشنهاد میشود بجای بی ام و از انواع کره ای و چینی خریداری شود !!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک