۷ دلیل که باعث خرابی کلاچ می‌شود

7 دلیل که باعث خرابی کلاچ می‌شود

۷ دلیل که انجام دادن آنها، باعث خرابی کلاچ می‌شود

درست است که این روزها خودروهای دنده اتوماتیک حسابی مد شده‌اند و بیشتر مردم ترجیح می‌دهند خودرو گیربکس اتوماتیک داشته باشند. اما هنوز هم بیشتر خودروها دنیا مجهز به گیربکس دستی هستند. و بالطبع کلاچ آنها نیز به صورت یک پدال یا به زبان علمی‌تر اهرم مکانیکی زیر پای شما قرار دارد. اصلا راستش را بخواهید لذت حقیقی رانندگی را با خودرو دنده دستی و فشردن پدال کلاچ و تعویض دنده به صورت کاملا مکانیکی می‌توان تجربه کرد. همچنین مجموعه کلاچ خودروهای دنده دستی در صورت استفاده صحیح می‌تواند عمر بیشتری داشته باشد. اما لطفا به جمله قبلی با دقت توجه کنید، عبارت «استفاده صحیح» شرط عمر بیشتر مجموعه کلاچ است. حال می‌پرسید استفاده صحیح چه شرط‌هایی دارد؟ با ما تا پایان این نوشتار همراه باشید.

کلاچ و مشکلات مربوط به کلاچ

اگر این نکات را فرا بگیرید کلاچ خودروشما بیشتر عمر خواهد کرد.

نکته: اگر به توصیه‌های رگلاژ عمل کنید، می‌توانید عمر مفید صفحه کلاچ خود را افزایش دهید. همچنین چنانچه از این توصیه‌ها نتیجه گرفتید، وقتی موعد تعویض صفحه کلاچ و یا سیم کلاچ فرا رسید، رگلاژ را به یاد بیاورید.

 • استفاده بی مورد از کلاچ

این اشتباه از جمله اشتباهاتی است که مردم معمولا ندانسته و غیر عمد آن را انجام می‌دهند؛ حتی در بین راننده‌های با تجربه نیز امری رایج است که معمولا در ترافیک‌ها رخ می‌دهد. چیزی که باید بدانید این است که وقتی پدال کلاچ کاملا بالا نیامده به معنی استفاده از کلاچ است و باعث استهلاک آن می‌شود. بنابراین بعد از تعویض دنده پای خود را کاملا از روی کلاچ بردارید. هر چه زمان تعویض دنده و فشردن و رها کردن پدال کلاچ کمتر باشد، عمر کلاچ شما بیشتر خواهد بود.

 •   درست تعویض نکردن دنده

تعویض دنده قبل از کامل فشردن پدال کلاچ و یا برداشتن پا از روی پدال کلاچ پیش از این که دنده به صورت کامل جا برود، باعث آسیب دیدن کلاچ می‌شود. تعویض دنده بدون فشردن کلاچ نیز به طور واضح از بدترین روش‌هاست. این کار باعث آسیب‌های شدیدی به کلاچ می‌شود اما این موضوع به کلی مسئله‌ دیگری است.

نکته: اگر شما این گونه اشتباهات را انجام می‌دهید، ما با کمال احترام امیدواریم شما برای هزینه‌های تعویض کلاچ دارای یک اسپانسر ثروتمند باشید.

 • کامل نکردن تعویض دنده قبل از برداشتن پا از روی پدال کلاچ باعث مشکلات زیر می‌شود:

گرفتگی دیسک صفحه، خرابی و فرسودگی زود هنگام کلاچ و همچنین کج شدگی دیسک. از سوی دیگر چنین کاری باعث بی‌ثباتی و گرمای بیش از حد می‌شود. به مرور زمان گرفتن کلاچ و دیسک صفحه سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد که این امر موجب شروع فرسودگی و کج شدن آن می‌شود.

 •     متوقف کردن خودرو در سربالایی با استفاده از کلاچ

عقب حرکت کردن خودرو در سربالایی به نوعی خطرناک و همچنین ترسناک است. شما ممکن است در این مورد با فشاری اندک روی پدال عمل ترمز کردن را کامل انجام ندهید. این عمل در واقع بدون فشردن پدال ترمز اتفاق می‌افتد که متاسفانه باعث رسیدن آسیب‌های شدید به کلاچ می‌شود.

خرابی کلاچ

خرابی کلاچ

راه حل خرابی کلاچ

از حرکت به عقب خودرو در سربالایی‌ها توسط ترمز دستی جلوگیری کنید. این کار کاملا مانع از حرکت نمی‌شود اما برای جلوگیری از رها شدن خودرو و حرکت آن به عقب کافی است. اگر واقعا در رانندگی حرفه‌ای هستید، می‌توانید با پاشنه پای راست خود ترمز پدالی را نیز فشار بدهید و در حالی که می‌خواهید روی پدال گاز فشار بدهید پای خود را بردارید. اما این کار یک امر پیچیده و حرفه‌ای است و برای انجام آن نیازمند تمرین هستید. تا زمانی که برای این مورد آماده می‌شوید، می‌توانید از ترمز دستی استفاده کنید. به هنگام حرکت ترمزدستی را آزاد کرده و همزمان کلاچ را رها کنید. در همین حین گاز بدهید تا به جلو حرکت کنید. نکته مهم این است که هیچ گاه از کلاچ برای نگه داشتن خودرو در سربالایی استفاده نکنید. این کار باعث سوختن کلاچ می‌شود.

از آن جایی که این موضوع از عوارض ارتقا خودرو است، نمی‌توان آن را مشکل نامید. اگر شما گشتاور ایجاد شده از موتور ماشین را افزایش دهید، در واقع نرخ فرسودگی کلاچ خود را نیز تغییر داده‌اید. کلاچ‌ها برای بازه‌ خاصی از گشتاور موتور خودرو ساخته شده‌اند. وقتی شما آن بازه را تغییر می‌دهید معمولا شاهد خرابی و فرسودگی‌های دور از انتظار کلاچ خواهید بود. صاحبان کامیون‌های دیزلی اکثرا با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. دلیل این امر را می‌توان این گونه بیان کرد که خیلی از آنها برای کشش و قدرت بیشتر و همچنین مصرف سوخت بهتر خودرو خود را تقویت می‌کنند.

اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید روی خودور تقویت شده خود از کیت کلاچ تقویت شده استفاده کنید. از سایر دلایلی که می‌توانند باعث افزایش خرابی کلاچ شوند می‌توان به افزایش سایز تایرها، تغییر در نسبت چرخ دنده‌ها، یا افزایش وزن خودرو و همچنین کشیدن بار بدون تقویت کلاچی که بتواند ظرفیت گشتاور را کنترل کند، اشاره کرد.

 •  آلودگی کلاچ

این موضوع زیاد رواج ندارد، اما آن چنان هم کمیاب نیست. چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهد که نوعی سیال (معمولا روغن) روی دیسک صفحه‌ی کلاچ بریزد. عایق بندی نامناسب و نشتی معمولا دلیل اصلی این اتفاق عنوان می‌شود. ولی بسیاری از سیال‌ها می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند، مانند روغن هیدرولیک که سیلندرهای کلاچ را تقویت می‌کند. گریس نیز در صورت نصب نادرست صفحه کلاچ می تواند باعث آلودگی آن شود.

 • سوزاندن کلاچ

این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که با خودرو بارهای سنگینی را کشیده یا لاستیک‌های خودرو را در حالت درجا به حرکت وادارید (تیک آف کردن). همان اندازه که ما علاقه به چرخاندن ماهرانه و زیبای تایرها به صورت درجا داریم؛ این امر باعث حداکثر شدن آسیب‌های وارده به کلاچ می‌شود. از آنجایی که این کار موجب به آسیب رسیدن به کلاچ می‌شود اصلا تیک‌آف کردن را پیشنهاد نمی‌کنیم. به هنگام کشیدن اجسام توسط خودرو نیز تعویض دنده مناسب و با دقت امری حیاتی است. تعویض دنده را به آرامی و نرم انجام دهید تا فرسودگی کلاچ به حداقل برسد.

خرابی کلاچ

خرابی کلاچ

 •  اجازه رانندگی با خودرو توسط دوستان

صادقانه بگوییم چنین کاری اشتباه بزرگی است مخصوصا وقتی شما دارای خودرو با گیربکس دستی هستید. دوستان شما شاید به نظر خودشان کار خود را به درستی بلد باشند، اما آنها در اصل نمی‌دانند پدال کلاچ شما در چه بازه‌ای اقدام به انتقال قدرت به چرخ‌ها می‌کند. و البته گاهی مردم به طور ناخواسته برای خودرویی که مال خودشان نیست حساسیت کمتری قائل هستند. روزی به این موضوع پی خواهید برد که کلاچ شما آن طور که باید کار نمی‌کند و نمی‌دانید دقیقا چه مشکلی پیش آمده است.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده‌اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت‌رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت‌مندی مشتریان خود تلاش خواهد کرد.

“در صورتی‌که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی‌که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

Previous «
Next »

175 Comments

 1. بسیار مفید بود . ممنون

 2. با سلام و درود بسیار
  آیا کلیه خدمات سایت شما فقط مخصوص تهران می باشد یا از شهرستان هم قابل قبول می باشد
  خدمات اقساطی شما برای تهران هست فقط؟؟؟؟
  هزینه تعویض دیسک ک صفحه کلاج سمند lx با تخفیف چقدر می باشد؟

 3. با سلام استفاده از ضربه گیرهای ژله ای (ttc) در فنر حلقه ای جهت نرمی خودرو ایا عیب دارد یاخیر ؟ممنون

 4. سلام من یک تیبا دارم که به دلیل مشکل پا از کلاچ اتومات اهاکو استفاده می کنم ولی صفحه کلاچ من را خیلی زود تمام می کند.شما راه حلی دارید.

 5. بد جا رفتن دنده مثل دنده عقب و دنده ۱ به چه دلیل می باشد ؟
  از کجا بدونم صفحه کلاچ خراب است ؟

 6. سلام. چه طور بفهمیم گیربکس و کلاچ
  مثلا ماشین تیبا سالم و بدون مشکل هست؟

 7. سلام خیته نباشید پراید مدل ۹۶دارم موقع برداشتن پا از روی کلاج صدای تراکتوری میده که لا گرفتن کلاج قژع میشود و اینکه موقع حرکت هنگام برداشتن پا صدای لق میاد اگه راهنمایی کنبد ممنون میشم

 8. سلام من دیسک صفحه را باز کردم و صفحه لنت را ازش عوض کردم ولی دیسک ماشین هم به دیدن سالم بود بلبرینگ کلاج هم سالم بود ولی موقع حرکت اولیه یک صدای قژه میده قبل باز کردن هم این صدا را میداد و طرف فرابیل هم کمی خورده بود که یک قلم گرفتیم ولی هنوز صدا را داره اما هم بکس باد میکنه هم دنده خوب جا میره دلیلش چیه ؟

 9. سلام ماشین من یهو وسط اتوبان پدال کلاجش خالی کرد علت چی میتونه باشه؟
  ممنمونم اگه جواب بدین

 10. سلام خسته نباشید
  به نطرتون دیسک و صفحه را نو بندازیم یا بدیم بکوبن؟اجرت تعویض برای پراید چند هست؟

 11. سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ حدود ۵۳ تا کار کرده میخوام دیسک و صفحه عوض کنم تعمیر کارم گفت بیار ببینم اگر بشه بگوبم واست به نظرتون بکنم این کارو؟

 12. سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ حدود ۵۳ تا کار کرده میخوام دیسک و صفحه عوض کنم تعمیر کارم گفت بیار ببینم اگر بشه بگوبم واست به نظرتون بکنم این کارو؟

 13. سلام،عواقب عوض نکردن بلبرینگ کلاچ خراب چیه؟ مثلا بزاریم تا صفحه تموم شه یهو باهم عوض کنیم.

 14. تشکر از سایت خوبتون پراید دارم امروز متوجه شدم وقتی کلاچ میگیرم مخصوصا وقتی ماشین ساکن است صدای غیژغیژ میده ممنون از پاسختون

 15. باسلام. نظراتتون بسیار دقیق.لطفا مرا نیز راهنمایی کنید.ماشینم۲۰۶وی۸٫کلاچم بعداز چندساعت استفاده،حالت روون کردنشوازدست میده وموقع بالااومدن صدامیده.سیم گازمم جوریه که پدال گازیکم پایین وایمیسته ولی بااشاره ی کوچیک پا،گازمیخوره.بااین حال موقع حرکت اگه زیادگاز ندم صددرصدخاموش میشه.توی سربالایی پرترافیک هم اصلانمیشه روان شروع به حرکت کرد و با گازدادن بسیار و لرزش بسیارریز راه می افته.ماشین روتازه خریدم ونمیدونم چه صفحه کلاچی انداخته روش.کارکردش۷۰هزاره ولی با دنده۲امتحان کرده ام و زود خاموش شده.یعنی تازه عوض کرده.حالا به نظره شما مشکل از چیه؟توروخدا خوب راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون.

  • سلام
   این ایراد مربوط به جنس دیسک می باشد و اگر در نمایندگی تعویض شده باشد مارک شایان صنعت انداختن که همگی این ایراد را دارن و در صورت اذیت شدن باید تعویض بشه.
   البته برای عیب یابی دقیق تر باید خودرو تست شود.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره ۷۲۴۹۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 16. سلام
  علت ضربه زدن در بعضی مواقع در زمان نیم کلاچ در دنده یک چیه

 17. سلام و درود
  زمانی که یک نیم کلاچ خیلی کوتاه انجام میدم بوی خیلی بد از دیسک و صفحه در میاد.
  و وقتی تو ترافیک گیر میکنم تو دنده ۱ لرزش اتاق دارم.
  ماشین هم ۱۲۰ تا بیشتر نمیره یعنی به زور باید بالای ۱۲۰ تا بری.
  صفحه کلاچ رو ۳ ماه پیش عوض کردم و دقیقا از اون موقع به بعد این مشکلات ایجاد شد.
  مدل ولیو سبز

 18. با سلام
  آیا به موردی برخورد کرده اید که قطعات نرم کننده کلاج (که سیستم اهرم های کلاج گیری را جا به جا میکنند) باعث خرابی صفحه و یا بروز مشکلات دیگری گردند؟
  سیم کلاج های نرم کننده چطور؟
  با تشکر

 19. سلام من پرشیا مدل۹۳دارم دیسک صفحه رو پارسال عوض کرم و حدودا ۳۰تا باهاش رفتم اکثراهم خارج شهر ولی الان اصلا خوب راه نمیره ماشین و بکشی و ببری ۱۶۰تا بیشتر نمیره سوزن وکاتالیزوهمه رو هم سرویس کردم ولی مشکلم حل نشده ممنون میشم راهنمایی کنید

 20. واقعا راهنماییهاتون به جا هستش، ای ول واقعاخسته نباشید

 21. سلام.پراید ۱۳۱ دارم .مدل ۹۰٫چندوقت پیش سیم کالچ برید.تعویض کردم.یک هفته کلاچم خیلی نرم بود.دوباره نسبتا سفت شده.علت چیست؟این نرمی کلاچها که تبلیغ میکنن خوبه؟آسیب نمیزنه؟

 22. سلام خسته نباشید بهترین راه حل برای نرم شدن کلاج ۲۰۶ تیپ ۵ چیست

 23. سلام .سمند ال ایکس ملتی پلکس تحویل گرفتم ۵۰۰ کیلومتر کار کرده ماشین درجا یه صدای جیر جیر از موتور میاد وقتی کلاچ را به اندازه یک سانتیمر فشار وارد میکنم صدا قطع میشه ولی فقط در حالت خلاصی کلاچ به در گیر کردن نمیرسه صدا قطع میشه .ممکنه راهنمایی فرمائید باسپاس فراوان….

 24. سلام من ده هزار تا پیش کیت کامل کلاج عوض کردم الان هم بلبرینگ کلاج صدا میده هم اینکه وقتی تو ترافیک میمونم نیم کلاج میکنم ماشین شدید تکان میخوره و صدای قرچ قرچ میده.بردم نمایندگی دوباره میگه از جلوبندیته راهنمایی میفرمایید؟
  البته این مشکل فقط تو ترافیک پیش میاد که کلاج زیاد میگیرم ممنون

 25. سلام.چاکرم.امروز در ترافیک شدید بوی سوختگی شدید وارد ماشین شد.بعد در سربالایی بودم.گاز میخورد ولی درگیری کلاچ کم بود.خاموش کردم.درست شد.علت.تشکر.

 26. سلام.من یه ۲۰۶ تیپ ۲ دارم ماشینم هر ۳ ماه صفه کلاچ ش خورد میکنه هر ۳ماه ۴ماه دارم عوضش میکنم دیگ کلافع شدم واقعا هرجا بردم نفهمیدن مشکل از کجاست میشه راهنمایم کنین
  با تشکر از سایت خوبتون

 27. سلام. پرایدمدل ۸۴دارم.درحال حرکت صدای مالشی داره. روی کلاچ که پامیزارم (خلاصی کلاچ) صدا قطع میشه. علت چیه. لطفا

 28. باسلام من یکماه پیش به علت معکوس دادن دنده ۳به۲ دنده برنجی های ماشینم را عوض کردم مکانیک گفت مدتی باش کار کن بعد دندهات خوب جا می گیرند ولی دوباره همان مشکل قبل رودارم لطفا راهنمایی کنید

 29. سلام وقت بخیر استاد گرامی.بنده سورن مدل ۹۳ دارم ای اف سون۷۷ تا کار کرده دیسک و صفحه فاب روشه اما ماشینم از ۱۸۰ تا بیشتر نمیره هدرزم بستم خواستم بدونم آیا دیسک و صفحه میتونه در دور بالا تو سرعت تاثیر داشته باشه؟ یعنی اگه عوضش کنم ۱۸۰ رو رد میکنه یا ربطی به دیسک و صفحه نداره.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین🙏

 30. سلام .ممنون از راهنماییی خوبتون
  پارس tu5 دارم ماه قبل دوشاخه کلاج. سیم کلاج و صفحه ودیسک ماشین رو عوض کردم .
  اما الان تو ترافیک کلاج ماشین به نهایت سفت می شود . عینهو تراکتور

 31. با سلام . تاخیر در تعویض دیسک صفحه کلاچ در خودروهای ۲۰۶ می تواند چه آسیب های به خودرو وارد نماید ؟

 32. با سلام و عرض ادب ، من رانای TU5 مدل ۹۲ دارم که ۹۰ تا کارکرده و ۲ باری هست دیسک و صفحه و بلبرینگشو عوض کردم ولی بعد از تعویض در حین رانندگی یه صدای خیی ریزی مثل وزوز از کلاج میاد که خوب دفعه قبل که دیسک و صفحه را عوض کردم تقریبا ۱ سانت که پا را درگیر کلاج میکردم صدا قطع میشد ولی این بار این صدای خیلی ریز حین حرکت از کلاج میاد میخواستم دلیلشو بدونم لطفا ؟؟؟
  در ضمن از لحاظ نرمی کلاج و شتاب ماشین و تعویض دنده هیچ مشکلی نداره

 33. سلام من تو دنده یک و عقب میخام میخام پامو از رو کلاچ بردارم تقه میده دلیلش چیه؟برلیانس ۲۳۰ دنده دستی کارکرد ۲۰هزارتا

 34. سپاس از پاسختون ماشینم الان ۱۹۹۰۰تا رفته و هنوز گارانتی دیسک و صفحه کلاچ را داره ۱۰۰کیلومتر دیگه گارانتی دیسک و صفحه تموم میشه صبح میبرم نمایندگی درخاست صفحه و بلبرینگ کلاچ میدم بازم سپاسگزارم ❤

 35. سلام. من صفحه کلاچ پرایدم رو همین دیروز عوض کردم. قبلا چون صفحه خراب بود، فاصله درگیر شدن گیربکس با چرخ ها کمی زیاد بود، به نظرم راحت تر بود. اما الان فاصله درگیری کمه و یه کوچولو پامو بردارم حرکت میکنه، گاهی حتی باعث میشه ماشین پرت شه جلو (سریع تر پامو برمیدارم). راهی نیست فاصله درگیری بیشتر بشه؟(فکر کنم البته عمر صفحه رو کم میکنه)

 36. سلام.من ال ۹۰مدل ۹۵ دارم.۶۴ تا راه رفته.الان کشش ماشینم خیلی کم شده و میلرزونه موقع حرکت اولیه.مکانیک هاهمه میگن صفحه باید عوض بشه. و میگن حتما باید اورجینال باشه.اگه والئو یا چیز دیگه بندازم میگن بازم لرزش خواهد داشت.ضمنا قیمت اورجینال دوبرابر بقیه ست.میگن ۱۲۰۰….بنظرتون چیکار کنم و اجرت تعویضش چقدر میشه.و زمان چقدر میبره؟؟
  ممنونم از راهنماییتون پیشاپیش

 37. سلام ماشین من پارس معمولی مدل ۹۴ روغن عوض کردم ۲هزارتا بهاش طی کردم ۲ لیتر روغن کم کرد دلیلش چیه روغن ریزی هم نداره

 38. سلام ماشین من پارس معمولی مدل ۹۴ روغنشو عوض کردم ۲هزارتا بهاش طی کردم ۲لیتر روعن کم کرد دلیلش چیه روغن ریزی هم نداره

 39. سلام امروز یکدفعه کلا جم عمل نکرد انگار که سیم کلاج پاره بشه.اما بعد از نیم ساعت که سرد شد خود بخود درست شد هنوز یکربع از رانندگیم نگذشته بود صفحه کلاجم بطور کامل سوخت و ماشین دیگه حرکت نکرد
  بنظرتون صفحه کلاج خورد شده؟

 40. سلام تازه دیسک وصفحه ماشینم که ۲۰۶ تیپ ۵ هست عوض کردم از نوع والئو گذاشتم مشکلی که داره این هست بیشتر اوقات وقتی پدال کلاچ که فشار میدهیم صدای تق میکند وبعد از تعویض دنده وقتی پا روی پدال برمیداریم بصورت کامل بر نمیگردد یطوریکه پایین می ماند و باید با دست آنرا بالا بکشیم مکانیک میگه مربوط به سیم کلاچ هست میخواستم ببینم درست میگه یا مربوط به خود گیربگس یا دیسک وصفحه است که عوض کردم ضمنا مشکلی دیگری که پیش امده این هست که وقتی ماشین درجا کار میکند و پا روی کلاچ نیست صدای وژ وژ میاد و وقتی کلاچ میگیریم صدای آن تمام میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

 41. با سلام ممنون از برنامه خوب و مفیدتون. من ۲۰۶ تیپ ۲ دارم و حدودا ۲سال است که صفحه کلاج عوض کردم مشکلی نداشت ت اینکه یک مرتبه وسط خیابا ن از حرکت ایستاد و دیگه حرکت نکرد؟

 42. سلام
  ماشین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ صندوق دار مدل ۹۵ رو دارم. تو جاده سیم کلاچ پاره شد. بعد از رسیدن به تعمیرگاه و تعویض شیم و طی کردن ۱۰ کیلومتر دوباره پاره شد علت چیه؟!

 43. با سلام و وقت بخیر. من پرشیا ۸۸ معمولی دارم. دنده هاش واقعا نرم و خوب جا میرفت. یه بار صفحه کلاچ رو دنده ۲ امتحان کردم ماشین خاموش نشد گفتم احتمالا تموم شدهخ ببرم عوض کنم. مکانیک فلاویل و داده تراش و کاسه نمد پهلویی،کاسه نمد دنده گیر، قیفی گیربکس و عقب میل لنگ،بوش دوشاخه،اورینگ دنده و هوزینگ،بلبرینگ کلاچ رو عوض کرده و صفحه خودمم لنت کوبی کرده. الان دنده هام همیشه نه ولی اکثر مواقع با یه گیر جا میرن . سه بار واسکازین عوض کردم. الان توتال ریختم. کلاچمم تا آخرین حد ممکن بالا آوردم ولی باز بعضی وقتا با گیر میرن مخصوصا دنده ۱ و ۲ و ۴٫ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

 44. با سلام و خسته نباشید
  بنده دویست شش تیپ ۵ مدل ۹۵ دارم. وقتی میخوام بزنم دنده عقب باید کلاچ را از حالت کامل کمی برگردانم تا جا بیافتد، یعنی اول باید کلاچ را کاملا بگیرم بعد کمی برگردانم تا دنده عقب جا بیفتد، مشکل از کجاست؟ از همان روز اول اینطور بوده.

 45. سلام استاد گرامی
  من دیسک و صفحه ی ۲۰۶ م رو عوض کردم که تیپ دو هستش و صفحه کلاچ لوک انداختم …الان چه وقتی خلاص هستش و چه درگیر ، پدال کلاچ زیر پا لرزش داره و این لرزش وقتی ماشین شتاب میگیره در پدال بیشترم میشه…به تعمیرکار نشون دادم میگه ممکنه از فلاویل باشه ولی قبل از تعویض اینطوری اصلا نبود
  سپاسگذار میشم راهنمایی بفرمایین

 46. باسلام
  از زمانی که سیم کلاچ ماشینم که ۲۰۶ تیپ ۵ هست عوض کردم این مشکل پیش آمده: وقتی میخوام از دنده یک به دنده دو بروم، زمانی که پا روی گلاچ میزاریم برای عوض کردن دنده، دور موتور دیرتر پایین می آید و به نوعی موتر داره گاز میخوره. به عبارتی دیگر بعد از اینکه دنده را عوض کردم و رفتم به دنده ۲ زمانی که میخام پار را رو کلاچ بردارم هنور دور موتر بالا و نزدیک به ۲ است. در عین عوض کردن دندهای ۳و ۴ این مشکل خیلی کم حس میشه که دور موتور بالا باشه ولی توی دنده ۱ به ۲ خیلی قابل محسوس هست. ضمنا سیم کلاچ آن اتومات هست. ممنون میشم فرمایید مشکل از چیست؟

 47. باسلام و خسته نباشید خدمت گروه رگلاژ
  مدتی است که چراغ ABS ماشینم خاموش و روشن میشه اوایل کم بود و اتفاقی روش میشد مثلا توی دست انداز ولی الان مرتیا روشن هست و گهگاهی خاموش میشه مکانیک با دستگاه عیب یاب میگه اشکال از بلوک ABS هست و شاید بشود تعمیرش کرد لطفا راهنمایی فرمایید آیا قابل تعمیر هست و یا باید آن را عوض کنم. یکی میگفت اشتباه تشخیص داده مربوط به سنسور ABS است و بلوک براحتی خراب نمیشه و قابل تعمیر هم نیست ماشینم ۲۰۶ صندوق دار تیپ ۵ مدل ۹۰ هست . باسپاس فراوان

 48. سلام خسته نباشین من برلیانس ۲۲۰صفر گرفتم با ماشین یه مسافت که میرم یه بوی سوختگی میاد تو ماشین بعد. دنده که عوض میکنم اولش صدا میده میشه علتشو بگین؟

 49. سلام و صبح بخیر قبلا پرسیده بودم که وقتی ماشینم وقتی درجا کار میکنه و پا روی کلاچ نیست صدای وژ وژ میاد و جدیدا بیرون از ماشین صدای تق تق خیلی ضعیف شنیده میشه و وقتی کلاچ میگیریم صداها تمام میشه فرموده بودید که صدای وژ وژ مربوط به دیسک و صفحه و یا بلبرینگ کلاچ است. با مکانیک که جدیدا دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ را عوض کرده درمیان گذاشتم گفت دیسک و صفحه از نوع والئو گذاشتم و چون بلبرینگ نو هست نمیشه صدا مربوط به اینها باشه. لطفا کنید راهنمایی بفرمایید مربوط چه میتونه باشه؟ باز هم تشکر میکنم از اینکه وقت صرف پاسخ دادن به سوالات کاربران میکنید

 50. ببخشید اگر فقط صفحه رو عوض کنیم و دیسک به تشخیص مکانیک سالم باشه چه معایبی داره؟

 51. سلام
  من یه ۴۰۵ دارم پدال کلاچ پم خیلی سفت است . بعد از کلاچ گیری و تعویض دنده به پام فشار میاره.

 52. سلام من ماشینم ریمپ شده شمع اتولایت روشه کاتالیزور در اوردم دیروز به دلیل خرابی بلبرینگ کلاژ رفتم که دیدیم دیسک و صفحه هم تموم شده مارک والئو اصلی انداختم ولی شتاب ماشینم از قبل خیلی کمتر شده دلیل چیست؟

 53. سلام،خسته نباشید،لیفان x60وقتی کلاچ میگیرم و و دنده عوض میکنم کلاچ پایین گیر کرده و بالا نمیاد،خلاصی کلاچ هم پایین پایین است جوری که یکم پا رو شل کنم ماشین حرکت میکند,اوایل خلاصی کلاچ تغییر میکرد و پایین تر بود بعد اینجوری شد،

 54. سلام
  ۲۰۶ تیپ۲ مدل ۹۵ دارم ۳۷هزار کار کرده صبح ها معمولا استارت میزنم صدای جیرجیر از صفحه کلاجش میاد کلاجو نیم سانت فشار میدم قطع میشه رها میکنم دوباره میده.گرم که میشه قطع میشه صدا …میکانیکا اکثرا میگن بلبرینگش مشکل داره.اگه عوض نکنم چی میشه؟ یا با رکلاژ کلاج با نیم سانت کوتاه کردن انتهای رهاسازی کلاج مشکل درست میشه؟؟؟ ممنون

 55. با سلام
  آیا حرکت با دنده عقب در سربالائی میتواند باعث آسیب به صفحه کلاچ شود.
  با تشکر

 56. سلام وقت بخیر، من صفحه کلاج و بلبرینگ عوض کردم وقتی تحویل میگرفتم ماشین رو شتاب فوق العاده ای داشت، ولی الان بعد ۳ هزار کیلومتر خیلی افت شتاب داره، مشکل از چیه؟ ماشین ۲۰۶ تیپ ۵ ، با وسواسی تعویض دنده میکنم، شمع وایر تازه تعویض، در تست دنده ۲ هم گاه خاموش میشه گاه راه میافته میره
  ممنون میشم راهنمایی کنین

 57. با سلام و خسته نباشی
  من یه پراید ۸۶ دارم گیربکسش رو تعمیر کردم الان یه صدای خرخر تو دنده ۱ و۲و۳ داره ولی تو دنده۴ و ۵ مشکلی ندره ممنون میشم مشکلم رو بگین

 58. با سلام پژو ۴۰۵ بالرینگ کلاژ عوض کردم ولی باعث خرابی کاسه نمد ته میلنگ شده وروغن میده آیا میتونه علتش تعویض بلبرینگ کلاژ باشه .راهنمایی فرمایید

 59. سلام و خسته نباشین
  همیشه بعد از چند روز ک پراید (مدل۹۶) رو روشن می کنم، واسه شروع حرکت کلاچو ک می گیرم، ماشین رو ب خاموشی میره ک وقتی سریع کلاچو ول می کنم خاموش نمیشه…باید پر گازتر شروع کنم ک اونم باعث صدای قیژژژ میشه.
  یکم ک ماشین گرم میشه دیگه این مشکل رفع میشه.
  می دونید از چیه؟
  ی چیز دیکه. این معاینه فنی ها قابل اطمینانن؟

 60. سلام. خسته نباشید.من وانت دارم ازبس کلاچم سفت کار میکنه پادرد گرفتم. رگلاژ میکنم باز هم سفته. شنیدم بعضی از مکانیک ها یک قطعه ای چیزی به درستی نمیدونم بهش اضافه میکنن و کلاچ خیلی خیلی نرم میشه. خواستم بدونم چیه که باعث نرمی کلاچ میشه و هزینش چقدره. آیا شما خودتون انجام می دین. ممنون

 61. سلام خسته نباشید
  میخواستم بلبرینگ کلاچمو عوض کنم هزینه ش چقد میشه؟
  ماشینم ۱۳۱

 62. کلاچ میگیرم صداش قطع میشه ته ته ته میکنه تازه واسکازین دیسکو صفحه و بلبرینگم عوض کردم چتد روزه علتش چیه بلبرینگ کلاچ یا گیر بکس گشاد کرده انگاری اگر درستش نکنم مشکلی پیش میاد یا نه یا اینکه بلبرینگ کجاشه

 63. باقری هستم
  وقت به خیر
  ۲۰۶ sd v8 دارم در هنگام آزاد کردن پدال کلاج در انتها کلاج انتقال نیرو می ده و بعضی مواقع هم خیلی گاز برمیداره به طوری که مجبور می شوم پا ازروی پدال گاز بردارم تا ماشین به حالت عادی برسه شتایب ماشین کمه هیچ وقت هم رگلاژ پدال و سیم نکرده ام ممنون از عییابی و راهنمایی جناب عالی

 64. سلام وعرض ادب
  اردی ای دارم مدل ۸۵موقع تعویض دنده هنگام عوض کردن دو به سه باید کلاچ رو تااخر بگیرم والا عوض نمی شه ولی برای بقیه دنده ها باکمی کلاچ عوض می شه
  مچکر از وب اموزنده تون

 65. سلام. ماشن من مزدا۳۲۳ دست است در سینه کش شدید سر بالایی ماشین توان ندارد و موقعی که از یک گردنه چند کیلومتری بالا میروم به محض توقف متوجه شدم از زیر درب موتور دود بلند شده است که با توجه به نرفتن آمپر به بالا از صفحه ها باید باشد. بنظرتون دسک صفحه مشکل دارد یا گیربکس؟

 66. سلام و درود.حدود دو ماهه دیسک و صفحه ال۹۰ رو تعویض کردم مشکلی تو شتاب و اینا نداره فقط سفتی کلاچ و صدای قژقژ.سیم کلاچ رو هم تعویض کردم یه کمی بهتر شد ولی تو ترافیک و کارکرد زیاد دوباره کلاچ سفت و صدا میده.ممنون میشم راهنمای کنید

 67. سلام من ماشین تیبا۱ دارم مدل ۹۳ دیسک صفحه درحال اتمام است پیشنهاد دادن صفحه بکوبم باضمانت هرکی دیسک صفحه عوض کرده نوع انداخته ایراد داشته بهم گفتن بیا پرایدی بندازید من گفتم نه همون تیبایی میندازم میکوبم پیشنهاد شما چی هستش مهندس؟؟؟؟

 68. سلام خدمت شما و خدا قوت، ماشین من پژو ۴۰۵، میخواستم بدونم بهترین حالت برای کلاچ کدام است یعنی کلاچ بالا درگیر شود یا پایین؟ حدودا چند سانت از پایین درگیر شود؟

 69. و در چه حالتی عمر صفحه کلاچ بیشتر میشود؟بالا یا پایین؟ ممنون از وقتی که میذارید

 70. سلام،من یه ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۳ دارم.مدتی هستش که با سیم کلاچ مشکل دارم . سیم کلاچ بعد از مدتی کارکرد مخصوصاً تو ترافیک سفت میشه طوریکه باید با فشار کلاچ دنده عوض بشه، سیم کلاچ اتوماتیک رانا گذاشتم بعد از مدتی دیگه نتونستم دنده رو عوض کنم مجبور شدم دستی بذارم چون امکان داشت تو جاده تو ترافیک بمونم ولی این مشکل بعد از کارکرد ماشین مجدداً رخ داد.لطفاً راهنمایی کنید.

 71. سلام،خسته نباشید
  من پارس تیو فایو دارم،حدود یک ماه میشه صفحه دیسک والو کره وفلایول شرکتی تعویض کردم چند روزی تقریبا خوب بود اما حدود یه هفته ای میشه وقتی چند دقیقه تو هردنده ای که باشه حرکت میکنم بعد میخوام تعویض دنده کنم دنده خیلی محکم میشه وآنقدر سفت میشه که انگار میخوام بدون کلاچ دنده عوض کنم ومیترسم چرخ دنده ها بشکنه،لطفا راهنمایی بفرمایید مرسی

 72. سلام من دیسک و صحفه و فلاور عوض کردم ولی بازم یک صدای تق تق انگار صحفه کلاج به دیسک یا فلاور می خور داره و ماشینم پارس معمولی هست صحفه و دیسک اعظام هست و با دسک و صحفه قبلی که خورشیدیشو عوص کردم هم این مشکل داشت که براش نو گرفتم و مشکلم حل نشد و این صدارو هم داره و دنده ۱و۲ رو هم بیشتر به سختی جا میره بقیه دنده ها مشکلی ندارن و پدال کلاج هم لرزش داره ایا این مشکلات از چی میطونه باشه ممنون

 73. سلام خسته نباشید
  من۲۰۶ v8دارم با کارکرد۱۵۰۰۰تا بعد مشکلم اینه ک وقتی ماشین خاموشه بدون کلاج رفتن راحت دنده ها جا میره و تو دنده۲ بدون گاز دادن شروع ب حرکت میکنه. لطف میکنین اگه بگین مشکل از چیه

 74. سلام ماشینم تیبا مدل ۹۳هست بعضی وقتا خوب روشن میشه ولی گاهی بدروشن میشه ومتور چند ثانیه لرزش میگیره دورش میاد پاین

 75. سلام ماشینم تیبا مدل ۹۳هست بعضی وقتا خوب روشن میشه ولی گاهی بدروشن میشه ومتور چند ثانیه لرزش میگیره دورش میاد پاین

 76. سلام؛ گیربکسم رو تعمیر اساسی کرده بلبرنگ کلاج رو هم همینطور و فنر صفحه ها رو کوبیده و باد گرفتم ولی هنگامی که نیم کلاچ می گیرم کلاچ کمی میاد پایین صدای قیچ قیچ می کنه و حتی توی سرعت پایین هم دارم راه میرم این صدا رو میشنوم نمی دونم واقعا این صدا چیه حتی دو بار گیربکس رو پایین اوردم ولی این صدا هنوزم هست

 77. سلام خسته نباشید. من ماشینم تیبا تازه دیسک صفحه و بلبرینگ عوض کردم. ولی وقتی میزنم دنده یک و میخوام حرکت کنم یکم ماشین میلرزه. علتش چی میتونه باشه؟؟؟
  سیم کلاچ هم تنظیمه

 78. سلام بعضی وقتا ک دنده رو عوض میکنم کلاژ ان ته میماند و بالا نماید مشکل چیست؟

 79. سلام وقت بخیر.
  علت لرزش خودرو در ابتدای حرکت و در هنگام نیم کلاچ؟
  ماشین من ۲۰۶ تیپ ۵ وقتی موتور سرده موقع حرکت با دنده یک مشکلی نداره ولی موتور که گرم میشه و حدود نیم ساعت تو شهر تردد میکنم تو ترافیک موقع حرکت با دنده یک،ماشین دچار لرزش میشه.
  ممنون میشم پاسخ بدید.

 80. ماشین ساینا خریدم مدل ۹۶، صدای جیر جیر از همون اول به گوش میرسه که میگن از خشکی تسمهست، دیروز روغن و فیلتر هوا و فیلتر روغن رو تعویض کردم صبح استارت زدم،خواستم حرکت کنم اما حرکت نکرد، چند بار خلاص و دوباره به دنده زدم تا حرکت کرد.میشه لطف کنید راهنماییم کنید.ممنون

 81. سلام ال ۹۰ من در حین حرکت وقت معکوس دادن دنده جا میره ولی حرکت نمیکنه چراغ روغن و باطری روشن میشه بعد از توقف و خاموش و روشن کردن ماشین مشکل رفع میشه و چند بار اتفاق افتاده کیلومتر ۱۸۰۰۰

 82. سلام و عرض ادب
  دیسک و صفحه ۴۰۵ باز کردم بعضی قسمتهای صفحه روی دیسک نقش انداخته بود و بعضی نقاط مشخص بود که به اصطلاح بکس باد کرده

  و قبل از باز کردن تو دنده ۲ با سرعت پایین ماشین دل میزد اما سرعت بالا تو جاده مشکلی نداشت
  مشکل چیه و چطور باید رفع کرد
  مچکر و ممنونم از رگلاژ

 83. سلام.اگر دیسک و صفحه ۲۰۶ بموقع عوض نشوند و همچنان از ماشین استفاده کنیم چه عوارضی برای سایر قسمتهای ماشین ایجاد میشود؟

 84. با سلام و عرض احترام
  خودرو سمند دارم که کلاچ اون خیلی بالا درگیر میشه ،یعنی زمانی که پا رو از روی پدال کلاچ برمیدارم تا لحضات آخر که پا رو از روی پدال به طور کامل برمیدارم دنده درگیر نمیشه!
  آیا ایرادی داره و نیاز به رگلاژ کلاج هست یا نه؟
  ممنون از شما

 85. با عرض سلام
  خودرو سمند دارم دنده ها خوب جا میره شتاب تقریبا خوب هست بعضی مواقع ماشین تو دنده یک لرزش داره البته بیشتر موقع کولر گرفتن , پیش مکانیک بردم یه دور باهاش زده میگه خوبه و نیازی به تعویض صفحه نیست ولی خودم تست دنده دو رو انجام دادم ماشین حرکت میکنه , تقریبا از زمان تعویض صفحه کلاچ ۲۰ هزار تا رفتم به نظرتون باید صفحه کلاچ رو تعویض کنم ؟؟

 86. با سلام و احترام
  دیشب در سربالایی پارک جمشیدیه داشتم میرفتم که به علت ترافیک زیاد از نیم کلاج زیاد استفاده میکردم ، البته الان که سایت رگلاژ مطالعه کردم فهمیدم این کار چقدر بده.
  خلاصه تو سربالایی که میرفتم اول بوی صحفه کلاچ اومد تو ماشین یکم که گذشت یهو دود از تو کاپوت بلند شد ،همون لحظه ماشینو خاموش کردم و بعد دو ساعت که مجدد روشن کردم و راه افتادم بو همچنان وجود داشت.اما کمتر
  چند باری هم هنگام دنده یک یه تقه میخورد موقع حرکت.
  صحفه کلاچ ۴،۵ ماه عوض شده و نمیدونم مارکش چیه، این اولین بار بود این اتفاق افتاد،ممنون میشم راهنمایی کنید الان باید چی کار کنم، میشه بعد دود کردن و بوی زیاد بازم استفاده کرد از همین دیسک و صحفه؟
  مشکلاتی هم که از قبل وجود داشت ، موقع حرکت با دنده یک ماشین میلرزه، تو ترافیک دنده ٢ زور لازم نداره
  با تشکر فراوان ٠٩١٢٠٢۵٩٨۶۶

 87. با سلام و عرض ادب
  دنده وقتی که ماشین خاموشه راحت جا میره ولی وقتی ماشینو روشن که میکنی اصلا جا نمیره اهرم کلاچ عمل میکنه.ممنوم میشم راهنمایم کنید

 88. سلام..خسته نباشید
  ببخشید من جدید صفحه کلاج پراید ۹۶ رو عوض کردم..تعمیرکار موقع عوض کردن گفت که صفحت چرب شده ماشین روغن ریزی داره بهتره که کاسه نمدا اینارو باز کنی..چون هزینش زیاد بود..گفتم نمیخاد همینجوری ببند..میخاستم بدونم آیا واقعا روغن ریزی باعث زود صاف شدن صفحه کلاج میشه یا ن؟؟؟ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار