۷ دلیل که باعث خرابی کلاچ می‌شود

7 دلیل که باعث خرابی کلاچ می‌شود

۷ دلیل که انجام دادن آنها، باعث خرابی کلاچ می‌شود

درست است که این روزها خودروهای دنده اتوماتیک حسابی مد شده‌اند و بیشتر مردم ترجیح می‌دهند خودرو گیربکس اتوماتیک داشته باشند. اما هنوز هم بیشتر خودروها دنیا مجهز به گیربکس دستی هستند. و بالطبع کلاچ آنها نیز به صورت یک پدال یا به زبان علمی‌تر اهرم مکانیکی زیر پای شما قرار دارد. اصلا راستش را بخواهید لذت حقیقی رانندگی را با خودرو دنده دستی و فشردن پدال کلاچ و تعویض دنده به صورت کاملا مکانیکی می‌توان تجربه کرد. همچنین مجموعه کلاچ خودروهای دنده دستی در صورت استفاده صحیح می‌تواند عمر بیشتری داشته باشد. اما لطفا به جمله قبلی با دقت توجه کنید، عبارت «استفاده صحیح» شرط عمر بیشتر مجموعه کلاچ است. حال می‌پرسید استفاده صحیح چه شرط‌هایی دارد؟ با ما تا پایان این نوشتار همراه باشید.

کلاچ و مشکلات مربوط به کلاچ

اگر این نکات را فرا بگیرید کلاچ خودروشما بیشتر عمر خواهد کرد.

نکته: اگر به توصیه‌های رگلاژ عمل کنید، می‌توانید عمر مفید صفحه کلاچ خود را افزایش دهید. همچنین چنانچه از این توصیه‌ها نتیجه گرفتید، وقتی موعد تعویض صفحه کلاچ و یا سیم کلاچ فرا رسید، رگلاژ را به یاد بیاورید.

 • استفاده بی مورد از کلاچ

این اشتباه از جمله اشتباهاتی است که مردم معمولا ندانسته و غیر عمد آن را انجام می‌دهند؛ حتی در بین راننده‌های با تجربه نیز امری رایج است که معمولا در ترافیک‌ها رخ می‌دهد. چیزی که باید بدانید این است که وقتی پدال کلاچ کاملا بالا نیامده به معنی استفاده از کلاچ است و باعث استهلاک آن می‌شود. بنابراین بعد از تعویض دنده پای خود را کاملا از روی کلاچ بردارید. هر چه زمان تعویض دنده و فشردن و رها کردن پدال کلاچ کمتر باشد، عمر کلاچ شما بیشتر خواهد بود.

 •   درست تعویض نکردن دنده

تعویض دنده قبل از کامل فشردن پدال کلاچ و یا برداشتن پا از روی پدال کلاچ پیش از این که دنده به صورت کامل جا برود، باعث آسیب دیدن کلاچ می‌شود. تعویض دنده بدون فشردن کلاچ نیز به طور واضح از بدترین روش‌هاست. این کار باعث آسیب‌های شدیدی به کلاچ می‌شود اما این موضوع به کلی مسئله‌ دیگری است.

نکته: اگر شما این گونه اشتباهات را انجام می‌دهید، ما با کمال احترام امیدواریم شما برای هزینه‌های تعویض کلاچ دارای یک اسپانسر ثروتمند باشید.

 • کامل نکردن تعویض دنده قبل از برداشتن پا از روی پدال کلاچ باعث مشکلات زیر می‌شود:

گرفتگی دیسک صفحه، خرابی و فرسودگی زود هنگام کلاچ و همچنین کج شدگی دیسک. از سوی دیگر چنین کاری باعث بی‌ثباتی و گرمای بیش از حد می‌شود. به مرور زمان گرفتن کلاچ و دیسک صفحه سخت‌تر و سخت‌تر خواهد شد که این امر موجب شروع فرسودگی و کج شدن آن می‌شود.

 •     متوقف کردن خودرو در سربالایی با استفاده از کلاچ

عقب حرکت کردن خودرو در سربالایی به نوعی خطرناک و همچنین ترسناک است. شما ممکن است در این مورد با فشاری اندک روی پدال عمل ترمز کردن را کامل انجام ندهید. این عمل در واقع بدون فشردن پدال ترمز اتفاق می‌افتد که متاسفانه باعث رسیدن آسیب‌های شدید به کلاچ می‌شود.

خرابی کلاچ
خرابی کلاچ

راه حل خرابی کلاچ

از حرکت به عقب خودرو در سربالایی‌ها توسط ترمز دستی جلوگیری کنید. این کار کاملا مانع از حرکت نمی‌شود اما برای جلوگیری از رها شدن خودرو و حرکت آن به عقب کافی است. اگر واقعا در رانندگی حرفه‌ای هستید، می‌توانید با پاشنه پای راست خود ترمز پدالی را نیز فشار بدهید و در حالی که می‌خواهید روی پدال گاز فشار بدهید پای خود را بردارید. اما این کار یک امر پیچیده و حرفه‌ای است و برای انجام آن نیازمند تمرین هستید. تا زمانی که برای این مورد آماده می‌شوید، می‌توانید از ترمز دستی استفاده کنید. به هنگام حرکت ترمزدستی را آزاد کرده و همزمان کلاچ را رها کنید. در همین حین گاز بدهید تا به جلو حرکت کنید. نکته مهم این است که هیچ گاه از کلاچ برای نگه داشتن خودرو در سربالایی استفاده نکنید. این کار باعث سوختن کلاچ می‌شود.

از آن جایی که این موضوع از عوارض ارتقا خودرو است، نمی‌توان آن را مشکل نامید. اگر شما گشتاور ایجاد شده از موتور ماشین را افزایش دهید، در واقع نرخ فرسودگی کلاچ خود را نیز تغییر داده‌اید. کلاچ‌ها برای بازه‌ خاصی از گشتاور موتور خودرو ساخته شده‌اند. وقتی شما آن بازه را تغییر می‌دهید معمولا شاهد خرابی و فرسودگی‌های دور از انتظار کلاچ خواهید بود. صاحبان کامیون‌های دیزلی اکثرا با این مشکل روبه‌رو می‌شوند. دلیل این امر را می‌توان این گونه بیان کرد که خیلی از آنها برای کشش و قدرت بیشتر و همچنین مصرف سوخت بهتر خودرو خود را تقویت می‌کنند.

اگر شما نیز با این مشکل مواجه شده‌اید روی خودور تقویت شده خود از کیت کلاچ تقویت شده استفاده کنید. از سایر دلایلی که می‌توانند باعث افزایش خرابی کلاچ شوند می‌توان به افزایش سایز تایرها، تغییر در نسبت چرخ دنده‌ها، یا افزایش وزن خودرو و همچنین کشیدن بار بدون تقویت کلاچی که بتواند ظرفیت گشتاور را کنترل کند، اشاره کرد.

 •  آلودگی کلاچ

این موضوع زیاد رواج ندارد، اما آن چنان هم کمیاب نیست. چنین اتفاقی زمانی رخ می‌دهد که نوعی سیال (معمولا روغن) روی دیسک صفحه‌ی کلاچ بریزد. عایق بندی نامناسب و نشتی معمولا دلیل اصلی این اتفاق عنوان می‌شود. ولی بسیاری از سیال‌ها می‌توانند باعث بروز این مشکل شوند، مانند روغن هیدرولیک که سیلندرهای کلاچ را تقویت می‌کند. گریس نیز در صورت نصب نادرست صفحه کلاچ می تواند باعث آلودگی آن شود.

 • سوزاندن کلاچ

این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که با خودرو بارهای سنگینی را کشیده یا لاستیک‌های خودرو را در حالت درجا به حرکت وادارید (تیک آف کردن). همان اندازه که ما علاقه به چرخاندن ماهرانه و زیبای تایرها به صورت درجا داریم؛ این امر باعث حداکثر شدن آسیب‌های وارده به کلاچ می‌شود. از آنجایی که این کار موجب به آسیب رسیدن به کلاچ می‌شود اصلا تیک‌آف کردن را پیشنهاد نمی‌کنیم. به هنگام کشیدن اجسام توسط خودرو نیز تعویض دنده مناسب و با دقت امری حیاتی است. تعویض دنده را به آرامی و نرم انجام دهید تا فرسودگی کلاچ به حداقل برسد.

خرابی کلاچ
خرابی کلاچ
 •  اجازه رانندگی با خودرو توسط دوستان

صادقانه بگوییم چنین کاری اشتباه بزرگی است مخصوصا وقتی شما دارای خودرو با گیربکس دستی هستید. دوستان شما شاید به نظر خودشان کار خود را به درستی بلد باشند، اما آنها در اصل نمی‌دانند پدال کلاچ شما در چه بازه‌ای اقدام به انتقال قدرت به چرخ‌ها می‌کند. و البته گاهی مردم به طور ناخواسته برای خودرویی که مال خودشان نیست حساسیت کمتری قائل هستند. روزی به این موضوع پی خواهید برد که کلاچ شما آن طور که باید کار نمی‌کند و نمی‌دانید دقیقا چه مشکلی پیش آمده است.


خدمات قابل ارائه رگلاژ به دارندگان خودرو

 • با کمک کارشناسان فنی رگلاژ (۰۲۱۷۲۴۹۱) دیگر نگران تشخیص صحیح مشکل خودرو خود قبل از مراجعه به مراکز تعمیراتی نخواهید بود.
 • پس از مشخص شدن ایراد خودرو، رگلاژ نزدیک ترین، محبوب ترین و منصف ترین تعمیرکار را به شما معرفی خواهد کرد.
 • شما از طریق رگلاژ قادر خواهید بود تا روز، ساعت و تعمیرگاه مورد دلخواه خود را برای سرویس مورد نظرتان مشخص کنید.
 • با درخواست سرویس از طریق رگلاژ، دیگر احتیاجی به مراجعه به تعمیرگاه بدون اطلاع از شلوغی و یا بسته بودن آن نخواهید داشت.
 • تمامی تعمیرگاه‌های طرف قرارداد با رگلاژ با موفقیت از فیلترهای کارشناسی گذر کرده و ضمن اعلام شفاف نرخ کلیه خدمات خود، کوچکترین نارضایتی را برای مشتریان ارسالی از طریق رگلاژ ایجاد نکرده‌اند.
 • علاوه بر تمام مزیت‌های ذکر شده، رگلاژ در تمامی مراحل خدمت‌رسانی در کنار شماست. با تضمین خدمات ارائه شده در راستای افزایش کیفیت تعمیرات خودرو و نیز رضایت‌مندی مشتریان خود تلاش خواهد کرد.

“در صورتی‌که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی‌که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 295    میانگین: 3.4/5]

212 دیدگاه برای “۷ دلیل که باعث خرابی کلاچ می‌شود

 1. مجید ابراهیمی گفته:

  با سلام و درود بسیار
  آیا کلیه خدمات سایت شما فقط مخصوص تهران می باشد یا از شهرستان هم قابل قبول می باشد
  خدمات اقساطی شما برای تهران هست فقط؟؟؟؟
  هزینه تعویض دیسک ک صفحه کلاج سمند lx با تخفیف چقدر می باشد؟

 2. سجاد گفته:

  با سلام استفاده از ضربه گیرهای ژله ای (ttc) در فنر حلقه ای جهت نرمی خودرو ایا عیب دارد یاخیر ؟ممنون

 3. حمیدرضا گفته:

  سلام من یک تیبا دارم که به دلیل مشکل پا از کلاچ اتومات اهاکو استفاده می کنم ولی صفحه کلاچ من را خیلی زود تمام می کند.شما راه حلی دارید.

 4. عابدی گفته:

  سلام خیته نباشید پراید مدل ۹۶دارم موقع برداشتن پا از روی کلاج صدای تراکتوری میده که لا گرفتن کلاج قژع میشود و اینکه موقع حرکت هنگام برداشتن پا صدای لق میاد اگه راهنمایی کنبد ممنون میشم

 5. محسن گفته:

  سلام من دیسک صفحه را باز کردم و صفحه لنت را ازش عوض کردم ولی دیسک ماشین هم به دیدن سالم بود بلبرینگ کلاج هم سالم بود ولی موقع حرکت اولیه یک صدای قژه میده قبل باز کردن هم این صدا را میداد و طرف فرابیل هم کمی خورده بود که یک قلم گرفتیم ولی هنوز صدا را داره اما هم بکس باد میکنه هم دنده خوب جا میره دلیلش چیه ؟

 6. سحر گفته:

  سلام ماشین من یهو وسط اتوبان پدال کلاجش خالی کرد علت چی میتونه باشه؟
  ممنمونم اگه جواب بدین

 7. رضا گفته:

  سلام خسته نباشید
  به نطرتون دیسک و صفحه را نو بندازیم یا بدیم بکوبن؟اجرت تعویض برای پراید چند هست؟

 8. جاذبی گفته:

  سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ حدود ۵۳ تا کار کرده میخوام دیسک و صفحه عوض کنم تعمیر کارم گفت بیار ببینم اگر بشه بگوبم واست به نظرتون بکنم این کارو؟

 9. احمدی گفته:

  سلام ۲۰۶ تیپ ۵ مدل ۹۵ حدود ۵۳ تا کار کرده میخوام دیسک و صفحه عوض کنم تعمیر کارم گفت بیار ببینم اگر بشه بگوبم واست به نظرتون بکنم این کارو؟

 10. علی گفته:

  سلام،عواقب عوض نکردن بلبرینگ کلاچ خراب چیه؟ مثلا بزاریم تا صفحه تموم شه یهو باهم عوض کنیم.

 11. محمدطاهری گفته:

  تشکر از سایت خوبتون پراید دارم امروز متوجه شدم وقتی کلاچ میگیرم مخصوصا وقتی ماشین ساکن است صدای غیژغیژ میده ممنون از پاسختون

 12. حامد گفته:

  باسلام. نظراتتون بسیار دقیق.لطفا مرا نیز راهنمایی کنید.ماشینم۲۰۶وی۸٫کلاچم بعداز چندساعت استفاده،حالت روون کردنشوازدست میده وموقع بالااومدن صدامیده.سیم گازمم جوریه که پدال گازیکم پایین وایمیسته ولی بااشاره ی کوچیک پا،گازمیخوره.بااین حال موقع حرکت اگه زیادگاز ندم صددرصدخاموش میشه.توی سربالایی پرترافیک هم اصلانمیشه روان شروع به حرکت کرد و با گازدادن بسیار و لرزش بسیارریز راه می افته.ماشین روتازه خریدم ونمیدونم چه صفحه کلاچی انداخته روش.کارکردش۷۰هزاره ولی با دنده۲امتحان کرده ام و زود خاموش شده.یعنی تازه عوض کرده.حالا به نظره شما مشکل از چیه؟توروخدا خوب راهنمایی کنید.ممنون از سایت خوبتون.

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام
   این ایراد مربوط به جنس دیسک می باشد و اگر در نمایندگی تعویض شده باشد مارک شایان صنعت انداختن که همگی این ایراد را دارن و در صورت اذیت شدن باید تعویض بشه.
   البته برای عیب یابی دقیق تر باید خودرو تست شود.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره ۷۲۴۹۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 13. علیرضا گفته:

  سلام و درود
  زمانی که یک نیم کلاچ خیلی کوتاه انجام میدم بوی خیلی بد از دیسک و صفحه در میاد.
  و وقتی تو ترافیک گیر میکنم تو دنده ۱ لرزش اتاق دارم.
  ماشین هم ۱۲۰ تا بیشتر نمیره یعنی به زور باید بالای ۱۲۰ تا بری.
  صفحه کلاچ رو ۳ ماه پیش عوض کردم و دقیقا از اون موقع به بعد این مشکلات ایجاد شد.
  مدل ولیو سبز

 14. نوبری گفته:

  با سلام
  آیا به موردی برخورد کرده اید که قطعات نرم کننده کلاج (که سیستم اهرم های کلاج گیری را جا به جا میکنند) باعث خرابی صفحه و یا بروز مشکلات دیگری گردند؟
  سیم کلاج های نرم کننده چطور؟
  با تشکر

 15. حامد گفته:

  سلام من پرشیا مدل۹۳دارم دیسک صفحه رو پارسال عوض کرم و حدودا ۳۰تا باهاش رفتم اکثراهم خارج شهر ولی الان اصلا خوب راه نمیره ماشین و بکشی و ببری ۱۶۰تا بیشتر نمیره سوزن وکاتالیزوهمه رو هم سرویس کردم ولی مشکلم حل نشده ممنون میشم راهنمایی کنید

 16. حامد گفته:

  سلام.پراید ۱۳۱ دارم .مدل ۹۰٫چندوقت پیش سیم کالچ برید.تعویض کردم.یک هفته کلاچم خیلی نرم بود.دوباره نسبتا سفت شده.علت چیست؟این نرمی کلاچها که تبلیغ میکنن خوبه؟آسیب نمیزنه؟

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام حامد عزیز
   اگر دیسک و صفحه تمام شده تعویض آن تاثیر زیادی در بهبود وضعیت خواهد داشد در ضمن در صورتی که دیسک و صفحه نو می باشد نرم کننده های کلاچ که در بازار وجود داره کلاچ رو نرم میکنه اما در مورد مصرف بر روی صفحه کلاچ نظرهای جالبی وجود ندارد!

 17. اصغر گفته:

  سلام .سمند ال ایکس ملتی پلکس تحویل گرفتم ۵۰۰ کیلومتر کار کرده ماشین درجا یه صدای جیر جیر از موتور میاد وقتی کلاچ را به اندازه یک سانتیمر فشار وارد میکنم صدا قطع میشه ولی فقط در حالت خلاصی کلاچ به در گیر کردن نمیرسه صدا قطع میشه .ممکنه راهنمایی فرمائید باسپاس فراوان….

 18. سعید گفته:

  سلام من ده هزار تا پیش کیت کامل کلاج عوض کردم الان هم بلبرینگ کلاج صدا میده هم اینکه وقتی تو ترافیک میمونم نیم کلاج میکنم ماشین شدید تکان میخوره و صدای قرچ قرچ میده.بردم نمایندگی دوباره میگه از جلوبندیته راهنمایی میفرمایید؟
  البته این مشکل فقط تو ترافیک پیش میاد که کلاج زیاد میگیرم ممنون

 19. ابوذر ذبیحی گفته:

  سلام.چاکرم.امروز در ترافیک شدید بوی سوختگی شدید وارد ماشین شد.بعد در سربالایی بودم.گاز میخورد ولی درگیری کلاچ کم بود.خاموش کردم.درست شد.علت.تشکر.

  • گروه رگلاژ گفته:

   ابوذر جان بستگی داره بوی سوختگی چی باشه مثلن بوی پلاستیک باشه یا نان باشه یا خام یا حتی رطوبت…
   برای جواب دقیق با شماره مرکز ما تماس بگیرید. ۰۲۱۷۲۴۹۱

 20. رضا گفته:

  سلام.من یه ۲۰۶ تیپ ۲ دارم ماشینم هر ۳ ماه صفه کلاچ ش خورد میکنه هر ۳ماه ۴ماه دارم عوضش میکنم دیگ کلافع شدم واقعا هرجا بردم نفهمیدن مشکل از کجاست میشه راهنمایم کنین
  با تشکر از سایت خوبتون

  • هژار باقری کارشناس فنی گروه رگلاژ گفته:

   سلام رضای عزیز
   این ایراد در مرحله اول ممکن است مربوط به نحوه رانندگی و عادت به نیم کلاچ گرفتن شما باشد و در مرحله بعد به ایراد فلایویل یا جنس صفحه و یا نحوه نصب می باشد.
   برای رزرو تعمیرگاه با شماره ۰۲۱۷۲۴۹۱ تماس حاصل فرمایید همکاران ما در خدمتتان هستند

 21. حامد گفته:

  سلام. پرایدمدل ۸۴دارم.درحال حرکت صدای مالشی داره. روی کلاچ که پامیزارم (خلاصی کلاچ) صدا قطع میشه. علت چیه. لطفا

 22. قیصور پولاب گفته:

  باسلام من یکماه پیش به علت معکوس دادن دنده ۳به۲ دنده برنجی های ماشینم را عوض کردم مکانیک گفت مدتی باش کار کن بعد دندهات خوب جا می گیرند ولی دوباره همان مشکل قبل رودارم لطفا راهنمایی کنید

 23. آرام گفته:

  سلام وقت بخیر استاد گرامی.بنده سورن مدل ۹۳ دارم ای اف سون۷۷ تا کار کرده دیسک و صفحه فاب روشه اما ماشینم از ۱۸۰ تا بیشتر نمیره هدرزم بستم خواستم بدونم آیا دیسک و صفحه میتونه در دور بالا تو سرعت تاثیر داشته باشه؟ یعنی اگه عوضش کنم ۱۸۰ رو رد میکنه یا ربطی به دیسک و صفحه نداره.ممنون میشم راهنمایی بفرمایین🙏

 24. افشین گفته:

  سلام .ممنون از راهنماییی خوبتون
  پارس tu5 دارم ماه قبل دوشاخه کلاج. سیم کلاج و صفحه ودیسک ماشین رو عوض کردم .
  اما الان تو ترافیک کلاج ماشین به نهایت سفت می شود . عینهو تراکتور

   • حسین گفته:

    سلام من پارس tu5 دارم حدود ۶۰هزار تا کار کرده یک ماه پیش دیسک و صفحه رو از نمایندگی عوض کردم ولی الان دنده ۳ پدال گاز رو که رها میکنم صدای زوزه میده بعد که کلاچ میگیرم صدا ول میشه ممنون میشم راهنمایی کنید

 25. Davood گفته:

  با سلام . تاخیر در تعویض دیسک صفحه کلاچ در خودروهای ۲۰۶ می تواند چه آسیب های به خودرو وارد نماید ؟

 26. علی گفته:

  با سلام و عرض ادب ، من رانای TU5 مدل ۹۲ دارم که ۹۰ تا کارکرده و ۲ باری هست دیسک و صفحه و بلبرینگشو عوض کردم ولی بعد از تعویض در حین رانندگی یه صدای خیی ریزی مثل وزوز از کلاج میاد که خوب دفعه قبل که دیسک و صفحه را عوض کردم تقریبا ۱ سانت که پا را درگیر کلاج میکردم صدا قطع میشد ولی این بار این صدای خیلی ریز حین حرکت از کلاج میاد میخواستم دلیلشو بدونم لطفا ؟؟؟
  در ضمن از لحاظ نرمی کلاج و شتاب ماشین و تعویض دنده هیچ مشکلی نداره

 27. ایرج گفته:

  سلام من تو دنده یک و عقب میخام میخام پامو از رو کلاچ بردارم تقه میده دلیلش چیه؟برلیانس ۲۳۰ دنده دستی کارکرد ۲۰هزارتا

 28. ایرج گفته:

  سپاس از پاسختون ماشینم الان ۱۹۹۰۰تا رفته و هنوز گارانتی دیسک و صفحه کلاچ را داره ۱۰۰کیلومتر دیگه گارانتی دیسک و صفحه تموم میشه صبح میبرم نمایندگی درخاست صفحه و بلبرینگ کلاچ میدم بازم سپاسگزارم ❤

 29. امید گفته:

  سلام. من صفحه کلاچ پرایدم رو همین دیروز عوض کردم. قبلا چون صفحه خراب بود، فاصله درگیر شدن گیربکس با چرخ ها کمی زیاد بود، به نظرم راحت تر بود. اما الان فاصله درگیری کمه و یه کوچولو پامو بردارم حرکت میکنه، گاهی حتی باعث میشه ماشین پرت شه جلو (سریع تر پامو برمیدارم). راهی نیست فاصله درگیری بیشتر بشه؟(فکر کنم البته عمر صفحه رو کم میکنه)

 30. محمد گفته:

  سلام.من ال ۹۰مدل ۹۵ دارم.۶۴ تا راه رفته.الان کشش ماشینم خیلی کم شده و میلرزونه موقع حرکت اولیه.مکانیک هاهمه میگن صفحه باید عوض بشه. و میگن حتما باید اورجینال باشه.اگه والئو یا چیز دیگه بندازم میگن بازم لرزش خواهد داشت.ضمنا قیمت اورجینال دوبرابر بقیه ست.میگن ۱۲۰۰….بنظرتون چیکار کنم و اجرت تعویضش چقدر میشه.و زمان چقدر میبره؟؟
  ممنونم از راهنماییتون پیشاپیش