قطعات دست دوم خودرو بخریم؟

قطعات دست دوم خودرو بخریم؟ 

قطعات دست دوم خودرو بخریم؟ 

خرید قطعات دست دوم خودرو گاهی می‌توانند کار ما را با قیمتی بسیار به‌صرفه راه بیندازند و مشکل و ایراد فنی بروز یافته را رفع کنند.

اما برخی از قطعات خودرو وجود دارند که نمی‌توان هرگز سراغ نمونه دست دوم آنها رفت. از جمله این قطعات باید به پیستون، لنت ترمز و صفحه کلاچ اشاره کرد. اما برخی قطعات خودرو مانند سرسیلندر، پمپ بنزین، رادیاتور و سیستم انتقال نیرو را می‌توان در صورت اطلاع یافتن از سلامت آنها خریداری کرد. 

گاهی نیز به علت گذشتن سال‌ها از پایان تولید یک خودرو چاره‌ای جز خرید قطعات دست دوم برای آن وجود ندارد. بنابراین باید در یک حراجی اینترنتی یا فیزیکی و حتی مراکز اسقاط دنبال قطعه دست دوم سالم بگردید. البته بیشتر مصداق صحبت ما در شرایطی است که قطعه نو هم برای خودرو موجود است اما خرید قطعه دست دوم خودرو صرفه مالی بیشتری دارد و شاید مانند همان قطعه نو بتواند تا سال‌ها عمل کند. 

یکی از نکات مهم برای خرید قطعه دست دوم این است که آن قطعه را درست بر اساس مدل و سال ساخت خودرویتان خریداری کنید چون به‌عنوان مثال ممکن است رادیاتور بخاری در یک یا چند سال ساخت خاص بین سمند، پژو پارس، ۴۰۵ و روآ یکسان و قبل و بعد از آن سال‌ها متفاوت باشد.

ابزارآلات ماشین های ایران خودرو و ابزارآلات ماشین‌ های سایپا به علت تیراژ بالا و سال‌های طولانی تولید انواع مختلفی دارند که بسته به سال ساخت متفاوت است. اما در مقابل قطعات دست دوم ماشین های چینی مانند برلیانس تنوع بسیار کمتری دارند.

قطعات دست دوم خودرو بخریم؟ 

سایر کاربردهای قطعات دست دوم

شاید کسی چندان به این موضوع توجه نکرده باشد اما استفاده از قطعات یدکی دست دوم برای یک خودرو دست دوم خودش می‌تواند در مقیاس وسیع به حفظ محیط زیست کمک کند.

توجه کنید که نکته بسیار مهم برای خرید قطعه دست دوم سلامت آن قطعه است و البته طیف قیمتی این قطعات بسیار وسیع و متفاوت است. یک قطعه سالم الزاما آن قطعه‌ای نیست که از سوی فروشنده با قیمت بالاتر فروخته می‌شود.

گاهی از اوقات نیز ابزارآلات خودرو و قطعات دست دوم ماشین می‌توانند یک وسیله آموزشی بسیار مناسب برای نوجوانانی باشند که علاقه‌مند به یادگیری درباره مکانیک خودرو هستند. پس یک کاربراتور از کار افتاده یا انژکتور دور انداختنی حتی در آن مرحله نیز می‌تواند کاربرد داشته باشد و مورد استفاده قرار بگیرد. حتی شاید این قطعات از سوی موسسات آموزشی مکانیک خودرو و برخی مدارس فنی و حرفه‌ای خریداری شوند.

قطعات دست دوم خودرو بخریم؟ 

[تعداد: 6   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک