خودرو مدرن چیست؟

خودرو مدرن چیست؟ 

خودرو مدرن چیست؟ 

خودرو مدرن و یا خودرو به روز استاندارد نامی است که شاید بارها از زبان بسیاری شنیده باشیم. اما تلقی از خودرو مدرن در میان همه آدم‌ها یکسان نیست.

از نظر برخی هنوز هم پراید که زمان ورودش به ایران به نسبت خودروهای قدیمی و فرسوده موجود در بازار با دارا بودن تجهیزات و امکاناتی چون گیربکس ۵ سرعته دستی، برف پاک‌کن چند سرعته، شیشه بالابرهای برقی جلو، رادیو ضبط فابریک، گرمکن شیشه عقب و… واقعا مدرن و خودرو به روز به حساب می‌آمد، خودرو به روز است و برخی برای اینکه یک خودرو مدرن به شما معرفی کنند به کمتر از ب‌ام‌و i8 و تسلا S رضایت نمی‌دهند. گروه دیگری نیز تنها خودرویی را مدرن می‌دانند که در میان کانسپت‌ها جای بگیرد و مربوط به آیندگان باشد. مثلا پرواز کند. خودران باشد. خودترمیم باشد و خلاصه به قول امروزی‌ها حسابی «خفن» باشد.

اما در واقعیت اگر بخواهیم بک تعریف میانه برای خودرو مدرن در نظر بگیریم باید ماشینی را مدرن بنامیم که حداقل استانداردها و اجزای خودروهای امروزی را دارا باشد. به‌عنوان مثال هرگز دیگر اگر خودمان را بکشیم هم نمی‌توانیم یک ماشین کاربراتوری را مدرن بنامیم. یا خودرویی که مغز متفکری با نام ECU ندارد هرگز نمی‌تواند خودرو به روز محسوب شود.

خودرو مدرن
خودرو مدرن

حداقل‌های یک خودرو به روز استاندارد

تجهیزات استاندارد یک خودرو نسبتا امروزی و مدرن در ایران ما نیز با وجود تردد خودروهای مربوط به دهه‌های گذشته حداقل‌هایی دارد. مثلا یک خودرو مدرن دست کم دو ایربگ را دارد، از ترمز ABS بهره‌مند است و فرمان‌اش زور رستم برای تکان دادن نمی‌خواهد و حداقل هیدرولیک است.

یک خودرو به روز استاندارد کمربند ایمنی پیش‌کشنده دارد، صندلی‌های جلو آن حتما پشت سری دارند و از امکاناتی مثل پروژکتور چراغ‌های جلو و مه‌شکن چراغ‌های عقب بهره می‌برد. دورشمار موتور نیز موردی است که تقریبا در هر خودرو مدرنی وجود دارد.

می‌دانیم آنچه گفتیم بسیار حداقلی و پیش پا افتاده به نظر می‌رسد. قبول داریم. اما تعبیر خودرو مدرن در هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است. مثلا در همین همسایگی ما و کشور امارات متحده عربی قطعا خودرو مدرن بسیار با ایران تفاوت دارد یا بالعکس خودرو مدرن در ایران با سودان متفاوت است.

ما حداقل‌های لازم از دید یک تعمیرکار ایرانی برای مدرن بودن خودرو را بیان کردیم. برای اینکه منظورمان را بهتر برسانیم پیشنهاد می‌کنیم یک پیکان ابتدای دهه ۷۰ مجهز به کاربراتور را با یک پراید مدل ۹۸ مقایسه کنید.

 

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک