سیر تحول داشبورد پژو ۴۰۵ از آغاز تا امروز + ویدئو

سیر تحول داشبورد پژو 405 از آغاز تا امروز + ویدئو

سیر تحول داشبورد پژو ۴۰۵ از آغاز تا امروز

داشبورد سوناتایی، مانیتور تسلایی!

پژو ۴۰۵ دیگر در گوشت و پوست و استخوان بازار کشورمان نفوذ کرده. بیشتر از ۲۰ سال است در بازار حضور دارد و اگر هم بخواهیم انصاف بدهیم یکی از مطمئن‌ترین خودروهای تولید داخل تا به امروز بوده. اما این سدان خانوادگی تغییراتی زیادی را نیز تجربه کرده است که از جمله مهمترین آنها باید به داشبورد این خودرو اشاره کرد.

مرور یک نوستالژی

امروز قصد داریم مروری داشته باشیم بر یک نوستالژی. پژو ۴۰۵ هم دیگر مثل پیکان تبدیل به نوستالژی زنده شده است. فکر نمی‌کنیم فردی در ایران زندگی کرده باشد اما حتی برای یک بار هم که شده درون کابین ۴۰۵ ننشسته باشد. این خودرو خوب یا بد، جدید یا قدیمی، زشت یا زیبا یکی از خاطرات ماندگار ایرانی‌هاست. در این نوشتار کوتاه قصد داریم به اتفاق مروری کوتاه بر سیر تحول داشبورد این خودروی خاطره‌انگیز داشته باشیم. بخشی که مطمئن هستیم همه بیشترین خاطره را با آن دارند.

داشبورد پژو 405
این داشبورد از اولین نمونه‌های به کار گرفته شده روی این خودروست که در ایران نیز روی مدل‌های GL از آن استفاده شد.

تنوع تیپ

پژو ۴۰۵ ابتدا که به ایران آمده بود تنوع تیپ داشت و نمونه‌ای از آن با نام جی ال عرضه می‌شد که داشبوردش حتی آن زمان هم قدیمی بود. اما در مدل اصلی داشبورد این خودرو از سبک مدل‌های تولیدی دهه ۸۰ میلادی به سبک خودروهای دهه ۹۰ تغییر کرد و برای دوران خودش مواج و زیبا به نظر می‌رسید. حتی غربیلک دو پره فرمانش نیز جذابیت زیادی داشت و به مرور پس از افزایش تیراژ تولید روی پیکان نیز نصب شد تا فرمان استخوانی پیکان خوش‌دست و به‌روز شود.

 

داشبورد پژو 405
این مدل فرمان مربوط می‌شود به مدل اسپرت Mi16 که مجهز به موتور ۱۶ سوپاپه بود. از مدل ام آی ۱۶ به تعداد اندک در ایران نیز یافت می‌شود.

پرشیا

ایران‌خودرو با صعود محبوبیت ۴۰۵ نمونه‌ای فیس‌لیفت نیز از این خودرو تولید کرد که پرشیا یا پارس نام گرفت و به شدت محبوب شد. داشبورد پارس نیز همان داشبورد ۴۰۵ دهه نودی بود با غربیلک فرمان پژو ۴۰۶ و قطعات با نمای چوب. البته ایران خودرو داشبورد ۴۰۵ را با قطعات دکوراتیو در برخی مدل‌های سفارشی پارس باز هم تغییر داد و زیباتر کرد. قطعاتی با نمای آلومینیوم و چوب روسی که با داشبوردهای سیاه نمای چرم و نرم و طوسی از همین جنس ترکیب می‌شدند.

 

داشبورد پژو 405
مرسوم‌ترین داشبورد ۴۰۵ در ایران این مدل است که انصافا از همه نمونه‌های قبلی و بعدی هماهنگ‌تر به نظر می‌رسد.

کمتر از ۱۰ سال

به مرور زمان و طی کمتر از یک دهه اخیر، با وجود محبوبیت و پیشرفت روزافزون خودروهای کره‌ای در ایران و جهان، فضای داخلی ۴۰۵ دیگر به شدت قدیمی به نظر می‌رسید. به همین دلیل ایران خودرو این داشبورد را با تغییر رنگ به کرم تیره و افزودن غربیلک فرمان جدید همراه با رودری‌های تازه متحول کرد اما این آغاز ماجرا نبود.

 

داشبورد پژو 405
این داشبورد را می‌توان آغازگر رنسانس این بخش از ۴۰۵ توسط ایران خودرو دانست.

کاملا جدید

پژو ۴۰۵ خیلی زود صاحب یک داشبرد کاملا تازه شد. داشبردی که به نسبت مدرن و شبیه به نمونه‌های چینی و با ارفاق کره‌ای بود. اما خیلی زود دلالان بازار برایش یک اسم دهان پر کن یافتند و به مدل ۴۰۵ داشبورد سوناتایی مشهور شد.

حالا جالب‌تر اینجاست که برای این داشبورد که مانیتورخورش حسابی ملس بود، انواع گزینه‌های افتر مارکت وارد بازار شد. از مانیتورهای ۷ اینچی گرفته تا ۸، ۹ و حتی ایستاده و بزرگ که قشنگ اندازه یک کاغذ سایز A4 بود. این مانیتورها نیز به تسلایی شهرت یافتند و داستان در نهایت به اینحا رسید که پژو ۴۰۵ تبدیل به ۴۰۵ داشبورد سوناتایی-مانیتور تسلایی شد! به هر حال ۴۰۵ نیازمند یک داشبورد جدید بود تا حداقل بتوان یک مانیتور و جی پی اس رویش نصب کرد.

 

داشبورد پژو 405
405 داشبورد سوناتایی همین نمونه‌ای است که در تصویر می‌بینید.
داشبورد پزو 405
داشبورد سوناتایی یا سانتافه‌ای نمونه‌های زیباتری هم دارد که روی پژو پارس ELX نصب می‌شود.
داشبورد پژو 405
آن زمانی که به مدد حضور ماشین‌های روز در بازار مانیتور برای خودرو حسابی مد شد، اینگونه به زور روی داشبورد ۴۰۵ مانیتور می‌خوراندند.
داشبورد پژو 405
مانیتورهای نخستین داشبورد سوناتایی کوچک بودند.
داشبورد پژو 405
نسل دوم مانیتر های داشبرد سوناتایی بزرگتر و کامل‌تر شدند.

 

داشبورد پژو 405

 

داشبورد سوناتایی مزین به مانیتور تسلایی
داشبورد سوناتایی مزین به مانیتور تسلایی همین نمونه‌ای است که در تصویر می‌بینید.

دور از اصالت

درست است که پژو ۴۰۵ به سبک تازه‌ای از داشبورد نیاز داشت اما به این ترتیب از اصالت و طراحی هماهنگ فضای داخلی با بدنه خارج شد. اگر من به عنوان نگارنده بخواهم بهترین داشبرد پژو ۴۰۵ را معرفی کنم باید بگویم آنچه روی پژو پارس‌های ابتدای دهه ۸۰ میبینید بهترین نمونه است. مانند تصویر پائین که تغییرات زیباتری چون فرمان چوبی و لوگوی کرومی پژو را هم توسط مالک خوش‌ذوق‌اش تجربه کرده. نظر شما چیست؟

داشبورد پژو 405
از نطر نگارنده این بهترین داشبورد و زیباترین ترکیب آن است.

 

 

 

 

 
[تعداد: 17    میانگین: 4.2/5]

2 دیدگاه برای “سیر تحول داشبورد پژو ۴۰۵ از آغاز تا امروز + ویدئو

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک