• Homepage
  • >
  • ویدئو
  • >
  • درگ جذاب دوج چلنجر دیمن و مک‌لارن ۷۲۰S + ویدئو

درگ جذاب دوج چلنجر دیمن و مک‌لارن ۷۲۰S + ویدئو

درگ جذاب دوج چلنجر دیمن و مک‌لارن ۷۲۰S

چلنجر دیمن که به‌طور خاص برای مسابقات درگ طراحی شده، بر اساس مدل قدرتمند هلکت ساخته شده اما اصلاحات و ارتقاءهای زیادی در آن انجام گرفته است تا توانایی‌های آن در خط مستقیم افزایش یابد.

سینه هیولا

در سینهٔ این هیولای آمریکایی همان پیشرانهٔ ۶٫۲ لیتری V8 سوپرشارژ هلکت قرار دارد اما با انجام تغییراتی، خروجی آن به اعداد شگفت‌انگیز ۸۴۰ اسب بخار قدرت و ۱۰۴۵ نیوتن متر گشتاور افزایش یافته است. این نیروی خارق‌العاده توسط یک گیربکس هشت سرعتهٔ اتوماتیک تماماً به چرخ‌های عقب انتقال پیدا می‌کند.

سوی دیگر میدان

در سوی دیگر میدان، ۷۲۰S قرار دارد که جدیدترین و پیشرفته‌ترین سوپراسپرت ساخت مک‌لارن محسوب می‌شود و جایگزین مدل ۶۵۰S شده است. این سوپراسپرت بریتانیایی به نیروگاه ۴ لیتری V8 توئین توربوی جدید مک‌لارن مجهز شده که ۷۲۰ اسب بخار قدرت و ۷۷۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. برای انتقال این نیرو به چرخ‌های عقب یک گیربکس ۷ سرعتهٔ اتوماتیک دوکلاچه در نظر گرفته است. ۷۲۰S به لطف ویژگی‌های پیشرفتهٔ خود تاکنون عملکرد فوق‌العاده‌ای را به نمایش گذاشته است.

کاملا متفاوت

همان‌طور که گفته شد، این دو ماشین کاملاً باهم متفاوت هستند زیرا یکی از آن‌ها یک ماسل کار موتور جلوی قلدر با نیروگاه V8 سوپرشارژ است درحالی‌که دیگری یک سوپراسپرت موتور وسط پیشرفته با موتور V8 توئین توربو است؛ اما هرچند دیمن و ۷۲۰S از دو دنیای متفاوت هستند اما تشابهاتی هم باهم دارند زیرا هردو بیش از ۷۰۰ اسب بخار قدرت دارند که این نیرو در هردو توسط گیربکس اتوماتیک به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود و همچنین هردو در کمتر از سه ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسند.

قدرت و گشتاور

از لحاظ قدرت و گشتاور، چلنجر دیمن خودروی برتر میدان است به‌گونه‌ای که ۱۲۰ اسب بخار قدرت و ۲۷۵ نیوتن متر گشتاور بیشتری نسبت به حریف بریتانیایی دارد. از سوی دیگر اما ۷۲۰S با ۱۳۱۰ کیلوگرم وزن، به میزان چشمگیر ۶۳۰ کیلوگرم از دیمن سبک‌تر است که این موضوع می‌تواند کاملاً کمبود قدرت آن‌را جبران کند؛ اما پیش از آنکه به سراغ تماشای رقابت جذاب این دو ماشین در پیست درگ برویم، بهتر است بر اعداد عملکردی اعلامی سازندگان آن‌ها مروری داشته باشیم.

شتاب اولیه

در شتاب اولیه یا همان صفر تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت، چلنجر دیمن با زمان تنها ۲٫۳ ثانیه، ۷۲۰S را مغلوب می‌کند زیرا این ماشین برای رسیدن به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت به ۲٫۹ ثانیه زمان نیاز دارد. علاوه بر این، دوج ادعا کرده که دیمن می‌تواند ظرف ۹٫۶۵ ثانیه مسافت ۴۰۰ متر را طی کند. البته این صرفاً یک ادعا نیست و این زمان رسماً توسط انجمن ملی هات رود آمریکا تأیید شده و بنابراین چلنجر دیمن سریع‌ترین خودروی تولیدی دنیا در مسافت ۴۰۰ متر محسوب می‌شود.

زاویه دیگر

از سوی دیگر، مک‌لارن زمان پیمودن مسافت ۴۰۰ متر توسط ۷۲۰S را رسماً ۱۰٫۳ ثانیه اعلام کرده اما اندازه‌گیری‌های غیررسمی زمانی کمتر از این را نشان داده‌اند به‌گونه‌ای که تاکنون در پیست درگ زمان ۹٫۹ و ۹٫۸ ثانیه توسط این خودرو به ثبت رسیده است؛ بنابراین این دو ماشین در مسافت ۴۰۰ متر عملکرد بسیار نزدیکی به هم دارند که این موضوع درگ بین آن‌ها را بسیار جذاب می‌کند. حال با همهٔ این‌ها، وقتی دیمن و ۷۲۰S در یک پیست درگ شانه‌به‌شانهٔ هم به نبردی نفس‌گیر و تماشایی بپردازند، کدام‌یک پیروز می‌شود؟ پاسخ این سؤال در ویدئوی زیر مشخص است.

تایم انفرادی

در این ویدئو، در ابتدا دو خودرو به‌صورت انفرادی اقدام به ثبت زمان در مسافت ۴۰۰ متر می‌کنند. در این آزمون تکی، چلنجر دیمن زمان ۹٫۸۵ را به ثبت می‌رساند که بسیار به زمان اعلامی دوج نزدیک است و تنها ۰٫۲ ثانیه با آن اختلاف دارد. این نشان می‌دهد ادعای دوج در مورد دیمن کاملاً صحت دارد؛ اما پس از ماسل کار آمریکایی‌ها، نوبت به آزمون انفرادی ۷۲۰S می‌رسد که در آن زمان ۱۰٫۰۳ را ثبت می‌کند. عددی که از زمان اعلامی مک‌لارن کمتر است.

رقابت اصلی

پس از این درگ‌های تکی، دو خودرو برای برگزاری رقابت اصلی در کنار هم قرار می‌گیرند. رقابتی که بسیار حساس خواهد بود. با سبز شدن چراغ‌ها، حرکت دو ماشین با غرشی رعدآسا آغاز می‌شود. در ابتدا دیمن با اختلاف زیادی جلو می‌افتد اما در ادامهٔ مسیر، ۷۲۰S خود را به رقیب آمریکایی می‌رساند ولی بااین‌حال درنهایت این چلنجر دیمن است که با اختلافی جزئی، زودتر از خط پایان می‌گذرد و با ثبت زمان ۱۰٫۰۵ ثانیه، رقیب بریتانیایی خود با زمان ۱۰٫۳۵ را مغلوب می‌کند. در ادامه می‌توانید ویدئوی این نبرد جذاب را مشاهده فرمایید.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک

اینستاگرام

اخبار