آیا می‌دانید گازوئیل در چه درجه حرارتی منجمد می‌شود؟

در چه درجه حرارتی گازوئیل منجمد می شود؟

گازوئیل به عنوان سوخت برای انواع مختلف وسایل حمل و نقل ضروری است. با این حال، مانند هر مایع دیگر، در نهایت در دماهای خاصی یخ می‌زند. برای جلوگیری از مشکلات مکانیکی ناشی از یخ زدن سوخت، بهتر است بدانید در چه درجه حرارتی این سوخت منجمد می‌شود؟

ترکیب گازوئیل چیست؟

برای پاسخ دقیق به این سوال که “در چه درجه حرارتی گازوئیل منجمد می‌شود؟” باید عناصر تشکیل دهنده آن را شناسایی کنیم. 

اول این که گازوئیل یک ماده ساده نبوده و کاملا خالص نیست. در عوض، مخلوطی از صدها هیدروکربن‌ها و افزودنی‌های مختلف است. موارد رایج شامل اتانول، تولوئن، اکتان، هگزان و هپتان هستند. از سوی دیگر، مواد اختیاری بوتان و پنتان بسته به شرایط آب و هوایی زمستان هستند. اکثر مواد شیمیایی ذکر شده ممکن است چندین شکل ساختاری تحت عنوان ایزومر داشته باشند. این باعث می‌شود که همه مواد تشکیل دهنده گازوئیل دارای نقطه ذوب خاص خود باشند. بدیهی است که آنها همچنین نقاط انجماد متفاوتی دارند.

در چه دمایی، گازوئیل یخ می‌زند؟

شما ممکن است با توجه به این که این ماده از ترکیبات مختلف تشکیل شده است در مورد پاسخ آن قبلا فکر کرده باشید. دوباره می‌پرسیم که در چه درجه حرارتی این ماده منجمد می‌شود؟ جواب گازوئیل نقطه انجماد دقیقی ندارد و مشابه موم شمع و دیزل می‌باشد. اما در عوض، گازوئیل دارای یک محدوده‌ی انجماد است.

هنگامی که درجه حرارت کاهش می‌یابد، گازوئیل به تدریج تغییر می‌کند. در ابتدا بخش‌های کوچکی از رسوبات و مواد چسبنده از این مایع خارج می‌شوند. سپس، هنگامی که خیلی سرد می‌شود، سنگین‌ترین مولکول‌های هیدروکربن مانند سایکلوهپتان و ایزو-نونان به آرامی شروع به انجماد می‌کنند. آنها مومیایی به نظر می‌رسند. در این حال، هنگامی که درجه حرارت بیشتر و بیشتر غیر قابل تحمل می‌شود، بنزین مومیایی‌تر و محکم‌تر می‌شود تا زمانی که مایع باقی مانده سبک‌ترین مولکول‌های موجود در آن می‌شوند. در ضمن، بعضی از رسوبات ناشی از ناخالصی‌ها در مخزن گاز ایجاد می‌شوند. درجه حرارت پایین‌تر آنها را جامدتر می‌کند.

 

در چه دمایی، گازوئیل یخ می زند؟

خوشبختانه

فیلترهایی که در خط سوخت قرار دارند، می‌توانند این رسوبات را جدا کنند. اگر بنزین به شدت مومیایی شود، اوضاع بدتر می‌شود. در این مرحله، ما از دمایی بین ۴٫۴ تا ۹۳٫۳ درجه سانتیگراد صحبت می‌کنیم. این محدوده وسیع است زیرا بنزین دارای انواع مختلفی از ترکیبات و مواد است. عامل دیگر منبع نفت خام گازوئیل است. از آنجایی که پالایشگاه‌ها در واقع می‌توانند مخلوط خاصی از گازوئیل را خنک کنند، می‌توانند مخلوط خاصی را برای مناطق با آب و هوای بسیار سرد تولید کنند. آنها می‌توانند گازوئیل با دامنه انجماد پایین تولید کنند. یک نمونه از آن گاز اتانول است.

علائم یک خط سوخت یخ‌زده چیست؟

صحبت در مورد علائم بنزین یخ زده عملا غیر ممکن است. مدتها قبل از این که گازوئیل در داخل ماشین یخ بزند، اولین عنصر که منجمد می‌شود بخار آب و آب است. بنابراین اجازه دهید در مورد علائم یک خط سوخت یخ زده صحبت کنیم. با این همه، هدف از این سوال که “در چه درجه حرارتی یک سوخت منجمد می شود؟” جلوگیری از ایجاد شرایط سخت در زمستان‌های شدید برای صاحبان خودرو است. هنگامی که هر دو بخار آب و آب در داخل خودرو یخ می‌زنند، مانع ورود سوخت به موتور می‌شوند. برای فهمیدن اینکه آیا بنزین توسط آب یخ زده مسدود شده است، در اینجا نشانه‌هایی برای مراقبت از این موارد آورده شده است:

  • توقف‌های متوالی یا قطع جریان سوخت رسانی در حین حرکت

بعضی از مردم نیاز به رانندگی ماشین خود حتی در درجه حرارت‌های غیر قابل تحمل سرد دارند. خبر بد این است که بدون توجه به اینکه چگونه ماشین باعث ایجاد گرما در هنگام رانندگی می‌شود، مخزن سوخت همچنان می‌تواند منجمد شود. شما قطعا متوجه می‌شوید که مخزن به علت سرد شدن ناکارآمد شده است. ماشین شروع به ارائه عملکرد ناکارآمد می‌کند. در حقیقت، حتی اگر مخزن هنوز هم در شرایط خوبی باشد، خط سوخت یخ زده هنوز هم می‌تواند این علائم را نشان دهد.

 

توقف‌های متوالی یا قطع جریان سوخت رسانی در حین حرکت

 

  • عدم توانایی در استارت خودرو

اگر موتور خودرو روشن نمی‌شود شما نیازی نیست بیش از حد نگران باشید، فقط صبر کنید تا درجه حرارت به اندازه کافی برسد. با صبر و حوصله، ماشین شما می‌تواند به راحتی شروع به کار کند، حتی اگر دمای هوای بیرون خیلی پایین باشد. همان طور که می‌بینید، نباید منتظر بمانید تا گازوئیل در داخل اتومبیل منجمد شود. نگران نباشید، فقط در طول زمستان مراقب ماشین خود باشید.

 

عدم توانایی در استارت خودرو

 

  • عدم توانایی در چرخش موتور

در حالی که خط سوخت تا حدودی یخ زده است – نه کاملا – موتور همچنان می‌تواند چرخش داشته باشد، حتی اگر دیگر نتواند روشن شود. اگر موتور نتواند به چرخش دربیاید شما باید متوجه شوید که خط سوخت در بدترین حالت قرار دارد. نگران نباشید، راه‌حل‌هایی برای تعمیر یک خط سوخت یخ زده وجود دارد.

چگونه می‌توانیم یک خط سوخت منجمد شده را تعمیر کنیم؟

هنگامی که مشکلات جدی می‌شود، در اینجا راه‌حل‌های عملی برای ذوب کردن یخ زدگی در خط سوخت ارائه شده است:

  • خودروی خود را به مناطق سرپوشیده منتقل کنید.

در وهله اول، به محض این که وارد فصل زمستان می‌شوید، مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما در مکان امنی قرار دارد. این یک ایده بد است که ماشین خود را در فصل زمستان در مناطق باز رها کنید. در بدترین حالت مانند ترک اتومبیل خود در حیاط جلویی که تمام طول شب در زیر بارش برف قرار گرفته است. گام اولیه شما باید این باشد که اتومبیل خود را به داخل گاراژ هل دهید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که منطقه را از قبل برای ورود خودرو آماده کرده‌اید. گاراژ باید خشک و گرم باشد تا خط سوخت یخ زده را ذوب کند. انتظار می‌رود این اتفاق ساعت‌ها طول بکشد، اما کل ایده موثر است.

برای سرعت بخشیدن به زمان انتظار، یک بخاری الکتریکی در داخل گاراژ روشن کنید، بهتر است آن را در نزدیکی ماشین قرار دهید. این باعث می‌شود که فرآیند ذوب شدن سریعتر شده و به یک ساعت برسد. هر چند باید مراقب باشید. اتومبیل‌ها واقعا قابل اشتعال هستند و باید فضای زیادی را بین منبع گرما و خودرو حفظ کنید. خارج کردن خودرو از زیر برف دشوار می‌باشد، بررسی کنید که آیا امکانی برای این کار وجود دارد، در غیر اینصورت از روش بعدی در صورت لزوم استفاده کنید.

  • مواد افزودنی ضد یخ در مخزن قرار دهید.

مهم نیست که در چه فصلی هستید، به یک فروشگاه قطعات خودرو بروید و مواد ضدیخ خریداری کنید. این روش‌ها در زمستان بسیار مفید هستند، بنابراین همیشه به یاد داشته باشید که یکی از آنها را در گاراژ داشته باشید. توصیه می‌شود که دو تا سه بطری ضد یخ در مخزن بریزید. شما هنوز هم باید چند ساعت صبر کنید تا ضدیخ کاملا با سوخت ترکیب شود، تا در عمل کارساز باشد. شما همچنین می‌توانید زمان انتظار را سریع‌تر کنید. فقط ماشین را به جلو و عقب حرکت دهید تا مخلوط ضد یخ با سوخت شما ترکیب شود.

چطور می‌توانیم از یخ زدگی خط سوخت جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از همه مشکلات ذوب کردن خط سوخت یخ زده، انجام اقدامات پیشگیرانه مهم است. در اینجا چند نکته در مورد نحوه نگه داشتن خط سوخت و جلوگیری از انجماد خط سوخت علاوه بر پارک کردن ماشین در داخل گاراژ وجود دارد:

  • مخزن سوخت را پر نگه دارید. این باعث کاهش رطوبت در سیستم می‌شود. با این همه، بخار آب عامل اصلی انجماد خطوط سوخت است. فشرده سازی باعث تولید آب می‌شود و همه ما می‌دانیم که آب در دمای پایین یخ می‌زند.

 

مخزن سوخت را پر نگه دارید.

 

  • از محلول ضد یخ استفاده کنید. ضد یخ هم یک راه حل و هم یک فاکتور پیشگیری در مورد خطوط سوخت یخ زده می‌باشد. فقط مطمئن شوید که دستورالعمل‌های محصول را دنبال کنید.

خلاصه

برای آخرین بار، گازوئیل در چه درجه حرارتی یخ می‌زند؟ پاسخ دقیق هیچ دمایی است. گازوئیل از عناصر مختلف با نقاط انجماد مختلف تشکیل شده است. بنابراین، اساسا، نقطه انجماد مشخصی ندارد. در عوض، دارای طیف وسیعی از درجه حرارتی است که در آنها به تدریج فرم مایع اصلی سوخت تغییر می‌کند. بر اساس انواع مختلف ترکیب گازوئیل، این محدوده معمولا بین ۴٫۴ تا ۹۳٫۳ درجه سانتیگراد است. گازوئیل اگر به یک ماده غلیظ یا مومی شکل تبدیل شود عملا منجمد به حساب می‌آید. برای جلوگیری از انجماد گازوئیل در داخل ماشین، بر جلوگیری از انجماد خط سوخت در زمستان تمرکز کنید. هنگامی که به خوبی از خط سوخت مراقبت کنید، جلوگیری از انجماد سوخت را در پی خواهد داشت.

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک