دنده دیشلی

دنده دیشلی

دنده دیشلی چیست؟                                                                               

دنده دیشلی یا هرزگرد دیفرانسیل در ظاهر چرخ دنده­ی کوچکی است اما نقش بسیار مهم و تاثیرگذاری در عملکرد دیفرانسیل دارد.

دیفرانسیل خود باعث توزیع نیروی انتقالی از موتور و گیربکس به چرخ­ها و حفظ تعادل خودرو می­‌شود اما جالب است که بدانید دیفرانسیل انتقالی نیرو همراه با حفظ تعادل علل­ خصوص سر پیچ­ ها که لازم است چرخ متحرکی که بیرون از پیچ قرار دارد نسبت به چرخ دیگر همان محور که در داخل پیچ قرار دارد بیشتر بچرخد چگونه انجام می­‌دهد و دیفرانسیل شامل چه اجزائی است.

در این مقاله رگلاژ سعی دارد با توضیح مختصری از عملکرد و اجزای دیفرانسیل که دنده دیشلی یکی از این اجزا می­­‌باشد به معرفی دنده دیشلی بپردازید و به معرفی نشانه­ ها و معایب آن بپردازیم و ضمن اشاره به اصول تعمیر و نگهداری دیفرانسیل و دنده دیشلی هزینه تعمیر دنده دیشلی را بیان نموده و در انتها تعمیر­گاه خوب و حرفه­­ ای را در تهران یا شهر محل سکونت شما معرفی نماییم.

سوال و جواب های فنی مربوط به دیفرانسیل

دیفرانسیل در ابتدا دارای دو قسمت اصلی به نام­ های دنده ­کرانویل و پینیون ما باشد که از طریق این دو قطعه باعث افزایش توان و گشتاور خروجی موتور پس از عبور از گیربکس می­‌شود و این عمل به واسطه اختلاف اندازه دنده­ های کرانویل و پینیون انجام می­‌شود و همزمان با این افزایش توان و گشتاور و نیروی ورودی به دیفرانسیل به اندازه ۹۰ درجه نسبت به نیروی خروجی از آن تغیر درجه خواهد داشت که این کار به واسطه نحوه قرار گرفتن کرانویل و پینیون روی هم انجام می­شود.

عملکرد دیفرانسیل و دنده دیشلی

در توضیح بیشتر برای تغییر زاویه می­توان گفت به دلیل این که گیربکس در راستای دیفرانسیل قرار دارد و نیروی مستقیم را به دیفرانسیل منتقل می­‌کند و این درحالی است که دیفرانسیل در جهت عمود بر محور متحرک خودرو قرار دارد و باید نیروی خروجی از دیفرانسیل به سمت چرخ­ ها ۹۰ درجه تغییر زاویه داشته باشد و این قرار­گیری به واسطه هرزگردهایی که دنده­ دیشلی نامیده می­‌شوند امکان­ پذیر می­‌باشد چون دنده ­دیشلی کرانویل و پینیون  را در موقعیت مورد نظر مهار می­‌کند.

سومین وظیفه که شاید بتوان گفت مهمترین وظیفه در عملکرد دیفرانسیل می­‌باشد تقسیم نیروی ورودی و برقراری توازن سرعت بین دوچرخ در محور متحرک است. زمانی که خودرو خارج از خط مستقیم حرکت می­کند. مانند زمانی که می­‌خواهد یک میدان را دور بزند یا از یک پیچ عبور کند سرعت چرخش چرخ داخل پیچ کمتر از چرخ خارج پیچ می‌­باشد. تا خودرو منحرف نشود و در این زمان است که دنده دیشلی وارد عمل می­‌شود، دنده دیشلی بسته به نوع خودرو و انواع دیفرانسیل آن  ۲تا ۴ عدد می­‌باشد و در زمان گردش خودرو دنده دیشلی­ هایی که در داخل قوس چرخش قرار دارند با هرز گشتن باعث تنظیم حرکت خودرو و جلوگیری از انحراف آن می­‌شوند.

سخن آخر

در صورتی که دنده دیشلی دچار خرابی شود صدای غیرعادی تق­ تق مانندی از گیربکس و دیفرانسیل به خصوص زمان حرکت از روی دست انداز­ها و یا هنگام چرخش خودرو شنیده می­‌شود که درصورتی که به آن توجه نشود و به موقع و نسبت به تعویض این دنده­ ها اقدام نشود ممکن است دیفرانسیل بشکند یا پلوس ببرد.

 

[تعداد: 28   میانگین:  3.4/5]

5 دیدگاه برای “دنده دیشلی

  1. فرهنگ گفته:

    سلام خسته نباشید ساینا دارم هنگام تعویض دنده ماشین به یک طرف منحرف می‌شود فرمان ثابت است علت چیست؟؟

    • Alireza گفته:

      احتمالا دشلی باشه اگه صدا میده . وقتی چند تا از دنده هاش صاف میشه رد میکنه و یک دفعه به دنده های سالم میخوره و همین باعث میشه قدرت به سمت چپ یا راست بیشتر بشه و فرمان انحراف پیدا کنه اول بدون صدا و کم صدا هست به مرور صاف شده صدا بیشتر میشه و معمولا علت خرابی تعویض نکردن روغن گربکس و دور زدن یک فرمان هست وقتی فرمان کامل تا ته میپیچد . و نیم کلاژ کردن دستی کشیدن هم تاثیر داره .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک