دیاگ زدن در خودرو به زبان ساده

22 پست جدید شامل 8 پست مرتبط با مقالات پر بازدید، 10 پست بازنشری مطالعه آموزشی با عناوین زیر: 1-استراتژی محتوایی 1-1-زیرمجموعه های استراتژی محتوایی 2-کپی رایتینگ 2-1-تفاوت کپی رایتینگ با بازاریابی محتوایی 3-برندینگ، شناخت شخصیت برند رگلاژ، مطالعه درخصوص پرسونای مخاطب، مطالعه درباره نقشه راه استراتژی محتوایی استارت طراحی نقشه راه محتوایی وبلاگ رگلاژ استارت مقدماتی شناخت پرسونای مدنظر برای مخاطبان رگلاژ گفت‌وگو با سرکار خانم علیزاده درخصوص طراحی و موانع در نظر گرفتن بسته‌های مختلف خدمات تعمیرگاهی (نتیجه در پست مرتبط اعلام شد.) جلسه با آقای جانفدا درخصوص تکنیک‌های سئو رقبا، دلایل افت رتبه الکسا از نظر محتوایی، راههای درآمدزایی از سایت، تبلیغات کلیکی و بستن راه‌های کپی محتوای تولیدی در سایر سایت‌ها

دیاگ زدن در خودرو به زبان ساده 

دیاگ زدن عنوانی است که حتما آن را بارها از زبان‌ها و مکانیک‌ها و تعمیرکاران خودرو شنیده‌اید. اصطلاحی که طی سال‌های اخیر کاربرد بیشتری نیز یافته است.

اما این اصطلاح چه معنایی می‌دهد و چرا تعمیرکاران برخلاف گذشته ترجیح می‌دهند پیش از تشخیص تجربی هر مشکلی در خودرو اقدام به دیاگ زدن بکنند؟ آیا دیاگ زدن اقدامی در راستای تشخیص است و یا خود می‌تواند بخشی از فرآیند تعمیر خودرو باشد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش با ما تا پایان این نوشتار همراه باشید. 

ریشه دیاگ از واژه Diagnostic یا دایاگنوستیک ناشی می‌شود. معنای این واژه نیز کاملا مشخص است: «تشخیص». اما دیاگ زدن و استفاده از دستگاهی با نام دستگاه دیاگ برای خودروها از چه زمانی باب شد؟ پاسخ این پرسش را نیز باید به این صورت بیان کرد: «از زمانی که خودروها برخوردار از مغز متفکری شدند که امروز آن را با نام ECU می‌شناسیم.»

دیاگ زدن در خودرو به زبان ساده 

عیب‌یابی هوشمند

از ابتدای دهه ۸۰ میلادی خودروسازان تصمیم گرفتند راهی بیابند که عیب یابی خودروها برای تعمیرکاران نیاز به این نداشته باشد که دل و روده خودرو بیرون بکشند و قطعات را با حدس و گمان تک به تک بررسی کنند.

نتیجه این تصمیم نیز شد طراحی یک کامپیوتر و قطعه‌ای هوشمند برای خودرو با نام ECU. دستگاهی که با بخش‌های حیاتی خودرو مانند گیربکس، ترمزها، خنک کننده ها، قطعات برقی، قطعات حیاتی موتور و امکانات رفاهی و آپشن ها، سنسورها و کنترل کننده هایی مرتبط می‌شد تا در صورتی که به هر عنوانی دچار خطا و عیب شدند، کد خطایی مربوط به آن نقطه را روی حافظه کامپیوتر خودرو وارد و ذخیره کنند.

همین داستان نیز سبب شده تعمیرکاران دنیای امروز دیگر به جای اینکه به سراغ باز کردن قطعات و بررسی تک به تک آنها بروند، پیش از هر اقدامی دستگاهی را به کامپیوتر خودرو متصل کنند و از مشکلات و خطاهای مختلف در بخش‌های گوناگون با خبر شوند. دیاگ زدن در حقیقت سبب می‌شود تعمیرکار با کمترین اتلاف وقت و آزمون و خطا مشکل یا مشکلات خودرو را مشاهده کرده و اقدام به رفع آنها کند.

البته در پاسخ به یکی از پرسش‌های ابتدای نوشتار نیز باید بگوییم دیاگ زدن گاهی می‌تواند خطاهای نرم‌افزاری خودرو را نیز شناسایی و با رفع آنها مشکل را برطرف کند. پس دیاگ زدن گاه خود یک اقدام تعمیراتی نیز به حساب می‌آید.

[تعداد: 9   میانگین:  5/5]

6 دیدگاه برای “دیاگ زدن در خودرو به زبان ساده

 1. رکسانا علی‌نژاد گفته:

  واقعا پیشرفت فناوری کمک های زیادی به حل مشکلات فنی ماشین ها کرده
  همه چی آسون تر شده
  همه چی دقیق تر شده
  قدیما می رفتی مکانیکی کلی معتل میشدی که مکانیک تشخیص بده ماشین چشه!
  الان سرعت العملا رفته بالا

 2. سینا والی زاده گفته:

  قیمت عیب یاب دیاگ پژو چنده؟
  روی خودروهای ایرانیزه شده ایران خودرو مثل ۲۰۶ های اکومکس هم کار میکنه یا فقط پژوهای فرانسوی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک