دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن

دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن

در این مقاله با دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن آشنا می‌شوید

دیفرانسیل وسیله‌ای است که گشتاور انتقالی از موتور را به دو قسمت تقسیم می‌کند تا هر قسمت به صورت مجزا چرخی را به گردش در آورد.

 

دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن

دیفرانسیل سه کار را انجام می‌دهد

 • فرستادن قدرت موتور به چرخ‌ها
 • عملکرد به عنوان آخرین مرحله کاهش دنده در خودرو
 • تغییر جهت نیرو

چرخ‌های خودرو با سرعت‌های متفاوت می‌چرخند به ویژه هنگام پیچیدن سر پیچ‌‌ها چرخ  داخلی نسبت به چرخ خارجی مسافت کمتری را می‌پیماید. از آن جایی که سرعت برابر است با نسبت جابه‌جایی بر زمان جابه‌جایی (V مساوی دلتا ایکس تقسیم بر دلتا T) پس چرخ داخلی نسبت به چرخ خارجی مسافت کمتری را می‌پیماید و  چرخی که مسافت کمتری جابه‌جا می‌شود سرعتش هم کمتر است. برای چرخ‌هایی که پیشران نیستند و نیروی موتور به ‌آن‌ها منتقل نمی‌شود، مشکلی پیش نمی‌آید. اما چرخ‌های پیشران به هم متصل هستند به طوری که یک موتور واحد و یک سیستم انتقال قدرت آن‌ها را به گردش در می‌آورد.

اگر ماشین دیفرانسیل نداشته باشد، چرخ‌ها به همدیگر قفل می‌شوند و هنگام پیچیدن یکی از چرخ‌ها روی زمین می‌لغزد.

در خودروهایی که نیرو به چرخ منتقل می‌شود به این دلیل است که چرخ‌های جلو در زمان پیچیدن مسیر متفاوتی را نسبت به چرخ‌های عقب طی می‌کنند. بین هر دو چرخ یک دیفرانسیل لازم است و باید یک دیفرانسیل بین چرخ‌های عقب و یک دیفرانسیل بین چرخ‌های جلو باشد.

 دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن

 

کاهش دور و افزایش گشتاور

برای افزایش قدرت گشتاور خودرو، دیفرانسیل باید گشتاور دریافتی را افزایش دهد که این کار در دیفرانسیل توسط پینیون و کرانویل انجام می‌شود. تعداد دنده‌های کرانویل نسبت به پینیون بیشتر است. نسبت تبدیل دیفرانسیل در خودروهای سواری حدود ۵/۳ تا ۵/۴ می‌باشد.


تغییر جهت نیرو

چون خط نیروی محرک و محور خروجی گیربکس در امتداد طول خودرو قرار گرفته‌اند و محورهای محرک چرخ‌های عقب در امتداد عرض هستند و باید نیرو تحت زاویه ۹۰ درجه به چرخ‌های متحرک منتقل شود، این کار توسط درگیری پینیون و کرانویل انجام می‌شود.

 

تنظیم دور هنگام دور زدن سرپیچ‌ها

حرکت خودرو در پیچ‌ها باعث دوران دنده‌های هرزگرد حول محورشان می‌شود، در این حالت سرعت دورانی پولوس‌ها مساوی نخواهد بود و هنگام پیچیدن چرخ داخلی پیچ تحت نیروی ثقل خودرو و نیروی که در اثر این عوامل به آن وارد می‌شود کمتر دوران می‌کند و چرخ خارجی که آزادی بیشتری دارد دوران بیشتری از چرخ داخلی دارد.

 

اجزای سیستم دیفرانسیل خودرو

 • هوزینگ
 • واشر مسی
 • دنده پلوس
 • هرزگرد
 • کرانویل

هنگام طی مسیر منحنی یا دور زدن چون چرخ داخلی مسیر کمتری را طی می‌کند، باید دور کمتری نسبت به چرخ خارجی بزند، در این حالت هرزگرد مربوط به دنده پلوس نمی‌تواند تمامی دنده را به دور جعبه دنده هوزینگ منتقل کند، سرعتش کم می‌شود، روی آن می‌لغزند و حول محور خود به دوران در می‌آید. این حرکت اضافی به دنده پلوس دیگر منتقل می‌شود و آن را با دور بیشتری می‌چرخاند.

چرخ خارجی که دور بیشتر و مسافت بیشتری را طی می‌کند، یادآور می‌شود که دنده هرزگرد فقط زمان طی مسیرهای منحنی یا دور زدن عمل نمی‌کند بلکه در مواقعی که به نحوی اصطکاک بین دو چرخ متفاوت باشد یا بار یکی از لاستیک‌ها از دیگر کمتر باشد عمل می‌کند، مانند زمانی که یکی از چرخ‌ها روی یخ قرار دارد.

دیفرانسیل

 

انواع دیفرانسیل

 • دیفرانسیل باز

 این نوع از دیفرانسیل همان گونه که در بالا توضیح داده شد گشتاور خروجی از پیشرانه را به دو جهت مختلف تقسیم می‌کند که هر کدام از خروجی‌ها توان چرخش با سرعت مختلفی را دارند که عیب آن عدم توانایی کنترل گشتاور خروجی است. اگر یکی از چرخ‌ها با زمین تماس نداشته باشد، تمام نیروی خروجی موتور به همان چرخ منتقل می‌شود که البته این مشکل به وسیله سیستم کنترل پایداری از جمله ESP رفع شده است. با انتقال ترمز به چرخی که هرز می‌گردد، منتقل می‌شود و سبب می‌شود نیروی موتور به چرخ دیگر منتقل شود.

 • دیفرانسیل لغزش محدود کلاچی

 این نوع دیفرانسیل همه اجزای دیفرانسیل آزاد را دارد و علاوه بر آن‌ها یک دسته فنر و یک سری کلاچ نیز دارد. در سیستم انتقال قدرت دستی، وقتی عاملی باعث می‌شود یکی از چرخ‌ها نسبت به چرخ دیگر با سرعت بیشتر بچرخد کلاچ‌ها وارد عمل می‌شوند. سر پیچ هم اگر یکی از چرخ‌ها نخواهد با سرعت بیشتر بچرخد باید ابتدا بر کلاچ‌ها غلبه کند و در حالتی که یکی از چرخ‌ها روی یخ قرار دارد. چرخ دیگر گشتاور مورد نیاز برای حرکت را دریافت خواهد کرد و با غلبه برکلاچ‌ها قادر به حرکت خواهد بود.

 • کوپلینگ ویسکوز

کوپلینگ اکثرا در خودروهایی که قدرت به تمام چرخ‌ها منتقل می‌شود به کار می‌رود. معمولا در قسمت میانی بین محور عقب و محور جلو به کار می‌روند تا اگر چرخ‌های عقب و یا جلو شروع به لغزش کرد گشتاور را به چرخ‌های دیگر منتقل کند. این نوع دیفرانسیل شامل دو دسته صفحه است که درون محفظه‌ای پر از مایع غلیظ قرار دارند.

هر دسته از صفحات به یکی از شفت‌های خروجی متصل است. زمانی که یکی از چرخ‌ها (جلو یا عقب) با سرعت بیشتری می‌چرخد آن چرخ و دسته صفحه متصل به آن هم نسبت به دسته صفحه دیگر با سرعت بیشتری می‌چرخد. مایع غلیظ که بین صفحات گیر کرده است با سرعت صفحاتی که سرعتشان بیشتر است، می‌چرخد و صفحه‌هایی را که با سرعت کمتر می‌چرخند با خود می‌چرخاند. با این شرایط گشتاور بیشتری به چرخ‌هایی که نمی‌لغزند و آرام‌تر می‌چرخند، منتقل می‌شود.

 • دیفرانسیل قفل شدنی

این نوع دیفرانسیل که برای مسیرهای خاکی مناسب است و دارای یک مکانیزم پنوماتیکی یا هیدرولیکی الکتریکی به منظور قفل شدن دو چرخ دنده خروجی به هم دیگر است و به وسیله یک سوئیچ فعال می‌شود.

 

“در صورتی که نیاز به مشورت دارید، می‌توانید با مشاوران فنی رگلاژ به طور رایگان صحبت کنید”

“در صورتی که مشکل خودرو شما نیاز به بررسی و یا تعمیر و تعمیرکار دارد، از طریق رگلاژ به طور رایگان بهترین تعمیرگاه شهرتان را رزرو کنید”

[تعداد: 6    میانگین: 5/5]

2 دیدگاه برای “دیفرانسیل خودرو و نحوه عملکرد آن

 1. احتشامیان گفته:

  سلام
  ممنون از راهنماییتون
  ماشین بنده موقع پیچیدن به راست زمانی که تو دنده باشه صدا میده که با راهنمایی شما فکر میکنم از کرانویل پینیون باشه کجا ببرم برا تعمیر و هزینه ام چقدر میشه
  خودرو ۴۰۵ مدل ۹۴
  شیراز هستم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک