رادیاتور خودرو را چگونه تعویض کنیم؟

رادیاتور خودرو را چگونه تعویض کنیم؟

رادیاتور خودرو را چگونه تعویض کنیم؟ 

رادیاتور خودرو نقشی کلیدی در خودرو ایفا می کند. زمانی که احتراق داخل موتور صورت می گیرد، علاوه بر حرکت دادن پیستون‌ها، میزان زیادی حرارت تولید می‌شود که این حرارت با گردش یک مایع خنک کننده ترکیبی از موتور خارج و به رادیاتور خودرو در بیرون از مجموعه موتور منتقل می‌شود.

به زبان ساده‌تر رادیاتور خودرو وظیفه خنک‌کاری نیروگاه خودرو یعنی همان موتور را با استفاده از ترکیب آب و ضدیخ بر عهده دارد و با همان قوانین ترودینامیکی فیزیک دبیرستان کار می‌کند. البته رادیاتور به شکلی که ما آن را می‌شناسیم بیشتر در موتورهای درون‌سوز کاربرد دارد اما در موتورهای مشابه نمونه‌های دیزلی نیز مشاهده می‌شود.

تعویض رادیاتور خودرو
تعویض رادیاتور خودرو

نقش ضدیج-ضدجوش

آب ذخیره شده در مخزن رادیاتور درون موتور می‌چرخد و از مجراهای میان سیلندر عبور می‌کند و موجب خنک‌کاری موتور می‌شود. البته درون مخزن رادیاتور فقط آب نمی‌ریزند و از ترکیب آب و ضدیخ-ضدجوش استفاده می‌کنند. نقش ضدیخ نیز بالا بردن نقطه جوش آب و ممانعت از یخ زدن آن درون رادیاتور است. این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که آب درون رادیاتور نباید آب معمولی با املاح باشد چراکه می‌تواند موجب نشست رسوب درون مخزن رادیاتور شود. همواره باید از آب مقطر درون رادیاتور بهره گرفت.

البته این نکته را نیز باید به ماجرا بیفزاییم که اگر رادیاتور به تنهایی نتوانست با استفاده از مکانیسم خود دمای آب را کاهش بدهد، یک فن مکانیکی به کمک آن می‌آید و با گردش خود در کاستن از دمای موتور خودرو می‌کوشد.

نقش ضدیج-ضدجوش
نقش ضدیج-ضدجوش

رادیاتور خودرو گاهی پیش می‌آید که به علت نشتی شلنگ‌های مربوطه و یا هواگرفتن رادیاتور آب کم کند. گاهی هم حتی ممکن است خود مخزن رادیاتور نشتی داشته باشد. در برخی موارد می‌توان رادیاتور را تعمیر کرد و نشتی آن را با استفاده مواد مخصوص از بین برد اما گاه کار به تعویض رادیاتور می‌کشد که حتما باید توسط یک تعمیرکار خبره انجام و آب‌گیری و هواگیری شود تا مشکلات بعدی پیش نیاید.

در ویدئو زیر توجه شما را به نحوه تعویض رادیاتور جلب می‌کنیم. اما این را بدانید که تعویض رادیاتور به هیچ عنوان کاری نیست که توسط خودتان قابل اجرا باشد و توصیه می‌کنیم این تعمیر را حتما به کمک یک متخصص انجام بدهید.

[تعداد: 16   میانگین:  4.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک