رانندگی با سمند سورن بخش پنجم(نگهداری سیستم توربو سورن)

دفترچه راهنما سمند-نگهداری سیستم توربو سورن

رانندگی با سمند سورن بخش پنجم

(فصل سوم دفترچه راهنما سمند سورن- بخش پنجم)

در این فصل و بخش از دفترچه راهنما سمند سورن قصد داریم تا در رابطه با نگهداری سیستم توربو سورن صحبت نمایم. پس تا انتهای مقاله با رگلاژ همراه باشید.

نگهداری سیستم توربو سورن

سیستم توربو

روغنکاری نامناسب و آسیب رسیدن به شفت توربو شارژ*

۱- دقت در مقدار روغن تزریقی به موتور طبق توصیه شرکت سازنده: نشتی روغن از توربو شارژ به دلیل روغن بیشتر و عدم روانکاری مناسب به دلیل کمتر بودن روغن از حد استاندارد آن؛ با توجه به گیج روغن به هیچ‌وجه نباید سطح روغن از مقدار max بیشتر و از مقدار min کمتر باشد.

۲- دقت در زمان تعویض روغن و فیلتر روغن همچنین نوع روغن و فیلتر روغن مطابق با توصیه شرکت سازنده: عدم روغنکاری و فیلتر کردن مناسب به دلیل استفاده از روغن و فیلتر روغن غیر‌استاندارد.

۳- اطمینان از عدم وجود هرگونه آلودگی، جسم خارجی و گرد و غبار بر روی لوله‌ها، اطراف توربو شارژ و محل نصب فیلتر هوا قبل از اقدام به سرویس: قبل از باز کردن اتصالات مجموعه هوا رسانی، گرد و غبار و اجسام خارجی توسط فشار باد تمیز گردند.

سیستم توربو

آسیب رسیدن به پره‌های کمپرسور به دلیل وجود گرد و غبار در مجرای ورودی هوا

۴- دقت در زمان تعویض شمع‌ها و همچنین نوع شمع‌ها مطابق با توصیه شرکت سازنده باشد: عدم احتراق مناسب و به موقع و احتمال آسیب به پره‌های توربین توربو شارژ.

۵- هرگونه نشتی موجب کاهش فشار در لوله‌ها می‌شود: کلیه لوله‌های انتقال دهنده هوا از پرخوران به دریچه گاز لذا جهت جبران کاهش فشار ناشی از نشتی، دور شفت توربو شارژ و دمای آن متعاقباً افزایش می‌یابد و سبب آسیب رسیدن به مجموعه توربوشارژ می‌گردد.

سیستم توربو

۶- قبل از خاموش کردن موتور از گاز هرز دادن به موتور خودداری شود: این کار در عرض چند ثانیه منجر به صدمه جدی به توربو شارژر می‌گردد؛ زیرا با خاموش کردن ناگهانی خودرو، توربو شارژر که دارای دور بسیار بالایی است (به‌طور متوسط ۱۰۰۰۰۰ دور در دقیقه نسبت به دور موتور ۲۰۰۰ تا حداکثر ۳۲۰۰ دور در دقیقه) ناگهان روغن آن که از موتور تغدیه می‌شود، قطع شده و به علت دمای زیاد توربو شارژر، روغن خروجی آن که هنوز در مجرای خروجی است تبدیل به روغن سوخته و یا ذغال کک coking شده و مجرای خروجی را می‌بندد. سپس با روشن شدن بعدی و مجدد موتور، روغن ورودی که تحت فشار بوده راه خروج ندارد و به شافت توربو شارژر فشار وارد آورده و باعث لرزش شدید آن و انتقال ذغال‌ها به درون پوسته کمپرسور و شکستن پره آن و خراش پوسته می‌شود. برای رفع این مشکل بایستی رانندگان هنگام خاموش کردن دستگاه بگذارند موتور حداقل دو دقیقه به صورت دور آرام IDLE و در جا کار کرده و سپس آن را خاموش کنند.

 

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک