رانندگی با سمند سورن بخش چهارم (پرخوران سورن)

دفترچه راهنما سمند-پرخوران سورن

رانندگی با سمند سورن بخش چهارم

(فصل سوم دفترچه راهنما سمند سورن- بخش چهارم)

در این فصل و بخش از دفترچه راهنما سمند سورن قصد داریم تا در رابطه با پرخوران سورن سمند سورن صحبت نمایم. پس تا انتهای مقاله با رگلاژ همراه باشید.

پرخوران سورن (Turbocharger)

– پرخوران یکی از فن‌آوری‌های پیشرفته در موتورهای درون‌سوز امروزی است. این سامانه با استفاده از انرژی گازهای داغ خروجی موتور یا دود و به گردش در آوردن پره توربین، هوای فیلتر شده را توسط پره کمپرسور متصل به توربین فشرده می‌سازد و با ورود آن به موتور پس از خنک شدن در خنک‌کن میانی (Intercooler) باعث افزایش چشمگیر قدرت موتور و کاهش مصرف سوخت می‌گردد.

– به‌طور معمول به دو هدف کاربرد مسابقه‌ای و کاهش مصرف سوخت از این فناوری استفاده می‌شود. در این خودرو هدف کاهش مصرف سوخت در کنار افزایش توان و گشتاور موتور بوده است.

– پرخوران در شرایط تحت بار موتور، با دورهای بسیار بالا و نزدیک ۲۰۰۰۰۰ دور در دقیقه کار می‌کند که برای کارکرد در این شرایط، مجهز به روانکاری پرفشار و همچنین خنک‌کاری است. بنابر این به خاطر سرعت بسیار بالای پره‌ها و حساسیت یاتاقان‌های پرخوران برای جلوگیری از آسیب به موتور و افزایش طول عمر آن، نکات ایمنی باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

پرخوران سورن

 

برداشتن درپوش تزئینی موتور سورن

– درپوش را از دو طرف جلویی (سمت خود) گرفته و کمی به طرف بالا بکشید تا ضامن‌های جلویی آزاد شود. (A)

– سپس با زاویه شیب‌دار به سمت سینه خود بکشید تا ضامن‌های عقبی نیز آزاد شود. (B)

برداشتن درپوش تزئینی موتور سورن

 

جا زدن درپوش تزئینی موتور سورن

– درپوش را کمی شیب‌دار نگه دارید به گونه‌ای که پایه‌های شیاردار عقبی آن دیده شود و در دو زبانه پایه محل نشیمن خود تنظیم شود.

– با کمی فشار بر روی درپوش در ناحیه دو پایه عقبی، آنها را در محل خود جا بزنید. (A)

– از سوراخ‌های روی درپوش، تنظیم بودن محل دسترسی گیج روغن و درپوش روغن موتور را بررسی کنید تا وسط دهانه خود باشد و درپوش در موقعیت صحیح باشد.

– با کمی فشار بر روی درپوش در ناحیه دو پایه جلویی، آنها را در محل خود جا بزنید. (B)

جا زدن درپوش تزئینی موتور سورن

 

نکات ایمنی پرخوران (Turbocharger) سورن

۱- هرگونه نشتی آب و یا روغن از موتور باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و در صورت مشاهده سریعا برای رفع آن به نمایندگی مجاز مراجعه گردد.

۲- وجود نشتی هوا از لوله‌های هوای پرفشار و خنک‌کن میانی باعث افت توان، افزایش مصرف سوخت و افزایش احتمال آسیب دیدگی به موتور می‌گردد. بنابر این باید از محکم بودن بست‌های اتصالات مسیر هوا و عدم آسیب دیدگی لوله‌ها اطمینان حاصل شود و در هنگام مراجعه به نمایندگی مجاز آزمون نشتی توسط ایشان انجام گیرد.

۳- با توجه به حساسیت پره‌های پرخوران به ذرات خارجی به دلیل سرعت زیاد، فیلتر هوا باید به موقع مطابق دستورالعمل تعویض گردد و در صورتی که خودرو در مناطق آلوده و با گرد و غبار بیش از حد مجاز مورد استفاده قرار می‌گیرد، تعویض فیلتر هوا باید با فواصل زمانی کوتاه‌تر صورت پذیرد. همچنین در مورد فیلتر روغن نیز همین ملاحظات باید در نظر گرفته شود.

۴- با توجه به دور بسیار بالای پرخوران، در هنگامی که اتصالات لوله‌های متصل به مسیر هوای پرخوران باز است برای جلوگیری از خطر، از روشن کردن موتور بپرهیزید. در ضمن دستکاری پره‌های پرخوران و یا وارد کردن فشار و ضربه باعث آسیب دیدن آن می‌گردد.

پرخوران سورن (Turbocharger)

 

۵- در شرایطی که خودرو برای مدت بیش از یک روز متوقف بوده است و یا بلافاصله پس از تعویض روغن یا فیلتر و همچنین هنگامی که دمای موتور پایین است، اجازه دهید موتور حداقل ۳۰ ثانیه در دور آرام (درجا) کار کند. همچنین هنگامی که دمای موتور بالا است و پس از پیمایش مسافت طولانی در جاده با سرعت بالا و یا وارد آمدن فشار به موتور، قبل از خاموش کردن اجازه دهید به مدت ۶۰ ثانیه در دور آرام کار کند.

۶- در صورت روشن ماندن چراغ زرد رنگ چک موتور، بلافاصله به نزدیکترین نمایندگی مجاز مراجعه نمایید و از پیمایش مسافت طولانی با خودرو در این وضعیت خودداری نمایید.

۷- قبل از مسافرت و بصورت دوره‌ای، سطح آب و روغن موتور را بررسی نمایید.

* در صورت نصب در خودروی شما

[تعداد: 3    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من را از طریق ایمیل از پاسخ به دیدگاهم باخبر کن! بدون ارائه دیدگاه هم می‌توانید از دیدگاه های جدید در این مطلب باخبر شوید. اشتراک